Menu

Za zážitky do Dominikánské republiky

05. 11. 2018

Dominikánská republika je zhruba stejně velká jako Čechy. Rozkládá se na podstatné části největšího a nejrozmanitějšího karibského ostrova Hispaniola s několika klimatickými pásmy. Na západě, u slaného jezera Lago Enriquillo, které je rozlohou 200 km2 největší v Karibiku a jehož hladina leží 40 m pod úrovní hladiny moře, najdeme step s pouštní vegetací, obřími leguány a jednu z posledních lokalit přirozeného výskytu krokodýla amerického. Ve vnitrozemí převažuje savana. Krajinu protínají horská pásma, z nichž je Cordillera Central s Pico Duarte (3 087 m n. m.) nejvyšším pohořím celého Karibiku. Hory pokrývá vegetace podobná alpské. Severní část Dominikánské republiky, kterou omývá Atlantický oceán, má tropické klima. Na Samaná najdeme deštné pralesy s nesčetnými orchidejemi a dalšími epifyty. Dominikánská republika má mnoho fascinujících vodopádů a členité pobřeží s rozsáhlými jeskynními systémy korálového a vápencového původu. Velká část břehů je chráněna neprostupnou vegetací. Pro Středoevropany je romanticky atraktivní plout po řekách a lagunách obrostlých mangrovníky se spoustou ptactva. Hispaniola nikdy nebyla součástí pevniny. Nad hladinu oceánu byla vyzdvižena tektonickým pohybem zemských desek. Proto se tu vyskytuje řada endemických rostlin a zvířat. Z bezmála šesti tisíc druhů rostlin je pětatřicet procent endemitů. Díky geografické rozmanitosti má každá oblast i údolí trochu jiné klima. Někde proto pěstují banány, jinde kávu. Někde jsou rýžová pole, někde palmové háje, jinde kakaovníky, grapefruitové, pomerančové plantáže či cukrová třtina. V oblasti města Santiago se pěstuje tabák. Ne náhodou je Dominikánská republika producentem nejlepších doutníků na světě. Téměř na každém místě se tu budete setkávat s národními tanci, jako jsou merengue a bachata. Merengue smaže všechny věkové rozdíly a tančí se vždy a všude.

Dominikánská republika je mezi českými turisty velice oblíbená, a to i díky skvělým all inclusive resortům. Tato nádherná země zabírá zhruba dvě třetiny Hispanioly, ostrova nacházejícího se jihovýchodně od Floridy. Jsou zde nekonečně dlouhé panenské pláže, tropické pralesy i horské oblasti. S ředitelkou Národního turistického úřadu Dominikánské republiky pro Evropu paní Leilou Boasier Budecker se potkáváme krátce poté, co své působiště přemístila z Madridu do Prahy.
Paní ředitelko, Dominikánská republika patří mezi turisticky nejnavštěvovanější destinace Karibiku. Čím dál víc turistů přitom vyráží i mimo plážová letoviska.
Cestovní ruch v naší zemi patří mezi nejrychleji rostoucí odvětví. Dominikánská republika má pět hlavních turistických oblastí. Jsou jimi Boca Chica – Juan Dolio, Punta Cana – Bávaro, La Romana – Bayahibe, Samaná – Las Terrenas a Puerto Plata – Cabarete – Sosúa. Do Dominikánské republiky je možné vycestovat kdykoli. V letní sezoně od června do listopadu je klima vlhké, s průměrnými teplotami okolo 32 stupňů, zatímco od prosince do května je více sucho a teploty se pohybují kolem 28 stupňů. Nejnavštěvovanějším výletním místem je Saona, kam každoročně zavítá okolo sedmi set tisíc turistů. Přibližně o půl milionu víc si jich přijíždí prohlédnout koloniální památky v Santo Domingu.
Dopravní infrastruktura je u nás na velmi dobré úrovni. Naše vláda každoročně investuje do oprav a výstavby nových silnic a dálnic. Letos se například renovují cesty v Punta Caně. Hlavní město Santo Domingo bude brzy propojeno s Baní, Barahonou a Pedernales, kde vznikají nové hotely. Před turisty se tak otevírají nové možnosti aktivní dovolené.

Paní ředitelko, Dominikánská republika je výjimečná svou rozmanitostí.
Nabídka, kam se vydat, je u nás opravdu pestrá. Jestli chcete naši zemi poznat blíže, doporučuji strávit v ní alespoň dva týdny. Pokud vás nelákají organizované výlety, můžete ji procestovat půjčeným autem nebo místní dopravou. Na delší vzdálenosti mezi letovisky a městy využijte klasické autobusové linky (Caribe Tours, Metro Tours, Bávaro Express apod.), které jezdí v pravidelných časech podle jízdních řádů. Na kratší přesuny jsou ideální taxi nebo minibusy gua-guas, které stavějí na zamávání a lístky se kupují u řidiče.
Nedotčenou přírodu a národní parky skýtají například oblasti Montecristi a Samaná. Za vidění tam mimo jiné stojí národní park Los Haitises s jeskyní Fun Fun – největší v Karibiku. V jeskyni Cueva Religiosa u Agua Sabrosa můžete obdivovat dochované prehispánské petroglyfy. Na rozmezí provincie Samaná, Monte Plata a Duarte leží Laguna Cristal. Místo vyhledávají zejména kajakáři. Přesná hloubka laguny není známa, uvádí se okolo dvou set metrů. Z hory Monta?a Redonda v Miches se nabízejí úžasné výhledy na pobřeží. Okolí Jarabacoa – Constanza v pohoří Cordillera Central se přezdívá dominikánské Švýcarsko. Po celý rok zde panují příjemné jarní teploty. Vydejte se na výlet třeba do Ébano Verde – rezervace pojmenované po zeleném ebenovníku, který neroste nikde jinde na světě, nebo do národního parku Valle Nuevo k tzv. Kyklopově pyramidě či na vrchol některé z okolních hor Alto de la Bandera, Loma del Macho, Loma Alto, Tetero de Mejía aj. V parku žije na šestašedesát druhů ptactva, osmačtyřicet druhů motýlů, devětadvacet druhů plazů a sedmnáct druhů obojživelníků. Osvěžit se můžete pod třiaosmdesáti­metrovým vodopádem Aguas Blancas.
Rájem na zemi lze nazvat panenské pláže Bahía de las Águilas u Pedernales nebo Playa Blanca a Caobita u zátoky Bahía de Ocoa. Romantických zákoutí je v naší zemi spousta. Není proto překvapením, že je vyhledávána i jako svatební a líbánková destinace. Na své si u nás přijdou také milovníci dobrodružství a sportů, jako jsou golf, trekking, kiteboarding, rafting nebo potápění. Z podmořských parků a současně top potápěčských lokalit stojí za zmínku La Caleta a Banco de la Plata, kam připlouvají v zimě na námluvy velryby.

Hlavní město Dominikánské republiky Santo Domingo založil roku 1496 Bartoloměj Kolumbus.
Santo Domingo je nejživější a nejzachovalejší kulturní destinací Karibiku. Díky své Koloniální zóně bylo organizací UNESCO zařazeno mezi deset nejzajímavějších cílů kulturního cestovního ruchu v Karibiku. Během 15. a 16. století bylo kolébkou novověké americké civilizace a historie. Při pohledu na směsici architektonických stylů, která vás obklopí, se vás dotkne plynutí dějin. Monumenty a domy soustředěné v koloniální zóně na vás dýchnou atmosférou časů dávno minulých. Jsou perfektně zachovalé, pouze se během staletí měnilo jejich využití. Místo španělských dobyvatel v nich dnes sídlí muzea a kulturní centra interpretující historický odkaz země.
Nejlepším výchozím bodem prohlídky Santo Dominga je ulice El Conde, známá obchůdky s řemeslnými výrobky z keramiky, dřeva, kůže nebo kovu či barevnými obrazy od místních umělců. Poté doporučuji zavítat do parku Colón, kde nalezneme majestátní sochu Kryštofa Kolumba. Hned vedle budete mít možnost navštívit vůbec první katedrálu Nového světa, dostavěnou ve 40. letech 16. století. Poté můžete pokračovat ulicí Las Damas – opět první v Novém světě –, až dorazíte k impozantní pevnosti Ozama. Už vás jistě nepřekvapí, že je nejstarší v Americe. Cestou budete míjet dům starosty Santo Dominga Rodriga de Bastidas (Casa de Bastidas), zakladatele řady jihoamerických měst, a Oslavnou věž (Torre del Homenaje), kde se zachovala děla, jež chránila město. Kromě toho poznáte i Národní pantheon, královské muzeum Casas Reales a sluneční hodiny. Procházku můžete zakončit na Španělském náměstí (Plaza Espa?a) a ve starobylém paláci Diega Colóna – Alcázar de Colón. Pohlédnete-li za starobylé opevnění koloniální zóny, spatříte moderní Santo Domingo. Architektonická expanze postupovala od koloniální zóny přes Gran Santo Domingo až po čtvrť moderních budov a mrakodrapů.
Atraktivity nejstaršího města Nového světa můžete obdivovat i během projížďky turistickým vláčkem „Chu-Chu Colonial“, který vás zaveze na místa, díky nimž bylo Santo Domingo zařazeno organizací UNESCO mezi deset nejlákavějších cílů kulturního cestovního ruchu v Karibiku. Santo Domingo je i městem módy a nákupů. Uznávané značky si dominikánskou metropoli zvolily za základnu pro svoji expanzi v karibské oblasti, což vedlo k otevření exkluzivních obchodních center jako Blue Mall, Galería 360 nebo Sambil. Můžete si v nich zakoupit jak řemeslné výrobky a prvotřídní šperky navržené těmi nejlepšími dominikánskými zlatníky, tak výrobky světových značek. Mezi butiky nechybí obchod již zesnulého dominikánského návrháře světového věhlasu Óscara de la Renta. Právě teď v říjnu se v Santo Domingu koná největší událost světa módy v Dominikánské republice – módní přehlídka Dominicana Moda.
To, že je Santo Domingo kosmopolitním městem, se odráží i v jeho široké gastronomické nabídce a množství specializovaných restaurací. Mnoho z nich naleznete na Španělském náměstí (Plaza de Espa?a). Doporučuji usadit se na některou z teras, abyste si kromě chutného jídla mohli užít i dominikánské hudební rytmy v podání některé z místních kapel, jež na náměstí vyhrávají. A jak nejlépe zakončit den? Určitě posezením na pláži Boca Chica, vzdálené pouhých třicet kilometrů z centra města. Ta vás odmění romantickou atmosférou a možností okusit dominikánské speciality.


Archiv vydání

2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001

AKTUÁLNÍ ČÍSLO
VŠUDYBYL 01/2019
01/2019 číst aktuální číslo
Restaurace Novoměstský pivovar
Czech specials