Menu

Nejlepší počiny v cestovním ruchu v letech 1993 – 2010

11. 07. 2010

V pátek 18. 6. 2010 uplynulo šest tisíc dnů trvání České centrály cestovního ruchu –CzechTourism, která se může odborné i laické veřejnosti pochlubit výsledky, jež na poli propagace cestovního ruchu za sedmnáct let vytvořila. Učinila tak prostřednictvím festivalu pro širokou veřejnost „Česká republika – to letí!“ a předáním cen pro nejvýznamnější turistické počiny, projekty a osobnosti cestovního ruchu České republiky v letech 1993 – 2010, tentýž den v hotelu Horal ve Špindlerově Mlýně.

Nejvyhledávanější turistická destinace Česka
Hlavní město ČR – Praha
Praha dlouhodobě patří dle všech přístupných statistik a čísel na první příčku turisty nejvyhledávanějších míst v ČR, rozhodnutí poroty bylo jednomyslné.

Nejekologičtější turistický region Česka
Šumava
V posledních letech se kvalita ovzduší v ČR výrazně zlepšila, největším problémem zůstávají ale stále prašné částice PM10, vzestup či kolísání koncentrací bylo pozorováno i po roce 2001. Nejlepší situace je z tohoto úhlu pohledu na Šumavě, především v její jižní části, tam jsou koncentrace prachu a nakonec i ostatních příměsí zanedbatelné.

Nejzajímavější turistická atrakce Česka
Praha, historické centrum UNESCO
Historické centrum Prahy – rezervace UNESCO – bylo, je a asi i bude nejzajímavější turistickou atrakcí ČR. Dokladují to statistiky, fakta a čísla, k tomuto názoru se jednomyslně přiklonila i porota.

Nejlepší webový portál v oblasti cestovního ruchu
Kudy z nudy CzechTourism
Statisticky nejnavštěvovanější a obsahově nejucelenější a nejznámější turistický portál v ČR .

Nejunikátnější turistická stavba České republiky
Tančící dům
Bezesporu nejunikátnější stavba současné doby, turistické lákadlo Prahy, nejvíce zmiňovaná moderní stavba Prahy ve světě. Jednomyslné rozhodnutí poroty.

Trendy místo Česka
Jižní Morava/ Ostrava – Stodolní ulice
Jižní Morava – statisticky druhá nejnavštěvovanější destinace po Praze, oblíbená u mladých lidí a rodin, zaznamenává zvýšený zájem turistů z Ruska a Spojeného království, oblíbená vinařská destinace.
Ostrava – Stodolní ulice – trendy místo zábavy mladých lidí z České republiky, Polska a Slovenska. Trendy ulice barů, kaváren, diskoték, nejdelší ulice zábavy v ČR.

Nejromantičtější místo Česka
Zámek Hluboká nad Vltavou
Romantický zámek Hluboká – jedna z nejnavštěvo­vanějších památek v České republice, obsadil nejvíc nominací od doporučitelů.

Nejmagičtější místo Česka
Město Český Krumlov
Statisticky nejvyhledávanější destinace po Praze. Český Krumlov obsadil nejvíc nominací od doporučitelů a odborné poroty.

Znovuzrozený objekt
Sovovy Mlýny – Praha
Chátrající objekt, který díky angažovanosti Medy Mládkové a její nadaci vrátil lesk levému břehu Vltavy s panoramatem Hradčan.

Znovubjevená turistická destinace Česka
Českosaské Švýcarsko
Bylo nominované doporučiteli i odbornou porotou za systematickou práci o.p.s. České Švýcarsko na přípravě a tvorbě dokonalého turistického prostředí tohoto turistického regionu s přihlédnutím na zvyšující se zájem turistů z domova i sousedních států o tuto unikátní krajinnou oblast.

Nejlepší turistický produkt Česka
Centrum Babylon
Největší centrum zábavy turistického regionu Český sever. Získal nejvíce nominací od doporučitelů.

Nejoriginálnější turistický počin v Česku
Zámek Zbiroh
Původní zámek byl v dezolátním stavu, po pobytu Československé armády odsouzený k zániku. Nyní po rekonstrukci nabízí širokou nabídku služeb – hotel, wellness, programy pro rodiny s dětmi, fonotéku, úžasnou expozici o historii Českých zemí.

Destinační management Česka
Východní Morava
Destinační management, který se svou systematickou prací vymyká podobným regionálním subjektům. Porota zhodnotila jeho práci na propagaci Zlínského kraje a akcentovala mimořádné úspěchy na poli marketingových aktivit projektů Baťův kanál a Moravská jantarová stezka.

Osobnost cestovního ruchu Česka
Ing. Rostislav Vondruška
Ing. Rostislav Vondruška obdržel prestižní ocenění Osobnost cestovního ruchu – Holiday World Award v jeho šestileté historii jako jediný dvakrát, a to v letech 2007 a 2009. V roce 2007 získal Ing. Rostislav Vondruška ocenění jako ředitel agentury CzechTourism a o dva roky později jako ministr pro místní rozvoj. K názorům porotců, kteří tak rozhodli v letech 2007 a 2009 se jednomyslně přiklonila i porota této soutěže a za Osobnost cestovního ruchu České republiky v letech 1993 – 2010 určila Ing. Rostislava Vondrušku za jeho pracovní nasazení a maximální snahu o to, aby cestovní ruch v České republice byl podporován tak, jak si skutečně zaslouží. Oceněna byla jeho neustálá snaha o prosazení koncepcí, jež mohou pomoci všem subjektům, působícím v oboru cestovního ruchu, jeho osobní angažovanost v propagaci České republiky.


Archiv vydání

2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001

AKTUÁLNÍ ČÍSLO
VŠUDYBYL 02/2020
02/2020 číst aktuální číslo