Menu

Dominikánská republika třikrát jinak

28. 02. 2017

Jako dobrovolník
Novinkou letošní zimy jsou zážitkové balíčky lodní společnosti FATHOM korporace Carnival, jedné z největších plavebních společností na světě. Parníky vyplouvají každou neděli odpoledne z amerického Miami. Do přístavu Amber Cove u Puerto Plata v Dominikánské republice připlouvají v úterý v poledne. Volné dny mohou pasažéři trávit buď odpočinkem a poznáváním pobřeží, nebo jako dobrovolníci. Zapojit se mohou do pomoci s výukou angličtiny na místních školách, do pomoci s pěstováním organického kakaa na plantážích CHOCAL CO-OP nebo do programu zalesňování a čištění zdrojů pitné vody.

Jako dobrodruh
V pohoří Cordillera Central se nachází Pico Duarte (3 087 m n. m.), nejvyšší vrchol Karibiku. Hora se rozkládá na území národního parku José Armando Bermúdez a José del Carmen Ramírez a je přístupná pouze za doprovodu průvodce. Oblíbený je dvoudenní trek z města Jarabacoa přes Manabao, La Cienaga, Los Tablones a Compartición do údolí Valle de Lilís a odtud pak na Pico Duarte. Z místní fauny je v okolí možné zahlédnout papoušky, datly, sokoly guaraguao nebo hutie. Pěší stezky lemuje nádherná divoká vegetace a nachází se zde i unikátní ekosystém horského mlžného lesa. Organizované výšlapy pořádá řada místních agentur. Zajistí povinná vstupní povolení, profesionálního průvodce a přenos bagáže.

Jako pozorovatel
Pokud zavítáte do Dominikánské republiky v průběhu února a března, určitě byste neměli vynechat návštěvu poloostrova Samaná. Vedle panenských pláží, vodopádů a malebných ostrůvků jsou zdejším hlavním lákadlem keporkaci (velryby hrbaté). Každý rok sem připlouvají z Grónska rychlostí zhruba 6 km/h a zdržují se do poloviny března, kdy se začínají vracet zpět. Samanský záliv je jediným místem v Karibiku, kde lze velryby pozorovat v jejich přirozeném prostředí. Chráněná rezervace Marine Mammal Sanctuary poskytuje velrybám bezpečí a klid, aby se zde mohly pářit a rodit mláďata. Dalším vhodným místem k pozorování je centrum Whale Terrestrial Observation Center v Punta Balandra. Výletní čluny se mohou v blízkosti velryb zdržovat po dobu 30 minut ve vzdálenosti 50 metrů a v případě, že má u sebe matka mládě, musejí dodržet vzdálenost 80 metrů. Cenově se výlety pohybují okolo 50 USD na osobu. Výlety za pozorováním pořádají například agentury Ballenas Samana, Tbeo Tours, Vaca.Do, Colonial Tours, HerGuz Tours, Desteny Solution, Excursions See More, Dominican Shuttles a La Bellaventura.
Připravila Mgr. Simona JuránkováArchiv vydání

2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001

AKTUÁLNÍ ČÍSLO
VŠUDYBYL 03/2019
03/2019 číst aktuální číslo
Czech specials new
Restaurace Novoměstský pivovar