Menu

Chorvatsko je cestovní ruch důležitý

03. 01. 2020

Když se v Česku řekne Chorvatsko, mnozí si hned tuto zemi spojí s letní dovolenou nebo městem Dubrovník, které je atraktivní destinací nejen pro turisty, ale i filmové štáby z celého světa. „Perla Jadranu“ byla kulisou Jamesi Bondovi nebo hlavním hrdinům kultovního seriálu Hra o trůny. V Chorvatsku je cestovní ruch všeobecně vnímán jako nepostradatelná součást ekonomiky. Jen za minulý rok tam turismus vygeneroval 12 miliard eur, z toho celých 10 miliard z incomingu. Pro představu se jedná o necelých 17 procent chorvatského HDP. Krátce po prezentaci této země na Czech Travel Market jsem o rozhovor požádal Její Excelenci velvyslankyni Chorvatské republiky v Praze paní Ljiljanu Pancirov.
Paní velvyslankyně, cestovní ruch je důležitou součástí chorvatské ekonomiky.
Máte naprostou pravdu. Pro Chorvatsko je cestovní ruch velice důležitý. Každým rokem jej navštíví okolo dvaceti milionů turistů, což je pro zemi čítající čtyři miliony obyvatel opravdu velké číslo. Zřídili jsme státní aparát Ministerstvo cestovního ruchu. Stát efektivně investoval velké množství peněz do infrastruktury a rozvoje destinací. Cestovnímu ruchu se u nás daří, ale neusínáme na vavřínech. Stále se učíme, jak s cestovním ruchem pracovat a optimalizovat ho, abychom vytvořili nové pracovní pozice pro naše občany a ukrojili ještě větší „kus koláče“ pro chorvatské národní hospodářství.

Jak dlouho jste v Česku?
Bude to devět měsíců. Za tu krátkou chvíli jsem měla možnost procestovat kus České republiky, abych poznala, jaký ohromný hospodářský potenciál má odvětví cestovního ruchu v Česku. Máte zdroje termálních pramenů, krásné vinohrady, úžasné cyklistické stezky a hlavně ze všeho nejvíc – bohatou rozmanitou kulturu. Nemluvím jen o Praze. Každé město a vesnice mají turistům co nabídnout. Nemyslím si tedy, že bude náročné zvyšovat výkonnost turismu v České republice. Jen si musíte uvědomit, jaké máte bohatství, a dát si to do souvislosti s cestovním ruchem.

Dovolím si srovnat Prahu s Dubrovníkem. Obě města jsou spojována s overtourismem. Turisté se drží v těchto městech a jejich cesty nepokračují do jiných regionů. V Dubrovníku se vám tento problém do jisté míry podařilo vyřešit.
Ano, ale tento problém přetrvává. Turisticky exponovaná místa v Praze ho mají také. Například v létě se na řadě exponovaných míst nemůžete procházet, ale musíte si svou cestu protlačit. To samé se děje v Dubrovníku, který díky městským hradbám, nemůže fyzicky pojmout masy turistů v jednu chvíli. Bavila jsem se s jeho představiteli a ti mi řekli, že se jim to podařilo vyřešit tím, že vytvořili časový harmonogram pro turistické skupiny, který určuje, kdy které mají povolený vstup do historického centra. Osvědčilo se to hlavně u turistů z velkých zámořských lodí pro tisíce pasažérů.

Nasměrovat turisty do dalších destinací se vám tedy zatím nepovedlo?
To je velice těžké. Musíte si uvědomit, že do Dubrovníku jezdí turisté například z Asie a ti většinou nejedou do jediné země. I díky tomu, že z jejich domoviny je to dlouhá cesta, mají naplánované návštěvy dalších evropský měst. V jejich itinerářích často nalezneme města jako Praha, Budapešť nebo Vídeň, takže nemají kdy navštívit například krásný ostrov Hvar. Zkrátka drží se svého plánu. Možná by při verbování turistů měla být nabídka mnohem bohatší. Nelákat je jen do Dubrovníku, ale například na již zmiňovaný ostrov Hvar nebo Plitvická jezera či do Slavonie.

Můj děda se narodil v Pakraci a po druhé světové válce s celou rodinou odešel do Československa. Co Čechy a Chorvaty spojuje?
Stovky let společné historie a kultury. Divil byste se, kolik lidí z Chorvatska žilo ve vaší zemi a podílelo se na kulturním životě, působilo na univerzitách. Někteří se dokonce dostali i do politických sfér. To samé platí i pro Čechy v Chorvatsku. Další věcí jsou legendy. Poblíž Záhřebu leží malé městečko Krapina. Legenda říká, že z něj pocházejí tři bratři – Čech, Lech a Mech. Podle této legendy na horu Říp Češi přišli z území, na kterém leží nynější Chorvatsko. Tento rok jsme také oslavili 600. výročí Rolandova sloupu, který je úzce spojen s Bruncvíkovým sloupem v Praze. Zkrátka tyto dva národy mají spoustu společného a to se odráží i na vzájemných vztazích a spolupráci.
-mk-


Archiv vydání

2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001

Česká chuťovka
ahr - volba