Menu

Bleskovky


1. října začínají veletrhy FOR GASTRO & HOTEL a FOR INTERIOR
27. 09. 2020

V souvislosti s aktuálním vývojem epidemiologické situace v Česku přistoupilo Ministerstvo zdravotnictví k dalším protiepidemickým opatřením. Výstavy a veletrhy nepředstavují zvýšené epidemiologické riziko a jejich konání pokračuje.


Reakce Ministerstva pro místní rozvoj na stanoviska Svazu měst a obcí ČR
26. 09. 2020

Svaz měst a obcí vydal tiskovou zprávu, ve které se obává kolapsu stavebních úřadů a napadá postup projednání nového stavebního zákona, který je podle něho v rozporu s legislativními pravidly vlády. Předně je třeba zdůraznit, že samotná Legislativní rada vlády ČR nový stavební zákon doporučila vládě schválit a kabinet tak 24. srpna učinil. Zákon začne v průběhu října projednávat Poslanecká sněmovna ČR. Některá kritická tvrzení SMO ČR považujeme za nutné uvést na pravou míru.Tradiční výstava ovoce na dvorku Horáckého muzea 10. a 11. října
26. 09. 2020

Chaloupky o.p.s. letos hodlají pořádat na dvorku Horáckého muzea již tradiční výstavu ovoce. Tentokrát by se měla zaměřit na jablka, od tradičních odrůd, které pěstovali naši předkové a rostou dodnes. Jablka budou z různých oblastí Žďárských vrchů, např. z farského sadu v Jimramově. Pro srovnání budou vystaveny i některé moderní odrůdy.


Bohemian Throwdown v Plzni se o tomto víkendu neuskuteční
25. 09. 2020

V sobotu 26. a v neděli 27. září 2020 se v prostorách pivovaru Plzeňský Prazdroj měly odehrát mezinárodní závody s názvem Bohemian Throwdown. Pořadatelé v čele s nejlepším českým crossfitovým závodníkem Martinem Feiferlíkem se ale nakonec pár dnů před zahájením dlouho připravované soutěže ve funkčním fitness raději rozhodli soutěž přesunout na jaro příštího roku. Plzeň si tak na jedinečnou akci, na které závodnice a závodníci plní různé náročné úkoly od zvedání činek, cviků s vlastní vahou až po běhání, plavání nebo třeba veslování, musí ještě pár měsíců počkat.


Projekty IROP pomáhají ke zvládnutí epidemie covid-19
23. 09. 2020

Projekty podpořené z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP) slouží nejen ke zlepšování životních podmínek obyvatel Česka. Výstupy z projektů se však dají využít i při mimořádných situacích, jako byla koronavirová epidemie. Konkrétně se v rámci IROP jedná o hasiče, zdravotní záchranné služby a také podporu zdravotnictví.
Komentář ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové k novému stavebnímu zákonu
22. 09. 2020

Nový stavební zákon zjednoduší povolování, zároveň důsledně ochrání veřejné zájmy včetně ochrany přírody.


Vyjádření k prohlášení ministra Romana Prymuly
22. 09. 2020

Asociace hotelů a restaurací České republiky vnímá pozitivně vyjádření ministra zdravotnictví Romana Prymuly, že nechce zavádět opatření, která by handicapovala ekonomiku, ale zároveň upozorňuje, že je v rozporu s tímto vyjádřením záměr dále regulovat otevírací dobu restaurací do 22:00 hod. Toto opatření se netýká pouze barů, ale i běžných restaurací, kde jsou dodržována a již nastavena pravidla bezpečnosti a tudíž rizika minimalizována bez ohledu na to, zda budou provozy uzavřeny o dvě hodiny dříve.XVI. ročník Festivalu muzejních nocí 10. října – 14. listopadu 2020
22. 09. 2020

Ve dnech 10. října – 14. listopadu 2020 se uskuteční XVI. ročník Festivalu muzejních nocí. Akce je významnou kulturní událostí, jež zastřešuje jednotlivé aktivity muzeí a galerií, které svým návštěvníkům kromě prohlídek stálých expozic či aktuálních výstav nabízejí řadu doprovodných programů. Organizace festivalu se každoročně ujímá Asociace muzeí a galerií České republiky, z. s. (AMG), ve spolupráci s Ministerstvem kultury a Národním muzeem.


Beranův hostinec unikl zkáze
22. 09. 2020

Zkáze doslova na poslední chvíli unikla unikátní stavební památka, roubený Beranův hostinec v osadě Trávníček na Českodubsku. Nyní prochází díky péči majitelů a spolku Dubáci důkladnou rekonstrukcí, na níž se finančně podílí i Liberecký kraj. Od roku 2015 až do letoška věnoval ze svého rozpočtu 2.264.002 koruny.


Expozice o horolezectví v turnovském muzeu zvítězila v mezinárodní architektonické soutěži
21. 09. 2020

Cenu Big SEE Architecture Awards 2020 v kategorii veřejná a komerční architektura získala horolezecká expozice v Muzeu Českého ráje v Turnově architektů firmy Hipposdesign Radima Babáka a Ondřeje Toboly.
Pojizerským pacifikem malebnými Krkonošemi
18. 09. 2020

Poznat blíže oblast nejvyššího českého pohoří je možné během projížďky krkonošskou lokálkou zvanou Pojizerský pacifik z Martinic v Krkonoších do Rokytnice nad Jizerou. Cesta nabídne okouzlující výhledy na ohromující horská panoramata. Trať pojizerského Pacifiku má své osobité kouzlo, které působí ve všech ročních obdobích.
MAKRO zahájilo pátý ročník Dne soukromého podnikání
17. 09. 2020

Společnost MAKRO Cash & Carry ČR odstartovala kampaň na podporu již pátého ročníku akce Den soukromého podnikání. Ta letos vyvrcholí v úterý 13. října. Jejím cílem je upozornit na nepostradatelnou roli podnikatelů v rozvoji české ekonomiky a oslavit tak jejich každodenní úsilí, které vkládají do svého podnikání i v této nelehké době. A nemohou u toho chybět ani zákazníci, bez jejichž přízně nemá žádné podnikání šanci uspět.


Na jaře příštího roku se cyklisté dočkají nového úseku na trase Odra–Nisa
17. 09. 2020

V pondělí 14. září začala kácením lesního porostu výstavba cyklotrasy Odra–Nisa v úseku Chotyně – Bílý Kostel nad Nisou. Celkové náklady dosahují 18.529.019,57 korun včetně DPH. Stavba je spolufinancována z dotace Státního fondu dopravní infrastruktury. Celková doba výstavby je 185 dní.


19. a 20. září Mistrovství České republiky mužů a žen do 22 let
17. 09. 2020

Pořadatelé atletického oddílu TJ LIAZ Jablonec připravili na víkend 19. a 20. září velkou atletickou podívanou. Po šesti letech a po třetí v krátké historii se tam koná Mistrovství České republiky mužů a žen do 22 let.
Plodiny Nového světa v trojské botanické zahradě
15. 09. 2020

Při procházce expozicemi Botanické zahrady hl. m. Prahy můžete procestovat doslova celý svět. V severní části venkovních expozic nedaleko výsadeb prérijních rostlin lze již čtvrtým rokem obdivovat plodiny původem z amerického kontinentu. Mimo ty běžně pěstované, jako je rajče, paprika, brambory či tabák, jsou tu k vidění i plodiny méně známé nebo i takové, které si cestu do našich zahrad či talířů zatím nenašly. Jedná se o netradiční subtropické, či dokonce tropické druhy původem z vyšších nadmořských výšek, které nejsou (až na několik výjimek) v našich podmínkách pěstovatelné celoročně venku.


Česko u všech operačních programů splnilo pravidlo n+3 a nepřijde tak o žádné peníze z fondů EU
14. 09. 2020

Všechny české operační programy splnily za letošní rok důležité pravidlo n+3 a nemusejí tak vracet peníze zpět do evropského rozpočtu. Podle tohoto pravidla mají členské státy povinnost do tří let vyčerpat dotace přidělené v daném roce - to znamená, že se již Česku podařilo vyčerpat celou alokaci z let 2014 až 2017 ke konci srpna 2020.Návštěvnost festivalu Maker Faire v Mladé Boleslavi předčila očekávání
14. 09. 2020

Festival Maker Faire, který zábavnou a interaktivní formou představuje jak tradiční řemesla, tak i moderní technologie, slavil v Mladé Boleslavi opět úspěch. Na letošním druhém ročníku se představilo více než 40 projektů a s nimi bezmála 100 vystavujících (makerů), z nichž naprostá většina pochází z Mladé Boleslavi a okolí.


Památkou roku Libereckého kraje je sídlo Lasvitu v Novém Boru
13. 09. 2020

Svého vítěze zná další ročník tradiční soutěže Památka roku, který letos již popáté vyhlásil Liberecký kraj. Na první příčce se ze šesti přihlášených umístilo citlivé a neotřelé spojení památkové obnovy s novostavbou sídla společnosti Lasvit na rohu Palackého náměstí v Novém Boru.


Mistr kamenosochař zvládne kašnu i kopii barokní sochy
12. 09. 2020

Sochy, fontány, ale třeba i kašny nebo dveřní ostění. To vše dokáží vytvořit kamenosochaři, zruční řemeslníci, kteří kromě základního opracování kamene, zvládnou i spoustu dalších odborných zásahů do kamene. Třeba zvětšování, zmenšování anebo kopírování kamenných modelů soch.17. září ve 13:30 otevírá Obec Zdobnice nové singletracky
11. 09. 2020

Další trasy česko-polského projektu Singletrack Glacensis se otevřou ve Zdobnici 17.9.2020 * Celkem 60 km tras celého projektu tak doplní síť singletracků v česko-polském příhraničí pod jednou značkou na více než 200 km, síť hodnou evropského zřetele a zájmu bikerů * Hlavní promoakce projektu proběhne 3.10.2020 na Pekláku v České Třebové.


Za vínem na Stezku korunami stromů v Krkonoších
11. 09. 2020

Máte rádi kvalitní víno a rádi byste ochutnali vína od českých, ale i zahraničních vinařů, a ještě si při tom užili krásy Krkonošského národního parku? Pak byste si určitě neměli nechat ujít návštěvu Vinné Stezky, která se bude konat 19. září na Stezce korunami stromů v Krkonoších.


U sousedů začíná Weinherbst/Vinařský podzim
10. 09. 2020

Vrchol vinařského roku se blíží a s ním burčák, oslavy vinobraní či také možnost se ubytovat u vinaře a vypomáhat ve vinohradu. Na návštěvníky Dolního Rakouska vedle nepřeberného množství sezónních akcí totiž čeká i rozmanitý zážitkový program spojený s vínem.19. ročník MHF Lípa Musica zahájí Mesiáš
09. 09. 2020

V sobotu 12. září bude v Liberci slavnostně zahájen 19. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica tradičním Koncertem pro Liberecký kraj. V nově zrekonstruovaném Divadle F. X. Šaldy bude kompletně provedeno monumentální oratorium Mesiáš Georga Friedricha Händela. Nastudování se ujme Collegium 1704 uměleckého vedoucího Václava Lukse, soubor respektovaný po celém světě. V sólových pěveckých úlohách se představí přední čeští pěvci v oboru staré hudby – Hana Blažíková, Markéta Cukrová, Jaroslav Březina a Roman Hoza. Koncert se uskuteční v rámci projektu Spojeni hudbou, který vznikl v reakci na současnou pandemickou situaci a spojil na podporu české hudební scény tři významné české festivaly (MHF Lípa Musica, MHF Concentus Moraviae a Svatováclavský hudební festival). V prodeji jsou poslední vstupenky.


Maker Faire Mladá Boleslav 12.-13. 9. 2020
09. 09. 2020

Do Mladé Boleslavi míří festival oslavující zlaté české ručičky. Eggbot kreslící na vajíčka, unikátní digitronové hodiny i instalace šlehající plameny. To vše bude k vidění už tento víkend v Mladé Boleslavi, kde se bude konat druhý ročník interaktivního festivalu Maker Faire, jenž je oslavou kutilů, vynálezců a kreativců všeho druhu. Přes čtyřicet tvořících nadšenců během soboty a neděle oživí se svými projekty prostor Pluhárny a Havlíčkovy ulice. Vstup je na tuto rodinnou akci zdarma oba dny od 10:00 do 18:00 hodin.


V červenci se v hotelech ubytovalo o pětinu více Čechů než loni
09. 09. 2020

První měsíc letních prázdnin se v českých hotelech ubytovalo téměř o sto tisíc více Čechů než ve stejném období loňského roku. Vyplývá to z dat, které zveřejnil Český statistický úřad. Naopak zahraničních turistů v hotelech oproti loňskému červenci ubylo téměř o sedm set tisíc. Celkem v červenci 2020 přijelo do českých hotelů 911 tisíc hostů (pokles 39,2 %), z toho 643 tisíc domácích (nárůst 17,7 %) a 268 tisíc zahraničních (pokles 71,8 %).Dny evropského dědictví přiblíží památky, obrazy, poezii i kostelní zvony
08. 09. 2020

Dny evropského dědictví čili European Heritage Days aneb EHD. Každoroční oblíbená akce v pozdním létě, během níž se mohou lidé podívat na všemožné památky od architektonických přes sakrální a technické až po galerie, muzea a další pozoruhodnosti. Zavítají také do míst, která nejsou běžně přístupná. Téma letošního ročníku zní Památky a vzdělávání.


7. září 2020 startuje finále třetího ročníku soutěže KU Young Chef
07. 09. 2020

Soutěž mladých kulinářských talentů jde do finále. Jednou z posledních výzev na cestě k vítězství bude i práce s kuchyňskými roboty. Ve finále se o prvenství utká 12 mladých kulinářských talentů. V průběhu několika vyřazovacích kol budou muset dokázat, že úspěch není jen o memorování receptur, ale především o mistrném zvládnutí gastronomických technik. Jednou z nich je bezpochyby i práce s kuchyňským vybavením a spotřebiči. Ty přijdou na přetřes 9. září – díky partnerství s obchodní sítí Potten & Pannen – Staněk, specializující se na ta nejlepší a nejkvalitnější designová řešení pro moderní kuchyně. Vítěz celé soutěže bude jasný o víkendu po finále v pankrácké restauraci Avast Perfect Canteen, připadajícím na večer 12. září.


IROP i národní dotace skýtají v příštích letech velký potenciál pro regiony
07. 09. 2020

Na Konferenci ředitelů projektových a investorských společností nastínil budoucnost IROP i národních dotací náměstek pro řízení Sekce evropských a národních programů MMR Zdeněk Semorád. Z krize je nutné se proinvestovat. Dotace z EU jsou. Nutné je mít připravené kvalitní projekty.Den finanční gramotnosti
06. 09. 2020

Den finanční gramotnosti vyhlášený na úterý 8. září má přispět k rozvoji finanční gramotnosti populace. Vyzývá nás zamyslet se nad potřebou a důležitostí rozvíjet svoji finanční gramotnost, přístup k penězům, vést k tomu také naše děti a blízké okolí. Společnost yourchance o.p.s. podporuje finanční vzdělávání hned několika významnými aktivitami. Její projekt Finanční gramotnost do škol je nejkomplexnější projekt rozvoje finanční gramotnosti v Česku.


Nejlepší webové stránky v Libereckém kraji mají Liberec a Pěnčín
06. 09. 2020

Vítězi krajského kola soutěže Zlatý erb 2020 o nejlepší webové stránky a elektronické služby měst a obcí jsou statutární město Liberec a obec Pěnčín u Jablonce nad Nisou. Záštitu nad již tradiční akcí převzal hejtman Libereckého kraje Martin Půta. Slavnostní vyhlášení se konalo dnes v multimediálním sále Krajského úřadu Libereckého kraje.


Setkání sběratelů Turistických vizitek 7. - 10. 9. 2020
05. 09. 2020

Zveme Vás na akce České pohádkové akademie 7. - 10. 9. 2020 s novými Turistickými vizitkami.Návštěvnické centrum opevnění Šance se otevře už tuto sobotu!
04. 09. 2020

Vydejte se na výlet kolem česko-slovenské hranice a prohlédněte si zbytky starého opevnění Šance a najděte v kamenolomu Megoňky záhadné kamenné koule (gule).


Two Hour School otevírá nové kurzy pro české děti i děti pražských expatů
04. 09. 2020

Two Hour School, škola s mezinárodním vzdělávacím programem v angličtině pro děti z českých základních škol, představuje od září rozšířenou nabídku kurzů. Ty nově zahrnou kurzy pro české děti a děti expatů, jejichž mateřštinou je jiný jazyk než angličtina. Škola navíc nově nabídne některé své kurzy v nové lokaci na pražské Hanspaulce.


Výstava k 75. výročí příletu československých letců RAF
03. 09. 2020

Letiště Praha a Národní technické muzeum ve spolupráci s Aviatickým sdružením Bohemia oficiálně představily panelovou výstavu fotografií u příležitosti 75. výročí návratu československých letců sloužících v britském Královském letectvu. Výstavu, která dostala název „Konečně doma! Finally home!“, bude moci veřejnost navštívit od začátku září do konce listopadu 2020. Výstava je veřejnosti i cestujícím volně přístupná ve veřejné části Letiště Václava Havla Praha ve spojovací chodbě mezi terminály.Praha v otázce mýta sází na jistotu
03. 09. 2020

Praha se inspiruje v metropolích, kde se ekologický poplatek už osvědčil. Majitelé starších automobilů si tak možná budou muset za vjezd do historického centra Prahy připlatit. Magistrát totiž v několikaletém horizontu zvažuje zavést mýtné. Jeho prostřednictvím chce bojovat se zhoršujícím se stavem životního prostředí v metropoli. Alarmující data ukazují, že Praha je třetím nejhůře postiženým regionem v Česku. Hlavní město by se tak už za pět let mohlo zařadit po bok municipalit typu Londýna, Singapuru, Stockholmu nebo Milána, které na svém území již mýtný systém delší dobu úspěšně provozují.Skryté skvosty: Kotel plný překvapení
03. 09. 2020

Nenáročná výprava, která ale přinese leccos pozoruhodného. Takový je výlet do okolí vesničky Kotel, která se rozkládá nedaleko Osečné v malebné krajině Podještědí. Právě v Osečné na tamní autobusové zastávce trasa začíná.Libušín přilákal na 18 200 turistů
02. 09. 2020

Od slavnostního otevření Libušína, které proběhlo 30. 7. 2020, si znovuobnovený Libušín prohlédly tisíce návštěvníků. Za jeden měsíc tak Libušín navštívilo 18 200 osob. Jako poděkování veřejnosti za podporu sbírky na Libušín probíhaly komentované prohlídky zdarma.


Koronakrize ukázala nutnost podpory lokální ekonomiky nákupem regionálních potravin
01. 09. 2020

V sídle Královéhradeckého kraje se uskutečnilo setkání nezávislých domácích obchodníků a zemědělců. Cílem bylo prohloubit a posílit spolupráci, případně ji vytvořit tam, kde doposud chybí, a ukázat, že předpokladem úspěšného zvládnutí krize i soběstačnosti je podpora lokálních ekonomik, spolupráce a vzájemných vazeb. Setkání se zúčastnil hejtman Jiří Štěpán, zástupci Asociace českého tradičního obchodu a členové Zemědělského svazu ČR.