Menu

Bleskovky

Nejnavštěvovanější středočeské památky a podpora cestovního ruchu
03. 06. 2020

Které z pamětihodností a turistických atrakcí patří ve Středočeském kraji k nejoblíbenějším a jakými aktivitami se Středočeská centrála cestovního ruchu zapojí do obnovy a podpory turismu v kraji?


Tradiční prodejny s potravinami nabírají druhý dech
03. 06. 2020

Zanikání malých prodejen zpomaluje. Vývoj, který Asociace českého tradičního obchodu (AČTO) předpokládala, nyní potvrzuje i aktuální zjištění společnosti Nielsen. V roce 2019 zaniklo 195 nezávislých prodejen o velikosti do 400 m². To představuje téměř dvoutřetinový pokles oproti roku 2018.


Na vodě jezděte jen na zelenou. Zachráníte ryby i mihule
03. 06. 2020

Sucho je neradostným fenoménem dnešní doby. Klesají hladiny podzemních vod, potoků i řek. A právě nedostatek vody v říčních tocích ve spojitosti se stále rostoucí oblibou vodáctví představuje velký problém pro živočichy, kteří v řekách a na jejich březích žijí.Druhá etapa rekonstrukce Severočeského muzea v Liberci pokračuje
02. 06. 2020

Nové podlahy, vymalované stěny, repasované dveře a okna, moderní osvětlení. To jsou jen ve zkratce některá vylepšení, která přinesla právě probíhající druhá etapa rekonstrukce Severočeského muzea v Liberci. První návštěvníky muzeum, které je uzavřeno od února 2018, uvítá letos v září.


Česká chuťovka bude!
01. 06. 2020

V době, kdy jsme už všichni značně unaveni z dění kolem koronavirové krize a s ní související mediální pandemie znepokojujících zpráv, považujeme za důležité přijít také s dobrou zprávou – ČESKÁ CHUŤOVKA 2020 bude! Letos se uskuteční už 12. ročník této oblíbené a tradiční soutěže, v níž značku ČESKÁ CHUŤOVKA získalo dosud celkem 218 českých firem pro 1007 svých výrobků a DĚTSKOU CHUŤOVKU již 90 českých výrobců pro celkem 169 potravin. Význam obou značek pro české spotřebitele nyní ještě vzrůstá právě v souvislosti s měnící se situací ve světě, která nekompromisně obnažila limity bezbřehé globalizace, což nepochybně povede k vyšší orientaci ekonomiky i spotřebitelské poptávky na domácí výrobky a domácí značky, potraviny nevyjímaje. Nelze se však spoléhat na to, že toto očekávané posílení poptávkového trendu po českých potravinách se projeví automaticky v růstu prodejů a tržeb všech domácích výrobců, v opačném směru se dá bohužel očekávat působení nižších příjmů u řady skupin zaměstnanců a živnostníků z nejhůře postižených odvětví průmyslu a služeb. Náročnost zákazníků se tak nejspíš naopak ještě zvýší a kritérium vynikající chuti i nadále zůstane tím, co bude spolurozhodovat o konečných preferencích kupujících.


Podpora marketingu je klíčová pro restart cestovního ruchu
29. 05. 2020

Ministerstvo pro místní rozvoj vyhlásilo výzvu z Národního programu podpory cestovního ruchu v regionech a nabízí tak možnost získání dotace na realizaci projektů z oblasti marketingových aktivit destinací cestovního ruchu. Celkem je v tomto podprogramu připraveno až 60 milionů korun. Výzva k předkládání žádostí je otevřena do 30. 6. 2020.Wizz Air nová linka Praha - Tirana
29. 05. 2020

Nízkonákladová letecká společnost Wizz Air dnes oznámila novou přímou linku mezi Prahou a Tiranou. Dopravce bude do hlavního města Albánie létat od 3. července 2020 dvakrát týdně, vždy v pondělí a v pátek. Na linku bude nasazovat letadlo typu Airbus A320 Family v konfiguraci až pro 189 cestujících.


Smartwings Group obnovují další letecká spojení nejen do Středomoří
29. 05. 2020

Letecké společnosti skupiny Smartwings Group, Smartwings a České aerolinie, plánují obnovit během června a července další letecká spojení. Úplnou novinkou bude od 25. června pravidelná linka ČSA z Prahy na největší londýnské letiště Heathrow, kam budou České aerolinie létat z Prahy denně.


Turistické trháky v Libereckém kraji: zoologická zahrada a iQLandia
29. 05. 2020

Rozsáhlý průzkum návštěvnosti turistických cílů, sestavený na základě sledování více než 1400 vyhledávaných míst ve spolupráci s krajskými koordinátory a destinačními společnostmi, přinesla agentura Czech Tourism. Výsledky jsou za loňský rok a jsou v nich zahrnuty počty tuzemských i zahraničních turistů.Od 6. června opět autobusem na Zlaté návrší
29. 05. 2020

Od soboty 6. června zahajují provoz autobusové linky z Jilemnice a z Harrachova na Zlaté návrší. Liberecký kraj si pro cestující připravil příjemné překvapení – spojení bude nyní mnohem lépe dostupnější veřejnou dopravou i ze vzdálenějších míst.


Za středověkými mnichy a vládcem Jizerských hor na vrch Muchov
29. 05. 2020

Hned tři různé verze kolují mezi lidmi o původu jména skalnatého vrchu Muchov, který se tyčí nad obcí Velké Hamry na Černostudničním hřebenu. Je upraven na přírodní rozhlednu, z níž je možné přehlédnout dominanty Jizerských hor, na Krkonoše, Ještědský hřeben a Český ráj.


Obnovením Lítožnického rybníka získává Praha 11 hektarů nové vodní plochy
29. 05. 2020

Hl. m. Praha dokončilo výstavbu rybníka mezi městskými částmi Běchovice a Dubeč. Nový Lítožnický rybník zabírá plochu 11 hektarů a nachází se na místě původního rybníka, který byl v minulosti vypuštěn a vysušen. Součástí úpravy vodních ploch bylo i zmeandrování Říčanského potoka pod hrází, což přispěje k zadržení vody v místní krajině.První umělecká expozice zaměřená na selfie
29. 05. 2020

V Česku bude 1. června 2020 otevřena historicky první umělecká expozice zaměřená na selfie.


Společný výklad pravidel umožní programům lépe využít prostředky evropských fondů
28. 05. 2020

Národní orgán pro koordinaci Ministerstva pro místní rozvoj (NOK) vypracoval doporučení, které řídicím orgánům operačních programů poslouží jako vodítko při zapracování legislativních balíčků Evropské komise do pravidel jednotlivých programů. Oba balíčky tzv. Investiční iniciativy pro reakci na koronavirus (CRII a CRII Plus) reagovaly na současnou koronavirovou pandemii a zavedly mimořádnou flexibilitu, se kterou mohou členské státy EU využít Evropské strukturální a investiční fondy.


Chorvatsko vítá návrat turistů
28. 05. 2020

První turisté již navštívili Národní park Plitvická jezera a prošli se hradbami Dubrovníku.
Skiareály vítají návrh na snížení sazby DPH na lyžařské vleky
26. 05. 2020

Asociace horských středisek ČR velmi podporuje rozhodnutí vlády ČR o sjednocení sazby DPH na lyžařské vleky a lanovky na 10 %. Dojde tím ke snížení sazby DPH u vleků z 15 % na nižší hranici, jako tomu je od loňského roku u lanových drah. Z dlouhodobého hlediska usnadní toto řešení provozovatelům značné množství administrativy, ušetřené peníze mohou zároveň horské regiony využít k investicím do rozvoje i další sezóny. Ta bude pro budoucnost horských regionů i podnikatelů v turismu rozhodující.


AHR ČR vítá protikrizový balíček schválený vládou
26. 05. 2020

Asociace hotelů a restaurací České republiky (AHR ČR) vítá přijetí protikrizového balíčku, který schválila vláda. Snížení sazby DPH pro ubytovací služby je dlouhodobou podporou pro podnikatele v cestovním ruchu, a navíc krokem ke zvýšení konkurenceschopnosti cestovního ruchu v rámci členských zemí EU.Projekt KaPoDaV pomůže na Přímce studentům i učitelům
25. 05. 2020

Asi čtyřicítka pedagogů ze znojemské střední školy na Přímětické se ve dnech 18. – 19. 5. 2020 zúčastnila školení v rámci projektu „KaPoDaV – Podpora kariérového poradenství, podnikavosti pro udržitelný rozvoj a dalšího vzdělávání v Jihomoravském kraji. Na projekt je poskytována finanční podpora z EU a MŠMT. Projekt se zaměřuje na rozvoj kariérového poradenství ve školách a podporu dalšího profesního vzdělávání, které střední a vyšší odborné školy nabízejí. Cílem aktivit, které jsou ve spolupráci s pracovníky jednotlivých škol v JMK v rámci projektu realizovány, je rozvoj profesních kompetencí pedagogických pracovníků a propagace dalšího profesního vzdělávání. Pedagogové a pracovníci ve školství získají v rámci projektu nové dovednosti, načerpají inspiraci pro svou výuku a vyzkouší si nové metody práce.

Pardubicko po karanténě sčítá škody v cestovním ruchu
21. 05. 2020

Ačkoli turistická oblast Pardubicko patří v celorepublikovém měřítku k těm méně navštěvovaným, poskytovatelé služeb v cestovním ruchu už nyní vykazují nemalé ztráty spojené s omezeními proti šíření koronaviru. Od poloviny března do konce dubna vyčíslili propad tržeb nejčastěji v desítkách až stovkách tisíc korun. Někteří dokonce v milionech. Vyplývá to z průzkumu provedeného oblastní organizací cestovního ruchu Pardubicko – Perníkové srdce Čech, z. s.


Vlastivědné muzeum v České Lípě otevře ambit s novou výstavou zbraní
20. 05. 2020

Dlouhodobě uzavřené kvůli náročné rekonstrukci je Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě, které je příspěvkovou organizací Libereckého kraje. Již brzy se už ale některé jeho prostory a pobočky otevřou. K vidění bude například nová výstava, která přiblíží svět palných zbraní.


18. května, Mezinárodní den muzeí
15. 05. 2020

V pondělí 18. května 2020 si připomeneme Mezinárodní den muzeí. Po celý tento den mohou návštěvníci zdarma zavítat do Valašského muzea v přírodě a užít si procházku po muzeu.Park Mirakulum: Startujeme!
14. 05. 2020

Od poloviny března jsme všichni zažívali situace, které jsme si ještě v únoru ani v nejmenším nedokázali představit. Nyní je, doufejme, to nejhorší za námi, a i my můžeme otevřít. Samozřejmě za dodržení hygienických pravidel.


Turistické linky a spoje v Libereckém kraji zahajují provoz
14. 05. 2020

Postupné uvolňování koronavirových opatření v České republice se projevuje i na postupné obnově části provozu autobusových a vlakových linek. Rada Libereckého kraje v pondělí 11. 5. 2020 rozhodla o obnovení provozu vlaků na železniční trati do Harrachova a zahájení provozu vybraných sezónních autobusových linek a spojů.


Vliv krizových opatření na pražský kongresový průmysl
14. 05. 2020

Pražský kongresový průmysl je významnou součástí ekonomiky hlavního města Prahy a Česka. Na základě analýzy KPMG provedené pro Prague Convention Bureau v roce 2017 se kongresový průmysl podílí na odvětví cestovního ruchu v Praze 15 %.  Zároveň se také jedná o obor nejvíce postižený krizí vyvolanou onemocněním covid-19. Podle nejnovější studie společnosti Economic Impact mohou tržby v multiplikaci v roce 2020 poklesnout o více než 20 miliard korun. To představuje snížení o 74 % oproti předpokládaným tržbám v případě, kdy by žádná mimořádná situace nenastala.
Rekonstrukce Jídelny Libušín je u konce, muzeum hledá nájemce
12. 05. 2020

Po šesti letech končí rekonstrukce vyhořelé Jídelny Libušín na Pustevnách. Národního muzeum v přírodě, které tento objekt společně se sousedním hotelem Maměnka provozuje, nyní hledá nájemce obou objektů.


Počet návštěvníků v Praze v prvním čtvrtletí klesl o třetinu
12. 05. 2020

V prvních třech měsících roku do Prahy zavítalo 1 100 000 hostů, tedy o 27,4 % méně než loni. Přestože v lednu počet návštěvníků ještě vzrostl o 7,7 %, v souvislosti s pandemií koronaviru Covid-19 v únoru jejich počet klesl o 1,1 % a v březnu úbytek dosáhl celých 73,5 %.Oblastní galerie v Liberci otevře 26. května
11. 05. 2020

Nařízení související s koronavirovou pandemií se postupně uvolňují a kromě obchodů či sportovních zařízení se opět otevírají také kulturní instituce. Návštěvníky znovu uvítá také liberecká Oblastí galerie, příspěvková organizace Libereckého kraje. Stane se tak 26. května a k vidění budou výstavy, které měly být zahájeny v březnu. Otvírací doba bude stejná jako před uzavřením, opět se také vrátí oblíbené čtvrtky se vstupem zdarma.


Oscarové Ostře sledované vlaky se točily ve středních Čechách
11. 05. 2020

Legendární scéna Oscarem oceněného filmu se natáčela na nádraží v Loděnici nedaleko Berouna.


Cestovní ruch v Česku disponuje řadou volných kapacit na léto
10. 05. 2020

Ministerstvo pro místní rozvoj jako ústřední orgán státní správy v oblasti cestovního ruchu připravuje mimořádný akční plán (AP) pro záchranu a následný restart odvětví cestovního ruchu na období 2020–2022. Jednání probíhají mezi MMR, agenturou CzechTourism, největšími profesními asociacemi v sektoru cestovního ruchu a členy Národní ekonomické rady vlády (NERV). Kvůli pandemické krizi je totiž ohrožen dosavadní podíl výkonu tohoto odvětví na celé ekonomice: 3 % HDP ČR, 4,5 % podílu na celkové zaměstnanosti, 24,5 % podílu na celkovém exportu služeb. Návrh akčního plánu MMR plánuje předložit v průběhu příštího týdne k projednání na vládě.Staroměstská radnice otevírá v pondělí, vstupné bude za polovinu
10. 05. 2020

V pondělí 11. 5. v 11:00 se po dvouměsíční pauze návštěvníkům znovu otevře Staroměstská radnice. Na všechny druhy vstupného do dovolání platí 50 % sleva. Od 25. 5. budou zájemci moci, po předchozí objednávce, využít komentovaných prohlídek objektu.


Valašské muzeum v přírodě otevírá exteriéry
10. 05. 2020

V rámci rozvolňování opatření Vlády ČR otevírá své brány také Valašské muzeum v přírodě. Od 11. 5. 2020 budou návštěvníkům zpřístupněny exteriéry areálů Dřevěného městečka, Valašské dědiny a Mlýnské doliny v době od 9.00-17.00.


Data pomůžou nastartovat turistický ruch v Česku  
09. 05. 2020

Agentura CzechTourism získá zdarma roční přístup do platformy Mastercard Tourism Insights, která poskytuje komplexní pohled na cestování, od plánování cesty až po sdílení zážitků na sociálních sítích. Data, která jí na základě digitálního partnerství s vládou České republiky poskytne společnost Mastercard, pomůžou nastartovat turismus v Česku. IGNIS BRUNENSIS – 23. mezinárodní přehlídka ohňostrojů
06. 05. 2020

IGNIS BRUNENSIS chystá program v centru Brna na závěr srpna. Ročník 2020 bude bez soutěžních ohňostrojů na Brněnské přehradě.


Den matek na zámku Loučeň, v neděli 10. 5. mají vstup zdarma
06. 05. 2020

Obdarujte nejdražšího člověka – svoji maminku – u příležitosti Dne matek 11. května. V neděli 10. 5. pro ni bude vstup zdarma. Navrhněte rodině výlet a vydejte se do zámeckých zahrad zámku Loučeň ve středních Čechách nedaleko Prahy. Maminky v den jejich svátku dostanou dárky hned dva. Vstup pro ně bude 11. května na zámku v Loučeni zdarma. Zámecký park v anglickém stylu je ideálním místem nejenom pro oblíbené piknikování, kdekoli se Vám zlíbí, ale jeho odlehlé části se výborně hodí k meditacím, cvičení jógy, chůzi či běhání. Výhodou je to, že si v podstatě připadáte jako v lese. Park nabízí řadu aktivit jak pro dospělé, tak děti. A to v podobě dětského lanového parku, rybníčků plných ryb, relaxační zóny lážo plážo, pravé studánky nebo dětského mlhoviště.


Jarmila Kratochvílová do Rekordmanské síně slávy
05. 05. 2020

Muzeum rekordů a kuriozit Pelhřimov v pondělí 11. května 2020 při příležitosti znovuotevření svých expozic uskuteční první dekorování REKORDMANŮ ROKU v roce 2020.Vítězem soutěže Navrhni projekt je projekt Nová tvář Úštěckého potoka
04. 05. 2020

Vítězem osmého ročníku středoškolské soutěže Navrhni projekt, jehož finále se kvůli pandemii nemoci COVID – 19 odehrálo formou online videokonference, se stal projekt „Nová tvář Úštěckého potoka“, týmu z Gymnázia Jateční v Ústí nad Labem. Vítězný projekt upozorňuje na aktuální problém sucha v krajině a na nutnost řešení tohoto problému. Jednou z cest je revitalizace říčních toků, tak, aby docházelo k většímu zadržování vody v krajině. V celostátním finále se utkalo osm týmů, které zvítězily v regionálních kolech. Celkem se soutěže zúčastnilo více jak sto týmů středoškoláků z celého Česka.


Kam na výlet s dětmi? Se Čtyřlístkem kolem Blaťáku či za hastrmany
04. 05. 2020

Postavičky ze Čtyřlístku, Vodní chrám či dřevěný xylofon. To a mnoho dalšího lze spatřit během výletů po naučných stezkách v regionu. Pobaví a zaujmou zejména děti, ani jejich rodiče se však nudit nebudou a dozvědí se řadu informací o rostlinách a živočiších, kteří ve zdejší přírodě žijí.


AHR ČR vítá návrhy na snížení DPH pro ubytovací služby
04. 05. 2020

Asociace hotelů a restaurací České republiky (AHR ČR) vítá vyjádření premiéra Andreje Babiše, že navrhne převedení DPH za ubytovací služby do nejnižší snížené sazby DPH 10 %. Tento krok by pomohl k podpoře podnikatelů v oboru, který byl nejvíce zasažen současnou pandemií, ale zároveň by zvýšil konkurenceschopnost turismu v rámci evropských zemí.Školáci o školu v přírodě nepřijdou
04. 05. 2020

Většina škol v přírodě a školních zájezdů organizovaných cestovními kancelářemi, se posouvá na pozdější termíny. Škol, které pobyty dětí v přírodě úplně ruší, je minimum. V současné chvíli zatím nedochází ani k rušení letních dětských táborů. Vyplývá to z průzkumu, který provedla Asociace cestovních kanceláří České republiky ( ACK ČR).


KLM jako první obnovuje provoz na Letišti Václava Havla Praha
01. 05. 2020

Již 4. května 2020 přivítá Letiště Václava Havla Praha letadlo z flotily KLM a dojde tak k obnovení jedné z nejvytíženějších pravidelných linek Praha – Amsterdam. Mělo by se jednat o první pravidelnou leteckou linkou, která bude po přerušení svého provozu na pražském letišti znovu obnovena. Z počátku plánuje KLM pouze jeden let denně. Od července by se pak počet letů mohl zvýšit.


Jarní sezónu v Průhonickém parku nezmeškáte
30. 04. 2020

Průhonický park má od včerejšího dne otevřeno pro širokou veřejnost. Návštěvníci tak ani letos nepřijdou o klíčový okamžik v parku, kdy začínají kvést tisíce rododendronů, magnólie a skalničky Alpina. Jediné období v roce, ve kterém se mohou návštěvníci těšit z celé jarní barevné škály květů, různých vůní a tvarů, právě začíná.Muzeum Českého ráje v Turnově otevírá v úterý 12. května
30. 04. 2020

Nouzový stav vyhlášený vládou České republiky stále trvá, ale již se pomalu otevírají vybrané krajské instituce. Mezi nimi je i Muzeum Českého ráje v Turnově, jehož brány pustí dovnitř návštěvníky poprvé v úterý 12. května. Kromě stálých expozic v hlavní budově a výstavy Horolezectví nabídne i několik novinek. Velkou proměnou prošly například prostory pro mineralogickou expozici, a to nejenom technickým řešením, ale i novým obsahem.


30. ročník festivalu Pelhřimov – město rekordů se přesouvá na rok 2021
30. 04. 2020

Největší rekordmanská akce v Evropě v tomto roce nebude. Tak jako se téměř celá naše země zastavila a ocitla se v „karanténě“, bojuje se stejným problémem i svět rekordů, který v České republice zastřešuje pelhřimovská Agentura Dobrý den.


Víc financí na kybernetickou bezpečnost ve zdravotnictví
29. 04. 2020

Česká republika se v současné nelehké době potýká nejen s dopady pandemie COVID-19, ale také s kybernetickými útoky zaměřenými zejména na informační a komunikační systémy zdravotnických zařízení. Prostřednictvím podpory z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP), který MMR spravuje, dochází k posílení souboru kybernetických opatření. Ty předcházejí a zajišťují připravenost pro řešení nebezpečných situací. V nadcházejícím programovém období se proto bude MMR pro tuto oblast snažit vyjednat co nejvíce financí.Národní soutěž muzeí Gloria musaealis
28. 04. 2020

XVIII. ročník Národní soutěže muzeí Gloria musaealis, který společně vyhlásily Ministerstvo kultury, Asociace muzeí a galerií České republiky, z. s., a Český výbor ICOM, z. s., probíhal od 1. ledna 2019 do 28. února 2020.


Kam na výlet s dětmi? Na naučné stezky s veverkou či liškami
27. 04. 2020

Současná doba nahrává výletům s dětmi. Ty totiž právě prožívají rekordně dlouhé korona-prázdniny a je potřeba je zabavit. Ideální způsob, jak nasbírat nové zážitky, skýtá výprava po naučných stezkách v Libereckém kraji. Děti si mohou na výletech vyzkoušet třeba šplhání na strom nebo prolézání nory.


Czech specials new