Menu

Všudybylí report z Indie

30. 10. 2006

Na základě pozvání Jeho Excellence
velvyslance Indické republiky v České republice J.E.p. P. S. Raghavana a doporučení pana ministra Indického velvyslanectví v Praze pana Ramesha Chandera, jež se dostalo časopisu Všudybyl, jsem se zúčastnila veletrhu cestovního ruchu Kerala Travel Mart (KTM). Konal se ve městě Kochi (Cochin) v jihozápadní části Indické republiky ve státě Kerala. Přibližoval možnosti cestování v této nádherné části Indie. Snahy indické vlády posilovat postavení Keraly coby turistické destinace číslo jedna v rámci celé Indie zdůraznila i unijní ministryně pro cestovní ruch paní Ambika Soni v emotivním projevu při zahájení veletrhu.

Jak do Keraly?
Nejsnazší a nejbezpečnější je to letecky. Můžete zvolit některou z tras, například Praha – Londýn – Bombaj – Kochi nebo Praha – Frankfurt – Bombaj – Kochi. Doba mého pobytu sice nebyla dlouhá, ale stačila k poznání laskavosti a důstojnosti místních lidí. Část pozitiv, které si návštěvník přiveze z Indie, si naplno uvědomí až po příletu domů.

Popis stavu indických cest
a stylu jízdy indických řidičů jistě stojí za zmínku. Připravte se, že nejlepší cesta se bude podobat nejhorším silnicím u nás po dlouhé zimě. Plná děr různého průměru a hloubky. Způsob jízdy? No, u nás jde při vyhýbání se a míjení aut o centimetry a v mnoha případech se to nepodaří. Indové jezdí na milimetry a havárii jsem nezažila, a neviděla jsem ani žádná odřená či potlučená auta. Při cestách počítejte s dvou až trojnásobnou rezervou na dojezd. I když se vám bude zdát cestovní rychlost vysoká, je to jen tím, že výmoly z vás vytřásají duši a vy už nevíte, jak si pohodlně sednout.

Strava je pestrá,
chuťově příjemná, hodně kořeněná. Já přijela s pár kily navíc, ale odolat prostě nešlo. Nenarazila jsem na jídlo, které by mi nechutnalo. Stěžejní potravinou je rýže. Kolem backwaters, což jsou řeky ústící do moře, spojené s poměrně rozlehlými jezery a mnoha kilometry úzkých kanálů, uvidíte spousty plantáží.

Jaká místa můžete navštívit?
Tady je na místě zvážit časové možnosti a svoji ochotu cestovat. Pro velmi krátké cesty do jednoho týdne (jako byla ta moje) doporučuji návštěvu jednoho města (postačí pro představu), nejlépe Kochinu, v kombinaci s jedním až dvěma dny na hausbótu na backwaters. A pak popřípadě koupání v moři v některém z beach resorts nebo výlet do vnitrozemí na čajovníkové plantáže. I u krátkého pobytu bych v této oblasti určitě doporučila alespoň na den navštívit Mumbaj, protože opravdu stojí za to nasát atmosféru tohoto velkoměsta.

Pokud chcete meditovat,
doporučuji několik osvědčených center ve vnitrozemí. Zde můžete nejen meditovat, ale naučíte se jógu, užijete masáží atd. Ve většině z těchto center nedostanete alkoholické nápoje (je to zakázané). Kouřit můžete (mimo areál) a jíte vegetariánskou stravu.

Milovníci moře a pláží
najdou v Indii ráj. Tedy pokud nemilují přelidněné pláže plné veselících se uječených turistů z Evropy. Pláže v Kerale jsou velké, čisté, bezpečné a úžasně vylidněné. Můžete bydlet v drahých hotelích, kde vás budou rozmazlovat různými druhy masáží a vybranými pokrmy a nápoji. Nebo dáte přednost chýškám na břehu moře bez televize, zato s úžasně až kýčovitě romantickým výhledem na moře, a zase vás budou hýčkat. Indové milují rozmazlování turistů. Po návratu ale nejezděte nikde po Evropě nebo budete otrávení a otravní…
Andrea Dufkováwww.india.cz
www.keralatorism.org

Archiv vydání

2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001

easyfm