Menu

Ukázat Česko jako špičkovou high-tech zemi

03. 01. 2020

S ministrem průmyslu a obchodu České republiky Karlem Havlíčkem se potkávám ve Španělském sále Pražského hradu na udílení Národních cen kvality České republiky.
Pane ministře, v úvodním proslovu jste naznačil, že od příštího roku soutěž změní formát.

Je tomu tak. Dnes jsme ukončili významnou etapu klasického udělování cen za kvalitu. Devatenáct let je dlouhá doba a jsme názoru, že jsme té kvality dosáhli. Ve světovém měřítku jsme se posunuli na absolutní špičku. Nyní je na čase postavit se dalším výzvám a posunout soutěž o krok dál. Vytváříme novou koncepci České republiky založenou na zemi budoucnosti: „The Czech Republic: Country for the Future“. Otáčíme kormidlem ve smyslu extrémní podpory výzkumu, vývoje a inovací. Investujeme do kvality na té nejvyšší úrovni. Jezdíme po světě přesvědčovat aktéry ať už byznysu, nebo veřejné sféry, že Česko není a už nebude zemí levné pracovní síly a nízkých provozních nákladů. Budeme země, která bude spíše dražší, ale nabízející prvotřídní kvalitu. Tomu musíme přizpůsobit náročnost vůči firmám, státním úřadům, školám, výzkumu. A tomu právě kompletně přizpůsobíme nový formát udílení cen kvality.

Český pavilon bude prezentovat technologii, která převádí vzduch na vodu. Nakolik je Expo 2020 pro propagaci Česka v zahraničí stěžejní?
Světové výstavy jsou jednou z našich tradičně úspěšných vizitek. Na letošní Expo jsem velice natěšený. Český pavilon bude v barvách „The Czech Republic: Country for the Future“. Hlavní exponát, kterým se budeme prezentovat, je technologie, která dokáže z pouštního vzduchu získávat vodu. Uvědomujeme si, že je stále ve fázi výzkumu, možná prvního testování. Ale v každém případě, ať už se z toho stane technologie, která bude sériově vyráběná, či nikoli, je to opět upozornění, že jsme v něčem výjimeční. A přesně o tom Expo je. Není možná tím nejpodstatnějším, zda naše technologie dobije Saharu či jiný africký nebo jakýkoli trh, ale to, že s tím u nás, v Česku, lidé přišli. Že to vymysleli a že to prezentují. To je podstatné, protože světové výstavy nejsou o tom, prodat co nejvíc produktů. Od toho jsou kontraktační veletrhy, které děláme s CzechTrade. Expo je o tom, zaujmout a ukázat Českou republiku jako špičkovou high-tech zemi.
-mk-Archiv vydání

2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001

Česká chuťovka
ahr - volba