Menu

Folklorní festivaly pohledem senátorky Aleny Gajdůškové

11. 07. 2010

První místopředsedkyně Senátu PČR Alena Gajdůšková se letos, v roce 2010, ujala záštity nad pěti folklorními festivaly Folklorního sdružení ČR: Setkáním cimbálových muzik Valašského království ve Frenštátu pod Radhoštěm, Slavnostmi Pod Zvičinou v Lázních Bělohradě, dětským festivalem Písní a tancem v Luhačovicích a dvěma festivaly v Liptále – Dětské folklorní dny a Liptálské slavnosti. Patronát v jejím případě není nikdy jenom prestižní „nálepka“ kulturní akce. Její vztah k lidové kultuře je všeobecně znám, vždyť také částečně žije na Valašsku.
Paní senátorko, Setkání CM Valašského království, Slavnosti Pod Zvičinou a Dětské folklorní dny v Liptále už proběhly. Měla jste možnost se na některý z nich podívat?
Považovala bych za neslušné, abych dala některé akci záštitu a neobjevila se tam. Když se tak stane, má to vždy vážné důvody. Takže byla jsem ve Frenštátě. Tam bohužel krátce, protože to bylo v době povodní. Musela jsem za maminkou, která bydlí u Bečvy a opět jí to vypláchlo sklepy. Nicméně ten festival je výjimečný dvakrát – jednak nerozlišuje dospělé a dětské soubory, a pak je úžasný tím, že se naprosto přirozeně v tomto regionu propojuje Valašsko, Slovensko a Slezsko, tedy Česko, Slovensko a Polsko. Frenštátští tomu navíc dávají velmi vysokou úroveň.
V Liptále na Dětském festivalu jsem byla oba dny a mám opět krásné zážitky a dobrý pocit z toho, že naše děti folklor baví. Na Valašsku mají děti písničku a tanec v srdíčkách, ale i tak klobouk dolů před vedoucími dětských souborů. Naprosto novým, krásným zážitkem pro mě byly Slavnosti pod Zvičinou, protože zatím jsem znala spíš festivaly na Moravě.

Dá se říct, že festivaly, které teprve budou – Liptálské slavnosti poslední týden v srpnu a Písní a tancem Luhačovice 9. až 12. září – jsou taková vaše srdeční záležitost? Máte nad nimi patronát už více let.
U Liptálu je to se srdcem doslova. Má srdce ve znaku. Jsou tam fantastičtí lidé – ředitel festivalu, místopředseda Folklorního sdružení ČR Ladislav Michálek, který je i předsedou kontrolní komise mezinárodní organizace folklorních sdružení IOV. Starosta Miroslav Vaculík, sám dlouholetý tanečník, Mirek Ekart – úžasný dramaturg a režisér a spousta dalších, včetně paní Michálkové, která peče ty nejlepší frgály na Valašsku. Festival samotný bývá skvěle obsazen nejen českými, moravskými a slovenskými soubory, ale vždy se objeví i něco exotiky. Celé to pak má naprosto neopakovatelnou atmosféru, pro kterou se sem lidé vrací.

Je to pravda, že se na Liptálských slavnostech podílíte i jako tvůrce jednoho z programů a že ho dokonce moderujete?
Spíš moderuji a dokonce se na něm trochu podílím. Je to program seniorských souborů, lidí, kteří i ve vyšším nebo dokonce vysokém věku dokáží zatancovat a zazpívat s velkým šarmem a elánem. Moderování jejich vystoupení je moje hluboká poklona pro ně. S Laďou Michálkem se také snažíme, aby celý program byl dobrým příkladem toho, že stáří má své kouzlo pro seniory samotné a je cenné i pro ty ostatní.

Na Liptálské slavnosti a do Luhačovic se jistě chystáte. Na co se nejvíc těšíte?
Zatím to mám v plánu a doufám, že se nenaskytne nic, co by mi tento plán překazilo. Liptálské slavnosti patří k nejzajímavějším festivalům a jsem tam doma. Skutečně se na to vždycky moc těším. Luhačovický festival bude již druhý rok spojen s vyhlášením Vesnice roku. Doufám, že mi letos také vyjde aspoň chvíli se zúčastnit doprovodného programu v Luhačovicích, semináře o metodách práce s dětmi v oblasti folklorních souborů jako volnočasové aktivity. To je kromě udržování lidových tradic, prezentace ČR ve světě a magnetu pro rozvoj cestovního ruchu jeden z nejvýznamnějších důvodů, proč je i pro budoucnost důležité folklor rozvíjet.

Nutno dodat, že paní senátorka Alena Gajdůšková není ojedinělá z ústavních činitelů, kteří berou patronát nad festivaly velice osobně a snaží se jim podle svých možností pomáhat. Mezinárodní folklorní festival Liptálské slavnosti se koná 25. až 30. srpna 2010 v nádherném přírodním areálu v obci Liptál, která získala v roce 2006 titul Vesnice roku. Je to jeden z nejstarších festivalů. V loňském roce měl již úctyhodné 40. výročí. Letos přijedou do Liptálu soubory z Nového Zélandu, Venezuely, Indonésie, Litvy, Ruské federace, Bulharska, Polska, Turecka a dalších zemí. Luhačovický festival je mladší počtem let, ale i věkem účastníků. Na kolonádě, Lázeňském náměstí a po celém městě budou tančit, zpívat a hrát děti z folklorních souborů z ČR i mnoha dalších zemí.
S paní senátorkou hovořila Vlasta Cibulová.
Foto Jiří Janda

Folklorní sdružení ČR
Senovážné nám. 24, 116 47 Praha 1
Tel. 234 621 218, fax: 224 214 647
e-mail: foscr@sdam.czArchiv vydání

2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001

AKTUÁLNÍ ČÍSLO
VŠUDYBYL 01/2020
01/2020 číst aktuální číslo
Czech specials new