Menu

Bleskovky

Česká barmanská asociace bilancuje
20. 01. 2020

Rok 2019 byl pro Českou barmanskou asociaci zajímavý, a troufám si říci, že i úspěšný. Abychom Vás mohli informovat o všem důležitém, co naší organizaci toto období přineslo, sestavili jsme pro Vás maximálně stručnou, přesto obsahově precizovanou výroční zprávu. Věřím, že vyhodnocení našich společných aktivit touto formou pro Vás bude velmi přínosné.


Na obnovu venkova dá Liberecký kraj přes dvacet milionů korun
20. 01. 2020

Více než dvacet pět milionů korun je pro letošní rok k dispozici zájemcům v dotačním Programu obnovy venkova, který vyhlásil odbor životního prostředí a zemědělství Krajského úřadu Libereckého kraje. Aktuální informace o podmínkách pro přihlášení a další podrobnosti se lze dozvědět na krajském webu.


Cui bono brojí odboroví bossové proti rozšíření benefitu na všechny zaměstnance?
19. 01. 2020

17. ledna 2020 odboroví předáci varovaly premiéra před zaměstnaneckými paušály na stravu s údajně „dost závažnými informacemi.“ Nyní přišlo vedení odborů s varováním, že podnikatelé budou využívat paušály ke snižování mezd, které sníží o paušální příspěvek na stravu. To vše za situace, kdy se všichni zaměstnavatelé snaží udržet své zaměstnance a více je motivovat. Tlak, který nejvyšší vedení odborů vytváří, aby zamezilo rozšiřování zaměstnaneckých benefitů tedy pokračuje. Přitom papírové stravenky nikdo neruší, jde pouze o záměr vytvořit další varianty k zajištění stravování zaměstnanců.AHR ČR k problematice stravenek
17. 01. 2020

Asociace hotelů a restaurací České republiky od počátku plně podporuje zavedení nezdaněných paušálních příspěvků na stravu, které by mohli zaměstnavatelé využívat jako další alternativu benefitů pro své zaměstnance. Vítá tedy rozhodnutí vládní koalice prosazovat společně tuto změnu formou vládní novely zákona.


Klára Dostálová zahájila veletrhy cestovního ruchu REGIONTOUR a GO
17. 01. 2020

Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová dnes na brněnském výstavišti zahájila tradiční veletrhy cestovního ruchu REGIONTOUR a GO, na kterých se každoročně prezentují stovky firem. Akci, která patří k těm největším prezentacím průmyslu cestovního ruchu ve střední Evropě, navštíví každý rok zhruba 30 tisíc návštěvníků. Ministryně Dostálová během zahájení vyzdvihla rostoucí význam cestovního ruchu pro Českou republiku.


Služeb Smartwings Group loni využilo 9,6 milionu cestujících
17. 01. 2020

Skupině Smartwings se v loňském roce i přes složitou situaci způsobenou globálním zákazem provozu letounů Boeing 737 MAX podařilo přepravit na letech pod značkami Smartwings a ČSA celkem 8,2 milionu cestujících. Z důvodu uzemnění letadel 737 MAX zaznamenala Smartwings Group v loňském roce poprvé ve své historii pokles počtu přepravených cestujících, meziročně o 7,9 procenta. Dalších 1,4 milionu pasažérů skupina Smartwings přepravila na palubách svých letadel na letech pro jiné dopravce. Služeb Smartwings Group tak loni využilo 9,6 milionu cestujících.
Liberecký kraj vyhlašuje soutěž o památku roku
15. 01. 2020

Upozornit na úspěšné obnovy kulturních památek a poukázat na ojedinělé stavby v libereckém regionu, které si zaslouží pozornost. Takový je cíl soutěže Památka roku, jejíž čtvrtý ročník právě nyní vyhlašuje Liberecký kraj.


Národní muzeum v přírodě se chystá na veletrhy cestovního ruchu
15. 01. 2020

Od čtvrtku 16. do neděle 19. ledna se Národní muzeum v přírodě a jeho jednotlivá muzea představí na jednom z největších domácích veletrhů cestovního ruchu Regiontour v Brně.Víte, jaké příběhy vypráví noční džungle?
13. 01. 2020

Tropický prales je plný života, a to nejen ve dne, ale i v noci. Tehdy totiž ožívají tajemné příběhy rostlin a zvířat, které za slunečního svitu zůstávají opomíjené. Po roce se do skleníku Fata Morgana vracejí oblíbené večerní komentované procházky setmělými expozicemi nazvané Džungle, která nespí. Jedinečný zážitek čeká na malé i velké návštěvníky od 10. ledna do 28. března 2020. V lednu vždy v pátek od 18 hodin, v únoru v pátek a v sobotu od 18 hodin a v březnu v pátek a v sobotu od 19 hodin. Rezervujte si své místo včas. Rezervační formulář najdete na www.botanicka.cz. Dobrodružství zažijete v Troji.


Veletrh Euroregion Tour doplní výtvarná soutěž „Moje oblíbené místo v Libereckém kraji“
11. 01. 2020

Veletrh cestovního ruchu Euroregion Tour se již podvacáté koná v Libereckém kraji. Ve dnech 6. a 7. března se v jabloneckém Eurocentru představí nejen města, turistické oblasti a kraje, ale i další aktéři cestovního ruchu. Liberecký kraj vyhlašuje v rámci akce výtvarnou soutěž pro děti na téma Moje oblíbené místo v Libereckém kraji.


Ministerstvo pro místní rozvoj: Varianta nákladů na rekodifikaci v řádu 30 miliard nenastane
09. 01. 2020

Dopadová studie rekodifikace stavebního práva z dílny Ministerstva vnitra obsahuje nepřesné údaje. Ministerstvo pro míéstní rozvoj totiž s náklady na výstavu stovek nových budov pro stavební úřady v žádném případě nepočítá.MAS Posázaví má k rozdělení z Programu rozvoje venkova téměř 40 milionů korun
08. 01. 2020

Místní akční skupina (MAS) Posázaví vyhlásila čtvrtou výzvu k předkládání žádostí o dotaci z Programu rozvoje venkova (PRV). K dispozici je 39 239 735 Kč, které se budou rozdělovat ve čtyřech fichích (oblastech podpory): Agroturistika (5 000 000 Kč), Lesy, voda, rekreace (5 000 000 Kč), Podpora místních výrobců (5 000 000 Kč) a Obnova venkova – školky, školy a spolky (24 239 735 Kč). Žádosti se budou přijímat od 8. 1. do 8. 4. 2020. Výzva se vztahuje na celé území MAS Posázaví, pro které je schválena Strategie komunitně vedeného místního rozvoje (SCLLD).


S městy shodu najdeme, první výsledky jednání jsou na světě
08. 01. 2020

S velkými městy, která kritizují stavební zákon, se Ministerstvo pro místní rozvoj ČR dohodne. Kritika plyne mnohdy z nepochopení a různých pohledů na komplexní problematiku povolování staveb. Schůzka s představiteli velkých měst potvrdila, že kompromisy u jednoho stolu lze rychle nalézt.


Krajské dotace podpoří oblast cestovního ruchu miliony korun
07. 01. 2020

Žádat o dotace v oblasti cestovního ruchu mohou zájemci od 8. ledna. Liberecký kraj vyhlásil celkem čtyři dotační programy a celková částka, jež je pro ně vyčleněna, činí 3 100 000 korun. Lhůta pro podání žádostí vyprší 31. ledna.Na potřebě nového stavebního zákona je shoda, připomínky a rozpory řešme společně
06. 01. 2020

Délka stavebního řízení v České republice je na úrovni rozvojových zemí. Všichni partneři MMR se shodují, že je třeba s tím něco dělat. Právě nyní mají možnost jednat nad vypořádáním svých připomínek z mezirezortního připomínkového řízení.


Dubaj otevřela motoristům nové silnice k areálu EXPO 2020
06. 01. 2020

Dubajský úřad pro dopravu a správu silnic (RTA) v prosinci dokončil další fázi projektu dopravní infrastruktury v hodnotě tří miliard dirhamů (přes 18 miliard Kč). Od konce posledního měsíce loňského roku tak mohou motoristé v Dubaji využívat nové přístupové cesty k areálu světové výstavy EXPO 2020. Silnice v této oblasti o délce osmi kilometrů a nadjezd dlouhý 1,4 km jsou primárně určeny právě pro usnadnění přístupu milionů návštěvníků na EXPO 2020.


Na Silvestra pět zapadlých automobilů
03. 01. 2020

Pět automobilů uvízlo 1. ledna mimo zledovatělou silnici mezi přehradou Fláje a Dlouhou loukou, museli je vyprostit záchranáři Horské služby.Výstava na kraji představí hraběcí obory v Jizerských horách
03. 01. 2020

Tisíce malých, letitých kamenných menhirů se vypínají v hlubokých lesích Jizerských hor. Jsou pozůstatky někdejších hraběcích obor, v nichž se chovala zvěř. V rámci cyklu Rok Gallasů a Clam-Gallasů připravilo liberecké pracoviště Národního památkového ústavu výstavu s názvem Hraběcí obory — odkaz Clam-Gallasů v krajině Jizerských hor.Arriva zlepšuje služby, Liberecký kraj přesto trvá na sankcích
03. 01. 2020

Po jednání hejtmana Martina Půty a náměstka Jana Svitáka s generálním ředitelem společnosti Arriva Danielem Adamkou přiznal dopravce své pochybení v prvních dnech provozu na železnicích v regionu. Liberecký kraj bude požadovat za nedodržování smlouvy sankce, k jejichž vyčíslení dojde v polovině ledna letošního roku. V posledních dnech však Arriva své služby zlepšuje. V týdnu od 30. prosince 2019 dojelo na čas více než 95 % vlaků a průměrné zpoždění činilo 1 minutu a 58 vteřin. Od 15. ledna 2020 bude navíc ve vozech nový odbavovací systém.
250. narozeniny Ludwiga van Beethovena 2020
31. 12. 2019

Se začátkem výročního roku ke 250. narozeninám Ludwiga van Beethovena zahajuje Německá turistická centrála (DZT) globální tematickou kampaň „Objevte Beethovena“ – „Discover Beethoven“.


Muzeum umění a designu Benešov (MUD*) v lednu
30. 12. 2019

Také v novém roce plánujeme spoustu zajímavých výstav a akcí. Začneme hned v lednu první vernisáží roku 2020! Trojici umělců Lukáše Musila, Luboše Plného a Jiřího Kubového spojují velká témata moderního umění - linie, prostor a prázdno, které představují jakýsi novodobý romantismus. Výrazným prvkem ve fotografiích Františka Provazníka je hra světla a stínů, jeho dílo představíme v Šímově síni. Ještě než zahájíme 29. 1. tyto výstavy, máte stále možnost si prohlédnout výstavní sály plné krajiny – příležitostí je komentovaná prohlídka s umělci a kurátorkami 9. 1. nebo víkend s volným vstupem 18. 1. – 19. 1. V lednu budeme promítat hned dva filmy. Dokumentární film Poselství Jana Palacha uvedeme 16. 1. a Palachovu oběť si připomeneme společně s režisérkou filmu Kristinou Vlachovou. V rámci Biografu MUD je připravený skvělý film Šťastný Lazzaro. Přejeme Vám krásný rok 2020 a těšíme se v něm na viděnou! Tým MUDPytloun Hotels otevřela v Krušných horách Pytloun Wellness Hotel Hasištejn
27. 12. 2019

Česká hotelová síť Pytloun Hotels dále expanduje a od 1. prosince 2019 otevřela uprostřed nádherné přírody Krušných hor, 100 m od zříceniny hradu Hasištejn u obce Místo svojí již 12 pobočku - 4* Pytloun Wellness Hotel Hasištejn. Hotel a okolí uprostřed lesů je ideální jak pro hosty, kteří hledají klid a odpočinek, tak pro aktivní sportovce neboť okolí nabízí bohatou nabídku cyklistických, turistických i běžkařských tras.


Česká republika postoupila v žebříčku rychlosti čerpání o pět příček
19. 12. 2019

Ve srovnání rychlosti čerpání fondů EU mezi jednotlivými členskými státy se postavení České republiky v listopadu 2019 zlepšilo o pět příček. ČR se tak nachází na 17. místě z 28. Žebříček zohledňuje reálně proplácené prostředky z fondů EU Evropskou komisí – pro období 2014-2020 jich již bylo ČR proplaceno 37,7 %.


Ural Airlines oznámila novou přímou linku mezi Prahou a Rostovem na Donu
19. 12. 2019

Linka bude v provozu každý pátek od 21. února 2020. Dopravce na ni bude nasazovat letadla typu Airbus A320 v konfiguraci pro 162 cestujících. Podle odhadů Letiště Praha by mohlo spojení během roku využít více než 10 tisíc cestujících v obou směrech.MMR: Revoluční změny vyžadují změnu přístupu i myšlení
17. 12. 2019

Ministerstvo pro místní rozvoj přišlo s novým stavebním zákonem, který zásadně zjednoduší stavební řízení v České republice. To se nyní propadá mezi nejhorší na světě. Jedná se o revoluční změnu, a proto byla do přípravy zapojena celá řada odborníků. Změny jsou však opravdu revoluční, proto MMR očekává velké množství připomínek, které všechny budou řádně vypořádány. Připomínky, které však nejsou v souladu se smyslem zákona a se schváleným věcným záměrem, akceptovat nelze. Vláda schválila harmonogram prací, který MMR musí dodržet. Není možné tedy zvolnit tempo, jak je mnohdy požadováno.


Letiště Praha dosáhlo po roce dalšího rekordu, odbavilo letos již 17 milionů cestujících
13. 12. 2019

Počtvrté v řadě padl na Letišti Václava Havla Praha historický rekord. Počet odbavených cestujících dosáhl dnes před polednem hranice 17 milionů v rámci jednoho kalendářního roku. Na dosavadních výsledcích za rok 2019 má velký podíl rozvoj přímých leteckých spojení, včetně dálkových linek, kterých je v provozu nejvíce v novodobé historii, stále vyšší obsazenost letadel i navyšování kapacit na stávajících linkách. Mezi nejoblíbenější destinace patří dlouhodobě Londýn, Amsterdam, Moskva nebo Paříž.


O nejhezčí turistickou pohlednici České republiky
13. 12. 2019

Veletrhy Brno, a.s. Asociace turistických a informačních center České republiky a Česká pohádková akademie budou 16.–19. ledna 2020 na Regiontouru 2020 na brněnském výstavišti prezentovat výsledky soutěže O nejhezčí turistickou pohlednici České republiky, vizitku a deník 2020.Společnosti KLM a Neste přináší letecké biopalivo z použitého kuchyňského oleje
12. 12. 2019

Letecká společnost KLM zakoupila udržitelné letecké palivo pro své lety z amsterdamského letiště Schiphol. Pohonná látka, kterou vyrábí firma Neste z použitého kuchyňského oleje, sníží oproti fosilnímu kerosinu emise CO2 až o 80 %. Je to navíc poprvé, co bude palivo distribuováno pomocí stávající letištní infrastruktury. Firma Neste se navíc připojila k programu podpory biopaliv při služebních cestách společnosti KLM, v důsledku čehož sníží emise CO2 při cestách svých zaměstnanců letadly KLM o 100 %.


Kozlí nadílka v pivovaru Velké Popovice
11. 12. 2019

Vánoce jsou za dveřmi a vy stále ještě nemáte všechny dárky? Hledáte příjemnou alternativu k sladké chuti svařeného vína a cukroví? Nejvyšší čas zamířit do pivovaru Velké Popovice! Poslední předvánoční sobotu 21. prosince mezi 10 až 16 hodinou bude pro návštěvníky připravena Kozlí nadílka.


Večerní prohlídka pivovaru Radegast – Hořký pivovar za svitu baterek
10. 12. 2019

Chcete-li si na chvíli odpočinout od záplavy vánočních světýlek, přeplněných adventních trhů a sladké chuti cukroví či svařeného vína, vydejte se na večerní prohlídku pivovaru Radegast v Nošovicích. Tříhodinové prohlídky se konají 18. prosince od 18 hodin.Asociace českého tradičního obchodu k prvnímu kolu schvalování vládní novely zákona o dvojí kvalitě potravin
06. 12. 2019

Ačkoliv novela zákona o potravinách přináší některá pozitiva, např. týkající se označení česká potravina, ve věci odpovědnosti za dvojí kvalitu potravin vyznívá absurdně. Je naprosto nesmyslné, aby obchodníci, zejména pak menší nezávislí prodejci, odpovídali za kvalitu zboží, kterou nemají šanci jakkoliv ovlivnit ani rozpoznat.


CzechTourism finančně podpoří kulturní a sportovní události v roce 2020 
28. 11. 2019

Agentura CzechTourism dnes zveřejnila výzvu a podmínky partnerské spolupráce na rok 2020. CzechTourism finančně nebo marketingově podpoří události, které přivedou zahraniční turisty do regionů Česka a podpoří příjezdový cestovní ruch. Agentura plánuje poskytnout financování formou nákupu mediálního prostoru událostí pořádaných v oblasti kulturní, sportovní a životního stylu. Podpora bude rozložena rovnoměrně mezi regiony, hodnotícím kritériem bude např. maximální hodnota mediálního zásahu a marketingový obsah propagující region a Českou republiku.


Letní sezona byla v muzeích v přírodě velmi úspěšná
22. 11. 2019

Letní sezona přivedla do muzeí spadajících pod Národní muzeum v přírodě statisíce návštěvníků. Nejvíce hostů registruje Valašské muzeum v přírodě, které od začátku roku do 31.10.navštívilo víc než 330 tisíc Rožnovanů i návštěvníků města, což je nejvíce za posledních 17 let. Podobně úspěšnou sezonu mají za sebou i další naše muzea v přírodě.Rossiya navýší počet letů do Petrohradu
22. 11. 2019

letecká společnost Rossiya Airlines oznámila, že od letního letového řádu 2020 navýší počet letů na lince mezi Prahou a ruským Petrohradem. Od 30. března 2020 přidá k dosavadním deseti spojením týdně další čtyři frekvence, které budou operovány v pondělí, úterý, čtvrtek a v sobotu. Rossiya Airlines tak bude létat mezi oběma destinacemi dvakrát denně. Dopravce na pravidelnou linku nasazuje letadla typu Airbus A320 Family. Podle odhadů Letiště Praha čtyři nové frekvence využije za sezónu přes 20 tisíc cestujících v obou směrech.


Soutěž Památka roku ocení nejlepší rekonstrukce historických staveb
19. 11. 2019

Památka roku 2019. Soutěž s všeříkajícím názvem vyhlásilo Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska na svých internetových stránkách. Do soutěže se mohou přihlásit majitelé opravených staveb, které jsou významné z památkového, architektonického nebo urbanistického hlediska a dotvářejí prostředí, v němž se nalézají. Uzávěrka přihlášek je 10. ledna 2020.


Výzva na Demolice budov v sociálně vyloučených lokalitách je vyhlášena
18. 11. 2019

Ministerstvo pro místní rozvoj vyhlásilo výzvu na Demolice budov v sociálně vyloučených lokalitách. Pro tento rok je připraveno 100 milionů korun. Obce mohou žádosti o poskytnutí dotace podávat až do 14. února 2020.Nepomucký adventní trh a rozsvícení vánočního stromu
18. 11. 2019

První adventní neděli se v Nepomuku koná adventní trh a rozsvícení vánočního stromu. Tato akce se těší velkému zájmu návštěvníků, jejich počet se dá odhadovat na stovky. Láká je pohodová atmosféra nedělního odpoledne na nepomuckém náměstí s tradičním trhem, občerstvením a bohatým doprovodným programem. Možnost setkat se s přáteli v předvánočním čase. I v letošním roce se do akce zapojilo volnočasové centrum Fénix a Nepomucké kuchařinky. Městské muzeum nabídne pohádku a tvoření pro děti i dospělé.


Ministryně Klára Dostálová s prezidentem Milošem Zemanem otevřela Český dům v Bratislavě
16. 11. 2019

U příležitosti oslav 30. výročí sametové revoluce se ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová coby členka oficiální delegace pana prezidenta Miloše Zemana zúčastnila slavnostního otevření Českého národního domu v Bratislavě a také pietního aktu položení věnců prezidenta České republiky Miloše Zemana a prezidentky Slovenské republiky Zuzany Čaputové k pamětní desce na budově Univerzity Komenského.


Konference v Praze připomínají 17. listopad 1989 a 30 svobodných let
15. 11. 2019

Události roku 1989, které začaly 17. listopadem v Praze, vedly ke klíčovým změnám ve většině sfér společnosti tehdejšího Československa. Ty kromě jiného umožnily občanům volně cestovat do zahraničí a otevřely také Prahu tisícům odborníků z nejrůznějších vědeckých, průmyslových, uměleckých či podnikatelských odvětví, kteří do československé metropole přijížděli za kongresy a konferencemi.Stáž ve Finsku si studentky z Přímky pochvalovaly
15. 11. 2019

Cestovat, objevit novou kulturu a získat praktické dovednosti. Tyto tři výhody využilo osm studentek ze znojemské střední školy na Přímětické. V rámci projektu Erasmus+ „Evropa bez hranic“ se zúčastnily stáže ve finském Kajaani.IROP již rozdělil více než 100 miliard do regionů po celé České republice
13. 11. 2019

Integrovaný regionální operační program (IROP), který spravuje Ministerstvo pro místní rozvoj, překročil významný kulatý mezník. Již více než 100 miliard korun z Evropského fondu pro regionální rozvoj bylo rozděleno mezi 6 567 projektů po celé České republice. V přepočtu je tak na projekty rozděleno 79 % prostředků, které má IROP k dispozici. Z rozdělených peněz pak již bylo proplaceno příjemcům bezmála 40 miliard korun.Nejúspěšnější maturantkou na světě je Češka Sára Davidová
11. 11. 2019

Mezi nejlepší maturanty na světě patří letos studentka Nového PORGu, Sára Davidová. Plného počtu bodů u mezinárodní IB maturity dosáhla spolu s 212 studenty z 166 278 účastníků zkoušky z celého světa. Díky průměrnému výsledku letošních maturantů 39 bodů ze 45 možných se Nový PORG stává nejlepší školou v pevninské Evropě a 14. nejlepší školou na světě. Z České republiky se s 13. místem v evropském vydání žebříčku umístili studenti International School of Prague a s 24. místem žáci Riverside International.Počet návštěvníků v Praze opět mírně vzrostl
08. 11. 2019

V prvních devíti měsících roku 2019 přijelo do Prahy téměř 6 milionů návštěvníků, kteří zde strávili celkem 13 800 000 nocí. Nárůst celkového počtu hostů se opět mírně zpomalil, ve sledovaném období činí pouze 1,7 %. Dvouciferné procentní přírůstky evidujeme u návštěvníků z Ukrajiny (+23 %), Japonska (+19 %), nebo Francie (+10 %).Poslanci schválili zákon o realitním zprostředkování i ve třetím čtení
08. 11. 2019

Nový zákon o realitním zprostředkování dnes prošel Poslaneckou sněmovnou ČR. Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová chce touto změnou zkvalitnit vztahy mezi realitními zprostředkovateli a jejich klienty a přiblížit podmínky tohoto podnikání k ostatním státům EU. Cílem navrhovaného zákona je upravit a jasně vymezit vztahy v oblasti realitního zprostředkování, zejména posílit ochranu klientů realitních zprostředkovatelů. Zákon nyní míří do Senátu ČR. Účinný by měl být od začátku příštího roku.


Do regionů míří více turistů. Nejvyšší nárůst zaznamenal Olomoucký kraj
08. 11. 2019

Do českých hromadných ubytovacích zařízení (HUZ) přijelo ve třetím čtvrtletí letošního roku 4,5 milionu tuzemských a 3,3 milionu zahraničních hostů, což představuje meziroční zvýšení 2,6 %. Nejvíce zahraničních hostů přijelo z Německa, Polska a Slovenska. Celkem všech hostů přibylo ve třinácti krajích, naopak podíl návštěvníků, kteří zavítají do Prahy mírně poklesl. Vyplývá to z dat o návštěvnosti HUZ za 3.Q 2019, kterou dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).


Czech specials new
Restaurace Novoměstský pivovar