Menu

Bleskovky

Vznikla Rada Fondu cestovního ruchu Krkonoše
28. 11. 8277

Při oblastní destinační společnosti pro turistickou oblast Krkonoše - Svazek měst a obcí Krkonoše nově vznikla Rada Fondu cestovního ruchu (FCR). Připomeňme, že Fond cestovního ruchu Krkonoše byl založen s cílem společně propagovat region, přivést nové návštěvníky, podporovat realizaci celokrkonošských projektů, rozvíjet turistickou nabídku a budovat prestižní značku „Krkonoše“ v tuzemsku i v zahraničí. Dlouhodobým snažením pracovníků destinační společnosti i přispěvovatelů FCR Krkonoše byla a je podpora široké nabídky služeb i související kvality, se snahou o rovnoměrnější rozložení hostů v průběhu celého roku na území turistického regionu Krkonoše, v jeho horské i podhorské části. FCR má v současné době 40 členů z podnikatelské sféry, kteří do fondu přispívají ročně celkovou částkou 600.000 Kč. Do fondu cestovního ruchu přispívají i členské obce destinační společnosti.


Výzvu na plošné uzavření lyžařských středisek by Česko mělo odmítnout
28. 11. 7228

Střešní organizace cestovního ruchu dopisem apelují na premiéra a ministry: „Výzvu italského premiéra na plošné uzavření lyžařských středisek by Česko mělo odmítnout“.


Vánoce v Karlových Varech
26. 11. 5285

Vánoční výzdoba Karlových Varů se poprvé rozsvítí o následujícím víkendu. Nejvíc světelných prvků a ozdob bude stejně jako v loňském roce koncentrováno do promenádní zóny mezi Divadelním náměstím a hotelem Thermal. Před ním se rozzáří i vánoční strom města. Organizace vánočních trhů byla prozatím s ohledem na platná epidemiologická opatření pozastavena. Ze stejného důvodu zatím nevyjede Vánoční vláček. Dopravní podnik Karlovy Vary ale vypraví Vánoční bus.  



Liberecký kraj se chystá na návrat turistů, upravil pro ně webovou prezentaci
30. 11. 2020

V souvislosti s celosvětovou pandemií koronaviru prochází oblast cestovního ruchu jedním z nejtemnějších období ve své historii. Pro Liberecký kraj důležité připravit co nejlepší podmínky pro jeho opětovný restart, až se situace navrátí k normálu a do regionu si cestu najdou domácí i zahraniční turisté.


AHR ČR k rozhodnutí vlády o přechodu do třetího stupně tabulky PES
30. 11. 2020

Asociace hotelů a restaurací České republiky vnímá dnešní rozhodnutí Vlády ČR k přechodu do stupně 3. v tabulce opatření PES od čtvrtka 3. prosince, jako rozumný kompromis. Podnikatelé v pohostinství a ubytovacích službách mají jasně stanovený termín, kdy budou moci opět nabízet své služby. AHR ČR zároveň vyzývá všechny provozovatele stravovacích a ubytovacích zařízení, aby dodržovali stanovená pravidla pro bezpečný provoz. Zároveň vyzývá k jejich respektování veřejnost. Je v zájmu všech, aby postupné rozvolňování nepřineslo další zásadní zhoršení situace a nevedlo k opětovnému uzavírání obchodu a služeb a omezování školní výuky.


Vánoce v koronavirové střední Evropě: které tradice budeme muset oželet?
28. 11. 2020

Kvůli pandemii koronaviru prožijeme tento rok dost odlišné vánoční svátky. Omezení volného pohybu, zákaz shromažďování či povinnost nošení roušek se stalo každodenním chlebem většiny Evropanů. Tyto restrikce ovlivní také nadcházející adventní čas a s ním spojené vánoční trhy, které jsou přehlídkou dlouholetých tradic té, které země a vždy patřily k oblíbeným místům k setkávání s přáteli. Právě z těchto důvodu se ve většině evropských měst klasické trhy konat nebudou a zrušena byla i většina doprovodných akcí. Jakou podobu budou mít tedy Vánoce u nás a našich nejbližších sousedů?



MMR začalo proplácet žádosti v programu COVID - Podpora cestovního ruchu
28. 11. 2020

MMR začalo proplácet žádosti v programu COVID - Podpora cestovního ruchu


Lyžařská centra očekávají urychlené rozhodnutí o podobě zimní sezony
26. 11. 2020

Lyžařské areály v Česku zaměstnávají přes 45 tisíc lidí a spolu s návaznými službami přináší zimní sezona na českých horách veřejným financím přes 12 mld. korun. Provozovatelé zimních středisek v posledních týdnech přijali celou řadu preventivních hygienických opatření tak, aby lyžařská sezona na českých horách mohla v prosinci začít. Mysleme nejen na 3R, ale i 3 P. Pohyb, Pobyt v přírodě a Psychická pohoda jsou důležité pro celkové zdraví obzvlášť v době covidové pandemie.


Značka Benefit Plus uvádí na trh vlastní cestovní agenturu
25. 11. 2020

Přesto, že odvětví cestovního ruchu už tři čtvrtě roku drtí koronavirová pandemie, koncem listopadu vstoupil na trh nový hráč, jehož cílem je stát se jedničkou v prodejích zájezdů od německých a rakouských cestovních kanceláří. Cestovní agentura Benefit Plus navíc umožňuje snadno hradit zájezdy z benefitových bodů. Zaměstnancům tak usnadňuje čerpání jejich firemních benefitů.



Agentura CzechTourism dnes představila strategii na roky 2021-2025
24. 11. 2020

Česká centrála cestovního ruchu CzechTourism dnes formou virtuálního televizního studia představila Strategii agentury CzechTourism a destinace Česká republika pro následující pětileté období. Prioritou strategie je digitalizace a efektivní marketingová podpora regionů a podnikatelů.


Bazény na dně
24. 11. 2020

Kvůli pandemii musely vypustit minimálně 400 000 kubíků vody, což odpovídá například objemu přehrady Suchomasty na Berounsku.


Vláda: Pivovary nebudou muset platit daň za vylité pivo
24. 11. 2020

Pivovary nebudou muset ani v příštím roce platit spotřební daň za vylité nebo jim vrácené pivo. Vláda dnes schválila novelu, která tuto možnost prodloužila a upravila, sdělilo dnes ČTK tiskové oddělení ministerstva financí. Dosud platí výjimka do konce letošního roku. Za likvidované pivo budou mít pivovary nárok na vratku daně.



Česká zbrojovka měla za devět měsíců rekordní výnosy 5 miliard Kč
24. 11. 2020

Skupina CZG - Česká zbrojovka Group SE (CZG) vykázala za tři letošní čtvrtletí rekordní výnosy pět miliard korun. Jde o meziroční nárůst o 10,2 procenta, zejména díky vyššímu počtu prodaných zbraní na základě vysoké poptávky, především v USA. Meziroční nárůst 10,2 procenta zaznamenal holding v prvních devíti měsících roku také v případě provozního výsledku hospodaření, který činil 815,7 milionu korun. V regulatorním oznámení to uvedla ředitelka vnějších vztahů skupiny Eva Svobodová.





Studie: Česko může ukončit výrobu elektřiny z uhlí už v roce 2030
20. 11. 2020

Česká republika může ukončit výrobu elektřiny z uhlí už v roce 2030. Vyplývá to z komparace studií, kterou připravil projekt Fakta o klimatu. Na dnešní on-line tiskové konferenci to uvedl zakladatel projektu Ondráš Přibyla. Součástí materiálu jsou podle něj i nová data britského think-tanku Ember, která potvrzují, že uhelnou výrobu energie a tepla mohou plně nahradit obnovitelné zdroje energie už za deset let.


Rozpočtová rada: Jde o dosud největší zásah do daňových příjmů
20. 11. 2020

Schválení daňového balíčku ve Sněmovně představuje největší zásah do daňových příjmů v historii samostatné České republiky. V dnešním prohlášení to uvedla Národní rozpočtová rada. Čistý výpadek příjmů veřejných rozpočtů tak podle rady přesáhne 100 miliard korun, tedy zhruba dvě procenta HDP. Důsledkem bude mimo jiné dosažení tzv. dluhové brzdy 55 procent HDP již v roce 2025.


Karlovy Vary podporují regionální producenty potravin
19. 11. 2020

Nakoupit zeleninu a objednat vánoční cukroví je možné na farmářských trzích



127 milionů korun pro zástupce audiovizuálního oboru
18. 11. 2020

Zástupci audiovizuálního oboru mohou od čtvrtka žádat u Státního fondu kinematografie (SFKMG) o peníze, které by jim měly částečně nahradit výpadky příjmů kvůli omezením proti šíření koronaviru. Určeno je pro ně 127 milionů korun a žádat o ně mohou provozovatelé kin nebo distribuční a producentské společnosti. ČTK o tom informoval mluvčí fondu Jiří Vaněk. Mimořádná výzva, kterou fond vyhlásil dnes, je jediným podpůrným programem pro audiovizuální průmysl, neboť celá audiovize byla vyřazena z obou programů COVID-Kultura.


Vláda dnes schválila nový dotační titul COVID – Školy v přírodě
16. 11. 2020

Vláda dnes schválila nový dotační titul COVID – Školy v přírodě, který je určený pro rekreační zařízení postižené výpadkem dětských zájezdů. Výše podpory bude činit max. 27 % z nasmlouvaných a neuskutečněných pobytů v období mimořádného opatření 25. 5. - 29. 6. 2020. Podpora bude vyplácena na základě doložených skutečně nasmlouvaných pobytů. Ministerstvo pro místní rozvoj má pro ně připraveno celkem 65 milionů Kč.





Jindřich Ondruš obdržel za obnovu Libušína čestné občanství Trojanovic
13. 11. 2020

Ve čtvrtek 12. 11. 2020 obdržel generální ředitel Národního muzea v přírodě Jindřich Ondruš čestné občanství obce Trojanovice. Listinu potvrzující čestné občanství předal starosta Jiří Novotný za přítomnosti místostarostky Ivany Vrtalové. Na základě rozhodnutí Zastupitelstva obce Trojanovic získal Jindřich Ondruš čestné občanství obce za obnovu Libušína a Maměnky a zachování kulturně historického dědictví obce Trojanovice.


Zdeněk Pácha v Knize rkordů za 256kg vynášku
12. 11. 2020

Zdeněk Pácha z Bašky u Frýdku-Místku se nově zapsal do České knihy rekordů nevídaným výkonem, při němž dokázal ze sedla beskydských Pusteven vynést před zraky komisařů z pelhřimovského Muzea rekordů a kuriozit, registrátora českých NEJ..., až k soše Radegasta náklad o hmotnosti 256 kg zahrnující 432 půllitrových plechovek piva v 18 kartonech naložených na vlastnoručně vyrobené dřevěné konstrukci. Vzdálenost 1 250 metrů s převýšením 90 m zdolal za 3 hodiny a 5 minut.




Od dnešního dne mohou cestovní kanceláře, agentury a průvodci žádat o podporu
11. 11. 2020

Ministerstvo pro místní rozvoj připomíná, že od 11. listopadu 2020 je možné žádat o podporu prostřednictvím dotačního titulu COVID – podpora cestovního ruchu. Všechny tři výzvy budou zpřístupněny oproti původně plánovanému termínu až do 11. ledna 2021, aby i v této těžké situaci měli žadatelé dostatek času na přípravu svých žádostí.


Staroměstská tržnice stále čeká na rekonstrukci
11. 11. 2020

Projektu rekonstrukce pražské Staroměstské tržnice jako by nebylo přáno. Konečné rozhodnutí o vítězi tendru na stavební práce bylo 5. října radou města opět odloženo na neurčito. Radním se mimo jiné nelíbilo, že celková cena projektu vystoupala oproti původně avizované částce o dalších téměř 70 milionů na konečných 429 milionů. Magistrát má v záloze připravený koncepční dokument, který stanoví, jak by zrekonstruovaná památka měla vypadat, i podrobná pravidla pro využití jejích prostor. Ty přijdou na přetřes v navazujícím výběru provozovatele. Jaké ambiciózní plány magistrát s tržnicí má?





Ministerstvo pro místní rozvoj podpoří investice na regeneraci brownfieldů téměř 700 miliony korun
09. 11. 2020

Podpora regenerace brownfieldů v obcích a krajích je velmi žádaná. V minulém roce Ministerstvo pro místní rozvoj podpořilo projekty za půl miliardy a v letošním roce za dalších 677 milionů korun. Díky těmto nově schváleným dotacím bude regenerováno 65 objektů a na jejich místech vzniknou například hasičské zbrojnice.



Víc než 22,2 miliardy je z integrovaných nástrojů už rozděleno na rozvoj území Česka
09. 11. 2020

Modernizace základních škol, pořízení nízkopodlažních trolejbusů, vybavení požárních zbrojnic, nové chodníky, modernizace a rekonstrukce silnic, oživení národních kulturních památek nebo posílení sociálních služeb ‒ to všechno jsou příklady investic, které směřují do projektů podpořených z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP) prostřednictvím integrovaných nástrojů. IROP rozdělil 22,2 miliardy korun, což představuje přes 80 % rezervovaných prostředků.


Vánoční trhy na Staroměstském náměstí nebudou v obvyklé podobě
06. 11. 2020

Největší Vánoční trhy v České republice na Staroměstském a Václavském náměstí se letos ve svém obvyklé podobě konat nebudou. Hlavní město Praha se na tom domluvilo s organizátorem trhů, společností Taiko, a.s. Rozhodnutí vyplynulo z aktuální situace související s pandemií COVID-19. Vánoční atmosféru bude v srdci Staroměstského náměstí připomínat pouze strom, který letos organizátoři přivezou ze středních Čech.


Klára Dostálová: S městy chceme spolupracovat, nikoliv jim brát pravomoci
05. 11. 2020

Zástupci Prahy, Brna, Ostravy, Jihlavy a Liberce dnes vyjádřili obavu o to, že jim nový stavební zákon chce vzít pravomoci v územním plánování a že nebudou moci dokončit svoje rozpracované územní plány. Zároveň deklarovali přání moci si pořizovat po vzoru Pražských stavebních předpisů svoje vlastní obecně – technické požadavky na výstavbu.




Leták MMR jak bude vypadat podpora z evropských fondů v příštích letech
04. 11. 2020

Nový leták Evropské fondy po roce 2020, který připravil Národní orgán pro koordinaci Ministerstva pro místní rozvoj, představí zájemcům hlavní zdroje financování z evropských fondů, o které se budou moci ucházet v programovém období 2021-2027. Leták přibližuje podobu jak programů politiky soudržnosti, tak zdrojů řízených přímo Evropskou komisí nebo iniciativ reagujících na koronavirovou pandemii.





Karlín má nové veřejné osvětlení. Přibyla i enviromentální stanice
02. 11. 2020

Městská společnost Technologie hlavního města Prahy (THMP) pokračuje v oblasti Karlína v modernizaci veřejného osvětlení (VO). Karlínské náměstí a přilehlé ulice dostaly v průběhu letošního léta 59 nových stožárů VO, 91 LED svítidel a kompletní chytrý rozvaděč VO - zapínací místo.


Praha pomáhá rodinám s řešením nedostatku výpočetní techniky
31. 10. 2020

Epidemie koronaviru nás zasáhla nepřipravené. Nezbytná vládní opatření tak postihují všechny, bez ohledu na pohlaví, věk či sociální status. Proto je v této době důležité, víc než kdy jindy, si navzájem pomáhat.





IROP proplatil víc než 60 miliard korun, nejvíc peněz šlo do školství
28. 10. 2020

V průběhu října bylo díky Integrovanému regionálnímu operačnímu programu (IROP) proplaceno 6 260 projektů za víc než 60 miliard korun. Tato částka představuje 48 % z celkové alokace zdrojů k čerpání do konce roku 2023.



Vinotéka sv. Kláry otevírá provizorní prodejní okénko
27. 10. 2020

Od dnešního dne, tj. 27.10., je v provozu vinotékové okénko provizorně otevřené na adrese Trojská 148/186 (v zeleném domečku), kde je možné zakoupit si lahve vín z vinice sv. Kláry..


Nový stavební zákon jde do prvního čtení. Zrychlí a zjednoduší povolování staveb
27. 10. 2020

Poslanecká sněmovna začne dnes (27. 10. 2020) v rámci prvního čtení projednávat nový stavební zákon. Jeho cílem je zrychlení a zefektivnění povolovacích procesů ve všech právních předpisech, které upravují nebo se dotýkají veřejného stavebního práva. Garančním výborem bude hospodářský výbor, který byl garančním výborem i k liniovému zákonu. Stavební zákon s ním významně souvisí. Zpravodajem zákona bude Martin Kolovratník.


Stravenková revoluce se blíží. Poslanci budou jednat o stravenkovém paušálu
26. 10. 2020

Už zítra projednají poslanci ve druhém čtení daňový balíček s revolučním návrhem stravenkového paušálu. Ten navrhovanou s účinností od 1. ledna 2021 doplňuje dosavadní možnosti daňově zvýhodněného stravování. Dnes jej mohou firmy svým zaměstnancům zajistit v rámci závodní jídelny nebo prostřednictvím stravenek, nově jej budou moci poskytovat také přímo v peněžní formě. Zaměstnavatelé se díky tomu vyhnou administrativě i poplatkům spojeným se stravenkami. Příspěvek na stravování tak bude moci čerpat další až milion zaměstnanců, kteří na něj dnes nedosáhnou.



Závěrečný účet kapitoly státního rozpočtu MMR za rok 2018
26. 10. 2020

Kontrola Národního kontrolního úřadu (NKÚ), která prověřovala Závěrečný účet kapitoly státního rozpočtu Ministerstva pro místní rozvoj České republiky (MMR) za rok 2018, účetní závěrku a údaje předkládané pro hodnocení státního rozpočtu za tentýž rok, označila výkazové údaje, rozhodné pro hodnocení plnění státního rozpočtu, převážně za pozitivní a bez významných nedostatků. K vybraným ostatním nedostatkům, i když zprávou neopodstatněně zdůrazňovaným, uvádí MMR následující:



MMR má pro obce na bezbariérové přístupy a projekt Euroklíč 10 milionů
23. 10. 2020

Dnes, 23. října 2020, začíná příjem žádostí o podporu pro rok 2021 v programu Bezbariérové obce. Žadatelé v něm mohou získat dotaci na odstraňování bariér v budovách domů s pečovatelskou službou a v budovách městských a obecních úřadů, nebo také na distribuci euroklíčů. Ministerstvo má nachystáno pro každou podporu po 5 milionech.




Asociace hotelů a restaurací ČR k novým opatřením vlády
21. 10. 2020

Asociace hotelů a restaurací České republiky respektuje nová opatření vlády, která přináší po uzavření restaurací také uzavření ubytovacích služeb. Přestože dosud nebyly ubytovací služby uzavřeny vládním opatřením, fakticky byla většina hotelů a penzionů obsazena nejvýše na 4 % v celé republice. Důvodem jsou již předešlá opatření, týkající se zákazu volnočasových aktivit a omezení provozu restaurací a konferencí, kdy lidé nemají důvod cestovat. V horských oblastech byla některá zařízení obsazena v době nadcházejících prázdnin v průměru na 10 %, tyto rezervace budou muset být zrušeny. Omezení volného pohybu osob již ze samé podstaty znamená zastavení cestovního ruchu jako celku. Uzavření ubytovacích služeb tedy je v tomto okamžiku logickým opatřením.


Dallmayr
Czech specials 2