Menu

• jediné, čím je možné dlouhodobě úspěšně konkurovat, je kvalita • japonská zahrada • lidé si zvykli přicházet na pravidelné večerní hudební a světelné produkce zpívající fontány • strategie celoroční obsazenosti je postavena na kongresových možnostech • do kongresových sálů Top Hotelu Praha se vejde až 1800 lidí • výhodná poloha a velkoryse dimenzovaná parkoviště pro autobusy • v každé době i branži se najdou tací, kteří chtějí být u všeho • houslový virtuos Jaroslav Svěcený si oblíbil koncertní sál Top Hotelu Praha •

Věděla jsem, že to je ono

26. 08. 2001

Začal bych hudební anekdotou: „Potkali se dva muzikanti a nikoho nepomlouvali.“ Hudba je mocná čarodějka. Vím to. Maturoval jsem z trumpety. Generální ředitelka Top Hotelu Praha Ludmila Koutská zase o mnoho let později z houslí. Mým odchodem od Posádkové hudby v Olomouci muzika rozhodně neutrpěla. A vyžít dnes z gáže učitele základní umělecké školy nebo hráče symfonického či divadelního orchestru? To je opravdu umění. Není se tedy co divit, že se potkáváme na velmi perspektivním poli cestovního ruchu. Znáte ten vtip: „Potkají se dva hoteliéři…?“
Jak jste se ale dostala k hudbě?

Přáli si to moji rodiče. Jsem z muzikantské rodiny a jít na konzervatoř bylo jaksi samo sebou. Ostatně, jaké mohou být vaše plány ve 14 letech?
S polistopadovým otevřením hranic se mi naskytla možnost studovat v Německu. Vůbec mě nenapadlo řešit otázku, mám-li studovat něco jiného než cestovní ruch a hotelnictví. Věděla jsem, že to je ono. Po absolvování této školy jsem se vrátila do Čech a mou budoucností se stal cestovní ruch. Než jsem nastoupila do tohoto hotelu, pracovala jsem v několika menších.

Všechny jsou v České republice menší. Top Hotel disponuje 1140 pokoji. V jakých kategoriích?
700 čtyřhvězdič­kových pokojů,včetně 45 apartmá a 95 executive pokojů.Ostatních 440 je využíváno především firemní klientelou. Dlouhodobě tu ale bydlí nejen zaměstnanci různých podniků, ale i studenti vysokých škol, zdravotní sestry a policisté.

Ano, váš hotel roste do kvality a do krásy. Kdo měl možnost od začátku sledovat cestu Top Hotelu Praha mezi čtyřhvězdičkovou elitu, ví, že něco takového nemá obdoby. Každý soudný člověk, který jej v poslední době navštívil, o něm hovoří s uznáním. Za všechny bych rád připomněl stručné vyjádření generálního sekretáře Národní federace hotelů a restaurací České republiky JUDr. Vladimíra Štětiny na zahájení vaší nové sezóny 15. března: „Top Hotel je čím dál tím krásnějším a hlavně funkčnějším hotelem.“ Zmiňuji to proto, že důvodem, pro který jste si mne sem dnes pozvali, je nedávno zpřístupněná japonská zahrada s vodopádem.
V hotelové branži je velká konkurence a jediné, čím je možné dlouhodobě úspěšně konkurovat, je kvalita a nové nápady. Kvalita prostředí i poskytovaných služeb. Vím, že jsem teď neřekla nic objevného. Kvalita je (nebo by měla být) samozřejmostí. Totéž vám řeknou i další úspěšní hoteliéři. Ne všechny hotely ale mají takové štěstí na majitele jako Top Hotel Praha. U nás se všechny vydělané peníze investují zpátky do rozvoje hotelu. Někteří hoteliéři takřka neví, čí jsou. Jiným je to naopak připomínáno až příliš a drtivou část tržby, kterou hotel vyinkasuje, majitelé trvale potřebují na něco jiného, než je údržba, natož rozvojb daného hotelu. Výhodou řady hotelů je, že jsou v centru Prahy. Naší, že nejsme. Top Hotel Praha disponuje devítihektarovým areálem. Na hotelových pozemcích jsme tak mohli postavit kryté tenisové kurty, vytvořit japonskou zahradu s jezírky apod. Její zpívající fontánu obdivují nejen hoteloví hosté, ale i lidé z okolí. Už si zvykli přicházet na večerní hudební a světelné produkce. Od majitele to byl dobrý nápad i obchodní tah. Ohlasy jsou příznivé. Relaxační a sportovní zázemí, to už má dnes spousta hotelů, ale zpívající fontánu?

Top Hotel Praha má ale nejen široké relaxační a sportovní zázemí a japonskou zahradu, ale i elegantní velkoryse dimenzované kongresové prostory.
Takový je trend. Strategie řady hotelů směřující k celoroční obsazenosti je postavena právě na kongresových možnostech. Do našich kongresových sálů se vejde až 1800 lidí.

Hlavním tématem sedmého vydání Všudybylu je letecká doprava. Zaznamenali jste pokles nebo nárůst hostů, kteří do České republiky přicestovali letadlem?
Poslední dva roky vzestup. Především to jsou hosté z Japonska. Letiště je pro nás čím dál důležitější i co se týče individuální klientely. Nicméně, kapacita Top Hotelu Praha je obrovská. Ale nejen to je důvodem, proč zde dominuje klientela, která přijíždí po pozemních komunikacích. Je to i díky strategicky výhodné poloze nedaleko sjezdu z dálnice D1 a spořilovské magistrály. Náš hotel je oblíben organizátory autobusových zájezdů, a to i pro svá velkoryse dimenzovaná parkoviště.

Řízení je o dobré organizaci a dělbě práce. „Rozděl a panuj“ vůbec nemusí být o tom, že lidi nasměrujeme proti sobě…
Proti sobě ne. Schopný manažer by měl umět stanovit pravidla a prosadit jejich dodržování – rozdělit kompetence a zodpovědnost. V každé době a zřejmě i branži se najdou tací, kteří chtějí být u všeho. Tak ale manažer nemůže pracovat, protože by „podsekl“ celou firmu. Zakládám si na tom, aby to, co se řeknu, byla pravda. To platí i o přebudování tohoto hotelu a o rozdělování úkolů. Samozřejmě, že kontrolní systém, zejména v naší branži, musí být velmi účinný. A myslím, že mohu konstatovat za všechny hoteliéry: pokud se vám kontrola vymkne z ruky, ztráty jsou veliké.

Ano, stále ve střehu. Nestýská se vám někdy po houslích?
Musím přiznat, že ne.Když jsme před třemi lety otevírali zrekonstruovanou vinárnu, pan inženýr Dohnal dostal nápad, že při té příležitosti zahraji na housle. Naštěstí se mi podařilo mu to rozmluvit. Housle jsou krásný nástroj a po tak dlouhé pauze bych je nerada urazila svou, již nepříliš dokonalou, hrou. Ale přijďte si je k nám poslechnout. Koncertní sál Top Hotelu Praha si totiž oblíbil houslový virtuos Jaroslav Svěcený.Top Hotel Praha

Blažimská 1781/4

149 00 Praha 4

Tel.: 02/ 6728 4111

Fax: 02/ 7276 5854

e-mail: sales@tophotel.cz

www.tophotel.cz

Archiv vydání

2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001

AKTUÁLNÍ ČÍSLO
VŠUDYBYL 02/2020
02/2020 číst aktuální číslo