Menu

Čerpání peněz z Evropské unie tak trochu torpedováno

10. 07. 2004

Na velmi příjemné večerní garden party v zahradě hotelu Holiday Inn Prague Congress Centre se tři týdny po vstupu Česka do Evropské unie potkáváme s RNDr. Janem Koukalem, ředitelem Pražského domu v Bruselu. Můj první dotaz na něj zněl: „Pane doktore, jak nás, české občany a Česko vůbec, ve svém srdci v Bruselu vnímá Evropská unie?“
Teď mám zrovna jednu negativní zkušenost, která se týká volební kampaně a názorů v podání potenciálních českých zástupců v Evropském parlamentu, jež byly v Belgii prezentovány v televizi. Ani jedna z kandidujících stran tam nevypadala moc dobře. Jinou věcí však je, jak je občany Evropské unie vnímáno hlavní město Praha. A tady mohu konstatovat, že vysoce pozitivně. Jako pro Evropskou unii očekávaný přínos do kultury, architektury apod. To je pozitivní. To se dobře prodává.

Reprezentujete hl.m. Prahu. Praha je ve světě daleko známější než řada zemí střední Evropy, natož Česko.
Mj. i proto se Pražský dům v Bruselu rychle stává pojmem. Akce tam pořádané jsou hojně navštěvovány a poutají pozornost médií. Když jsme nedávno pořádali dny „Praha – Brusel – Praha“, vzdor tomu, že současně s tím v Bruselu běžela volební kampaň a političtí představitelé lítali od mítinku k mítinku, zpravidla neopomněli navštívit některou z akcí v Pražském domě. Mile mne to překvapilo, protože takovéto kampaně a jejich intenzitu znám i z opačné strany.

Vždy jste byl uznáván, a to i coby politik svými odpůrci, jako organizačně velice schopný člověk s perfektním přehledem, jak co se týkalo agendy primátora hlavního města Prahy, tak souběžně senátora Parlamentu České republiky. Jak svých schopností využíváte, ač placený hl.m. Prahou, ve prospěch České republiky, protože, jak jsem již uvedl, pro drtivou sílu cizinců Praha rovná se Česko?
Teď, v prvním kole, se snažím napomoci koordinaci všech orgánů, které tam za Česko působí. Není to sice moje úloha, ale vzápětí po mém příchodu do Bruselu jsem začal zjišťovat, že ne všichni tam spolu komunikují či vidí společný cíl. A já se budu snažit, aby jej viděli. Vnímám, že obdobný pocit zřejmě má i český velvyslanec a několik dalších lidí. Základem je zapomenout politické rozmíšky, udělat si jakýsi časový a věcný plán a využít možností, které tam máme, a finančních prostředků, které tam vkládáme. Být důstojnými reprezentanty Čes­ka.

Evropská unie nikomu, tedy ani nám, zadarmo nic dávat nebude. Systém je nastaven tak, že peníze, které mají v Česku působící subjekty šanci čerpat z fondů Evropské unie, tam Česko musí vložit, a jen část z nich ve finále může dostat zpátky. Zatím to ale vypadá, že nedostane. Nejenže jsme si neuměli říci o peníze z předvstupních fondů, ale asi si nebudeme umět říci ani o tyto.
Bohužel, k vašemu konstatování nemohu než říci: Ano! Má mise, jež by se povětšinou měla odehrávat v Bruselu, je díky tomuto „českému syndromu“ tak trochu torpedována. Rád bych se co nejdříve vrátil do Bruselu, ale dnes vidím, že mnoho podkladových materiálů budeme muset spoluvytvářet. Přinejmenším musím počítat s tím, že se mnoha přípravných akcí musím zúčastňovat i v Praze. Takže místo v Bruselu teď budu v Praze obíhat instituce a snažit se v nich přimět odpovědné pracovníky najít potřebný standard práce. apod. Je to složitý problém. Na druhou stranu si přiznejme: Rakousku to trvalo šest let, než dokázali získat peníze, které do Evropské unie vložili. Ani u nás to nebude otázka jednoho roku. Musí se začít okamžitě. Ono se totiž mělo začít vytvářet projekty přesahující hranice regionu minimálně rok dva před vstupem. Evropská unie je o multiregionální spolupráci. Rád bych proto vyzval všechny tvůrčí lidi nejenom v Praze, ale v celém Česku (už proto, že Praha jako hlavní město nikdy nebude moci reprezentovat jenom svoje lokální zájmy), kteří jsou s to předkládat rozumné projekty, aby pojem lobbismus začali v souvislosti s Bruselem vnímat jiným způsobem, než je tady v Česku (kde je vnímán převážně negativně) obvyklé. Aby vaše konstatování, že si nebudeme umět říci o evropské peníze, bylo záležitostí pouze tohoto období. A aby toto období bylo co nejkratší.

CITY OF PRAGUE

International Affairs Department

Jan Koukal

Head of Delegation of Prague to the EU

Avenue Palmerston 16

1000 Bruxelles

Belgium

tel.: 0032 2 230 72 84

fax: 0032 2 230 95 35

e-mail:

jan.koukal@cityofprague.cz
www.prague-city.cz

Archiv vydání

2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001