Menu

Než stavět nové energetické zdroje, lepší investovat do úspor

11. 07. 2010

S předsedou Krajské hospodářské komory Olomouckého kraje se potkáváme 24. června 2010 při příležitosti oslav konstituce Ruské federace.
Pane předsedo, velká část tohoto vydání Všudybylu je věnována oficiální návštěvě prezidenta České republiky Václava Klause v Olomouckém kraji.
Návštěva prezidenta v našem kraji byla významnou událostí. Naposledy u nás byl před třemi lety. Tehdy jsme s ním, coby podnikatelé Olomouckého kraje, večeřeli. Letos jsme s ním byli prostřednictvím hejtmana Olomouckého kraje Ing. Martina Tesaříka pozváni na pracovní oběd. Pan prezident velmi pozorně naslouchal prezentacím jednotlivých zástupců podnikatelů z různých oborů. Ocenil, že i v době hospodářské recese jsou v našem kraji podniky, kterým se výrazně daří.

Bezesporu i vaší vlastní firmě STOMIX, spol. s r.o., jejíž ústředí sídlí ve slezské části Olomouckého kraje.
Ano, naše mateřská společnost sídlí „za horama“, na druhé straně Jeseníků v nejsevernější části Olomouckého kraje. Z pohledu České republiky jsme na periferii. Z pohledu Evropy v jejím srdci, a těšíme se na to, až to začne fungovat i dopravně, že to srdce začne tepat a přes Žulovou začne byznys protékat naplno.

Ministerstvo životního prostředí stanovilo v srpnu minulého roku nové podmínky programu Zelená úsporám. Už není nutné provádět několik opatření naráz a dotaci lze získat i na energetický audit a projekt. Nakolik tyto změny otevírají vaší firmě nové možnosti?
V letošním roce program Zelená úsporám nabíhá do otáček. Zatím to trochu vázne ve schvalovacím procesu. Na druhé straně rostou očekávání, že se peníze, které se utržily za odprodej emisních povolenek, konečně dostanou k občanům, bytovým družstvům a družstvům vlastníků bytů, aby si mohli zrevitalizovat a zateplit domy. V této sféře se angažujeme velmi aktivně a zájemcům o tyto služby, a zejména pak stavebním firmám nabízíme školení, získání licencí, zaškolení, dohled a dozor. A že zaměstnáváme špičkové experty a máme co nabízet, těšíme se velkému zájmu ze strany potenciálních investorů.

Vaše firma byla jednou ze zvaných na oslavu konstituce Ruské federace.
STOMIX, spol. s r.o. funguje sedmnáct let. Své firmy v Rusku jsme začali budovat před deseti lety, v roce 2000. Máme společný podnik v Orlu, prodejní společnost v Moskvě, dceřiné společnosti v Jekatěrinburgu a v Nižném Novgorodu. Spolu se Slovenskem Rusko patří mezi naše nosné trhy, v nichž se byznys slibně rozvíjí. Ruský trh, obdobně jako český, zaznamenává realizaci revitalizačního programu, kdy ruská vláda alokovala částku víc než sto miliard korun na revitalizaci bývalých „mnogoetážek“, pěti až devítipatrových paneláků.

Vaše produkce je do značné míry cílena na ochranu životního prostředí.
Na ochranu životního prostředí přísně dbáme už ve výrobním procesu, a současně vyrábíme věci, které přispívají k šetrnému chování k životnímu prostředí. STOMIX, spol. s r.o. produkuje materiály, které pomáhají hospodárně nakládat s energiemi. Naše zateplovací systémy jsou jedním z počinů, které pomáhají šetřit přírodu. Tvrdíme, že než stavět nové energetické zdroje, je lepší investovat do úspor. Pokud jsme připomínali Rusko a dnešní oslavy konstituce Ruské federace, nejen při této příležitosti, ale průběžně se setkáváme s panem velvyslancem Fedotovem. Ruský byznys je pro nás ohromně zajímavý. Samozřejmě je třeba si najít cestu. Naučit se spolu komunikovat a obchodovat, protože Rusové jsou coby obchodníci velmi dobří partneři a jsou ochotni zaplatit si vysokou kvalitu.

Krajská hospodářská komora Olomouckého kraje před časem iniciovala a za podpory Olomouckého kraje realizovala prezentační publikaci „Významné firmy Olomouckého kraje“.
Především proto, abychom při zahraničních misích anebo zahraničním návštěvám České republiky mohli poskytnout sumář kor byznysu Olomouckého kraje. To je jeden cíl. Další, abychom prostřednictvím její distribuce na střední a vysoké školy oslovili studenty a informovali je, že v Olomouckém kraji je spousta úspěšných podniků, u nichž stojí za to se ucházet o práci. Působí tu mnoho nových moderních silných firem. Není to tak, jako před časem, že na Jesenicku byly Rudné doly, na Šumpersku Pramet a v Olomouci Sigma, v Přerově Přerovské strojírny a v Prostějově železárny a pérovny. Když jste zmínil Olomoucký kraj, který této publikaci pomáhal na svět, rád bych podotkl, že Krajská hospodářská komora Olomouckého kraje s ním má dlouhodobě dobrou spolupráci. Letos nám přispěl na upgrade tohoto materiálu. Další významnou akcí, kterou za jeho podpory chystáme, jsou Partnerské dny. Budou se konat v listopadu tohoto roku, a Krajská hospodářská komora Olomouckého kraje společně s Olomouckým krajem a statutárním městem Olomouc na ně společně zvou zástupce přeshraničních regionů, kterým budeme při příležitosti výstavy Stavotherm představovat podnikatele a podnikatelské subjekty našeho kraje. Budeme jim prezentovat Olomoucký kraj nejen jako místo pro byznys, ale i pro odpočinek, poznávání a jako lázeňskou destinaci. Jako kraj plný památek a přírodních zajímavosti, který stojí za to navštívit.


Archiv vydání

2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001

AKTUÁLNÍ ČÍSLO
VŠUDYBYL 01/2020
01/2020 číst aktuální číslo
Czech specials new