Menu

S Ladislavem Oklešťkem nejen o Podzimním festivalu duchovní hudby

03. 01. 2020

S hejtmanem Olomouckého kraje Ladislavem Oklešťkem hovořím krátce po závěrečném koncertu 26. ročníku Podzimního festivalu duchovní hudby.
Pane hejtmane, Časopis pro podporu obchodu a cestovního ruchu Všudybyl je devátým rokem mediálním partnerem tohoto festivalu, a tak i já mohu konstatovat, že je dlouhodobě velmi úspěšným projektem.
Naprosto s vámi souhlasím. Je to nádherný projekt. Vždy něčím příjemně překvapí. Také dnešní závěrečný koncert potvrdil, že finanční prostředky, které jeho prostřednictvím Olomoucký kraj investuje do rozvoje svého kulturního života, jsou smysluplně vynakládány. Také závěrečný koncert byl zcela vyprodaný. Ohromný zájem lidí a dlouhotrvající potlesk vestoje po završení Mozartova Requiem, po virtuózním výkonu Symfonického orchestru Slovenského rozhlasu v čele s dirigentem Martinem Leginusem, pěveckým sborem Lúčnica a sólisty, sopranistkou Lenkou Máčikovou, altistkou Alenou Kropáčkovou, tenoristou Martinem Gyimesi a basistou Gustávem Beláčekem, mne utvrdil v přesvědčení, že se jedná o projekt, který si zaslouží respekt a úctu. Takže i prostřednictvím Všudybylu bych rád vyslovil uznání a poděkování podporovatelům a organizátorům Podzimního festivalu duchovní hudby, kteří v čele s paní Dobromilou Hamplovou během šestadvaceti let odvedli nesmírný kus obecně užitečné práce.

Krajská metropole Olomouc, místo konání převážné většiny koncertů cyklu Podzimního festivalu duchovní hudby a město památky UNESCO, po staletí byla a je významným evropským kulturním a z hlediska cestovního ruchu atraktivním městem. Ostatně turisticky atraktivní je svými slezskými a moravskými regiony celý Olomoucký kraj.
Náš kraj považuji za jeden z nejkrásnějších. Má nádherné dispozice s řadou přírodních parků a oblastí. Ze všech krajských samosprávných celků České republiky máme nejvíc lázeňských sídel (6). Ohromné množství technických, uměleckých, stavebních a dalších památek včetně zřejmě nejstaršího románského přemyslovského paláce v Česku. Na území Olomouckého kraje se narodil a je tu pochován i dosud nejvyšší člověk, který kdy žil v našich zemích. 242 centimetrů vysoký hanácký obr Josef Drásal. Návštěvníky a turisty do našeho kraje přivádí i nespočet muzeí a galerií, kulturních a sportovních událostí včetně letitého Ecce Homo ve Šternberku (samostatně se jezdícího od r. 1921), který je součástí seriálu mistrovství Evropy závodů automobilů do vrchu.
Naší výhodou je, že spolu s rovinatou úrodnou Hanou máme na našem území několik nádherných horstev – masiv Králického Sněžníku, v němž pramení řeka, která dala Moravě a Moravanům jméno, pohoří Jeseníků, Rychlebské hory, Oderské hory, Drahanskou vrchovinu a nesmím zapomenout ani na Bouzovskou vrchovinu s hanáckým Mont Blankem – Velkým Kosířem. Na území Olomouckého kraje máme i nejhlubší zatopenou přírodní propadlinu na světě – Hranickou propast. Jejím průzkumem zatím dosažená hloubka činí 473,5 m, tj. 404 metry pod hladinou moře, přičemž geologové podle chemického složení vody odhadují, že by mohla dosahovat i do hloubky několika kilometrů.
Zkrátka když se podíváte po našem kraji, nevyjdete z údivu. Město Olomouc je druhá největší památková rezervace v Česku a určitě si takovéto krásné kulturní projekty, jakým je Podzimní festival duchovní hudby (kterých se tu v průběhu roku koná víc), zaslouží.
Z dalších takto úspěšných regionů Olomouckého kraje mi za všechny ostatní dovolte zmínit aspoň Šumpersko, které se významně prosazuje folklórními projekty. Zejména pak Mezinárodním folklorním festivalem Šumperk, jehož 30. ročník se bude konat 17. až 20. srpna 2020. Momentálně tam probíhá vynikající a hojně navštěvovaný multižánrový festival Džemfest. Rok co rok totálně vyprodaný festival BluesAlive Šumperk letos v lednu převzal od americké asociace The Blues Foundation ocenění za nejlepší projekt roku Keeping The Blues Alive Award. Světe, div se: bluesový projekt konaný v Olomouckém kraji sbírá ocenění v USA!
S hejtmanem Ladislavem Oklešťkem hovořil Jaromír Kainc. Foto Jiří Kopáč.


Archiv vydání

2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001

Česká chuťovka
ahr - volba