Menu

Velké Losiny patří mezi nejstarší a nejznámější moravské lázně. Na jejich území vyvěrá pět minerálních pramenů. První dochovaná písemná zmínka o nich pochází z roku 1296. Počátky lázeňství tu jsou spjaty s aktivitami rodu Žerotínů, kteří losinské panství vlastnili od roku 1496 do roku 1802. V roce 1592 dal Jan ze Žerotína vedle vývěru termální minerální vody vystavět první lázeňskou budovu. Za první z balneologického hlediska významnou zprávu o lázních Velké Losiny je považována stať v knize O vodách hojitedlných neb teplicech moravských zemského lékaře Tomáše Jordana z Klausenburku z roku 1580. Dosvědčuje, že lázně Velké Losiny byly vyhledávány a jejich pramen nazýván „královnou moravských vod“. Lázní se dotklo pohnuté období tzv. čarodějnických procesů na Šumpersku. Olomoučtí kapucíni, kteří poskytovali poslední útěchu odsouzeným, byli častými hosty lázní. V 18. století se Velkým Losinám dostalo přídomku „knížecí lázně“. Roku 1802 lázně a celé panství přešly do rukou Liechtensteinů. Také noví majitelé pečovali o lázně a jejich modernizaci. Vznikla tu řada ubytovacích budov včetně Knížecí vily. Ve druhé polovině 80. let 19. století bylo možné v lázních a jejich okolí ubytovat na tisíc hostů. V roce 1884 se zde lázeňským lékařem stal Hans Lorenz, který se zasloužil o další zvelebení lázní. Nechal park osázet vzácnými stromy a vybudovat v něm dva rybníčky. Z jeho popudu byl zakoupen studený pitný pramen a nazván po Karlu Liechtensteinovi pramenem Karlovým. Poměry v lázních silně ovlivnil i lékař František Riedl, který se zasloužil o založení akciové společnosti v roce 1910. V roce 1930 vyhořela velká část budov, a proto byl nově vybudován Lázeňský dům. Za druhé světové války byl v lázních zřízen domov pro matky a mládež a porodnice.
Současné TERMÁLNÍ LÁZNĚ VELKÉ LOSINY jsou vyhledávány kvůli léčebným účinkům místních minerálních vod a také pro příjemnou polohu na úpatí Hrubého Jeseníku. Zdravé přírodní prostředí zaručuje pobyt na čistém vzduchu s širokými možnostmi aktivního odpočinku, kulturního i společenského vyžití. Značené pěší turistické trasy vybízejí k procházkám i k náročnějším túrám, cyklotrasy a výborné terény k cykloturistice. Vytyčeny tu jsou i trasy pro vozíčkáře. V zimním období lze v okolí Velkých Losin využít zázemí řady ski areálů a běžkařských tras. Nejznámější lyžařské centrum, Červenohorské sedlo, je vzdáleno necelých 20 km. K návštěvě Velkých Losin lákají i renesanční zámek, expozice čarodějnických procesů, sedmý div České republiky – necelých 12 km vzdálená přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně, Eco park skýtající prohlídky, rybaření a krmení lesní zvěře a světově proslulá manufaktura na ruční papír. Už víc než rok atraktivnost Velkých Losin umocňuje první a jediný termální park svého druhu v České republice – komplex vnitřních a vnějších bazénů s termální vodou TERMÁLY LOSINY. Záhy po zprovoznění zvítězil v kategorii „Trendy novinky 2016“ celorepublikové soutěže o nejoblíbenější destinaci DestinaCZe, kterou vyhlašuje agentura CzechTourism. O popularitě termálního parku TERMÁLY LOSINY svědčí to, že pořadí nejoblíbenějších míst České republiky v této anketní soutěži určily hlasy veřejnosti.

TERMÁLY LOSINY, skvělé místo pro rodinnou dovolenou

04. 08. 2017

11. května 2017 převzaly TERMÁLY LOSINY v Římě speciální cenu poroty Evropského svazu lázní „ESPA Innovation Awards“ za unikátnost projektu a atraktivní přístup k prevenci zdraví prostřednictvím well-being pojetí.

Termální park TERMÁLY LOSINY
ve Velkých Losinách s nastávající letní sezonou opět otevřel venkovní areál se čtyřmi termálními bazény. Jeho návštěvníci se mohou těšit na aktivní bazén s tobogánem, relaxační bazén s masážními lehátky a malý dětský bazén. Součástí venkovního areálu je relaxační bazén s průplavem do vnitřní části termálního parku, která je otevřena celoročně. Venkovní termální bazén pro nejmenší je plný možností zábavy. Nechybí zde hřib, skluzavka a vodní trysky. Dětem tu rozhodně nebude zima, protože teplota termální vody se pohybuje mezi 34 až 36 °C. Děti se také vyřádí v tzv. aktivním bazénu s tobogánem. Celý prostor termálního parku je přátelský k rodinám s dětmi. Kromě vodních radovánek se děti mohou zabavit v dětském koutku. Spoustu zábavy si užijí i při nápaditých animačních programech ve vodě i na suchu. A ani letos nechybí cvičení v bazénech pro dospělé.

Pět vnitřních bazénů
je napouštěno přírodní termální vodou. Nejsilnější blahodárný účinek na pohybový aparát – klouby, svaly a šlachy – má pobyt v nejteplejším termálním bazénu s teplotou vody okolo 35 °C. Aktivní bazén využijí především plavci a milovníci cvičení ve vodě. Relaxační bazén disponuje perličkovými sedátky a lehátky. Děti si mohou zadovádět v malém dětském bazénku. Příjemný výhled si lze užít z panoramatického bazénu. Ve vnitřním areálu nechybí vodní atrakce jako tobogán, divoká řeka, jeskyně a chrliče.

Čtyři typy saun,
finská, solná, parní, aromatická, a ledová komora skýtají prohřátí a následné prudké zchlazení těla, které prospívá duševní pohodě a kráse. Umožňují regeneraci a relaxaci s nádechem adrenalinu. Vybrat si lze i z pestré nabídky masáží prováděných zkušenými fyzioterapeuty a maséry.

Restaurace
Širokou nabídku teplých a studených pokrmů a nápojů nabízí vnitřní samoobslužná restaurace. Naprostou samozřejmostí je dětské jídelní menu. Občerstvení lze koupit i v letním kiosku. Ideálním místem pro odpočinek během letní sezony je venkovní terasa s výhledem na Jeseníky, letním barem a míchanými drinky. Zážitek z dolce far niente tu umocňuje výhled na horské hřbety a malebný lázeňský park.

Wellness hotel DIANA
je ideálním místem pro rodiny s dětmi a také pro aktivní dovolenou. Je zasazen do nádherné přírody blízko parku TERMÁLY LOSINY, do něhož mají ubytovaní hosté padesátiprocentní slevu na vstupné. Přímo v hotelu na hosty čekají wellness služby v podobě různých koupelí, bazénu, finské sauny, jávských masáží, kosmetiky a whirlpoolu. Pro děti tu je připraven dětský koutek, hřiště a animační programy. Hotelová restaurace s vyhlášenou kuchyní je držitelkou řady gastronomických ocenění. Pro uzavřenou společnost je možné využít restaurační salonek. Nechybí zázemí s širokou paletou vybavení pro realizaci firemních akcí. Využít lze prostory salonku s kavárnou, salonku pro 30 osob, Loveckého salonku a salonku s restaurací.

Skupina hotelů a resortů ROYAL SPA
Termální park TERMÁLY LOSINY je členem skupiny lázeňských hotelů a resortů ROYAL SPA, která na území České republiky působí již přes dvacet let. V současnosti ji tvoří čtyři lázeňské komplexy ve čtyřech významných lázeňských destinacích. V Luhačovicích, Mariánských Lázních, Velkých Losinách a v Ostrožské Nové Vsi.


Archiv vydání

2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001

AKTUÁLNÍ ČÍSLO
VŠUDYBYL 02/2020
02/2020 číst aktuální číslo
Czech specials new