Menu

Bleskovky


IROP již rozdělil více než 100 miliard do regionů po celé České republice
13. 11. 2019

Integrovaný regionální operační program (IROP), který spravuje Ministerstvo pro místní rozvoj, překročil významný kulatý mezník. Již více než 100 miliard korun z Evropského fondu pro regionální rozvoj bylo rozděleno mezi 6 567 projektů po celé České republice. V přepočtu je tak na projekty rozděleno 79 % prostředků, které má IROP k dispozici. Z rozdělených peněz pak již bylo proplaceno příjemcům bezmála 40 miliard korun.


Nejúspěšnější maturantkou na světě je Češka Sára Davidová
11. 11. 2019

Mezi nejlepší maturanty na světě patří letos studentka Nového PORGu, Sára Davidová. Plného počtu bodů u mezinárodní IB maturity dosáhla spolu s 212 studenty z 166 278 účastníků zkoušky z celého světa. Díky průměrnému výsledku letošních maturantů 39 bodů ze 45 možných se Nový PORG stává nejlepší školou v pevninské Evropě a 14. nejlepší školou na světě. Z České republiky se s 13. místem v evropském vydání žebříčku umístili studenti International School of Prague a s 24. místem žáci Riverside International.
Počet návštěvníků v Praze opět mírně vzrostl
08. 11. 2019

V prvních devíti měsících roku 2019 přijelo do Prahy téměř 6 milionů návštěvníků, kteří zde strávili celkem 13 800 000 nocí. Nárůst celkového počtu hostů se opět mírně zpomalil, ve sledovaném období činí pouze 1,7 %. Dvouciferné procentní přírůstky evidujeme u návštěvníků z Ukrajiny (+23 %), Japonska (+19 %), nebo Francie (+10 %).


Poslanci schválili zákon o realitním zprostředkování i ve třetím čtení
08. 11. 2019

Nový zákon o realitním zprostředkování dnes prošel Poslaneckou sněmovnou ČR. Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová chce touto změnou zkvalitnit vztahy mezi realitními zprostředkovateli a jejich klienty a přiblížit podmínky tohoto podnikání k ostatním státům EU. Cílem navrhovaného zákona je upravit a jasně vymezit vztahy v oblasti realitního zprostředkování, zejména posílit ochranu klientů realitních zprostředkovatelů. Zákon nyní míří do Senátu ČR. Účinný by měl být od začátku příštího roku.Do regionů míří více turistů. Nejvyšší nárůst zaznamenal Olomoucký kraj
08. 11. 2019

Do českých hromadných ubytovacích zařízení (HUZ) přijelo ve třetím čtvrtletí letošního roku 4,5 milionu tuzemských a 3,3 milionu zahraničních hostů, což představuje meziroční zvýšení 2,6 %. Nejvíce zahraničních hostů přijelo z Německa, Polska a Slovenska. Celkem všech hostů přibylo ve třinácti krajích, naopak podíl návštěvníků, kteří zavítají do Prahy mírně poklesl. Vyplývá to z dat o návštěvnosti HUZ za 3.Q 2019, kterou dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).


MMR vyhlásilo výzvy na podávání žádostí o podporu cestovního ruchu a na bezbariérové přístupy
06. 11. 2019

Ministerstvo pro místní rozvoj vyhlásilo výzvu z Národního programu podpory cestovního ruchu v regionech a nabízí tak možnost získání dotace na realizaci projektů z oblasti rozvoje základní a doprovodné infrastruktury cestovního ruchu. Celkem je v tomto podprogramu připraveno až 90 milionů korun. Vyhlášeny jsou zároveň výzvy na odstranění bariér v budovách, kde na žadatele čeká 10 milionů korun.


Záchrana života hlavním tématem pražského kongresu urgentní medicíny
06. 11. 2019

Praha v polovině října přivítala 2 500 odborníků ze 79 zemí světa, kteří se zúčastnili 13. kongresu Evropské společnosti urgentní medicíny (European Society for Emergency Medicine, EUSEM). Kongres se konal od 12. do 16. října v Kongresovém centru Praha.Přehled novinek pro zimní sezónu 2019/20
05. 11. 2019

Podle šetření Asociace horský středisek letos do svého rozvoje a zkvalitnění služeb horská střediska investovala přes půl miliardy korun. Kromě výstavby čtyř nových lanových drah jsou letošním trendem investice do rozšíření a zkvalitnění zasněžovacích zařízení, do nákupu techniky pro úpravu tratí a samotné úpravy sjezdovek s cílem zajištění vyšší bezpečnosti a komfortu návštěvníků. Objevují se také nové možnosti pro pohodlnější nákupy skipasů a rozšiřuje se nabídka doprovodných aktivit.


#ProLepšíregiony: Vláda schválila klíčovou Strategii regionálního rozvoje ČR 2021+
04. 11. 2019

Vláda na svém dnešním zasedání schválila Strategii regionálního rozvoje ČR 2021+, kterou připravilo Ministerstvo pro místní rozvoj. Během přípravy byla široce konzultována se všemi partnery z řad resortů, územních a sociálních partnerů i akademického sektoru. Dokument stanovuje hlavní cíle v oblasti regionální politiky v horizontu příštích deseti let. Ty mohou využít regiony ve svých rozvojových záměrech.


Více než 2,6 miliardy korun míří na rozvoj regionů, cestovní ruch a podporu bydlení
31. 10. 2019

Ministerstvo pro místní rozvoj připravilo výzvy k podávání žádostí o dotace, které mohou získat především obce a další žadatelé v příštím roce. Podpora je každoročně směřována na rozvoje regionů, cestovní ruch a podporu bydlení. Celkem do těchto oblastí ministerstvo uvolní více než 1,6 miliardy korun. Další 1 miliarda putuje na projekty, které jsou v takzvaném zásobníku programu Podpora rozvoje regionů 2019+. Těžit z toho tak budou projekty, na které se v minulém roce nedostalo.Oblastní galerie vynaloží na restauraci děl statisíce korun. I díky Libereckému kraji.
30. 10. 2019

Více než dvacet tisíc uměleckých děl má ve svých sbírkách Oblastní galerie Liberec, která je pátou největší institucí svého druhu v České republice. Řada jich je ale ve špatném stavu a galerie je musí postupně restaurovat. V letošním roce věnuje na tyto účely více než 200 tisíc korun; také díky příspěvku Libereckého kraje.


Ministryně Dostálová zahájila v Olomouci 22. celostátní konferenci o územním plánování a stavebním řádu
24. 10. 2019

Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová dnes zahájila 22. celostátní konferenci o územním plánování a stavebním řádu, kterou pořádá Ministerstvo pro místní rozvoj. Akce se koná v Olomouci ve dnech 24. – 25. října 2019 a účastní se jí více než čtyři stovky odborníků. Hlavním tématem letošní celostátní konference jsou připravované koncepční změny stavebního práva.


ČSA zařadí do flotily sedm nových airbusů, čtyři A220 a tři A321XLR
23. 10. 2019

České aerolinie se dohodly s výrobcem letadel společností Airbus na dodání čtyř nových letadel Airbus A220-300. Současně ČSA uzavřely smluvní ujednání, na základě kterého bude původní dodávka letadel A320neo nahrazena třemi letouny A321XLR s delším doletem. S novými typy získají ČSA nejmodernější úsporná letadla Airbus nové generace.Letiště Václava Havla Praha bude mít v rámci zimního letového řádu přímé spojení do 121 destinací
22. 10. 2019

V neděli 27. října 2019 vstoupí v platnost zimní letový řád. V jeho rámci bude mít Letiště Václava Havla Praha přímé letecké spojení do celkem 121 destinací ve 46 zemích světa. Je to o šest destinací více než ve stejném období loňského roku. V porovnání s loňskou zimou se na seznamu destinací objeví nově například Lvov, Charkov, Kišiněv, Florencie, Bejrút, Nur-Sultan nebo Keflavík. Celkem získá Praha v rámci zimního letového řádu spojení do 15 nových míst. Nejvíce se bude létat do Londýna, ze zemí potom do Velké Británie.Muzeum v přírodě Zubrnice vede od minulého týdne Ivana Mikulecká
17. 10. 2019

Novou ředitelkou Muzea v přírodě Zubrnice je od minulého týdne magistra Ivana Mikulecká. Na základě vítězství ve výběrovém řízení ji do funkce jmenoval generální ředitel Národního muzea v přírodě, pod nějž Muzeum v přírodě Zubrnice spadá, Jindřich Ondruš.Letecká společnost Ryanair bude létat z Prahy do Řecka
16. 10. 2019

Nízkonákladová letecká společnost Ryanair dnes oznámila spuštění dvou přímých pravidelných linek mezi Prahou a Řeckem.


Festival vína Český Krumlov® nabídne vína mladých vinařů i sommeliérské minimum
15. 10. 2019

Vína Francouzských nezávislých vinařů, vína z nejlepších oblastí Itálie - Toskánska, Bolgheri a Piemonte, vína od řek Rýn a Loira, ryzlinky německé i rakouské, ikonická vína z Nového světa, ale také zcela nové pojetí Česko & Slovenského večera či možnost prakticky si vyzkoušet, jak vychutnávat víno všemi smysly - to vše a mnoho dalšího nabídne letos od 18. října až do 23. listopadu Festival vína Český Krumlov. Na festival zavítají opět ti nejlepší odborníci na víno. Těšit se můžete na Michala Šetku, Ivo Dvořáka, Kláru Kollárovou, Christophe Garniera, Miroslava Kovácse či Jana Čulíka.


Klára Dostálová: Město Slaný má hned několik opravdu zajímavých projektů
11. 10. 2019

Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová dnes navštívila Královské město Slaný, kde s panem starostou Martinem Hrabánkem a dalšími představiteli města řešila nejpalčivější problémy. Mezi ně patří rekonstrukce a revitalizace rozsáhlých projektů, které dají městu zase o něco hezčí tvář. Ministryně mluvila především o možnostech podpory z národních dotačních programů a využití evropských fondů v novém programovém období.Ve čtvrtek 10. října zavítají do Prahy na pouhých 24 hodin členové asociace Resto France Experts (RFE).
09. 10. 2019

Francouzskou gastronomii, hotely a restaurace zná každý, ovšem strůjce těchto úspěchů, kteří stojí v pozadí, už jen málokdo. Jedinečné setkání představitelů francouzské gastronomie a hotelnictví s českými protějšky a médii proběhne ve čtvrtek večer v restauraci Žižkovského televizního vysílače. Nejzajímavějším hostem večera je Marc Grandmougin, předseda Resto France Expert, architekt mnoha profesionálních kuchyní s důrazem na respekt k životnímu prostředí.


Využití chytrých technologií v proměně odpadu v bohatství jako hlavní téma letošního Světového dne Habitat
08. 10. 2019

Světový den Habitat – „World Habitat Day“ se pod záštitou OSN slaví každé první pondělí v říjnu již od roku 1985. Letos tento den připadá na 7. října. Jeho smyslem je připomínat stav měst, odpovědnost za jejich rozvoj a význam odpovídajícího bydlení pro kvalitu života. Letošní ročník je věnován tématu využití inovativních technologií v oblasti udržitelného odpadového hospodářství s cílem proměnit “odpad v bohatství”.


METRO Group již potřetí v řadě kraluje žebříčku Dow Jones Sustainability Index
07. 10. 2019

Společnost METRO Group, která v České republice provozuje velkoobchody MAKRO Cash & Carry, již potřetí v řadě obhájila své vedení v oblasti Food & Staples Retailing v prestižním evropském žebříčku udržitelnosti firem Dow Jones Sustainability Index. Společnost udělala dojem především v kategoriích ochrany klimatu a přístupu k obalovým materiálům. Stejně tak si METRO Group vedlo velmi dobře v nově představených kategoriích kyberbezpečnosti a ochrany dat.V Brně začíná strojírenský veletrh, věnovat se bude digitalizaci
07. 10. 2019

Na brněnském výstavišti dnes začíná 61. ročník Mezinárodního strojírenského veletrhu (MSV), na kterém se představí 1660 vystavovatelů z 30 zemí světa. Hlavním tématem veletrhu je digitalizace, v pavilonu A bude expozice digitální továrny, na které se podílelo přes 20 firem. Souběžně s MSV se konají veletrhy Envitech a Transport a Logistika.21. ročník mezinárodního veletrhu INFOTOUR  &  CYKLOTURISTIKA se bude konat opět v Kongresovém centru Aldis, tentokrát ve dnech 13. – 14. 3. 2020.
04. 10. 2019

21. ročník mezinárodního veletrhu INFOTOUR  &  CYKLOTURISTIKA se bude konat opět v Kongresovém centru Aldis, tentokrát ve dnech 13. – 14. 3. 2020.Společnost Air France převzala svůj první Airbus A350
03. 10. 2019

Letecká společnost Air France představila nový, ekologičtější letoun Airbus A350 poslední generace. Je vybaven 324 sedadly, z toho 34 ve třídě Business, 24 ve třídě Premium Economy a 266 ve třídě Economy.Letoun spotřebuje o 25 % méně paliva (tj. 2,5 litru na jednoho cestujícího a 100 km) díky využití materiálů s až o 67 % nižší hmotností – z 53 % kompozitů a ze 14 % titanu. Kromě toho je nový letoun o 40 % tišší.Do roku 2025 společnost Air France zařadí do své flotily celkem 28 letadel Airbus A350-900. Airbus A350 společnosti Air France uskuteční svůj první komerční let dne 7. října. V roce 2020 bude postupně nasazen na celkem 6 destinací.


V prvním pololetí do Prahy přijelo více než 3,5 milionu návštěvníků
01. 10. 2019

Množství domácích a zahraničních hostů v Praze opět mírně stouplo. V prvních šesti měsících roku do Prahy přijelo celkem 3 670 000 osob, tedy o 2,4 % více než loni. Více než třicetiprocentní přírůstky evidujeme u návštěvníků z Ukrajiny, Saúdské Arábie a Spojených arabských emirátů.


Národní muzeum v přírodě na Dni otevřených dveří Ministerstva kultury ČR
01. 10. 2019

Národní muzeum v přírodě a jeho jednotlivá muzea – Hanácké muzeum v přírodě, Muzeum v přírodě Vysočina, Muzeum v přírodě Zubrnice a Valašské muzeum v přírodě – se představili široké veřejnosti v rámci dne otevřených dveří, který v sobotu 28.9.2019 pořádalo v Nostickém paláci v Praze Ministerstvo kultury České republiky.Stanovisko AHR ČR k návrhu ministerstva financí na alternativu ke stravenkám
30. 09. 2019

Asociace hotelů a restaurací České republiky (AHR ČR) vítá návrh ministryně financí Aleny Schillerové zavést od roku 2021, jako alternativu ke stravenkám, tzv. stravenkový paušál. Tento návrh byl paní ministryní představen na kulatém stolu Hospodářské komory České republiky 27 září 2019.


Počet letů z Moskvy do Karlových Varů se od 1. října 2019 zvýší
28. 09. 2019

Nízkonákladový letecký dopravce POBEDA navýší počet letů z moskevského letiště Vnukovo do Karlových Varů a zpět z dvou na 5 letů týdně. Navýšení bude platit nejen do konce letního letového řádu, tedy do 26. října 2019, ale nově i po celou dobu zimního letového řádu až do 27. března 2020. Vedení Karlovarského kraje i Letiště Karlovy Vary tento krok vítá.  


Švýcarská vyhlídka stojí na základech zaniklého hostince
27. 09. 2019

Jeho turistický věhlas pohasl po roce 1945, přesto má však výletníkům Zelený vrch u Cvikova co nabídnout. Hostince pro občerstvení hladových a žíznivých tu už sice nestojí, nádherná vyhlídka do okolí však přetrvala dodnes.MMR: Projekty IROP podpořily aktivní a udržitelnou mobilitu
27. 09. 2019

Evropský týden mobility letos kladl důraz především na bezpečnou chůzi a jízdu na kole a s tím související přínosy pro naše zdraví a životní prostředí. U příležitosti Dne bez úmrtí na silnici, který připadá na 26. září, se Ministerstvo pro místní rozvoj připojuje k projektu Edward, aby nejen v tento den nedocházelo ke smrtelným nehodám, a to jak na českých, tak i na evropských silnicích. Ministerstvo pro místní rozvoj proto systematicky podporuje investice do odpovídající dopravní infrastruktury prostřednictvím Integrovaného regionálního operačního programu (IROP), zejména pak jeho specifického cíle Zvýšení podílu udržitelných forem dopravy. IROP na něj poskytl dotace ve výši 11 miliard korun.


Čeští obchodníci drží prodejny navzdory ztrátovosti. Je to ještě podnikání?
25. 09. 2019

Podle průzkumu Asociace českého tradičního obchodu (AČTO) je na českém trhu 16,5 % nezávislých ztrátových prodejen, především pak na venkově. Přesto tyto prodejny i navzdory ztrátě čeští obchodníci dále udržují a provozují.


Ředitel Národního muzea v přírodě se zúčastnil konference v japonském Kyotu
24. 09. 2019

Generální ředitel Národního muzea v přírodě Jindřich Ondruš se ve dnech 30. 8. – 9. 9. 2019 v japonském městě Kyoto zúčastnil generální konference ICOM (International Council of Museums – Mezinárodní rada muzeí). Tématem konference, která přivítala více než čtyři tisíce účastníků, bylo postavení muzea jako kulturního centra s podtitulem Budoucnost tradice.Od 23. září do 7. října je skleník Fata Morgana uzavřen pro veřejnost. Bude procházet proměnou.
23. 09. 2019

Botanická zahrada hl. m. Prahy neustále pracuje na zkvalitnění svých služeb, zlepšení návštěvnického komfortu i na rozvoji jednotlivých expozic. Od 23. Září budou probíhat intenzivní práce ve skleníku Fata Morgana. V tropické části vzniknou nové, v pořadí již 4. a 5. epifytní kmeny, které budou následně osázeny exotickými rostlinami z deštného lesa. Z důvodu probíhajících náročných stavebních i zahradnických prací bude skleník od 23. září do 7. října pro návštěvníky dočasně nepřístupný. Znovu se otevře v úterý 8. října. Kompletní dokončení kmenů je v plánu do začátku listopadu 2019.


Karlovy Vary spustí mobilní aplikaci pro placení parkovného
18. 09. 2019

Návštěvníci Karlových Varů, kteří využívají placená parkovací místa vybavená parkovacími automaty, budou moci od 1. 10. 2019 za parkovné platit prostřednictvím mobilní aplikace MOJE DPKV.
Na Táborská setkání si lidé koupili přes 12 tisíc vstupenek
17. 09. 2019

28. ročník třídenního festivalu Táborská setkání v neděli 15. září skončil. Z hlediska návštěvnosti nelze hovořit o rekordním ročníku, ale počet diváků byl více než slušný. V předprodeji, v online systému nebo na místě si lidé koupili celkem 12300 vstupenek. Vstupné se vybíralo pouze na Žižkovo náměstí. Přesné číslo bude známo v průběhu týdne.


Rekonstrukce silnice II/270 Doksy – Dubá započala
16. 09. 2019

V polovině září začnou práce na rekonstrukci silnice II/270 v úseku z Doks do Dubé na Českolipsku. Celkové náklady na rekonstrukci činí 102,2 milionu korun. Na opravu silnice přispějí také evropské fondy. Zhotovitelem stavby je sdružení společností SaM Česká Lípa, Silnice Žáček a Integra stavby. Řidiči se dočkají nového povrchu nejpozději na podzim roku 2020.


Společnost Vueling zahajuje nové letecké spojení mezi Prahou a Florencií
15. 09. 2019

Španělská letecká společnost Vueling otevřela novou přímou linku z Prahy do Florencie, turistické metropole Toskánska. Letecký spoj do Florencie bude pro cestující z Letiště Václava Havla Praha k dispozici čtyřikrát týdně. Jedná se již o čtvrtou linku, kterou společnost Vueling z Prahy provozuje.  Vítězem Vesnice roku 2019 je obec Lipová
14. 09. 2019

Na Jarmarku venkova v Luhačovicích byly dnes vyhlášeny výsledky Vesnice roku 2019. Hlavní titul letošního ročníku předala obci Lipová z Ústeckého kraje ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová. Druhé místo patří obci Ratiboř ze Zlínského kraje. Na pomyslném třetím stupni vítězů se umístila obec Libovice ze Středočeského kraje. Udělen byl taktéž titul Cena veřejnosti. Ocenění získala obec Sobíňov z kraje Vysočina. Koláčovou cenu získala obec Lozice z Pardubického kraje.


AHR ČR vítá rozhodnutí sněmovny na snížení DPH a rozšíření EET
14. 09. 2019

Poslanecká sněmovna 13. září projednala a schválila vládní novelu zákona o EET a DPH, která byla vrácena Senátem ČR s návrhem na její zrušení. Tento krok znamená převedení DPH v restauracích u pokrmů, nealkoholických nápojů a točeného piva na nejnižší sazbu, tedy 10 %.


Pozvánka na víkend: Pára v Muzeu v přírodě Zubrnice a ukázka podzimních prací ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm.
13. 09. 2019

To jsou akce připravené v jednotlivých muzeích Národního muzea v přírodě na tento víkend. V sobotu 14. září ožije Muzeum v přírodě Zubrnice pořadem nazvaným Pára v muzeu. A přesně v souladu s názvem programu vás již do Zubrnic přiveze parní lokomotiva. V samotném muzeu pak bude v provozu parní lokomobila pro pohon zemědělských strojů.Táborský plavecký bazén nově zavede „Plavkové středy ve wellness“
12. 09. 2019

Společnost Tělovýchovná zařízení města Tábora (TZMT) se rozhodla, že zareaguje na velký zájem veřejnosti a od 18. září zavede tzv. „Plavkové středy ve wellness“. Podrobnosti sdělil jednatel TZMT Jan Benda. „Z mnoha stran jsme slyšeli dotazy, zda by bylo možné otevřít wellness i pro návštěvníky, kteří se nechtějí odhalovat. Proto na zkoušku zavádíme takzvaně plavkové středy,“ uvedl jednatel. Plavkové středy budou zatím platit do odvolání a budou otevřeny i pro vyznavače bezplavkového režimu.


Letiště Praha slaví Světový den cestovního ruchu a pořádá festival Kolem světa
12. 09. 2019

Letiště Praha se připojuje ke Světovému dni cestovního ruchu a právě v tento den, 27. září, se přímo na letišti uskuteční festival Kolem světa. Na návštěvníky festivalu čeká bohatý program s několika přednáškami od známých cestovatelů či ochutnávky zahraničních kuchyní. Vstup na festival je zdarma po předchozí rezervaci přes webové stránky www.prg.aero/kolem-sveta, kde je uveden také kompletní program festivalu.  


ČSA budou provozovat letecké spojení na Island celoročně
11. 09. 2019

Nově budou České aerolinie nabízet denní spojení mezi Prahou a Keflavíkem na Islandu také během zimního letového řádu. Dosud byla linka provozována pouze jako sezónní a to v letním období. Provoz mezi Prahou a Keflavíkem tak budou České aerolinie zajišťovat celoročně.MMR pořádá 22. Celostátní konferenci o územním plánování a stavebním řádu
10. 09. 2019

Ministerstvo pro místní rozvoj pořádá ve dnech 24. – 25. října 2019 v Olomouci již 22. celostátní konferenci o územním plánování a stavebním řádu.


Valašské muzeum v přírodě hostí účastníky celorepublikové konference konzervátorů - restaurátorů
09. 09. 2019

Od úterý 10. září až do čtvrtku 12. září hostí rožnovské Valašské muzeum v přírodě největší profesní setkávání odborníků v oblasti péče o kulturní dědictví v České republice. Celorepubliková konference konzervátorů – restaurátorů je v letošním roce zaměřena například na restaurování památek poškozených ohněm (chata Libušín) či historické zbraně z hradu Krásna Hôrka nebo také na restaurování kolekce šperků, osazených unikátními českými granáty.


Czech specials new
Restaurace Novoměstský pivovar