Menu

V Luhačovicích aktivní

08. 06. 2014

Společnost Lázně Luhačovice, a. s., pečuje o vnitřní lázeňské území Luhačovic, řadu veřejných staveb, infrastrukturu i vývěry pěti minerálních pramenů. Zajišťuje značný díl zdejších kulturních programů i péči o převážnou část odkazu Dušana Jurkoviče. S jejím výkonným ředitelem Ing. Jiřím Dědkem, MBA, se potkávám 9. května 2014.
Pane řediteli, Ústavní soud ČR zrušil vyhlášku z roku 2012, tzv. indikační seznam, která tak může platit nejdéle do konce tohoto roku.

Jeho rozhodnutím se pravidla nezměnila. Podstatnou změnou, která ale s tímto verdiktem nesouvisí, bylo zrušení stokorunového regulačního poplatku od ledna 2014. V prvních měsících letošního roku proto registrujeme oživení. Vedle odezvy na naše marketingové a obchodní aktivity v něm vidíme snahu Ministerstva zdravotnictví ČR korigovat necitlivá omezení předcházející vlády. Návrh nového indikačního seznamu by už měl být připraven k projednání v legislativním procesu. Bude předložen pravděpodobně formou přílohy zákona o veřejném zdravotním pojištění. Měl by být pro pacienty příznivější, protože u převážné většiny diagnóz počítá s vrácením délky pobytu na 28 dní. Je pravděpodobné, že se to bude týkat i našich hlavních diagnóz – nemocí dýchacího ústrojí a pohybového aparátu. U léčby dětí, kde je nyní délka pobytu nejvýše 28 dní, by u vybraných diagnóz mělo být umožněno léčení po neomezenou dobu. Měla by se také zmírnit pravidla pro opakování pobytů. U řady indikací by mělo být možné opakovat lázeňskou léčbu každý rok.

Jak Lázně Luhačovice, a. s., zvládly období od října 2012?
Po změně indikačního seznamu jsme zaznamenali 25% pokles u dospělé pojištěnecké klientely, který jsme částečně vyrovnali tuzemskými a zahraničními samoplátci. Celkový pokles v počtu pobytových dnů ve srovnání s rokem 2012 činil 3 %. Největší vliv na pokles u dospělých pacientů mělo zkrácení délky pobytu z 28 na 21 dní a zrušení edukačních pobytů. Naopak jsme získali možnost léčit nové indikace. U dospělých se jedná hlavně o pohybový aparát a nervová onemocní a u dětí nově o kožní onemocnění. Pozitivní změnou je možnost přijímat od října 2012 k lázeňské léčbě děti už od 1,5 roku s doprovodem. Snížení věkové hranice nyní dává rodičům možnost absolvovat léčebný pobyt v době rodičovské dovolené. Na Moravě je naše společnost jediná, která může léčit takto malé děti.

Propracovaný a léty zdokonalovaný systém vzdělávání pacientů, u kterých byl nově diagnostikován diabetes, nelze plnohodnotně nahradit informováním v ambulancích. Jak to u vás vypadá s edukací diabetiků?
Původně plánovaná změna indikačního seznamu, která měla platit od dubna 2014, s návratem edukačních pobytů nepočítala. Zaregistrovali jsme nicméně vyjádření Ministerstva zdravotnictví ČR, že se bude snažit tyto pobyty do indikačního seznamu vrátit. Pro diabetiky jsou opravdu velkým přínosem – pomáhají jim naučit se s nemocí vyrovnávat v každodenním životě.

V březnu 2014 jste po několikaletém úsilí završili kompletní rekonstrukci dětských léčeben, které v Česku patří k největším.
Pokoje pro děti s doprovody jsou vybaveny v tříhvězdičkovém standardu. Ve stejném standardu byl modernizován penzion Rodina, rovněž určený pro děti s doprovodem. Dětem starším šesti let, které absolvují pobyt bez rodičů, jsou v léčebně Miramonti k dispozici televizory a WiFi připojení. Rekonstrukce proměnila i restauraci, tělocvičnu, kino, herny a společné prostory. Při výčtu změn nesmím zapomenout na nový balneoprovoz v dětské léčebně Miramonti.

Akciová společnost Lázně Luhačovice od roku 1992 ve spolupráci s odborníky z tuzemska i zahraniční připravovala projekt obnovy zeleně.
Jeho cílem je zlepšení kvality lázeňského prostředí při zachování stávajících hodnot areálu parku. Revitalizace zeleně v lázeňském areálu Luhačovice je spolufinancována z Operačního programu Životní prostředí, tedy z prostředků Státního fondu životního prostředí České republiky a Evropského fondu pro regionální rozvoj. Celkové výdaje byly vyčísleny na 27,8 milionu korun. Dotace ze státního fondu činí asi 3 miliony korun, z evropského přibližně 17 milionů. Celková výše dotace je tedy 20 milionů korun. Z vlastních prostředků akciová společnost uhradí asi 7,8 milionu korun. Projekt Lázní Luhačovice, a. s., v souladu se záměry města navazuje na rekonstrukci ulice Dr. Veselého. V těchto dnech jsou návštěvníci Luhačovic svědky nejrozsáhlejší proměny Lázeňského náměstí a parku za poslední desítky let. Plán počítá s výsadbou 476 stromů, 15 290 keřů, 7499 trvalek a s ošetřením 104 dřevin. Práce probíhají na několika místech současně. Rozšiřuje se travnatá plocha na náměstí před Společenským domem. V jižní části parku vzniká buková alej, která s nově vytvořeným chodníkem propojí promenádu s lázeňskou kolonádou. Většina prací skončí na přelomu května a června. Stromořadí kulovitých javorů podél řeky Šťávnice, které bylo vysázeno na podzim, teď pokračuje téměř přes celé Lázeňské náměstí. V přemostěném úseku jsou záhony růží a levandulí, symbolizující řeku. Upravena už je japonská zahrada vedle hotelu Jestřabí. U Bruselské fontány před domem Bedřich Smetana vysazujeme stálezelené keře. Pavilon pramene Nový Jubilejní je obklopen kvetoucími rododendrony a proměnou prochází okolí vily Alpská růže i Vily pod lipami, které zdobí vřesovce. Už na podzim bylo v rekordně krátkém čase čtyř týdnů vysázeno téměř pět set vzrostlých stromů. Vykáceny byly přestárlé dřeviny a přerostlé keře. Celý lázeňský areál se provzdušnil a skýtá řadu nových průhledů.

Krom obnovy lázeňského parku jste připravili řadu novinek v nabídce pobytů.
Ano, třeba pobyt „Léčba & Wellness“. Jedná se o to nejlepší, co lze v našich kapacitách poskytnout. Kombinace lázeňské léčby v našem léčebném zařízení Palace**** s ubytováním, stravováním a wellness v Alexandria**** Spa & Wellness hotelu. Hosté se mohou těšit také na pobyt „Regenerace zad a kloubů“ v lázeňském hotelu Palace ****, který získal Cenu poroty v tradiční soutěži Hit sezóny 2014. Soutěž vyhlásila již popáté Centrála cestovního ruchu Východní Moravy. Je to týdenní pobyt s kombinací procedur, které byly speciálně sestaveny našimi lázeňskými lékaři a fyzioterapeuty. A především pro letní měsíce máme připraven pobyt „Aktivní dovolená v Luhačovicích“, který v soutěži „Velká cena cestovního ruchu 2013/2014“ získal první místo v kategorii nejlepší lázeňský a wellness balíček. Věříme, že osloví turisty, cyklisty nebo třeba milovníky vážné hudby a divadla. Každý host od naší společnosti jako bonus obdrží klientskou kartu, se kterou může čerpat slevy nejen v našich zařízeních, ale i v mnoha místních obchodech nebo v galerii.Archiv vydání

2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001

AKTUÁLNÍ ČÍSLO
VŠUDYBYL 02/2020
02/2020 číst aktuální číslo
Czt