Menu

Tradice a kvalita

27. 12. 2008

Tradice a kvalita
je nosným sloganem 250 výrobních družstev. V naší republice nemáme mnoho firem, které by úspěšně přestály transformaci v 90. letech. Výrobní družstevnictví je výjimkou, a má v naší zemi již více než stoletou historii. Začínalo s podnikáním v mnohonárodnostní monarchii a úspěšně si vede i na trhu Evropské unie. Základním výrobním programem je výroba spotřebního zboží v menších sériích nebo individuálního charakteru, založená zejména na vysoce kvalifikované řemeslné práci, a dále činnosti poskytované v oblasti služeb.

Tzv. výrobní družstva invalidů,
kterých je 48, jsou významnou součástí výrobního družstevnictví. Jsou to firmy, které zaměstnávají více než polovinu osob se zdravotním postižením z celkového počtu zaměstnanců. Tento typ výrobních družstev může poskytovat svým odběratelům tzv. náhradní plnění, které nahrazuje povinný podíl zaměstnaných osob se zdravotním postižením, dle zákona o zaměstnanosti č. 435/2004 Sb. Náhradní plnění se uskutečňuje odebráním výrobků nebo služeb od těchto zaměstnavatelů.

Nabídka družstev pro hotely,
restaurace a zařízení cestovního ruchu je rozmanitá. Patří sem např. froté ručníky, osušky a doplňkový program, jako jsou utěrky, župany, koupelnové předložky atd. Technologie tzv. dvousmyčkového froté ze 100% bavlny je zvláště vhodná pro používání v zátěžových provozech, jako jsou hotely nebo lázně. Životnost a dlouhodobý bezproblémový vzhled takto vyrobených froté výrobků je totiž několikanásobně delší než u froté sortimentu vyráběného jinými technologiemi. Výrobky jsou opatřovány logem nebo názvem firmy podle požadavků zákazníků.

Prošívané přikrývky a polštáře,
výroba lůžkovin a ostatního doplňkového bytového sortimentu je další oblastí výroby. Jedná se o zdravotně nezávadné atestované výrobky, které nevyvolávají alergie a zabraňují přítomnosti bakterií a plísní vznikajících při pocení. Jsou odpudivé vůči roztočům, lehké, vzdušné, s možností snadné údržby. Na základě konkrétní objednávky je možné zabezpečit kompletní vybavení pokojů včetně povlečení, postelových přehozů, závěsů, ubrusů, sedáků atd.

Oblečení pro zaměstnance hotelů a restaurací
Na jejich šití se zaměřuje hned několik výrobních družstev. Cílem je slušivě a elegantně obléci každého pracovníka. Zhotovují oblečení pro manažery, recepční, číšníky a servírky, pokojské, kuchaře i ostatní pomocný personál. Použité materiály jsou odolné vůči opotřebení, oděru, samozřejmostí je jejich snadná údržba. Oděvy mohou být opatřeny výšivkou nebo logem firmy, záleží na přání zákazníka, všechny oděvy splňují zákonné požadavky kladené na pracovní oděvy.

Profesní obuv
Patří k profesnímu ošacení. Produkce výrobních družstev zahrnuje jak obuv do kuchyní, tak obuv pro pokojské, pomocný personál, ale též hotelovou obuv pro jednorázové použití.
Ing. Lenka Bartoníčková

S nabídkou produkce výrobních družstev je možné se seznámit na www.scmvd.cz, na stránkách najdete vyhledávače pro snazší orientaci.

Kontakty:
FROTEX Žiželice – www.frotex.cz – ručníky
VZOR PAPILLONS – www.papillons.cz – ručníky, ložní soupravy
DITA Tábor – www.dita.cz – přikrývky, vybavení pokojů
ODĚVA Třebíč – odeva@altreva.cz – oděvy
ODĚVA Mariánské Lázně – odeva@quick.cz – oděvy
VKUS Frýdek Místek – www.vkusfm.cz – oděvy
ARTEP Jablonec nad Nisou – www.artepjbc.cz – oděvy
STYL Plzeň – www.styl-plzen.cz – oděvy, ložní prádlo
CÍL Prostějov – www.cilpv.cz – obuv


 

Archiv vydání

2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001

AKTUÁLNÍ ČÍSLO
VŠUDYBYL 02/2020
02/2020 číst aktuální číslo