Menu

Česká zbrojovka a.s.

V Brně loni téměř patnáct set kozlic

25. 02. 2008


je jedním z největších světových producentů ručních palných zbraní. Pětadevadesát procent své produkce exportuje do zhruba stovky zemí světa. Její „pětasedmdesátka“ je nejkopírovanější zbraní na světě. V minulém roce v Uherském Brodě smontovali už miliontý kus této pistole. V dlouhých zbraních rovněž pokrývá kompletní sortiment. Počínaje vzduchovkami, větrovkami přes malorážky, kulovnice až po těžké kulovnice určené k lovu africké zvěře. Velice dobrou pozici má i v automobilovém průmyslu, pro nějž vyrábí komponenty. Tento mimozbrojní segment reprezentuje dvě stě milionů korun v tržbách. Pro letecký průmysl, pro firmu WALTER a.s., vyrábí reduktory a další komponenty a dělá kooperace i v rámci dalších výrob.

Je držitelkou certifikátů ISO 9001:2000, ISO/TS 16949:2002, enviromentálního managementu ISO 14001:2004. V oblasti letecké výroby a komponent pro letecký průmysl uplatňuje systém řízení jakosti dle JAA JAR 21, hlava G. Je držitelem potvrzení s mezinárodní platností pro styk s utajovanými skutečnostmi do stupně „Důvěrné“. Je podnikem působícím v oblasti přesného strojírenství v oborech zbraní pro ozbrojené složky armády a policie, pro sportovní a lovecké účely. Dále v oblasti výrobků, dílů a sestav pro letecký a automobilový průmysl, speciálního nářadí pro strojírenskou výrobu. Průběžně zvyšuje objem produkce a rozšiřuje sortiment ručních zbraní, a to jak u jednotlivých druhů, tak u modifikací. Významným rysem jejích zbraní je vysoká kvalita, dlouhodobá spolehlivost a přesnost, což výrazně přispívá k trvalé poptávce po nich. Kvůli zdokonalování svých produktů každoročně investuje značné finanční objemy do špičkových technologií, zejména v oblasti numericky řízených obráběcích strojů a výpočetní techniky. Díky tomu je s to rychle reagovat na potřeby trhu.

Česká zbrojovka v Uherském Brodě byla založena v roce 1936. Jejími prvními výrobky byly letecké kulomety, jež začala produkovat půl roku po postavení továrny. I následně se etablovala ve vývoji a výrobě vojenských zbraní. V roce 1992 byla privatizována. V roce 1993 založila dceřiné podniky zahraničního obchodu CZ Export Praha, s.r.o. a UNION CS, spol. s r.o. se sídlem v Martině. Počátkem roku 1997 založila v USA dceřinou společnost CZ USA , která sídlí v Kansas City, která mimo jiné vlastní firmu Dan Wesson. Její hlavní akcionář, společnost EXIMAT a.s., v České zbrojovce a.s. získal majoritní podíl akcií na konci milénia. V následných letech pak Česká zbrojovka prošla restrukturalizací a modernizací, díky nimž zůstala konkurenceschopná na domácím trhu i zahraničních trzích.

Se členem dozorčí rady, bezpečnostním ředitelem a ředitelem auditu akciové společnosti Česká zbrojovka a.s. Ing. Kamilem Ružákem jsme se seznámili loni na brněnském výstavišti na devátém ročníku mezinárodního veletrhu obranné a bezpečnostní techniky IDET 2007. Nyní se potkáváme v (pravděpodobně) rodném městě patrona Všudybylu.
Uherský Brod je určitě městem Jana Amose Komenského. Máme tu i jeho muzeum. Od začátku svého života žiji v Uherském Brodě. Jsem jeho patriot nejen proto, že je pěkným městem. Hrdostí mne naplňuje i to, že okres Uherský Brod kdysi patřil mezi tři největší v Československu. Je tady příjemné prostředí. Kousek odtud Velká Javořina a jsme na Moravském Slovácku, takže je tu řada míst a příležitostí, kde posedět s přáteli. A můj vztah k uherskobrodské České zbrojovce? Každou studentskou aktivitu, už od středoškolských dob, jsem trávil právě v ní. K mé náklonnosti k ní výrazně přispěla skutečnost, že tu několik desítek let pracoval můj otec. Takže volba byla jasná. Po absolvování vysoké školy ve Zlíně – ekonomické fakulty, katedry řízení spotřebního průmyslu, jsem neváhal.

Záhy po listopadu 1989 byl průmysl cestovního ruchu porevolučními kormidelníky vymístěn za okraj hospodářských zájmů státu. A zbrojní průmysl? Ten jakbysmet. Současný český obranný průmysl zdárně získává druhdy direktivně vyklizené pozice a daří se mu expandovat. A protože interview děláme pro Časopis lidí a o lidech v cestovním ruchu, rád bych se vás, pane řediteli, zeptal, jak vy, člověk z jiné branže a člen top managementu legendární zbrojařské firmy, vnímáte současnou akceptaci průmyslu cestovního ruchu v České republice.
Přestože cestovní ruch celosvětově zaměstnává daleko víc lidí než obranný průmysl, vnímám jej především jako uživatel. Jsem rád, že už pominula psychóza devadesátých let, kdy pro Čechy cestovní ruch znamenal cestovat hlavně do zahraničí. Naši lidé začínají objevovat krásy Moravy, Slezska, Čech a Slovenska a domácí cestovní ruch opět nabývá na velkém ekonomickém významu. V souvislosti s produkcí České zbrojovky neopominu podotknout, že řada lidí (i když to zrovna není laciný koníček) tráví volný čas i své dovolené na střelnicích. A abych nezapomněl na produkci naší brněnské sesterské společnosti – kozlice, tak i ty do značné míry souvisejí s řadou podnikatelských aktivit cestovního ruchu.

Naše země byly po staletí proslulé řemeslnou zručností lidí. Nicméně záhy po „sametové revoluci“ došlo k výrazné eliminaci uplatnění vysoce specializované kvalifikované pracovní síly ve strojírenství, zejména pak v letecké a zbrojní výrobě. Naštěstí pro českou ekonomiku se našla řada nezdolných, kteří na našem území tyto výroby udrželi. To, že někdo zvládá odbornou strojařskou práci totiž není jen věcí kapitálu a odborného školství, ale i z generace na generaci předávané invence, zkušenosti a dovednosti.
Šikovní a odborně zdatní lidé, to je velmi limitující faktor. V letech 1993–94 proběhla delimitace učňovského školství. Odešlo od nás odborné učiliště, jehož žáky jsme si cíleně vychovávali. S učilištěm sice spolupracujeme i dnes, bohužel ale u nás zůstává velice málo jeho absolventů. Ano, je to dáno i tím, že v minulé době bylo tzv. „černé řemeslo“ podceněno, a tak nejsou puškaři. Až teprve rok dva dozadu se dostáváme k tomu, že se tyto profese opět učí. V naší branži jsou stěžejní nejen dělnické profese, ale i technické, a tak si vychováváme i konstruktéry, což lze dokumentovat na nových provedeních zbraní.

České zbrojovce nejen že se podařilo zachránit tradiční výrobu loveckých zbraní v Brně, ale údajně vyrábíte i pistole v USA.
Náš brněnský podnik zaměstnává třicet lidí. Na sklonku roku 2006 se nám od správce konkurzní podstaty podařilo koupit technologie na jejich výrobu. V roce 2007 jsme tak v Brně vyrobili téměř patnáct set kozlic, což je dobrý rozjezd. No a americká společnost Dan Wesson? Vyrábí pěkné zbraně – pistole a revolvery. Pistole jsou v několika rážích a provedeních a prodávají se i na českém trhu v našich podnikových prodejnách.www.czub.cz
www.cz-usa.com

Archiv vydání

2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001