Menu

Bleskovky

ACK ČR je zásadně proti tomu, aby cestovní kanceláře přestaly komunikovat s klienty
28. 03. 2020

Asociace cestovních kanceláří ČR (ACK ČR) se plně ohrazuje proti výzvě, kterou vyhlásila Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA), když doporučila, aby se všechny cestovní kanceláře kompletně uzavřely a přestaly komunikovat s klienty.


Rozvolnění pravidel evropských fondů
27. 03. 2020

"Rozvolnění pravidel evropských fondů považuji za správný krok, po něm by ale měly následovat další," říká ministryně Dostálová


Ke stavebnímu zákonu jsou již vypořádány ¾ připomínek
27. 03. 2020

Už v první vlně vypořádání připomínek se Ministerstvu pro místní rozvoj podařilo snížit jejich počet na čtvrtinu. Až ministerstvo v dubnu připomínky k paragrafovému znění definitivně vypořádá, poputuje zákon do vládního legislativního procesu. Pokud zákon v červnu schválí vláda, mohl by v Poslanecké sněmovně ČR projít prvním čtením ještě v červenci. Samozřejmě s ohledem na aktuální pandemii je možné, že se termíny změní. Bude záležet na tom, kdy bude moci zasednout Legislativní rada vlády. Nicméně i v situaci, kdy by vláda mohla návrh projednat až o prázdninách, stihne MMR předložit návrh sněmovně v září, což by bylo stále dostatečné pro to, aby nový zákon vstoupil v platnost v roce 2021. Účinnosti pak bude nabývat postupně do poloviny roku 2023.Antivirus zřejmě propouštění nezamezí
26. 03. 2020

Asociace hotelů a restaurací České republiky opět apeluje na vládu, aby přijala účinná opatření, která pomohou firmám v cestovním ruchu udržet pracovní místa a přežít období, kdy mají nulové tržby. Situace je v současné době již kritická. Podle průzkumu AHR ČR je zcela uzavřeno již téměř 90% ubytovacích zařízení, 10% je zatím otevřeno velmi omezeně většinou pro cizince, kteří nemohli opustit Českou republiku. V případě restaurací je zcela uzavřeno 75% provozoven a zbytek funguje pouze v režimu prodeje přes ulici. Přitom velká část restaurací je v pronajatých prostorách, a i nadále musí za období, kdy nemůže přijímat hosty platit nájemné. Podle zkušeností podnikatelů individuální žádosti o odklady sociálního pojistného jsou úřady rovněž odmítány. Propady ve spotřebě turistů mohou dosáhnout kumulovaně až 400 miliard korun a již 80 % podniků ví, že propustí minimálně 10 – 30 % zaměstnanců. S dalším propuštěním čekají na to, jak bude vypadat v praxi pomoc vlády.


Liberecký kraj začne vyrábět filtry do roušek z nanovláken
26. 03. 2020

Policistům, hasičům i záchranářům svitla naděje na to, že se brzy dočkají většího množství kvalitní ochrany proti nákaze koronavirem. Liberecký kraj ve spolupráci s místními firmami rozjíždí masovou výrobu nanofiltrů do roušek s všitými kapsičkami. Ty pak s vloženou filtrací poskytnou stejnou úroveň ochrany, jako respirátory kategorie FFP2.


Zaměstnanci Středočeské centrály cestovního ruchu představí svá nejoblíbenější místa
24. 03. 2020

Na Facebooku „Střední Čechy“ Vám budeme každý týden přinášet tipy zaměstnanců Středočeské centrály cestovního ruchu, p.o. (dále jen SCCR) na zajímavé turistické cíle ve středních Čechách.MMR připravuje pomoc na podporu domácího cestovního ruchu
23. 03. 2020

Ministerstvo pro místní rozvoj připravuje nástroj na financování rozvoje domácího cestovního ruchu. Ten by měl pomoci firmám působícím v cestovním ruchu zmírnit dopady omezení na jejich podnikání. Je nesmírně důležité v začátcích krize v souvislosti v koronavirem pomoci. Podstatou programu by byly takzvané rekreační vouchery pro zaměstnance a osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) pro pobyty v České republice formou benefitů.


MMR prosadilo na evropské úrovni první opatření na podporu podnikatelů zasažených opatřeními proti koronaviru
20. 03. 2020

Národní orgán pro koordinaci evropských fondů projednal na evropské úrovni první konkrétní opatření s cílem pomoci především malým a středním podnikatelům. Po schválení návrhu Evropským parlamentem budou moci podnikatelé využít zvýhodněné úvěry a půjčky z evropských fondů i na zajištění provozu svých podniků. Vyjednaná úprava pravidel umožní posílit vládní opatření v úvěru COVID.


Nový severozápadní obchvat Zákup odvede dopravu z centra města
20. 03. 2020

Ulevit dopravně přetíženému centru Zákup má severozápadní obchvat města, který se právě nyní začal budovat. Hotovo má být letos na podzim, celkové náklady činí 47 milionů korun; většinu pokryje dotace z Evropské unie."Fyzické kontroly projektů odsouváme na později," říká k projektům IROP ministryně Dostálová
20. 03. 2020

Centrum pro regionální rozvoj ČR vyzývá žadatele, kteří by se mohli vlivem aktuální epidemiologické situace dostat do problémů s harmonogramem realizace projektu, aby - pokud je to možné - kontaktovali co nejdříve svého projektového manažera prostřednictvím monitorovacího systému MS 2014+ a ohlásili změny vyvolané současnou pandemickou situací. V případě programů přeshraniční spolupráce lze kontaktovat kontrolora a společný sekretariát.


Pivo přes ulici čili záchrana v pivní nouzi
19. 03. 2020

Černokostelecký pivovár nabízí balené pivo přes ulici Po-Pá 8:00-16:00, So-Ne 10:00-16:00. Pivo v litrových petkách 10% Pochodoběžec, 12% světlý ležák Vycpaná vydra, 13% výroční speciál Míla a především naše medicinelní 13% Černá svině! Dále nabízíme pro větší žíznivce i sudové pivo 15-50 litrů včetně výčepů. Vše dokonale desinfikováno. Točené pivo z okénka nanabízíme, roušky používáme. A nezapomínejte, že když nemůžete za sviní do hospody, tak si jí vezměte do hajan! Volejte na 723142857 nebo 731888070.


Do prodejen vstupujte s ochranou obličeje
18. 03. 2020

Největší maloobchodní prodejce potravin Skupina COOP prosí své zákazníky, aby vstupovali do prodejen potravin s ochranou obličeje a chránili tak zaměstnance prodejen i své spoluobčany.Dopady COVID-19 na pražský kongresový průmysl
18. 03. 2020

Současná situace je pro subjekty působící v odvětví kongresového průmyslu, a cestovního ruchu jakožto celku, devastující, a to nejen v Česku, ale po celém světě. Věříme ovšem, že opatření přijatá představiteli státu, jako omezení konání akcí, pohybu osob a mezinárodních cest, jsou nevyhnutelná k tomu, aby došlo k zabránění dalšího šíření viru COVID-19.

Muzeum města Prahy uzavřelo své objekty
14. 03. 2020

Na základě rozhodnutí Vlády ČR o vyhlášení stavu nouze jsme uzavřeli od dnešního dne 13. 3. 2020 do odvolání všechny objekty Muzea hlavního města Prahy. Všechny doprovodné programy byly zrušeny již ve středu 11. 3. 2020.Divadlo Spejbla a Hurvínka ruší představení
12. 03. 2020

Divadlo Spejbla a Hurvínka v souvislosti s nařízením vlády ČR, která rozhodla mimo jiné o zákazu divadelních představení nad 100 lidí, ruší veškerá představení počínaje dnešním dnem tedy 11. března 2020. Předpokládaná doba přerušení činnosti je zhruba dva týdny.
Národní muzeum v přírodě uzavírá všechna svá muzea
12. 03. 2020

Národního muzeum v přírodě v návaznosti na nařízení Ministerstva zdravotnictví ČR a po doporučení Ministerstva kultury ČR uzavírá s okamžitou platností pro návštěvníky všechna svá muzea a jejich jednotlivé areály. Veřejnosti tak zůstane uzavřeno Hanácké muzeum v přírodě, Muzeum v přírodě Vysočina, Muzeum v přírodě Zubnice i Valašské muzeum v přírodě a to až do odvolání. Zrušeny jsou v této chvíli také edukační pořady pro školy plánované v těchto muzeích na měsíce březen a duben. O konání velikonočních pořadů bude rozhodnuto s ohledem na vývoj situace kolem koronovairu.
IROP zrychluje čerpání, dostává se do finální fáze
11. 03. 2020

Víc než osm tisíc projektů už bylo podpořeno v rámci Integrovaného regionálního operačního programu (IROP), který má na starosti Ministerstvo pro místní rozvoj. To představuje 88 % finančních prostředků IROP, což odpovídá 106 miliardám korun z Evropského fondu pro regionální rozvoj. Čerpání z tohoto programu se neustále zrychluje.


Přerušení leteckého spojení Praha - Tel Aviv
10. 03. 2020

Letecká společnost Smartwings pozastavuje počínaje dnešním dnem do 31. března 2020 pravidelné letecké spojení z Prahy do Tel Avivu (Izrael).


Nový fond pro uhelné regiony vstupuje do přípravy období 2021-2027
09. 03. 2020

Rada pro Evropské strukturální a investiční fondy (Rada ESIF) složená z ministrů dnes na Ministerstvu pro místní rozvoj projednala stav přípravy programového období 2021-2027, včetně návrhu nového Fondu pro spravedlivou transformaci. Stranou nezůstal ani aktuální stav čerpání prostředků z fondů EU.Smartwings Group přijala soubor opatření a zavádí úsporný program
06. 03. 2020

Skupina Smartwings, jejíž součástí jsou letecké společnosti Smartwings a České aerolinie, zavádí v důsledku mimořádné situace způsobené epidemií koronaviru úsporný program a přistupuje k následujícím opatřením s cílem čelit ekonomickému dopadu koronaviru na společnosti Smartwings Group a zabránit větším škodám.


Aktuální informace Jihočeské centrály cestovního ruchu
06. 03. 2020

S ohledem na aktuální potřebu financování kampaně zaměřené na domácí cestovní ruch včetně blízkých trhů a s ohledem na aktuální situaci a možný vliv na efektivitu rozpočtu rozhodla JCCR o následujících opatřeních:


Největším investorem v zemi je stát, i pro něj je klíčové zrychlení povolování staveb díky novému zákonu
05. 03. 2020

Stát je vůbec největším investorem v zemi. I na jeho stavební záměry tak negativně dopadá zdlouhavé povolování staveb, které Česko řadí na nelichotivé 157. místo na světě. Nový stavební zákon, jehož hlavním principem je zrychlení povolování, zjednodušení administrativy, která ho provází a zajištění vymahatelnosti lhůt, tak pomůže také státním investičním společnostem. S šéfy těch největších státních investorů se dnes k diskusi nad připravovaným novým stavebním zákonem sešla ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová.Open House Brno 2020 zdarma otevře desítky míst: 25-26/4/2020
05. 03. 2020

Oblíbený architektonický festival Open House Brno již potřetí zpřístupní lidem stavby a místa, která jsou jim běžně zavřená, a ta známá jim ukáže jinak, než je doposud znali.


Nepřetržitý boom Německa jako dovolenkové destinace
04. 03. 2020

Německý turistický incoming může v roce 2019 bilancovat desátý rekordní výsledek v řadě za sebou: Od ledna do prosince registroval Spolkový statistický úřad téměř 90 milionů přenocování zahraničních hostů v ubytovacích zařízeních s nejméně deseti lůžky. To odpovídá nárůstu o 2,3 milionu mezinárodních přenocování ve srovnání s předchozím rokem, tedy nárůst o 2,6 procenta.

Veletrh cestovního ruchu ITB Berlín 2020 byl zrušen.
01. 03. 2020

Vzhledem k rychlému rozšíření nového koronaviru COVID-19 byl zrušen veletrh ITB Berlín 2020.


Odstoupení od smlouvy zákazníkem z důvodu mimořádné okolnosti před odjezdem na zájezd
29. 02. 2020

Představenstvo Asociace cestovních kanceláří České republiky projednalo 27. února 2020 problematiku řešení mimořádných okolností v cestovním ruchu, vzniklých v důsledku vývoje situace v záležitosti koronaviru Covid19, v souladu s platnou českou legislativou a doporučilo českým cestovním kancelářím postupovat ve vzorových případech jak níže uvedeno. Představenstvo si dále přeje informovat i zákazníky českých cestovních kanceláří a činí tak touto formou.KORONAVIRUS a předpokládané dopady na výkonnost českého skrytého exportu
29. 02. 2020

Asociace hotelů a restaurací České republiky je připravena plně spolupracovat na prevenci proti šíření onemocnění COVID – 19 (koronavirus). Do současné doby nebyla vydána Ministerstvem zdravotnictví žádná mimořádná opatření pro ubytovací a stravovací zařízení. Zdraví zaměstnanců a hostů je však vždy předřazeno ekonomickým cílům. Je nutno si ovšem rovněž uvědomit, jak může současná situace dopadnout do celkové ekonomiky cestovního ruchu a být na případné krizové scénáře připraveni. Poslední týdny roste v celé Evropě obava z cestování, a to i do míst, kde dosud žádné problémy nebyly zaznamenány. AHR ČR ve spolupráci se společností Economic impacT zpracovala modely možných dopadů vývoje epidemie do cestovního ruchu v České republice.


Ministryně Dostálová v Jihlavě: Každý má mít možnost se odvolat, ale jen jednou
28. 02. 2020

Výstavbu v Česku, jejíž povolování nás svou komplikovaností a pomalostí řadí na nelichotivé 157. místo na světě, nezpomaluje jen roztříštěnost předpisů, procesů i samotných stavebních úřadů, ale také zdlouhavý soudní přezkum a velmi široké a opakované možnosti odvolávání účastníků řízení. „Každý by měl mít právo na odvolání, ale pouze jednou v celém procesu. Není možné dál tolerovat současný ping – pong mezi stavebními úřady a odvolacími orgány,“ řekla dnes v Jihlavě ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová, kde starostům představila novou podobu stavebního zákona.
České aerolinie pozastavují přímé letecké spojení mezi Prahou a Soulem
27. 02. 2020

České aerolinie (ČSA), stejně jako další letecké společnosti, s okamžitou platností pozastavují přímé letecké spojení mezi Prahou a Soulem (Jižní Korea).


Od zájezdu do oblasti, kde se objevil koronavirus a jsou vyhlášena ochranná opatření, můžete odstoupit bez storno poplatků
26. 02. 2020

Čeští zákazníci, kteří si zakoupili od cestovní kanceláře zájezd do postižené oblasti koronavirem, mohou podle občanského zákoníku odstoupit od smlouvy bez zaplacení storno poplatků. Ovšem pouze v případě, pokud v místě pobytu, nebo v jeho bezprostředním okolí nastaly tyto mimořádné okolnosti a pokud mají vliv na čerpání služeb nebo dopravu. Ocitne-li se zákazník v průběhu zájezdu v souvislosti s onemocněním v nesnázích, je mu cestovní kancelář povinna poskytnout pomoc. Jestliže v důsledku těchto událostí uvízne v destinaci, nese ve většině případů cestovní kancelář náklady na jeho ubytování nejvýše za tři noci, nejde-li o osoby, které pro své zdravotní omezení vyžadují zvláštní péči.


Jarní prázdniny v Křišťálovém údolí zvou do skláren i restaurací
26. 02. 2020

Na krásy sklářského, bižuterního a šperkařského řemesla láká návštěvníky Libereckého kraje Křišťálové údolí. Během jarních prázdnin se tak nabízí jedinečná možnost navštívit některý ze sklářských podniků ve zdejším regionu.Letošní Travelcon přinese první celorepublikové setkání destinačních společností
25. 02. 2020

2 dny, 20 přednášek a přes 40 speakerů – takový bude letošní ročník odborné konference Travelcon v Českých Budějovicích. Do jihočeské metropole na ní i tentokrát zamíří více než tři stovky návštěvníků, ať už jde o marketingové pracovníky, manažery, nebo podnikatele. Všechny spojuje jeden společný jmenovatel – cestovní ruch. A právě v tomto oboru se Travelcon zařadil mezi nejvýznamnější eventy svého druhu u nás. Dějištěm akce se stane pavilon Z českobudějovického Výstaviště ve čtvrtek 23. a v pátek 24. dubna.


Nový český rekord
24. 02. 2020

Blíží se jaro, čas výletů. Třeba na Mužské kameny
23. 02. 2020

Dny se prodlužují, teploty stoupají — jaro je doslova za dveřmi. Znovu začíná sezona výletů do přírody. Liberecký kraj nabízí řadu vyhlášených, ale i ne tolik proslavených turistických cílů. Jedním z nich jsou Mužské kameny.Liberecký kraj láká stále více turistů, mezi cizinci vedou Němci
22. 02. 2020

Hodnocení cestovního ruchu v jednotlivých krajích zveřejnil na svých webových stránkách Český statistický úřad. Libereckému kraji se v tomto srovnání dařilo: meziročně se zvýšil počet hostů, více turistů v regionu i přenocovalo.


Výsledkem přeshraniční spolupráce je v Liberci horolezecká výstava ze Saska
22. 02. 2020

Jedinečný náhled do života horolezců nabídne výstava, která bude během března k vidění v Krajské vědecké knihovně v Liberci. Nese název Z Labských pískovců do Českého ráje a je výsledkem rozsáhlého projektu, na němž se podíleli Liberecký kraj, saské město Bad Schandau a Muzeum Českého ráje v Turnově.


Česko získalo z evropských fondů 36,5 miliard korun navíc
19. 02. 2020

18. února jednala na pracovní úrovni Rada pro Evropské strukturální a investiční fondy. Tématem jednání byl současný stav čerpání prostředků z fondů EU i příprava příštího programového období 2021-2027. Díky získání 36,5 mld. Kč se změní i systém vykazování čerpání.
Valdštejny připomene zahradní slavnost i středověký víkend
19. 02. 2020

Na život a dobu Valdštejnů se zaměří jubilejní, desátý ročník dlouhodobého cyklu Národního památkového ústavu Po stopách šlechtických rodů. Projekt, který zaplní celý letošní rok, nese název Valdštejnové – lvi ve službách císařů a nabídne množství rozličných akcí po celé zemi, Liberecký kraj nevyjímaje.


Czech specials new