Menu

Víno jako obraz – emočně trvale na očích

27. 10. 2014

Přes třicet tisíc návštěvníků zavítalo koncem září 2014 do veletržního areálu ABF v Praze-Letňanech na soubor tří veletrhů – FOR GASTRO&HOTEL, FOR INTERIOR a FOR DECOR&PRESENT. Tyto veletrhy, zaměřené na gastro, vybavení hotelů, bydlení, dekorace a dárky, představily světovou novinku – chlazený designový obraz na víno. Ten tu na několika místech, vedle svého tradičního sortimentu špičkové profesionální gastro technologie, představila společnost GAMA HOLDING Praha. Předsedy jejího představenstva pana Vlastimila Válka jsem se při té příležitosti zeptal:
Pane Válku, jak jste se dostal k těmto extravagantním obrazům?
Do jejich prototypu jsem se zamiloval vloni na veletrhu HOST (International Exhibition of the Hospitality Industry) v Miláně. Firmy, které se zaměřují na gastronomické technologie ve spojení s designem, dnes určují trendy nejen v hotelových interiérech, ale i v kancelářích a bytových prostorech. Obraz, na který se spolu díváme, nadchne milovníky vína i designu. Na první pohled lze nabýt dojmu, že se jedná o čistě designovou věc určenou pro prezentaci vína. Obraz ale také stoprocentně plní funkci chladicí vitríny pro temperování vína. Jedná se o výrobek italské firmy EXPO’ SRL. Ta je specialistou na chlazené prezentační vitríny a moderní vinotéky všech velikostí a druhů. Za rámem tohoto obrazu se skrývá kvalitní chladicí technologie, která je schopna udržovat teplotu v rozmezí od 6 do 8 °C pro bílá vína a sekty nebo teplotu od 16 do 18 °C pro vína červená. V době konání veletrhu HOST 2013 tyto obrazy ještě nebyly k dispozici. Až letos, když firma EXPO’ SRL dokončila prodejní sérii, jsme se dohodli, že ji na českém trhu bude zastupovat naše společnost s hlavním výrobkem Quadro Vino – chlazeným designovým obrazem na víno.

Nástěnné obrazy Quadro Vino tedy začínají zdobit nejen soukromé rezidence a byty, ale pronikají i do klubů, restaurací a zejména hotelů.
První verze designového obrazu, který já osobně považuji za velmi zdařilý, nese název Quadro Vino n. 12. Obraz je přizpůsoben pro jednu lahev a dvě sklenice. Byl vyvinut převážně pro hotelový sektor a apartmány s cílem akcentovat welcome drink, popřípadě prezentovat hostům nabídku exkluzivních vín. Velikostí rámu 60 × 60 centimetrů se hodí do jakéhokoli typu interiéru. Obrazy včetně chladicí technologie mají hloubku pouhých patnáct centimetrů, nejsou tedy určeny pro zabudování do zdi, ale k instalaci jako klasické obrazy. Není problém je pověsit i do menších místností, kde mohou vytvořit nezaměnitelnou atmosféru. Cílem není jen uchování vína při správné teplotě, ale jeho přítomnost v dané místnosti nám trvale na očích.

EXPO’ SRL dělá i Quadro Vino n. 52.
Ano, nástěnné vinotéky Quadro Vino n. 52 pro pět lahví a dvě skleničky. Jejich rozměr je 80 × 80 centimetrů a hloubka opět 15 centimetrů, proto lze i tento typ pověsit v menší místnosti.
U tohoto obrazu je doporučeno základní nastavení teploty 16 až 18 °C pro temperování červeného vína. Obě varianty obrazu jsou vybaveny automatickým odpařením nadbytečné vlhkosti, celkově se jedná o bezúdržbový chladicí systém. Stačí obraz pověsit na stěnu a zapojit do zásuvky. Jeho energetická náročnost je pouze 50 W a lze odděleně ovládat chlazení i LED osvětlení.

Kolik je k dispozici provedení a barevných odstínů?
Quadro Vino má několik druhů rámů ve třech základních provedeních a v různých barevných odstínech. Na výběr je i barva těla obrazu ve variantách bílá nebo černá. Zvlášť se vybírá design vnitřní plochy, izolační desky kolem lahví a skleniček. Ta může být v rozmanitých tónech stupnice RAL v několika originálních provedeních a také v kůži. Rovněž LED podsvícení je možné zajistit ve všech odstínech dle požadavků klienta. Pro případ profesionálního využití je možné obraz doplnit logem či reklamou klienta. V blízké budoucnosti bude možné Quadro Vino n. 52 objednávat i v modifikaci pro přechovávání bílého vína a sektů.

Interiéroví designéři oba typy designových obrazů na víno využívají k zatraktivnění hotelových pokojů i do privátních prostor.
Ano, řada jejich zákazníků obrazy vítá jako luxusní extravagantní novinku. Na trh se totiž dostalo něco, co tu ještě nebylo. Určitě to nelze srovnávat s vinotékovou skříní. Je to záležitost designu a emocí v souladu s moderní technologií, kdy dokážeme víno krásným způsobem zvýraznit, aby v dané místnosti dotvářelo příjemnou atmosféru. V případě, že se to hodí, můžeme obraz otevřít a víno rovnou servírovat. Chlazené designové obrazy na víno se úspěšně uplatňují i jako atraktivní originální dárky. Například jako poděkování klientovi nebo obchodnímu partnerovi obsahující i zajímavé víno. Jakémukoliv obdarovanému potom bude příjemným způsobem po celý rok připomínat, kdo a za jakých okolností mu jej dal. Pro někoho mohou být chlazené obrazy na víno i obchodním artiklem, zejména pro majitele designových a interiérových studií. Takový obraz je proto novým a neotřelým řešením pro milovníky umění, obrazů a vína v jednom. A řekněte, jak dlouho se vydržíte jen dívat…?

GAMA HOLDING Praha a. s.
Budějovická 220
252 42 Jesenice
tel.: 281 867 733
fax: 281867733
e-mail: info@gamaholding.czArchiv vydání

2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001

AKTUÁLNÍ ČÍSLO
VŠUDYBYL 02/2020
02/2020 číst aktuální číslo
Czt