Menu

Závěr sezony krojových plesů

21. 03. 2008

Ve druhé polovině února vyvrcholila sezona krojových plesů organizovaných folklorními soubory ve spolupráci s městskými a obecními úřady v Čechách, ve Slezsku i na Moravě.

Vševalašský ples
Vsetínský Dům kultury byl 16. února dějištěm Reprezentačního vševalašského plesu, který uspořádali vsetínští folkloristé ve spolupráci s městským úřadem u příležitosti 700. výročí založení Vsetína. Téměř tři stovky účinkujících vytvořily vynikající atmosféru. Ve velkolepém programu vystoupily folklorní soubory Jasénka a Vsacan ze Vsetína, Kunovjan z Uherského Hradiště a Ondráš z Brna. Mezi účinkujícími byl Felix Slováček a členové baletu Národního divadla v Praze. V programu si našel to své každý, a tak není divu, že se oslava
tradic protáhla až do ranních hodin. Mezi hosty, kromě vedení vsetínské radnice, byli hejtman Zlínského kraje Libor Lukáš, senátor Jiří Čunek, vicepremiér a ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas aj.

Pošumavský věneček
Krásnou krojovanou národní slavností byl 16. února 72. Pošumavský věneček – nejstarší akce svého druhu v Praze. Národní dům rozkvetl pestrou paletou chodských krojů. Pochod „Sláva Chodsku“ dechové hudby Horalka odstartoval úvodní dějství. Vpředu šly dívky, ženy a babičky v obřadných krojích a spolu s dětmi vytvořily obraz střídání generací. Vyvrcholením zahájení bylo upevnění pamětní stuhy spolupořádajícího Folklorního sdružení České republiky na historický prapor pražských Psohlavců předsedou FoS Zdeňkem Pšenicou. Během večera, který natáčela Česká televize Ostrava, se představil Postřekovský národopisný soubor, mužský sbor Haltravan a další zpěváci a muzikanti horního Chodska. Návštěvníky zaujalo i vystoupení pražských Hanáků. Bouřlivý potlesk rovněž sklidily děti ze souboru Kytice. V Arbesově sále hrála Posádková hudba Praha.

Moravské písně a tance na Smíchově
52. Moravský ples v Národním domě na Smíchově byl opět nádhernou přehlídkou lidových písní, tanců a krojů, které do Prahy přivezli členové dvaceti souborů, muzik, národopisných skupin, krúžků a pěveckých sborů z Moravského Slovácka, Valašska a Hané. Více než tisícovce návštěvníků se vedle účinkujících z regionů, kde je folklor stále živý, představily i soubory a muziky z Prahy, Brna a Bratislavy. Moravský ples má již tradiční scénář a organizátory. Ale přesto je každý rok jiný. Potěšitelné je, že i na Moravském plese je vidět, že lidová muzika a národopis nejsou doménou pouze středních a starších generací, ale že folklorem žije mnoho mladých lidí. Ve Velkém sále Národního domu defilovalo téměř 450 krojovaných tanečníků, zpěváků a muzikantů. Soubory, chasy, muziky a sbory se představily i krátkými programy. Ve všech sálech i v předsálí a na chodbách se tancovalo a zpívalo za doprovodu dechové hudby PODLUŽANKA z Tvrdonic a cimbálových muzik Jiřího Janouška, pražského Slováckého krúžku, Žandáru, Kyčery, Doliny. Tradiční Moravskou besedu tancovali tanečníci z Hané, z Brna, z Lanžhota, z Velkých Pavlovic a Hanáci z Prahy. V půlnočním Zpívání si společně zanotovaly mužské sbory z Vlčnova, Tvrdonic a Slováckého krúžku v Praze. Mezi účastníky plesu byli i herci Josef Somr a Petr Štěpánek, první náměstek ministra pro místní rozvoj Jiří Vačkář aj. Předseda FoS ČR Zdeněk Pšenica poděkoval za podporu plesu firmám OKsystem, Z-GROUP, SATT, EQUITY BROKERS, Moravský peněžní ústav, ZNOVÍN ZNOJMO a ESKIRA.
Kk, ES, DM, Foto: M.Odehnal, J.Naidr ml., E.Korbut, JV. JŘ, dm



Archiv vydání

2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001

for kids