Menu

Allianz je celosvětově významným leteckým pojistitelem Ověřenou kvalitu nabízí i na českém trhu

10. 07. 2004

V České republice není mnoho pojišťoven, které mohou nabídnout kvalitní letecké pojištění jak pro malá sportovní letadla, tak pro největší letecké přepravce. Jednou z těch, která to umí, je Allianz pojišťovna. Proto jsem si domluvil schůzku s předsedou představenstva Allianz pojišťovny, panem Miroslavem Taclem. Povídali jsme si nejen o leteckém pojištění, ale také o změnách v pojišťovnictví po vstupu do Evropské unie a konkurenci evropského trhu.

Allianz je velmi úspěšnou pojišťovnou, na českém trhu působíte již více než deset let. Za tu dobu jste se vypracovali mezi tři největší pojišťovací ústavy v České republice. Jistě jste zažili lepší i horší časy. Jak z vašeho pohledu vypadal uplynulý rok, patřil k těm lepším?
S rokem 2003 jsme velmi spokojeni. Dostali jsme se z veliké ztráty, kterou jsme utrpěli v důsledků povodní v roce 2002. Na škodách jsme vyplatili zhruba tři miliardy pět set milionů korun. Stane-li se něco podobného, pak místo zaměření se na růst a nový obchod musíte dělat věci, které normálně neděláte: zmobilizovat firmu a zaměřit se na mimořádnou likvidaci škod. A to jsme dokázali rychle a kvalitně. Ukázali jsme svoji sílu. Naši klienti o nás ihned věděli. Vyplatili jsme jim zálohy na pojistná plnění a na postižená místa jsme vyslali své specialisty, aby likvidace pojistných událostí proběhla co nejrychleji a klienti cítili, že „stojíme na jejich straně“. Velkým firemním klientům, kteří utrpěli největší ztráty, jsme ukázali, že pojištění je velmi důležité a že díky rychlé reakci pojišťovny mohou brzy obnovit své podnikatelské aktivity. Dokázali jsme, že Allianz je silná pojišťovna, která rychle plní své sliby, a díky tomu jsme získali i nové klienty.

Před nedávnem vstoupila Česká republika do Evropské unie. Mimo jiné to znamená i otevření našeho pojistného trhu pro zahraniční pojišťovny. Očekáváte, že se nabídka na českém pojistném trhu významně rozšíří?
To si nemyslím. Český pojistný trh i legislativa byly na vstup do unie dobře připraveny. Neočekáváme tedy žádné výrazné změny. Nový zákon o pojišťovnictví, který vstoupil v platnost k 1. květnu, přináší spíše kosmetické úpravy. To však neznamená, že se zde neobjeví „noví hráči“. Bude to bezpochyby vítaný jev, neboť se zvýší konkurence, což může mít vliv na zvýšení kvality poskytovaných služeb, tlak na redukci nákladů, vývoj produktů a zkvalitňování distribučních kanálů.

Hovořil jste o možnosti vstupu nových hráčů na trh. Stejné to ale bude i u klientů, budou mít snadnější přístup k pojištění v zahraničí. Neobáváte se, zejména u velkých firemních klientů, jako jsou letecké společnosti, že se poohlédnou po pojištění za našimi hranicemi?
Ne, jednou z oblastí, kde se cítíme velmi silní, je pojištění letadel a leteckých společností. Díky tomu, že Allianz je celosvětově velkým leteckým pojistitelem, můžeme i českým leteckým společnostem nabídnout odpovídající pojistné produkty. Proto jsme dlouholetými partnery největších českých leteckých společností, jako jsou například České aerolinie. A jsme na to patřičně hrdí. České aerolinie jsou velmi stabilní firmou s jasnou strategií rozvoje. Flotilu letadel ČSA pojišťujeme již šest let. Za tu dobu se ČSA vypracovaly do světové špičky a v leteckém byznysu hrají první ligu. Jsme rádi, že se na této úspěšné cestě můžeme podílet.

Co vlastně obsahuje letecké pojištění? Dá se porovnat s pojištěním pozemních motorových vozidel?
Princip leteckého pojištění je velmi podobný. Každý provozovatel letadla, ať je to velká letecká společnost nebo majitel „ultralightu“, musí uzavřít povinné pojištění odpovědnosti z provozu letadla. To je jako povinné ručení u automobilu. Hradí se z něho škody způsobené provozem letadla třetím osobám, včetně cestujících. Obdobně jako u automobilů je postavené také základní havarijní pojištění letadel, ze kterého se hradí škody vzniklé na letadle. Letecké pojištění nabízíme pro velká dopravní letadla, menší sportovní stroje nebo vrtulníky, ale i pro „ultralighty“. K našim klientům patří největší české letecké společnosti, jako ČSA nebo Travel Service a Fischer Air, pojišťujeme ale také několik desítek menších společností, které provozují malá dopravní nebo sportovní letadla, pilotní školy nebo vrtulníky. Kromě pojištění letadel si mohou sjednat také klasické pojištění firemních zákazníků, např. pojištění budov a majetku, životní pojištění pro zaměstnance atd. Rovněž v tomto jsme velmi flexibilní.

Všudybyl se zaměřuje na osvětu a propagaci cestovního ruchu jako jediného hospodářského odvětví, které umí do daného geoekonomického prostoru dostávat spotřebitele nad rámec stávající populace. Tedy i významným způsobem (v Česku v řádech miliard eur ročně) generovat zahraniční inkaso, aniž by exportoval. Cestovní ruch je báječný byznys nevyčerpatelných možností a způsob, jak poznávat cizí kultury i sama sebe. To ale vyžaduje čas. Máte čas cestovat?
Pracuji v globálně působící firmě, takže často cestuji. Díky tomu jsem poznal spoustu krásných míst po celém světě. Rád se setkávám s jinými kulturami a snažím se vcítit do jejich způsobu života. Když jsem byl na návštěvě Brazílie, cítil jsem se tam za dva dny jako doma. Je to nádherná země deštných pralesů. Najdeme zde ohromná území, kde vládne příroda a člověk se musí přizpůsobit jejím zákonům. To se mi líbí. Také v České republice je mnoho krásných míst, které stojí za vidění. Vždy se například velmi rád vracím do jižních Čech nebo si na kole vyrazím do okolí Prahy. Vůbec se proto nedivím zahraničním návštěvníkům. Jejich obrovský zájem nevídaným způsobem (třiceti až čtyřicetiprocentní dynamikou) podněcuje rozvoj letecké dopravy směrem do/z České republiky, takže by jich už letos jen Letištěm Praha-Ruzyně mohlo projít k deseti milionům. A pokud se daří leteckým dopravcům, což je možné prohlásit o všech, které v České republice pojišťujeme, zejména pak o našem vlajkovém dopravci, Českých aeroliniích, je to samozřejmě pozitivní i pro nás, jejich pojistitele.

www.allianz.cz

Archiv vydání

2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001