Menu

Nejlepší je být nejlepší

25. 11. 2013

S prezidentem Panevropské společnosti pro kulturu, vzdělávání a vědecko-technickou spolupráci Comenius Ing. Karlem Muzikářem se potkáváme 1. listopadu 2013.
Pane prezidente, listopad je měsíc, jehož posledním pátkem je již tradičně „den D“ soutěže „Českých 100 nejlepších“. Ta letos slaví osmnácté výročí. Už osmnáct let se tak každý poslední listopadový pátek na Pražském hradě scházejí představitelé nejlepších podniků, které vzešly z široké ankety.
Rovněž letos jsme rozeslali dotazníky, kterých jsme vytiskli na pětatřicet tisíc. Hlasovat bylo možné i po internetu. Já však konzervativně fandím papíru. Mám radši, když čtu anketní lístky, které respondenti vyplnili vlastnoručně. Na počítači je to pro mne takové odosobněné.

Diplomy první desítce ze „stovky nejlepších“ tradičně předává buď prezident nebo předseda vlády či předseda senátu.
No, předával nám je už i místopředseda vlády Ing. Josef Lux, protože jeho šéf, za kterého zaskakoval, předseda vlády Václav Klaus, byl tehdy zrovna v Sarajevu. Zajímavé bylo, že hned po společné fotografii s celou stovkou oceněných odešel pan Lux, podle svých vlastních slov, rozbít vládu, což se také stalo. Nicméně většinou bývá gala večer Českých 100 Nejlepších méně dramatický a devětkrát z dosavadních 18 ročníků byl doménou prezidenta republiky Václava Klause. Bohužel, zprávy o zdravotním stavu českého prezidenta napovídají, že na letošní slavnostní akt zřejmě nebude moci dorazit. Velmi mne to mrzí, ale současně mohu potvrdit, že i letos se, tak jako loni, zúčastní předávání předseda Senátu PČR Milan Štěch a nově také předseda české vlády Jiří Rusnok.

Cílem soutěže „Českých 100 nejlepších“ je v celonárodním měřítku nalézt, vybrat, zviditelnit a veřejně slavnostním způsobem ocenit české (resp. v Česku zaregistrované) firmy, podniky a společnosti z co nejširšího spektra ekonomických aktivit, které dosahují vynikajících, mimořádných anebo pozitivně pozoruhodných výsledků.
Tenhle princip je stále stejný. Hledáme firmy, společnosti a osobnosti, které dělají svoji práci tak dobře, že si toho občané České republiky všimnou. Nemáme stanoven žádný technický parametr, např. obrat nebo zisk. Víme, že lidé, kterým dotazníky dorazí, jsou schopni posoudit, kdo dělá svou práci tak dobře, že může být označena za vynikající. Vyplní „předepsaných“ deset řádek dotazníku názvy firem. My pak údaje z přibližně 3 500–4 000 dotazníků, které se nám ročně vracejí, sečteme a vytvoříme seznam nominovaných. Z nich následně vznikne tabulka, která se každým rokem dost obměňuje. Ne že by ocenění z předchozích letům zaostávali, ale na přední místa se často dostávají i nové firmy, které někdy v Comeniu zatím ani neznáme. Jejich mimořádně silnou stránkou bývá především inovace. Žebříček má pouze sto míst. Jsem přesvědčen, že tento proces je zdravý, a jsme rádi, že čím dál větší počet firem ví, že má šanci se v soutěži umístit, velmi se o umístění mezi Českými 100 nejlepšími zajímají a bojují.

Kromě stovky všeobecných „Českých 100 nejlepších“, ještě vyhlašujete oborové kategorie v osmi zajímavých oblastech.
Máme zájem, aby se vyzdvihovaly a oceňovaly také konkrétní firmy v odvětvích, která mají bezprostřední vliv na každodenní kvalitu života a spokojenost obyvatel této země. Kdysi jsme začínali u zemědělství. Teď oceňujeme i dopravu, stavebnictví, ale také zdravotnictví, vzdělávání, export, cestovní ruch, charitu a další oblasti, jejichž dobrý stav citelně přispívá ke zlepšení celkové nálady ve společnosti. Třeba tím, že je na trhu dobrá kvalita českých potravin za rozumné ceny. U oborových kategorií už nerozhodují anketní hlasy, ale pracujeme s názory a posudky odborníků. Uvedu např Agrární komoru České republiky, Oborový svaz zaměstnanců ve stavebnictví, Hospodářskou komoru ČR či Svaz českých a moravských výrobních družstev. Mimochodem, výrobní družstevnictví je velice specifická oblast české ekonomiky. Profesionálně kvalifikované posudky nám pak pomohou stanovit v každém oboru seznam sedmi až osmi firem, které letos v daném odvětví dosáhly nejlepších hospodářských výsledků.


Archiv vydání

2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001