Menu

Zájem o Ostravu dál roste

01. 03. 2020

S ředitelem infocenter a destinační agentury OSTRAVAINFO!!! Mgr. Jiřím Šimonem se potkávám pár dní po organizačně úspěšně zvládnutém 44. Mistrovství světa juniorů v ledním hokeji 2020, které se konalo v Ostravě a Třinci.
Pane řediteli, co já vím, rok 2019 byl pro cestovní ruch v Ostravě zdařilý. A to jak z hlediska činnosti ostravských informačních center, tak výsledků dosažených vaší destinační agenturou.
Ano, návštěvnost turistických cílů v Ostravě dál roste. Stejně jako v předchozích dvou letech i minulý rok Dolní Vítkovice zaznamenaly rekordní návštěvnost. Spolu s Landek Parkem atakují hranici 1 700 000 náv­štěvníků. Zoologická zahrada zaznamenala meziroční nárůst návštěvnosti o 10 %. Velice mě těší zvýšená návštěvnost infocenter i vyhlídkové věže Nové radnice, kterou spravujeme. Tento trend se logicky promítl v počtu ubytovaných hostů, době přenocování a ve vysokém objemu peněz, které turisté a jednodenní návštěvníci v Ostravě utratili. Ostrava se začíná vymaňovat z pozice jednodenní destinace. Turisté v čím dál větších počtech inklinují k vícedenním pobytům. A nejen při hudebních festivalech nebo sportovních událostech, jako třeba bylo vámi zmiňované mistrovství v ledním hokeji.

Mistrovství světa bylo pro renomé Ostravy velkým přínosem.
Do Ostravy přijely tisíce fanoušků. Mezi zahraničními převažovali Kanaďané. Těch dorazilo podle odhadů zhruba 8 tisíc, což když porovnáte s celkovou kapacitou Ostravar arény, je opravdu velké množství. Fanoušci země javorového listu kromě zápasů hojně navštěvovali ostravské atraktivity, což se projevilo v tržbách restaurací, hotelů a dalších podniků a institucí.
Mistrovství světa nebylo finančním přínosem jen pro Ostravu či Moravskoslezský kraj. V Ostravě byly převážně ubytovány národní týmy a skauti sledující hokejové talenty. Kromě druhého města konání turnaje, Třince, byli fanoušci ubytováni také v Olomouci nebo Praze a ubytovací kapacity naplnili také v řadě obcí na Ostravsku. Ekonomický přínos mistrovství světa tedy nebyl jen lokální a dotkl se velké části republiky. Někteří fanoušci vytěžovali i ubytovací kapacity těsně za hranicemi v Polsku, což je vzhledem k poloze Ostravy a Třince logické, a je skvělé, že přeshraniční spolupráce funguje i v tomto směru. S kolegy z Polského Slezska dlouhodobě spolupracujeme a snažíme se fungovat jako jeden region, takže to neberu jako něco negativního, že návštěvníci Mistrovství světa juniorů v ledním hokeji nechali část svých finančních prostředků za hranicemi. Ono to totiž funguje i obráceně.

Jak probíhala spolupráce s krajem při organizaci mistrovství?
S Moravskoslezským krajem máme skvělé vztahy. Ať přímo s krajem, nebo s krajskou společností destinačního managementu Moravian-Silesian Tourism. Na přípravě jsme začali pracovat zhruba rok před jeho zahájením. Společný cíl byl, aby návštěvníci mistrovství nezůstávali jen v Ostravě, ale objevovali krásy dalších míst Moravskoslezského kraje. Poskytovali jsme jim komplexní servis. Ze všech stran se tak na ně hrnuly informace a tipy, kam se během svého pobytu mohou jet podívat. Spolupráce OSTRAVAINFO!!! s Moravskoslezským krajem a Moravian-Silesian Tourism nezačala ani nekončí u jedné akce. Probíhá konstantně a dlouhodobě. Například při prezentaci Ostravy na veletrzích cestovního ruchu a šíření informací o ní. Naším společným cílem je dostat k nám co nejvíc solventních turistů.

Přepokládám, že veřejnost, majitelé a provozovatelé obchodů a podnikatelé v cestovním ruchu a kultuře pořádání Mistrovství světa juniorů v ledním hokeji uvítali?
Teď, když už je po turnaji, mohu s klidem říct ano. Mistrovství světa juniorů v ledním hokeji se tradičně koná na přelomu roku. Zahájeno bylo 26. prosince na Štěpána, ale realizační týmy národních reprezentací přijely do Ostravy už před Vánoci. To, že turnaj probíhal během svátků, umožnilo velmi solidní návštěvu zápasů i mimo víkendové dny. Na to, na poptávku příchozích spotřebitelů vytvořenou cestovním ruchem, tržně zareagovali i ti podnikatelé, kteří mívají o svátcích běžně zavřeno.

Rok 2019 je za námi. Jaký bude pro OSTRAVAINFO!!! rok 2020?
Určitě chceme dál držet co nejvyšší kvalitu služeb. To se bude odrážet i v průvodcovské činnosti. Nabídneme další pravidelné tematické prohlídky. V plánu máme otevření nového infocentra. Bude situované v části Ostrava-jih a orientované hlavně na místní občany. Určitě budeme reagovat i na zavedení pravidelné letecké linky společnosti LOT z Varšavy do Ostravy, která sem bude od jara létat pětkrát týdně. Počítá se s větším vytížením letiště. Proto přímo na letišti výrazně prodloužíme otevírací dobu našeho infocentra.Archiv vydání

2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001

Česká chuťovka