Menu

Dolar přeje cestám do USA

26. 02. 2005

Cestám do USA nahrává kurz dolaru a zdá se, že i jakoby vstřícnější vízová politika. I to byl důvod oslovit na toto téma touroperátora na Spojené státy americké a Kanadu, držitele mezinárodního certifikátu ISO 9001:2000, cestovní kancelář ESO travel, resp. jejího ředitele Ing. Tomáše Cikána.
Co se týče vízové politiky, situace se opravdu změnila. Jedná-li se o klienty nad třicet let, ženaté, vdané, kteří řádně pracují nebo podnikají, tak devětadevadesát procent z nich americké vízum získá. Problém je stále s mladými lidmi, studenty a nezaměstnanými. Tam se Amerika brání, protože v nich vidí potenciální černé zaměstnance. Z hlediska našich klientů to až tak nepociťujeme, protože standardním zákazníkem ESO travel je podnikatel nebo manažer ve věku mezi čtyřiceti až pětapadesáti lety, který s vízem nemá problém. Nepříjemné snad jen je, že se každý musí dostavit na osobní pohovor na americkou ambasádu. Kdo se ale rozhodne cestovat, musí to brát jak samozřejmou náležitost.

ESO travel již pátým rokem vydává pro „Nový svět“ specializovaný katalog. Ten letošní nese název AMERIKA – Spojené státy, Kanada 2005: New York, Florida, Miami, Los Angeles, San Francisco, Las Vegas, Havaj, Aljaška, Vancouver, Toronto, Ottawa.
Po třech letech jsme vzali katalog opravdu z gruntu. Rozšířili jsme nabídku jak v počtu stran (o sto procent), tak zájezdů. USA a Kanadu prezentujeme jako celosezonní destinace. Co tím myslíme? Bezmála všechny zájezdy jsme do této doby dělali jako poznávací v období březen až listopad. V letošním roce jsme poprvé přidali zimu, a měl bych podotknout: správnou zimu. Přidali jsme lyžařské zájezdy od prosince do března do nejznámějšího amerického lyžařského střediska Aspenu plus do letoviska Vail, kde se loni konalo mistrovství světa ve sjezdovém lyžování. Dále jsme rozšířili nabídku o plavby Karibikem z Miami. Jsou od čtyř do čtrnácti dnů. Přidali jsme zimní cruisy mezi Floridou a Kalifornií a rozšířili spektrum okruhů na Havajských ostrovech. Naše nabídka do této části světa je dnes již kompletní a zahrnuje jedenatřicet poznávacích okruhů.

Jaká je momentální poptávka po Severní Americe?
Jak jsi říkal, poptávce po USA nahrává propad amerického dolaru a poněkud vylepšená vízová politika. Zaznamenáváme nárůst. Poptávka po cestování do USA po 11. září 2001 utrpěla veliký otřes, kdy se počet klientů snížil o dvě třetiny oproti roku 2000. Od té doby pomaloučku roste. Bohužel tvrdá vízová politika USA, to, že od roku 2002 již cestovní kanceláře nemohou vyřizovat víza za své klienty, oddálilo návrat turistiky do Spojených států. Vše nasvědčuje tomu, že rok 2005 bude přelomový a že se po pěti letech dostaneme nad čísla z roku 2000.

U severoamerického kontinentu stále převládá poptávka po poznávacích okruzích.
Pochopitelně. Ona je to i psychologická záležitost, a to i díky tomu, že nám pro tyto cesty klienti motivují nové zákazníky. ESO travel ale úspěšně nabízí i zájezdy pobytové. Nárůst poptávky očekáváme u Floridy. Stává se totiž módní záležitostí. Rovněž Havajské ostrovy. Mají vynikající klimatické podmínky – po celý rok konstantní teplotu. Nejsou tam období dlouhých monzunů. I ty se stávají čím dál populárnější. Co se týče Karibiku, velká poptávka (mimo USA) je po pobytech all inclusive na Kubě, Jamajce a v Dominikáně.

Na jaře loňského roku jsi mne přemluvil (a jsem té pětidenní zkušenosti nakonec rád), abych se zúčastnil Českými aeroliniemi a vámi pořádaného famtripu na východní pobřeží Kanady.
Kanada se musí vzít ze dvou částí. Východní Kanada je o městech, o průmyslu. Kdo chce Kanadu poznat tak, jak ji zná z přírodopisných filmů, musí cestovat na západ do Calgery, Vancouveru a na další místa, která jsou výchozími body tras do národních parků – do kanadské divočiny. V této souvislosti nesmím opomenout kanadskou část Aljašky, kde kombinujeme Aljašku s Yukonem. Opět vynikající zájezd. Naši klienti se tak začínají více posouvat z východní části Kanady do exkluzivní západní. Kanada v poslední době zaznamenává výrazný nárůst klientů z Česka, což je zásluha zejména Českých aerolinií – jejich přímého spojení Praha – Toronto a Praha – Montreal.

www.esotravel.cz

Archiv vydání

2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001