Menu

Bleskovky

Hudební festival A. Dvořáka Příbram to nevzdává!
06. 03. 2021

Navzdory nepříznivé aktuální situaci pokračuje Hudební festival Antonína Dvořáka Příbram v přípravách odloženého 52. ročníku plánovaném na 20. 4. - 8. 6. 2021. Loňský rok nebyl živému umění nakloněn a nezbývá, než věřit, že v průběhu letošního roku se karta obrátí a příznivci klasické hudby se opět budou setkávat na koncertech a společně naslouchat krásným tónům.


Horští průvodci nedosáhnou na kompenzace
05. 03. 2021

Český spolek horských průvodců, člen České unie cestovního ruchu, žádá vládu, aby uznala, že nemohou vykonávat svou profesi. Systém různých opatření, jako jsou omezení pohybu, zákaz setkávání více osob, uzavřené hotely, stravovací zařízení a podobně, neumožňuje vykonávat činnost horských průvodců a vůdců. Fakt, že jejich povolání není v této době výslovně zakázáno, je pouze formální vytáčkou. Díky ní nemají horští průvodci šanci dosáhnout na kompenzace a současná situace je pro jejich profesi a jejich osobní životy zdrcující. V loňském roce přišli horští průvodci o zhruba 130 dnů práce a s ní související příjmy, letos se jen do března jedná již o 63 dnů.
Prodejny COOP na Lipensku evidují propad tržeb o desítky procent
04. 03. 2021

Až o desítky procent se propadly tržby v prodejnách COOP na Lipensku, které provozuje Jednota družstvo spotřebitelů v Kaplici. Důvodem je enormní pokles sezónních turistů, především chatařů, lyžařů, rybářů. Téměř nulový příliv zahraničních turistů a minimální pohyb pendlerů. Jednu prodejnu museli kvůli pandemii na krátký čas zavřít. V oblasti maloobchodu a prodeje potravin se jedná o nejvýznamnějšího hráče v okrese Český Krumlov, do kterého spadá téměř celé Lipensko. Podle provozně-technického manažera družstva spotřebitelů Ing. Jana Hoffmanna se zatím jedná o nejhorší začátek roku v historii podniku.


Podkrkonošská uzenina z Bělé sklízí úspěchy celá léta
03. 03. 2021

Desítky šikovných řemeslníků, výrobců a poskytovatelů nevšedních služeb působí v Libereckém kraji a každý z nich tvoří nebo nabízí něco ojedinělého a originálního. Seznámit se s nimi lze na webu www.lksobe.cz – Liberecký kraj sobě, který je interaktivním katalogem regionálních výrobců či poskytovatelů služeb. Nechybí ani řezníci, a to třeba v podání firmy Podkrkonošská uzenina z Bělé u Staré Paky.


Od 5. března do letadel Smartwings a ČSA jen s negativním výsledkem antigenního nebo RT-PCR testu
02. 03. 2021

Smartwings a České aerolinie zavádějí další nové opatření na palubách svých letadel, aby cestování letadlem bylo i nadále bezpečné. S účinností od pátku 5. března 2021 bude možné vstupovat na paluby letadel Smartwings a Českých aerolinie mířících z/do ČR jen s písemným potvrzením akreditované laboratoře o negativním výsledku antigenního nebo RT-PCR testu. Výsledek antigenního testu nesmí být starší než 24 hodin a výsledek RT-PCR testu nesmí být starší než 72 hodin před nástupem na palubu letadla. I nadále musí cestující splňovat veškeré podmínky pro vstup do dané země.Realitní portál, předzahrádky, vstřícná nájemní politika hl. m. Prahy
26. 02. 2021

Zdá se, že světové pandemie COVID-19 nebere konce. Výrazným způsobem se podepisuje i na každodenní životní realitě mnoha Pražanů, a to podnikatelů, nejen ze segmentu pohostinství, ale též obyčejných obyvatel. Magistrát hlavního města Prahy se snaží i v této složité době nezahálet, a alespoň trochu obyvatelům s existenčními problémy pomoci. Snaží se o to pomocí služeb vlastního Realitního portálu, ale třeba i zrušením poplatků z předzahrádek či vstřícnou politikou vůči nájemníkům městských bytů.


ČSA podaly u Městského soudu v Praze žádost o povolení reorganizace
26. 02. 2021

České aerolinie (ČSA) dnes podaly u Městského soudu v Praze návrh na reorganizaci podle insolvenčního zákona. Návrh na reorganizaci byl podán z důvodu ukončení mimořádného moratoria a po vyčerpání všech možných řešení složité finanční situace způsobené celosvětovou krizí odvětví letecké dopravy v důsledku šíření nemoci COVID–19. Cílem reorganizace je záchrana společnosti a volba co nejvýhodnějšího řešení pro věřitele.


Českolipské muzeum láká k virtuálním prohlídkám
26. 02. 2021

Celosvětová pandemie koronaviru zasáhla kromě jiného také oblast kultury. Koncerty a divadelní představení se odehrávají online, na internet se přesunuly také výstavy. K virtuálním prohlídkám láká i Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě.Aerolinky Smartwings vrátily Boeing 737 MAX do komerčního provozu
25. 02. 2021

Letecká společnost Smartwings obnovila lety strojem Boeing 737 MAX 8. První letadlo 737 MAX bylo nasazeno na dnešní odpolední linku Smartwings QS1152 do španělské Málagy. Jednalo se o první komerční let s cestujícími od března 2019, kdy letouny Boeing 737 MAX byly globálně uzemněny. Před samotným letem letadlo prošlo požadovanými úpravami a kontrolami a společnost uskutečnila ověřovací let bez cestujících. Smartwings má ve flotile celkem 7 letadel Boeing 737 MAX 8 a do začátku letní sezóny chce postupně uvést do provozu dalších 6 letadel tohoto typu.Česko podá žalobu na Polsko kvůli dolu Turów
23. 02. 2021

Na návrh Ministerstva zahraničních věcí (MZV) a Ministerstva životního prostředí Česko podá žalobu na Polsko v souvislosti s rozšiřováním těžby hnědouhelného dolu Turów. Na svém jednání to 22. února 2021 schválila vláda ČR. Důvodem je hlavně negativní dopad těžby na hraniční regiony Hrádecko a Frýdlantsko, kde českým občanům mimo jiné ubývá spodní voda. Žalobu MZV podá na přelomu února a března.
Air France testuje řešení pro digitalizaci výsledků testu na COVID-19
19. 02. 2021

Čtyřtýdenní testovací program ICC AOKpass startuje 11. března 2021 na linkách Paříž letiště Charles de Gaulle - Pointe-à-Pitre (Guadeloupe) a Paříž letiště Charles de Gaulle - Fort-de-France (Martinik). Pilotní program vznikl ve spolupráci se společností poskytující zdravotní a bezpečnostní služby MedAire/Mezinárodní SOS, Mezinárodní obchodní komorou a společností SGS. Cílem programu je zajistit bezpečné ověření výsledků cestujících na onemocnění covid-19, zefektivnění pohybu osob na letišti a urychlení odbavení pasařérů.


Bylinný vermut z vinice sv. Kláry
17. 02. 2021

Uplynulý rok přinesl z důvodu probíhající pandemie nemoci covid-19 řadu negativ a zrušených akcí, a to včetně oblíbeného Vinobraní sv. Kláry. Hrozny, jež se vloni nemohly proměnit v jedinečný místní burčák, ale nazmar nepřišly. Naopak. Vinaři využili příležitosti a z přebytku vinného moštu se rozhodli vytvořit novinku, která od podzimu letošního roku obohatí nabídku Vinotéky sv. Kláry. Ve spolupráci s lihovarem LANDCRAFT totiž vznikne kořenitý vermut, na jehož přípravu byly využity také místní byliny.Na Unicorn University začal první plně online bakalářský studijní program
15. 02. 2021

V pondělí 15. února 2021 začal pro desítky studentů první semestr plně online bakalářského studijního programu Softwarový vývoj. Studovat je možné v češtině nebo v angličtině, standardní doba studia je 3,5 roku. Národní akreditační úřad akreditoval plně distanční formu studia tohoto programu na sklonku loňského roku. Unicorn University není první vysokou školou, která získala akreditaci na plně distanční vzdělávání, ale je v tuto chvíli jedinou českou vysokou školou, kde se studuje skutečně online, bez nutnosti osobní přítomnosti po celou dobu studia: od přihlášky po promoci.

Podnikatelé jsou opět vystaveni nejistotě
14. 02. 2021

Asociace hotelů a restaurací České republiky čelí po včerejším rozhodnutí zákonodárců o neprodloužení nouzového stavu dotazům mnoha podnikatelů ve službách cestovního ruchu, jak mají postupovat od pondělí 15. února. Podnikatelé jsou tedy opět vystaveni naprosté nejistotě, jak se bude situace vyvíjet za dva dny a na co se mají případně připravit.


Od neděle přestanou jezdit České dráhy do Německa
13. 02. 2021

České dráhy (ČD) o tomto víkendu obousměrně přeruší provoz všech vlaků mezi Českou republikou a Německem, a to do odvolání. Kromě mezistátních expresů nebudou jezdit ani regionální spoje do Bavorska a Saska. Důvodem jsou protiepidemická opatření německých úřadů, uvedly dráhy v tiskové zprávě. Německý dopravce Deutsche Bahn kvůli přísnějšímu epidemickému hodnocení Česka od neděle pozastaví dálkové spoje linky EC mezi Berlínem a Prahou.


Bernard Fest se přesouvá do roku 2022
11. 02. 2021

Současná situace přinutila Rodinný pivovar Bernard už podruhé přesunout oblíbený Bernard Fest. „Festival jsme ze známých důvodu museli z roku 2020 přeložit do roku 2021. Bohužel ani letos není jisté, že se budeme moci ve slíbeném termínu sejít. Proto jsme se rozhodli, že Bernard Fest ani v letošním roce neuspořádáme,“ oznámil PR manažer pivovaru Zdeněk Mikulášek.Trojské botanické zahradě se povedl evropský unikát, semínka vzácné masožravé rostliny vyklíčila
11. 02. 2021

Loni v květnu si v zázemí Botanické zahrady hl. m. Prahy daly rande samčí i samičí rostlina vzácné masožravé láčkovky uťaté (Nepenthes truncata). Láčkovky jsou neobvyklé právě dvoudomostí, kdy je k jejich rozmnožení zapotřebí mít zároveň kvetoucí samčí i samičí rostlinu. Pomocí ručního opylování se tak právě v trojské botanické zahradě jako první v Evropě podařilo vypěstovat semena tohoto v přírodě ohroženého druhu. O devět měsíců později se už zahrada může pochlubit četným potomstvem, které se má k světu.AHR ČR nesouhlasí s navrženým kompenzačním programem vlády
09. 02. 2021

Asociace hotelů a restaurací České republiky je velmi nemile překvapena z včerejšího prohlášení vlády, že utlumí veškeré programy podpory a nahradí je kompenzací podle počtu zaměstnanců. Přitom ještě o víkendu připomínkovala AHR ČR spolu s HK ČR zcela jiný program, který zaslalo MPO k vyjádření. Tento byl založen na kompenzaci nepokrytých nákladů plošně pro všechny podnikatele, omezené opatřeními vlády. Oboru navíc zcela chybí jakákoli vize vlády o obnovení podnikání v pohostinství a ubytovacích službách, které jsou spolu s maloobchodem dlouhodobě a nejvíce omezeny.Sdružení asociací, jehož součástí je Česká barmanská asociace, jedná o podobě kompenzací Covid 2021
08. 02. 2021

Vznikající nový kompenzační program podniků zasažených protiepidemickými opatřeními pro rok 2021 nabývá konkrétních obrysů. S ohledem na požadavky a připomínky od Hospodářské komory a sdružení profesních asociací, jehož součástí je i Česká barmanská asociace, jej připravuje ministerstvo průmyslu a obchodu jako reakci na iniciativu této vyjednávací skupiny.Liberecký kraj vyvěsil historickou vlajku Běloruska a přidává se ke Dni solidarity
07. 02. 2021

Historická běloruská vlajka visí od nedělního rána na terase budovy Krajského úřadu Libereckého kraje. Ten jejím vyvěšením dává najevo podporu občanům Běloruska a vzdává úctu obětem represe při loňských událostech po tamních prezidentských volbách. K projevům solidarity s běloruskými občany vyzvala nedávno na svém twitterovém účtu Svjatlana Cichanouská, která patří mezi nejviditelnější tváře běloruské opozice.Komentář k lednové míře nezaměstnanosti
06. 02. 2021

Nezaměstnanost rostoucí zároveň se zvyšujícím se počtem volných míst indikuje, že se rozevírají nůžky mezi poptávkou zaměstnavatelů a nabídkou zájemců o práci. Lidé hledající zaměstnání nedisponují zkušenostmi a znalostmi, které firmy aktuálně požadují.


Příjemci evropských dotací už mají zasmluvněno skoro 96 % prostředků programového období 2014-2020
04. 02. 2021

Ministerstvo pro místní rozvoj uspořádalo 4. února první letošní online setkání Rady pro Evropské strukturální a investiční fondy (Rady) na pracovní úrovni. Členové Rady na svém pravidelném setkání projednali pokrok v čerpání evropských fondů i stav přípravy programového období 2021-2027, včetně návrhu alokací operačních programů.


Přeshraniční spolupráce s Rakouskem má schválené projekty za 91,7 mil. €
04. 02. 2021

Program přeshraniční spolupráce s Rakouskem má nyní schváleny projekty za 91,7 mil. € z celkového rozpočtu programu, který činí 97,8 mil. €. Další projekty jsou připravovány. I přes pandemii koronaviru program splnil pravidlo n+3 a Česko tak nepřijde o žádné peníze.Základní školy v uhelných regionech získaly z IROP 707 milionů
03. 02. 2021

Víc než 707 milionů rozdělil Integrovaný regionální operační program (IROP), který spravuje Ministerstvo pro místní rozvoj, ve výzvě „Infrastruktura základních škol pro uhelné regiony“ základním školám v uhelných regionech. Podpořeno bylo všech 87 úspěšných projektů.


Spící kráska se probouzí
31. 01. 2021

Polopouštní expozici skleníku Fata Morgana opět po roce zkrášlí něžné květy orchideje Schomburgkia superbiens (dříve řazená do blízce příbuzného rodu Laelia).


Komentář AHS k výsledkům jednání vlády dne 28.1.2021
29. 01. 2021

Vláda České republiky včera potvrdila, že lyžařské areály zůstávají nadále uzavřeny. Navíc bude ukončen i provoz těch lanových drah, které dosud přepravovaly pěší turisty a běžkaře. Opět ale nezazněly žádné argumenty, čím je spuštěný vlek či lanovka riziková.Pro vstup do Nizozemska je nově nutný antigenní test
27. 01. 2021

Všichni cestující, kteří přicestují do Amsterdamu nebo přes něj tranzitují z vysoce rizikových oblastí, musí kromě negativního PCR testu nově předložit negativní antigenní test na přítomnost onemocnění COVID-19. Časová náročnost související s testováním může cestujícím způsobovat praktické problémy, protože ne všechna letiště na světě mají zařízení pro antigenní testování. KLM se snaží svým zákazníkům vypomáhat jak nejvíce je to možné.Největší cestovní kanceláře v Česku létají další tři roky se Smartwings
26. 01. 2021

Letecká společnost Smartwings a cestovní kanceláře EXIM Tours a CK FISCHER, členové skupiny DER Touristik Eastern Europe, podepsaly smlouvu na zajišťování letecké přepravy na další tři roky. Hodnota kontraktu činí přes 9 miliard korun. Klienty Exim Tours a CK Fischer budou v dalších třech letech dopravovat na dovolenou do 50 destinací v Řecku, Španělsku, Portugalsku, Itálii, Egyptě, Turecku, Bulharsku, Černé Hoře, Chorvatsku, Albánii, Kapverdách, SAE či Ománu moderní letadla největšího českého leteckého dopravce. Již na podzim podepsala letecká společnost Smartwings tříletou smlouvu na přepravní služby s CK Blue Style.Unijní fondy pomohly areálu volnočasových aktivit
25. 01. 2021

Vítězové soutěže EU4U ukazují, jak unijní fondy pomohly areálu volnočasových aktivit a filmovému centru. Středoškolská soutěž EU4U zná výherce třetího ročníku (2020/2021), ve kterém se o místo na stupni vítězů ucházelo 47 příspěvků. Studenti měli za úkol vybrat už zrealizovaný projekt podpořený z fondů EU a zpropagovat ho. Vítězové kategorie Natoč video Eva Formanová a Jakub Kohout ve svém příspěvku ukázali možnosti, které obyvatelům Jablonce nad Nisou nabízí vylepšený areál volnočasových aktivit. Vítězka kategorie Vytvoř plakát Adéla Březíková se rozhodla zpropagovat projekt, díky kterému vzniklo ve zlínských ateliérech unikátní filmové a vzdělávací centrum pro celou rodinu.


Markéta Othová laureátkou 11. ročníku Ceny Michala Ranného
25. 01. 2021

Cena Michala Ranného oceňuje práci výtvarných umělců, která zásadním způsobem obohatila českou vizuální kultury a dokáže určovat nastupující generace umělců. Jako jedenáctou laureátku vybrala šestičlenná porota fotografku a grafičku Markétu Othovou.


Provozovatelé ski areálů zvažují žaloby za způsobené škody
23. 01. 2021

Rozhodnutí vlády dne 22. 1. 2021 o pokračování mimořádných opatření (uzavřené lyžařské areály) respektujeme. Nerozumíme však dalšímu prodloužení uzavření skiareálů, když samotná argumentace pana ministra Blatného hovoří o nízké epidemické rizikovosti jejich provozu. Z epidemického hlediska tedy vláda nevidí problém ve spuštění vleků. Je potom otázkou, proč musí zůstat skiareály uzavřeny. Jako důvod uzavření je uváděno nedodržování stávajících nařízení vlády ze strany některých ubytovatelů, kteří údajně nabízí pobyty jako služební cesty, což by za podmínek spuštění areálů mohlo zvýšit mobilitu lidí. S touto nepodloženou argumentací se nemůžeme v žádném případě ztotožnit a nerozumíme, proč jsou lyžařské areály brány jako její rukojmí.Kraj poskytne Severočeskému muzeu dotaci na restaurování sbírek
22. 01. 2021

Dotaci na restaurování exponátů ze sbírek poskytne Severočeskému muzeu v Liberci Liberecký kraj. Schválili to na svém zasedání 12. ledna krajští radní. Kromě toho se muzeum dočká také lepšího zabezpečení sbírek v depozitářích, vybavení pro uložení sbírkových předmětů a zařízení a vybavení konzervátorské dílny a digitálního pracoviště.


Programy nadnárodní a meziregionální spolupráce pomohou v boji proti koronaviru
21. 01. 2021

Programy nadnárodní spolupráce INTERREG CENTRAL EUROPE a INTERREG DANUBE a program meziregionální spolupráce INTERREG EUROPE i přes probíhající pandemii COVID-19 úspěšně pokračují v realizaci. U všech programů bylo pro rok 2020 splněno pravidlo n+3 a k začátku roku 2021 je u těchto programů rozděleno zhruba 95 % z celkové alokace programů, která činí 827 mil. EUR. Zbytek peněz se zaměří na zvládání boje proti koronaviru.


Česko se představilo na premiéře rakouského Virtuálního dne cestování
20. 01. 2021

Česko se jako partnerská země, a především jako destinace, prezentovalo na prvním virtuálním veletrhu Online-Reisetag (v překladu Virtuální den cestování), který v Rakousku pořádala společnost Reed Meese ve spolupráci s rakouským deníkem Kurier. On-line veletrh určený pro širokou cestovatelskou veřejnost sledovalo živě na různých internetových platformách včetně YouTube přes šest tisíc Rakušanů. Další dva tisíce již navštívili internetové stránky s veletržními nabídkami.Pro velké cestovní kanceláře MMR vypíše samostatný dotační titul
19. 01. 2021

Ministerstvo pro místní rozvoj už dříve spustilo program na podporu podnikatelů v cestovním ruchu s názvem COVID - Podpora cestovního ruchu. V něm mohou žádat cestovní kanceláře, agentury a průvodci o podporu. MMR přichází s další podporou, nyní pro velké cestovní kanceláře. Připraveno bude 75 milionů korun.


MMR: Podporu našim lázním prodlužujeme do 30. června 2021
18. 01. 2021

Ministerstvo pro místní rozvoj díky prodloužení Dočasného rámce Evropskou komisí posouvá platnost dotačního titulu COVID – Lázně až do 30. 6. 2021. Jeho cílem je udržení rozsahu a kvality poskytovaných služeb v oblasti lázeňství, a to podporou zvýšení poptávky po ozdravných a preventivních pobytech v lázeňských zařízeních.


Klára Dostálová: Pro ubytovací zařízení máme připraveny 4 miliardy Kč
18. 01. 2021

Vláda ČR na dnešním jednání schválila program Ministerstva pro místní rozvoj COVID – Ubytování II, který pomůže jak hromadným ubytovacím zařízením (HUZ), tak individuálním ubytovacím zařízením (IUZ). Připraveny jsou pro ně téměř 4 miliardy Kč. Rozhodné období pro první výzvu je stanoveno v rozsahu 78 dnů připadajících na druhou vlnu omezení. Pro většinu IUZ je navržena paušální částka ve výši 200 Kč na pokoj a den. Výzva pro HUZ bude vyhlášena 25. 1. 2021 a pro IUZ 1. 2. 2021.Státní podpora podnikatelů nedosahuje původních předpokladů vlády
17. 01. 2021

Česko provozovatelům loni na podporách vyplatilo pouhých 23 miliard korun, premiér však v médiích mluví o děkovných dopisech podnikatelů.PF 2021 CzechSpecials