Menu

Vrátit do politiky slušnost

23. 10. 2017

Rozhovor s hejtmanem JUDr. Bohumilem Šimkem jsem začal konstatováním, že jsem se poslední zářijovou sobotu vydal na sraz se spolužáky z Vojenské hudební školy po dvaačtyřiceti letech po maturitě. Opět jsem projížděl od Slavkova ke Kyjovu malebnou krajinou do Svatobořic-Mistřína, kde se setkání potřetí za sebou konalo. Opět mi vytanulo na mysli, nakolik si krajina a kraj, v němž se zrodila naše státnost (www.e-vsudybyl.cz/…i-statnosti/), zaslouží být navštěvovány.
Určitě stojí za to navštěvovat regiony Jihomoravského kraje. Tvrdím, že jižní Morava je nejkrásnější částí České republiky, a jsem na ni hrdý. Pokud někdo jižní Moravu ochutná, navštíví Jihomoravský kraj, památky, vinné sklípky, setká se s pohostinnými lidmi, rád se k nám vrací. Jižní Morava nadchne. Spousta médií přináší o Jihomoravském kraji informace a upozorňují na jeho atraktivity, ale pochopit jižní Moravu, to chce ji zažít. Přijet osobně, byť jen na víkend. To člověka natolik osloví, že si náš kraj zamiluje a pak už sem jezdí pravidelně.
Nárůst počtu turistů je na jižní Moravě poslední dobou výrazný. Zejména ze Slovenska a Bavorska. Tento pozitivní trend (poptávka a kupní síla, kterou tito lidé představují) přispívá k hospodářskému rozvoji našeho kraje. Naším cílem pochopitelně je, aby turisté, i ti z hodně vzdálených míst světa, u nás zůstávali co nejdéle. Aby to nebyly nějaké jednodenní dvoudenní pobyty (? la film „Jestliže je úterý, musíme být v Belgii“), ale aby k nám přijížděli na prodloužené víkendy, týdenní či čtrnáctidenní dovolené.

Bezesporu se na tom usilovně pracuje. Máte velmi agilní krajskou destinační agenturu – Jihomoravskou centrálu cestovního ruchu.
Ano, cestovní ruch hraje v ekonomice našeho kraje významnou roli. Zejména v oblasti služeb. Památky, vinné sklípky, obchůdky, hospůdky, které jsou po trasách, nejen kolem silnic, ale i cyklostezek a pěších tras, fungují na výbornou. Jsem rád, že spoluvytvářejí dobrý dojem z jižní Moravy.
Je naprosto jasné, že tržní platforma cestovního ruchu primárně i sekundárně pomáhá vytvářet podnikatelské a pracovní příležitosti. Bohužel se už dnes dostáváme do nezáviděníhodné situace, že na jižní Moravě chybějí pracovní síly, které nedokážeme doplňovat. Řadu oborů nejsme s to na našich odborných školách obsadit, aby jejich absolventi mohli eliminovat nedostatek profesí na trhu práce.

A jsme u politiky. Jak jsem kdysi při rozhovoru s Tomášem Březinou konstatoval, českému školství se po něžné sametové revoluci podařil „výstřel z Aurory“, čin brutálně revoluční, a to odtrhnout odborné školství od praxe. Přervat tisíciletou kontinuitu jejich sepětí (viz www.e-Vsudybyl.cz, článek „Myslet, vědět, umět, dělat“). Pane hejtmane, proč jste šel do politiky?
Byl jsem osloven přáteli, včetně brněnského primátora, jestli bych nepřevzal místo na kandidátce a nestal se jejím lídrem. Vzhledem k tomu, že jižní Morava už asi potřebovala změnu, jsem výzvu přijal.

Jakou změnu?
Říkal jsem to i v rámci volební kampaně. Vrátit do politiky slušnost. Takové to chlapské podání rukou. Jako právníkovi mi je samozřejmě jasné, jakou roli mají písemné smlouvy, dohody atd. Nicméně pamatuji dobu mého dědečka, kdy to fungovalo tak, že když se lidé dohodli a podali si ruku, tak to platilo. Nepotřebovali na to žádný papír. Chtěl bych vrátit to, že když se lidé na něčem domluví, bude to platit. A jsem si vědom, že to nebude jednoduché.

Co dělá jihomoravskému hejtmanovi radost?
Že rada a zastupitelstvo Jihomoravského kraje tvoří dělný kolektiv. Že se nám společně daří řešit řadu věcí. Že všichni máme zájem pozvednout jižní Moravu. A že politické šarvátky, které se odehrávají ve vyšších patrech politiky, na jižní Moravu dosud nedorazily.


Archiv vydání

2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001