Menu

Perfektní zázemí cestujícím

10. 07. 2004

AIRPORT CARS

Společnost FIX spol. s r.o. byla založena v r. 1991. Ve stejném roce uspěla ve výběrovém řízení na zajištění smluvní přepravy uživatelů služeb České správy letišť. Od roku 1991 rozšířila svůj vozový park z 66 na dnešních 205 vozidel (do poloviny prázdnin by jich mělo být na 230). Jejich prostřednictvím zajišťuje vedle individuální přepravy osob z Letiště Praha-Ruzyně přepravu na jakékoliv místo v Praze, Česku i Evropě, včetně případných vývozů – na přání zákazníků – z Prahy a blízkého okolí zpět na letiště, i mnohé významné akce, jako např. přepravu doprovodu amerického prezidenta při jeho návštěvě Prahy, kongresové akce apod. Dopravu zajišťuje výhradně vozidly Volkswagen Passat s klimatizací v bezvadném technickém stavu a čistotě. Stanoviště vozidel se nachází před příletovou halou letištního terminálu Sever. Všichni řidiči AIRPORT CARS jsou zkušení slušně oblečení lidé s minimálně základní znalostí anglického jazyka. Ve všech vozech AIRPORT CARS je možno platit platebními kartami VISA, Eurocard, MasterCard, Diners Club a American Express. Jízdné z Letiště Praha-Ruzyně do cílových míst v Praze je účtováno za pevné ceny dle cenové mapy AIRPORT CARS v rozmezí od 120 do 870 Kč za vozidlo obsazené jedním až čtyřmi cestujícími. Při vývozech zákazníků z Prahy a blízkého okolí zpět na letiště je poskytována dvacetiprocentní sleva z jízdného.

Kdo se kdy ocitl na některém z velkých evropských letišť, a nemusí to být zrovna Moskva – Šeremeťěvo, ale např. Londýn – Heathrow v zemi s puncem distingované akurátnosti, ví, že je nesmysl jet drožkou a přepočítávat cenu jízdného na koruny. Samozřejmou součástí každého velkého mezinárodního letiště je zkrátka samozřejmé využívání individuální přepravy. To byl také důvod, proč jsem si dovolil oslovit pana Josefa Skálu, jednatele společnosti FIX s.r.o., provozovatele AIRPORT CARS na pražském ruzyňském letišti.
Provozovat smluvní přepravu přímo v areálu letiště zavazuje. Důsledně dbáme na to, aby naše služby měly trvale vysoký standard za konkurenční – s ostatními dopravci zde působícími – srovnatelné ceny. Na rozdíl od většiny z nich se u nás ve firmě jezdí za předem smluvený paušál. Jezdíme na pásma. Do centra Prahy to stojí 560 Kč. 500 Kč stojí Staré Město. Čekací dobu neúčtujeme. Jednou smluvená cena je stejná bez ohledu na to, zdali cestující jede patnáct či dvacet minut nebo v případě obtížné průjezdnosti Prahou déle. Provoz AIRPORT CARS je řízen z dispečinku na Letišti Praha-Ruzyně prostřednictvím vysílaček. Pohyb vozů před příletovou halou je řízen dvěma dispečery. V příletové hale je informační přepážka AIRPORT CARS, v níž hostesky od sedmé hodiny ranní do třiadvacáté hodiny večerní podávají cestujícím informace. Všichni řidiči jsou vybaveni viditelně nošenými identifikačními kartami s fotografiemi a číslem, takže pokud zákazník něco zapomene ve vozidle apod., je poměrně snadné zpětně dohledat, kdo jej vezl. Protože operujeme na exponovaném místě, všichni naši řidiči prošli školením proti terorismu, které zajišťují České aerolinie.

Na pražském letišti jste již od roku 1991. Za tu dobu se zde udělal obrovský kus práce. Jak ve Všudybylu řekl pan primátor Bém, i díky lidem v čele České správy letišť, kteří viděli dál než ostatní.
Přesně tak. Za ty roky, co zde máme čest působit, ať už za generálního ředitele pana Ing. Miloše Šťastného nebo nyní za generálního ředitele pana Ing. Martina Kačura, jde letiště obrovsky nahoru. I v tom, jaké nám podnikatelům (v areálu letiště působí na dvě stě podnikatelských subjektů) krok za krokem vytváří lepší a lepší podmínky k podnikání. Dnes díky této strategii v areálu před terminálem Sever 1 disponujeme pronajatým parkovištěm a budovou, v níž se naši řidiči mohou občerstvit a odpočinout si, což je nezbytnost, protože mají ze zákona povinné přestávky. Česká správa letišť cestujícím vytváří perfektní zázemí, a naše práce tak má díky této strategii úplně jiný šmrnc než v začátcích. Pro řadu cestovatelů je AIRPORT CARS jakousi tečkou za příletem nebo před odletem. Rozhodně děláme vše pro to, aby svoji cestu, ať do hotelu nebo místa bydliště, zdárně završili a byli spokojeni až do poslední chviličky.

Doprava je o lidech….
Ano, jak o pasažérech, tak o nás, kteří pro ně přepravu zajišťujeme. Provozní ředitel společnosti FIX, pan Miroslav Šedivý, má na starosti nejen zastřešení provozu, ale zejména administrativu. Naši řidiči jsou rozčleněni do pěti skupin, už proto, že fungujeme nonstop, včetně nočních služeb. Každou skupinu má na starosti jeden vedoucí. Co se týče oprávněných reklamací, ano, vyskytnou se. Tak jedna dvě do roka. Jsou za ně vysoké postihy. A pokud řidič způsobí markantní kiks, okamžitě s ním podle občanského zákoníku ukončíme smluvní vztah. O práci u nás je trvale větší zájem, než jsme s to využít. Je to práce na vyšší úrovni, v hezkém prostředí a voze. Dalo by se říci, s lepší klientelou. Osmdesát procent tvoří zahraniční návštěvníci a dvacet procent tuzemská klientela. Jezdíme pro velké mezinárodní kongresy, pro Českou národní banku aj. Při návštěvě amerického prezidenta Billa Clintona, aniž bychom se kde podbízeli, si nás americká strana vybrala, abychom zajistili dopravu pro část jeho doprovodu. Rovněž tak jsme byli osloveni kanceláří anglické královny Alžběty II. a zajišťovali obdobné služby v rámci její návštěvy Česka.

A vaše vozba?
V devadesátém roce minulého století jsme uzavřeli smlouvu s Volkswagenem, který nám již čtrnáct let dodává vozy. My i naši zákazníci jsme s nimi velice spokojeni. Naše spolupráce je na vysoké úrovni. Jezdíme Passaty stříbrné barvy, jen několik těch nejstarších, které tento rok dovyměňujeme za nové, je bílých. Od 1. ledna 2005 to budou samé stříbrné Passaty. Už se těšíme na nové modely. K naší radosti si už k nám našli cestu i lidé, kteří se dříve domnívali, že jsme dražší než konkurence, zřejmě pod dojmem kvalitního a špičkově udržovaného vozového parku.www.airport-cars.cz

Archiv vydání

2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001