Menu

Exkluzivní nabídka pro rodiny s dětmi
Cena balíčku 3900 Kč platí pro 2 dospělé a 2 děti do 15 let a zahrnuje: ubytování na 2 noci se snídaní v zámeckém hotelu, 2×4 večeře v zámecké restauraci, 4× volnou vstupenku do deseti vybraných památek v Praze a piknikový koš.

Romantický víkend pro 2 osoby
Cena romantického balíčku pro 2 osoby na 1 noc se snídaní za 3200 Kč a pro 2 osoby 2 noci se snídaní za 4200 Kč v zámeckém hotelu zahrnuje: láhev šumivého vína na pokoji; slevový poukaz v hodnotě 1000 Kč na romantickou večeři v zámecké restauraci; piknikový koš; volný vstup do 10 vybraných památek v Praze. Přiobjednat lze mj. květiny, ovoce, šampaňské a další nápoje na pokoj, jízdy na koních pod vedením zkušených trenérů či vyjížďky kočárem aj.

Třídenní pobyt s koňmi na zámku
Speciální balíček pro 2 osoby na 3 dny v ceně 8300 Kč zahrnuje: 2 x ubytování se snídaní v zámeckém hotelu; 2 večeře v zámecké restauraci; láhev šumivého vína při příjezdu; piknikový koš; prohlídku zámeckých stájí s odborným výkladem a seznámení se s koňmi; výuku jízdy na koních (v případě zájmu i práci ve stájích); vyjížďku do okolí na koních nebo v kočáře; prohlídku zámku Ctěnice a Muzea kočárů.

Týdenní pobyt s koňmi na zámku
Speciální balíček v ceně 12400 Kč obsahuje: 6× ubytování s polopenzí; láhev šumivého vína při příjezdu na pokoj; prohlídku zámeckých stájí s odborným výkladem a seznámení se s koňmi; 5 lekcí jízdy na koních, vyjížďky do okolí (v případě zájmu i práci ve stájích, starání se o koně); piknikový koš; prohlídku zámku Ctěnice a Muzea kočárů.

Zámecký hotel
disponuje 26 pokoji, z toho dvěma bezbariérovými. V každém je zaveden vysokorychlostní internet – připojení zdarma. Jeho příjemnou, nevšední atmosféru dotvářejí původní dřevěné stropy a další historické prvky.

Zámecká restaurace
nabízí špičkovou českou kuchyni. Zabezpečuje catering pro velké i komorní akce. Gastronomické služby nabízí i svatebčanům, neboť zdejší kaple a zahradní altán se staly velmi vyhledávaným místem konání svatebních obřadů.

Konferenční zázemí
s kapacitou až 100 účastníků, nabízí možnost pořádání konferencí, školení a společenských akcí. Další prostor, ve věži zámku, s kapacitou 25 míst, nabízí atraktivní místo pro workshopy a jednání. Samozřejmostí obou je plné technické vybavení včetně WiFi.

Zámecký park
s romantickou atmosférou neplní jen odpočinkovou funkci. Je ideálním místem pro garden party, team buildingové aktivity či pro příjemné chvíle s přáteli a piknikovým košem připraveným Zámeckou restaurací. V areálu je možné bezplatné parkování pro 80 automobilů.

Vítejte v zámeckém areálu Ctěnice

27. 10. 2009

První písemná zmínka o Ctěnicích pochází z roku 1235. První o zdejší tvrzi pak z roku 1372. Zámecký areál v Praze 9 – Vinoři vystřídal mnoho vlastníků a byl mnohokrát přestavován. V osmdesátých letech minulého století mu dík devastaci hrozil zánik. V roce 1994 byl svěřen do péče Pražské informační službě. Během následných 13 let byla provedena generální rekonstrukce. V letech 2006 až 2008 byl za přispění Evropské unie, České republiky a hlavního města Prahy rekonstruován památkově chráněný objekt sýpky. Vznikl v ní hotel a restaurace. Všechny úpravy, které ctěnický areál během posledních patnácti let prodělal, směřují k tomu, vytvořit ideální podmínky pro relaxaci a kulturní vyžití jeho návštěvníků.

Zámecký areál Štěnice
je pozoruhodně zachovalým komplexem barokně klasicistního zámku, hospodářských budov a parku. Nejstarší zprávu o Ctěnicích uvádí Strahovský klášter v soupisu svého jmění v roce 1273. Toto feudální sídlo vzniklo jako obranná gotická vodní tvrz. Písemně doloženo je však až o sto let později, když tvrz v roce 1372 koupil pražský měšťan Jan Zeiselmer od vdovy po Volflinu Galmovi. Její nejstarší část stála na vrcholku skalního pahorku, což dokládají dochované původní sklepy pod obvodovými křídly zámku. Objekt vystřídal mnoho majitelů a byl několikrát přestavován. Jeho dnešní podobu výrazně ovlivnily renesanční přestavby na konci 16. století za vlastnictví rodu Hrzánů z Harasova. Tvrz tehdy získala mohutnou vstupní věž, naproti níž stál obytný palác s arkádovým nádvořím a opodál hospodářské budovy. Pravděpodobně díky dostatku peněz její tehdejší vlastníci dbali při úpravách nejen na funkci obrannou a hospodářskou, ale zejména na reprezentační. Dalším významným momentem ve stavebním vývoji tohoto objektu byl přelom 18. a 19. století, kdy zámek vlastnil rod Windischgrätzů, který jej nechal přestavět do barokní podoby. Poslední velké úpravy jsou pozdně klasicistní, ale renesanční vzhled příliš nezměnily. Vnější podoba stavby se během staletí sice proměnila, ale žádná z přestaveb nezničila gotické jádro tvrze.

Vlastníkem ctěnického areálu
je Hlavní město Praha. To jej v roce 1994 svěřilo do správy Pražské informační služby. Následný restaurátorský průzkum odhalil nástěnné malby ze tří slohových období. Nejstarší je fragmentální dekorativní malba z 15. století s ornamentálními rostlinnými motivy na malachitovém pozadí. Zámek byl pro veřejnost otevřen v roce 2005 a nabízí stálou atraktivní expozici s názvem „Za císaře pána…“ Habsburkové v českých zemích, 1791 – 1914. Její převážnou část tvoří předměty běžné potřeby zdobené portréty panovníků, znaky a jinými symboly monarchie. Expozici doplňují dobové kostýmy, zbraně a překrásně malované střelecké terče.

Hospodářský dvůr
se dvěma špýchary, konírnou, dlouhou hospodářskou budovou a dalšími stavbami sloužil původnímu účelu až do „sametové revoluce“. Když jej Pražská informační služba převzala, byl v silně zdevastovaném stavu. Některé z budov se už zachránit nepodařilo, ale ty ostatní byly opravovány a zpřístupňovány veřejnosti. Jako první byly revitalizovány stáje a seník. V nich vzniklo unikátní muzeum historických kočárů. Stálá expozice nabízí ucelený pohled na vývoj tohoto druhu dopravy od 18. do první poloviny 20. století. Kromě kočárů jsou vystaveny i livreje a různé formy zápřahů a postroje koní. Nejstarší a zároveň nejcennější z nich je bohatě zlacený arcibiskupský kočár z roku 1720. Najdete zde ale i kočáry, které vozily poštu a pražské primátory. V dalších budovách byly zprovozněny stáje a jízdárna, které využívá Jezdecká společnost Ctěnice. Zajezdit si sem mohou přijít jak dospělí, tak děti. Společnost spolupracuje také při hippoterapii. Souběžně se silnicí vedoucí k zámku je situována ojedinělá připomínka na časy roboty, tzv. drábovna. Dnes v ní sídlí správce areálu. Vedlejší budova, v níž byly původně stáje, je upravena pro konferenční účely.

Třípodlažní barokní sýpka
byla přebudována jako poslední. Pod dohledem památkářů a za přispění fondů Evropské unie zde vznikl tříhvězdičkový hotel s restaurací s klenutými stropy. V objektu byly zachovány některé původní stavební prvky, například dřevěné stropy, které dotvářejí romantickou atmosféru. V bezprostřední blízkosti hotelu, na místě bývalého obytného traktu, byla otevřena kavárna, sloužící k rychlému občerstvení.

Grand Prix architektů
Když Pražská informační služba dostala ctěnický areál do správy, byla jeho čtyřhektarová zahrada ve zbídačeném stavu. Máloco připomínalo, že se jedná o zámecký park. Jeho obnova byla velmi náročná. Zahradní architekti se rozhodli zachovat kontrast anglického romantického parku a francouzské zahrady, dělené Ctěnickým potokem. O tom, že se dílo podařilo, svědčí jeho ocenění na přehlídce nejlepších architektonických prací dokončených v roce 2006 na území České republiky – Grand Prix architektů 2006. V krajinářské části tak návštěvníci mj. ocení kouzlo parkem protékajícího potoka a jezírka s romantickými vrbami. V bezprostřední blízkosti zámku pozornost přitahuje jeskyně v pískovcové skále. Ta byla vytesána v novoromantickém období jako připomínka středověkých obydlí poustevníků. Klidnou atmosféru místa oceňují nejen návštěvníci areálu, kteří si zde mohou odpočinout mezi prohlídkami muzea kočárů a zámecké expozice,ale i hoteloví hosté. Otevření hotelu a Zámecké restaurace nabídlo i možnost oblíbeného piknikového občerstvení v zahradě a zahradní altán se stal frekventovaným místem konání svateb.



Archiv vydání

2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001

for kids