Menu

Zdravý životní styl není nepříjemný

08. 06. 2014

V údolí řeky Bečvy v sousedství Hranic na Moravě leží malebné lázeňské letovisko. 23. května 2014 se tam potkávám s výkonnou ředitelkou společnosti Lázně Teplice nad Bečvou, a. s., Ing. Irenou Vašicovou.
Paní ředitelko, 16. dubna letošního roku jste tu po rekonstrukci a dostavbě slavnostně uvedli do provozu dětskou léčebnu, a to za účasti paní Zlaty Adamovské.
Ano, paní Adamovská, která je tváří našich lázní, převzala patronát i nad dětskou léčebnou. Budova je nepřehlédnutelná, zvenku i v interiérech jsme ji pojali barevně. Vznikly tu dvě krásné nové moderně vybavené tělocvičny, herny, nádherné pokoje, jeden z nich je přizpůsoben pro pacienty na vozíčku. Kromě léčby onkologicky a kardiologicky nemocných dětí a dětí s nemocemi pohybového aparátu se zaměřujeme i na moderní léčbu dětské obezity. Cílem není, aby děti v lázních co nejvíc zhubly, ale aby změnily stereotypy ve svém životním stylu, aby se naučily mít rády pohyb, který se jim snažíme nabídnout pestrou a hlavně zábavnou formou. U léčebny je krásné nové hřiště. Větší děti pak např. učíme připravovat si zdravé svačiny. Směrujeme je k poznání, že zdravý životní styl není nepříjemný, ale fajn. Aby zde nabyté poznatky a návyky přenášely do rodin, v nichž žijí, což se setkává s velkým ohlasem. S mnohými z těchto dětských hostů proto pokračujeme i poté, co už jejich pobyty neplatí zdravotní pojišťovny, ale rodiče. Součástí procesu souvisejícího s léčbou je i to, že se rodičům snažíme umožnit, aby tu za výhodnou cenu mohli strávit nějaký čas (třeba poslední víkend) spolu se svými dětmi. Uvidí tak, jak děti rehabilitují, co s nimi děláme, a mohou v rehabilitaci s nimi pokračovat doma.

V dětské lázeňské léčebně uzdravujete děti předškolního věku už od půldruhého roku jejich života.
Podařilo se nám vyjednat si výjimku ze stávající vyhlášky. V součinnosti s fakultními nemocnicemi v návaznosti na prenatální diagnostiku rehabilitujeme již tak malé kardiaky. Dětská léčebna je proto vybavena pokoji pro maminky s dětmi. Další dítě, pokud s maminkou a sourozencem přijede třeba proto, že ho doma nemá kdo hlídat, má u nás ubytování zdarma.

Ve vašich lázních samozřejmě léčíte i dospělé.
Využili jsme možnosti dané indikačním seznamem a krom tradičních kardiaků a diabetiků rozvíjíme péči o dospělé pacienty s nemocemi pohybového aparátu včetně pacientů s totálními endoprotézami. V roce 2012 jsme v lázeňském domě Janáček zprovoznili nový rehabilitační bazén a moderní balneoprovoz. Letos na jaře pak třináct pokojů pro pacienty s omezeným pohybem, z toho čtyři dvoulůžkové pro vozíčkáře. Ty jsou určeny i pro pacienty po totálních endoprotézách, kteří mají na ubytování speciální nároky.

Teplice nad Bečvou mají tři segmenty: Kardiorehabilitační ústav, léčebné lázně pro dospělé i děti a segment samoplátců.
Z léčebných úspěchů Kardiorehabili­tačního ústavu máme radost, v republice je u odborné veřejnosti toto zařízení již známým pojmem. Rovněž u lázeňských pobytů na křížek se nám mnohé podařilo, zejména navýšit počet pacientů. Bohužel, v tomto segmentu stále platí omezení délky léčby na jedenadvacet dnů. Přislíbené prodloužení délky některých pobytů na osmadvacetidenní standard by výrazně posílilo jejich léčebný efekt. U řady indikací má totiž čtvrtý týden na uzdravení nemalý vliv.
V samopláteckém segmentu chystáme unikátní program. Jeho cílem je nabídnout lidem, kteří žijí hekticky, mnohdy až v ohrožení syndromem vyhoření, a začínají pociťovat i zdravotní problémy, daleko zdravější alternativu. Jak úspěšně tato změna funguje, jsem testovala i sama na sobě. Přírodní cestou se mi podařilo poměrně výrazně zredukovat hladinu homocysteinu v krvi, cholesterol a další faktory signalizující zdravotní rizika a snižování výkonnosti. Zvýšené hodnoty homocysteinu mívají souvislost s civilizačními chorobami – aterosklerózou, avizují zvýšené riziko infarktu, mrtvice, tvorby krevních sraženin a Alzheimerovy choroby. Náš nový pobytový program má dát podnět ke změně životního stylu. Ve spolupráci s ostravským lékařem MUDr. Radanem Gocálem jej za naše lázně bude zastřešovat velice šikovná paní doktorka, která se zabývá i akupunkturou a jógou. Blíže již prozradím snad jen to, že v polovině srpna uskutečníme na toto téma jednodenní workshop, jehož účastníci zažijí takovou malou ochutnávku. Na něj pak v září naváže první turnus. Na začátku tohoto týdenního pobytu klienty vyšetříme a během něj jim pak nabídneme zdravější eventualitu životního stylu, mimo jiné s ubytováním na pokojích bez televizí a s velmi omezenou možností používat notebooky a mobilní telefony. Klientům se budeme věnovat opravdu intenzivně, aby si mohli vyzkoušet, že lze žít i jinak. Pokud v duchu tohoto programu vydrží pokračovat i doma a přijedou koncem roku na prodloužený víkend, na základě testů a laboratorních vyšetření jim doložíme, jak velkého zlepšení dosáhli.


Archiv vydání

2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001

AKTUÁLNÍ ČÍSLO
VŠUDYBYL 02/2020
02/2020 číst aktuální číslo
Czt