Menu

Přijeďte do Hodonína na Svatovavřinecké slavnosti

11. 07. 2010

Poprvé jsem byl v Hodoníně začátkem sedmdesátých let minulého století. Jako student Vojenské hudební školy jsem na malém motocyklu JAWA 23 o prázdninách objížděl své spolužáky od Chebu až po Sninu. Pamatuji si, jak velkým zážitkem, v rámci etapové zastávky u hodonínského spolužáka Petra, tehdy pro mne bylo přeplavání řeky Moravy na Slovensko.
S místostarostkou města Hodonína, paní Zuzanou Domesovou, jsem se poprvé setkal o poznání později. Někdy na přelomu milénia, kdy v Hodoníně měla výjezdní zasedání Komise cestovního ruchu Svazu měst a obcí ČR. Nyní se potkáváme 8. června 2010.
Paní místostarostko, už sice nevím, v jaké vinárně jsme tehdy měli zpívánky, ale pamatuji si, že jste tipovala, že jsem odsud. Asi proto, že jsem se měl díky manželům Rejškovým možnost pohybovat se kolem folkloru a naučit se spousty nádherných slováckých písniček. Co Hodonín a folklor?

Samozřejmě, že tu žijeme lidovými tradicemi, avšak ne tak intenzivně jako v okolních obcích. Hodonín byl průmyslovým městem a měl dělnickou tradici. Folklor k nám přicházel z okolních obcí spolu s lidmi, pracujícími ve zdejších fabrikách. Současný Hodonín lidovou kulturu podporuje. Nicméně nemůžeme se rovnat Kyjovu nebo Břeclavi, kde má živou tradici. I v Hodoníně máme vlastní cimbálovou muziku, avšak cimbálovky tu nevznikají tak živelně jako jinde na Slovácku.

Čím je současný Hodonín výjimečný? Kromě toho, že zde sídlí firma – pokračovatel Hodonínských naftových dolů, jež v jeho okolí těží vysoce kvalitní ropu.
Obdobného stáří jako zdejší plyn a ropa je i další naše nerostné bohatství – léčivá voda někdejšího třetihorního moře. Tu z vrtů hlubokých až dva kilometry čerpají naše lázně. O jejich vysoké léčebné účinnosti svědčí velká poptávka po jejich službách, ale i řada ocenění, z nichž ta poslední jsme získali v letošním roce.

Ve čtvrtém vydání letošního Všudybylu metropolita moravský, arcibiskup olomoucký Jan Graubner na adresu léčebného lázeňství říká, že většina onemocnění má psychosomatickou souvztažnost (viz www.e-vsudybyl.cz, článek: „Dobré srdce se chce rozdělit s druhými“).
Bezesporu. Lázně jsou nejen pro nemocné. Skýtají i intenzivní relaxaci a regeneraci, a umožňují tak předcházet nemocem. V dnešní době už jim téměř nikdo nevyčítá, že jsou spjaté i s wellnessem. Městu Hodonínu se ve spojení s městem Lednice podařilo získat dotaci Evropské unie. Vytvořili jsme svazek obcí Jihomoravské lázně. V Hodoníně jsme lázně rozšířili o další lázeňský dům a v Lednici vystavěli zcela nové lázně.
Naše město je výjimečné také tím, že máme říční přístav, na řece Moravě, což už jste ale také zmiňoval v rozhovoru s ředitelem obecně prospěšné společnosti Baťův kanál panem Vojtěchem Bártkem (viz článek: „Baťův kanál, spojnice atraktivit Moravského Slovácka “ na www.e-vsudybyl.cz). Na řece Moravě máme lodní dopravu, a kdybyste se chtěl podívat dál, můžete na Baťův kanál. Pokud by kdo u nás v Hodoníně chtěl trávit delší čas, včetně rodin s dětmi, má možnost navštívit zoologickou zahradu nebo Dům umělců, kde jsou velmi zajímavá díla, např. Jožy Uprky. Určitě by měl zajít do Muzea T. G. Masaryka, který se v Hodoníně narodil. O to víc, že letos slavíme 160. výročí jeho narození, což jsme pojali poněkud velkolepěji. Začali jsme 7. března a končíme 28. října. Děláme to celorepublikově. Spojili jsme se se všemi obcemi, které mají co do činění s naším prvním prezidentem a jeho rodiči. Tzn. i s Hustopečemi, kde se narodila jeho maminka Terezie Kropáčková, nebo se slovenskými Kopčany, odkud je jeho tatínek Jozef Maszárik. S místy, kde trávil své dětství apod. V Hodoníně působí ochotnický divadelní soubor, který uvedl hru, která byla speciálně napsaná pro tuto oslavu, s obrazy z jeho života. Je vtipná a poutavá.

Paní místostarostko, dosud spolupracuji s Folklorním sdružením ČR, a tak bych se ještě vrátil k folkloru. 6. až 9. srpna 2010 u vás budou Svatovavřinecké slavnosti.
Svatovavřinecké slavnosti jsou naše tradiční a nejdominantnější městské slavnosti. Začínají v pátek 6. srpna 2010 folklorním pořadem Hodonínský Vavřínek. V sobotu 7. srpna se koná Svatovavřinecký lidový jarmark s doprovodným programem. V neděli 8. srpna po mši a průvodu krojovaných probíhají Svatovavřinecké hody s lidovou zábavou. 9. srpna je pak uzavírají pondělní Hodové dozvuky. Ostatně, přijeďte se podívat.Archiv vydání

2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001

AKTUÁLNÍ ČÍSLO
VŠUDYBYL 02/2020
02/2020 číst aktuální číslo