Menu

Holandská firma Euromate je světově uznávaným výrobcem filtračních systémů vzduchu. Její filtrační zařízení se uplatňují v interiérech, kde je potřeba udržet čisté nealergické ovzduší, jako jsou kanceláře, restaurace, kavárny, bary, hotely, kasina; nemocnice, kliniky, lázně, čekárny ordinací lékařů, laboratoře; byznys a nákupní centra, školy, školky, úřady; kadeřnictví, kosmetické salony, benzínové pumpy, copy centra apod.

Přístroje Euromate mají atraktivní design, a proto mohou také plnit funkci zajímavého interiérového prvku. Lze si vybrat z řad modelů: Grace, VisionAir1 a VisionAir2. Grace je samostatně stojící solitér v sedmi barevných provedeních. Modely VisionAir1 a VisionAir2 je možno umístit na strop, do podhledu, pověsit na stěnu nebo zabudovat do stěny. VisionAir1 může být umístěn i na stojan. Čističky vzduchu Euromate jsou tiché. Hladina jejich provozního hluku je nižší než u osobního počítače. Pokud je třeba odstraňovat pronikavější zápachy, je možné čističky VisionAir osadit filtrem OdourFree nebo použít speciálně na tuto problematiku vyvinutý model CarbonMax. Všechny čističky lze rozšířit o UV modul SterilAir, který řeší problémy s mikroorganismy a ničí bakterie, viry a plísně pomocí UV záření. Zařízení AirMonitor permanentně vyhodnocuje kvalitu vzduchu a samočinně zajišťuje jeho optimální úpravu.

Velkokapacitní kuchyňské samostatně instalované filtrační jednotky Euromate s elektrostatickým nebo vícevrstvým kapsovým filtrem mohou fungovat i jako olejový separátor. Několik modulově sestavených jednotek pak může plnit funkci centrálního filtru s neomezenou separační kapacitou.

Kuřácké designové kabiny Smoke‘n Go řeší nedůstojné postávání kuřáků před vstupy do úřadů, administrativních budov a výrobních provozů apod. Jsou řešením i v případě, kdy v objektu není místo pro klasické kuřárny. Kombinace intenzivní několikastupňové filtrace vzduchu a bezzápachového přechovávání popela a oharků zajišťuje, že i těsné okolí kabiny zůstává kouřením nedotčené.

Euromate vyrábí a dodává filtrační technologie i pro průmyslové provozy a je držitelkou světových patentů v oblasti velkoprostorové filtrace vzduchu výrobních hal.

Vzduch v kancelářích a restauracích bývá znečištěn víc než venkovní

27. 12. 2008

Několik hodin po slavnostním udělování Národní ceny kvality České republiky ve Španělském sále Pražského hradu jsem seděl ve vláčku motoráčku a projížděl malebnou krajinou Lužických hor do Rumburka, abych tam navštívil Ing. Jana Bradáče, ředitele společnosti JVB Engineering s.r.o., která úspěšně podniká v oblasti čištění vzduchu a má výhradní zastoupení Euromate pro Českou a Slovenskou republiku.
Odborníci čím dál častěji zjišťují, že řada zdravotních problémů, jako bolesti hlavy, podráždění očí a průdušek, ztráta soustředění a únava, jsou důsledkem znečištění vzduchu ve vnitřních prostorách. Naměřené hodnoty vykazují, že vzduch v kancelářích, školách, nemocnicích, klubech, restauracích apod. bývá znečištěn víc než venkovní. V uzavřených prostorách se vznášejí miliony nebezpečných částic včetně prachu, choroboplodných mikroorganismů, jako jsou bakterie, viry a plísně, pylu, vlasů, aerosolů, a přitom v nich trávíme většinu života.

Začátkem října jsme se potkali na veletrhu HORECA. V minulých letech jste již dvakrát přebíral cenu odborné poroty „Exponát HORECA“ a jednou cenu „Produkt roku dodavateli sdružení HO.RE.CA“. Mj. proto, že čističky vzduchu Euromate výrazně zvyšují péči provozovatelů kongresových center, hotelů a gastronomických podniků o zdraví a spokojenost nejen hostů, ale i obsluhujícího personálu.
Ano prezentovali jsme tam produkty pro gastronomii, hotelnictví a catering. Čističky Euromate jsou totiž schopny odstranit veškeré druhy znečištění vzduchu včetně cigaretového kouře, a při troše dobré vůle snad i mnohé z diskusí o kouření či nekouření v místnostech. Svou jedinečnou technologií přispívají ke zdravějšímu prostředí. Jejich instalace je snadná a může být provedena kdekoli.

Někteří lidé jsou natolik nepostradatelní nebo spíš bezohlední, že se na pracovištích a ve veřejných prostorách pohybují i se svou chřipkou či angínou a šíří nákazu.
Máme nejen antialergenní filtry, ale také antibakteriální filtry MediaMax, popř. EnzyMax s antibakteriální vrstvou. Ty mohou být doplněny o UV lampy, které jsou účinným prvkem ničení choroboplodných zárodků a sterilizace vzduchu. Konkrétní filtrační systémy se navrhují podle typu znečištění vzduchu. U filtrů pro znečištění tabákovým dýmem je hlavním typem média elektrostatický filtr, kdy se pomocí napětí vysokého až deset kilovoltů separují částice škodlivin. V průmyslu a zdravotnictví jsou to především speciálně upravené HEPA filtry. Pokud jde o nějaký druh zápachu, používají se karbonové filtry o různé hmotnosti, kdy některé např. obsahují až 4 kg aktivního uhlí. V případě kuřáckých kabin „Smoke‘n Go“ se pak jedná o kombinaci všech druhů filtrů, protože jejich filtrace musí být dokonalá.

Kam je dodáváte?
Rád bych předeslal, že kabiny „Smoke‘n Go“ v modifikacích pro dva až čtrnáct kuřáků jsou designově atraktivně řešenou prosklenou místností vybavenou několikastupňovou filtrací. Díky ní dochází ke stoprocentnímu vyčištění vzduchu. A protože tam není žádný vnější přívod vzduchu ani jeho odvod mimo kabinu, je instalace kuřácké kabiny velmi jednoduchá. Může být umístěna na patře kancelářské budovy, v halách nádražních a letištních terminálů, jako je tomu např. v Brně nebo Ostravě. Nabízíme i ucelenou řadu speciálních protizápachových kuřáckých nerezových popelníků s horní kamennou deskou, vhodných pro vstupy do administrativních budov, letišť, vestibuly hotelů apod.

Ve které fázi realizace např. hotelu či byznys centra je záhodno, abyste se do ní se svými filtračními zařízeními, popř. kuřáckými kabinami, zapojili?
Nejlepší je, když lze naše čističky vzduchu do chystané realizace včlenit již ve fázi projektu. Přístroje Euromate jsou ale lehce instalovatelné i do hotových interiérů.

Co rekuperace tepla?
Samozřejmě i tuto technologii umíme. Naše filtrační jednotky jsou ale založeny na cirkulaci vzduchu, takže nedochází k přívodu chladného vzduchu zvenku a ani k odvodu ohřátého. Filtrační cirkulační systém je proto energeticky vysoce úsporný.

Významnou část vašeho byznysu reprezentují zařízení na odsávání škodlivin vznikajících svařováním, broušením apod.
Ano, specializujeme se jednak na lokální odsávání, kdy naše technologie odsávají škodliviny přímo od zdrojů znečištění, ale i na velkoprostorové filtrace vzduchu. Tedy na provozy, kde škodliviny není možné, nebo je technicky velmi obtížné odsávat v místě vzniku, jako jsou průmyslové haly, v nichž se svařují mostní konstrukce, železniční vagony apod., nebo v provozech, kde svařování neprobíhá na předem určených pracovištích. Náš systém velkoprostorové filtrace je založen na specifických vlastnostech svářecího dýmu a dalších škodlivin. Odsávání a filtrace škodlivin jsou dimenzovány pro celý pracovní prostor a garantované výsledné hodnoty koncentrace škodlivin jsou výrazně nižší než povolené nejvyšší přípustné koncentrace, resp. přípustné expoziční limity. Znečištěný vzduch je odsáván z haly pomocí sacího potrubí, které je umístěno podél haly v přesně definované výšce. Ve filtrační jednotce je zbaven veškerých škodlivin (účinnost 99,9 %) a pomocí ventilátoru a výtlačného potrubí je přiveden zpět do haly. Odstraněné nečistoty jsou shromažďovány ve sběrném kontejneru. Zařízení pracuje zcela automaticky. Vytvořená vzduchová clona vede navíc k výrazným úsporám tepla. Systémy velkoprostorové filtrace „Push/Pull“ a „Diluter“ průmyslových hal máme patentovány, a jsme jediní, kteří je nabízíme na slovenském a českém trhu.

Druhou oblastí podnikatelských aktivit společnosti JVB Engineering jsou elektroinstalace.
Ano, jsme subdodavateli významných stavebních firem. Specializujeme se na silnoproudé a slaboproudé elektroinstalace. Zabýváme se dodávkami pro průmyslové haly, pro obchodně administrativní komplexy apod.

Proč ústředí vaší firmy zůstává ve dvanáctitisícovém městě ve Šluknovském výběžku v Lužických horách v Rumburku?
Protože je tu krásně, a navíc jsem se tu narodil. Kousek od nás začíná Národní park České Švýcarsko, který se rozprostírá až ke Hřensku. V neposlední řadě proto, že dobré obchody jdou dělat z kteréhokoliv místa v České republice.


I

Archiv vydání

2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001

AKTUÁLNÍ ČÍSLO
VŠUDYBYL 02/2020
02/2020 číst aktuální číslo