Menu

První vysokonákladová ve střední Evropě

10. 07. 2004

„Hop valašku od země…,“ tak nějak prostořece mohlo začít mé povídání si s předsedou dozorčí rady zlínské společnosti Discovery Travel, a .s. panem Romanem Vaškůjem. Potkáváme se spolu v hale terminálu Jih Letiště Praha-Ruzyně, abychom si těsně před odletem pravidelné linky Discovery Travel z Prahy do Kunovic povídali o jejich společnosti a mimořádně zajímavých strojích. Ne, nejedná se o „Valachia Air Force“, jednu z recesí Valašského království Bolka Polívky & spol. Proudová BAE 146–200 a BAE 146–300 „Jumbolina“ jsou letouny skutečně královskými. Svědčí o tom fakt, že svůj mimořádný komfort, spolehlivost a provozní schopnosti poskytují nejen klientům zlínské společnosti Discovery Travel, ale i skutečné panovnici, anglické královně Alžbětě II.
Pane předsedo, sedačky v kůži, větší velikost sedadel i rozestupy mezi řadami… Je to pro leteckou společnost, létající pravidelné linky z Kunovic do Prahy, Antverp, Bruselu, Sionu, Monastiru či na Brač ekonomické?

Běžně létáme i do dalších evropských destinací, jako jsou Tivat, Ženeva nebo Zadar. Naše letadla absolvují také řadu speciálních charterových letů pro firmy a např. i fotbalové kluby. Naše základní filozofie je totiž trošku odlišná. V segmentu trhu cestovního ruchu a mezinárodní letecké přepravy totiž útočíme na oblast speciální regionální přepravy. Ve střední Evropě zatím další dopravce tohoto charakteru neexistuje. Soustřeďujeme se na krátké a střední vzdálenosti, a to jak v pravidelné dopravě, tak v oblasti charterů. Ano, a máme speciální letadla, která jsou pro tyto typy tratí vhodná. Mají vynikající výkonové parametry. Umožňují létat jak speciální byznys, tak prázdninové destinace, jako je např. Sion, Antverpy, Brač a spoustu jiných letišť, kde letadla konkurence ani nemohou přistát. Discovery Travel se neprofiluje – a ani do budoucna nebude – jako nízkonákladový přepravce. Profiluje se jako přepravce, který klienta za co nejlepší cenu přepraví co nejrychleji a přesně z bodu „A“ do bodu „B“, který je co nejblíže finálnímu cíli cesty pasažéra jak z hlediska byznysu, tak volnočasových a prázdninových aktivit. Na palubách našich letadel poskytujeme vysoký standard služeb. Zaměřujeme se i na to, co v oblasti charterové přepravy není zvykem: nabízíme přesný letový řád. V prvních dvou týdnech operací jsme měli jedno malé zpoždění, a to ještě zaviněné přetížením letového prostoru v oblasti Bruselu. O odlišnostech našich letadel a služeb bychom se mohli bavit poměrně dlouho. Nejlepší je se přesvědčit přímo na palubách našich letadel. V současné době jdeme cestou získávání osobních zkušeností jak z hlediska odborné veřejnosti, tak novinářů. Má to obrovský úspěch. Zřejmě každý, kdo je na palubě našeho regionálního „jetu“, cítí tu jinakost v pozitivním slova smyslu. Na jednom z novinářských letů do Antverp a Bruselu nám byl přiřknut terminus technicus: „první vysokonákladová společnost“ ve střední Evropě, protože prý tvoříme vysoce hodnotné služby ve prospěch zákazníka, aniž bychom útočili na hranice jeho finančních možností, a přesto nám to ekonomicky vychází.

Vaše letadla jsou schopna přistát a startovat téměř všude…
Discovery Travel, a.s. je českou akciovou společností, jež má, mj., anglického akcionáře – společnost Flightline Ltd., na základě jejíhož certifikátu operujeme i v České republice a v Evropě. V současné době Discovery Travel požádalo české úřady o registraci a licenci leteckého přepravce i v České republice a bude operovat pod obchodním názvem Discovery Link. Používáme letadla British Aerospace modelové řady 146 a RJ 100. To jsou stroje, kterých momentálně používá královna Alžběta II. a anglická královská rodina. Tyto stroje patří mezi nejbezpečnější na světě. Mají čtyři proudové motory o velkém výkonu. Díky tomu dosahují vynikajících parametrů strmosti klesání a stoupání a mají minimální nároky na délku startovací a přistávací dráhy, tzn. že při velkém objemu (v našem případě 96) cestujících dokáží přistát i na dráze dlouhé 1280 m. To je světově ojedinělý parametr, což nám umožňuje vybírat destinace, které běžnými proudovými letadly není možno operovat. Kromě technických předností nabízí naše letadla řadu dalších výhod – jsou pověstná svým tichým provozem, ne nadarmo mají přezdívku „šeptající jet“, poskytují zákazníkům vysoký komfort, vysoce kvalitní palubní služby za výhodnou cenu.www.discovery-travel.czwww.discovery-link.com

Archiv vydání

2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001

Česká chuťovka