Menu

Užívat si genia loci Františkových Lázní

25. 07. 2019

Generálního ředitele společnosti Lázně Františkovy Lázně, a. s., a předsedy Krajské hospodářské komory Karlovarského kraje Ing. Josefa Ciglanského jsem se zeptal, jaký byl pro jejich firmy rok 2018 a jak je to se vstupem západočeských lázní do UNESCO.
Vstup do United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization, to je téma, o kterém se v Západočeském trojúhelníku hovoří už několik let. Zdá se, že je to na dobré cestě a že projekt Great spas of Europe (Slavné lázně Evropy) jedenácti měst sedmi evropských zemí povede v červnu příštího roku v rámci mezinárodní sériové nominace k zápisu Františkových Lázní, Mariánských Lázní a Karlových Varů na seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. V současné době je orgánům UNESCO odevzdána požadovaná dokumentace a jeho inspektoři navštěvují jednotlivá lázeňská sídla.
Co se týče roku 2018, pro nás byl úspěšný. Měli jsme hodně hostů, ve struktuře 60 procent tuzemská klientela, 40 procent zahraniční. Pokračujeme v upgradu – zkvalitňování ubytovacích a stravovacích služeb i léčebné lázeňské péče. Hosté to oceňují, a tak jsme oproti roku 2017 dosáhli i lepší průměrné ceny za lůžkoden.

Těžíte z faktu, že příroda uzdravuje.
Byť se ostatní medicínské obory také zdokonalují, což se odráží v úspěšnosti léčby poskytované nemocnicemi, ambulantními a klinickými pracovišti, v sepětí s nimi se zdokonaluje rovněž medicínský obor balneologie a servis léčebného lázeňství vůbec. Naší tradiční indikací zůstává gynekologická léčba, jíž jsou Františkovy Lázně pověstné. V tomto kontextu si dovolím úsměvné vybočení. Když do našeho regionu při nedávné návštěvě Karlovarského kraje zavítal prezident České republiky, v nadsázce podotkl, že nejúspěšnější éra lázeňské léčby neplodnosti ve Františkových Lázních byla v dobách, kdy tu byl posádkou pluk dragounů. No, já tu dobu nepamatuji (smích). Dalšími indikacemi, které máme, jsou: léčba srdce a oběhového ústrojí; pohybového ústrojí; a následná onkologická péče. Ta má u onkologů velmi dobré jméno. Specializujeme se tu na stavy po ablaci prsu včetně edukace rekonvalescentek, jak se starat o své tělo a zejména o jeho lymfatickou soustavu.

Velkým magnetem, krom účinné léčebné lázeňské péče a genia loci Františkových Lázní, je vaše Aquaforum.
Jeho provoz jsme zahájili v roce 2005. Dnes se bere jako samozřejmá součást františkolázeňského života. Ne každý ale ví, že to byla soukromá investice naší společnosti. Bez dotací a v tehdejší době i bez podpory ze strany města. Dneska je to jedno z lákadel, díky kterému do Františkových Lázní a regionu vůbec přijíždí řada hostů a turistů.

S jakými novinkami vstupuje vaše akciová společnost do letošní hlavní lázeňské sezony?
Co se týče novinek, během zimní odstávky jsme například nově vybavili pokoje v lázeňském hotelu Tři růže. Náročnou klientelu novinkami přivítá i nejproslulejší z františkolá­zeňských hotelů, náš butikový hotel Tři lilie, byť není jednoduché v lázeňském městě, kam se jezdí hlavně za komplexní lázeňskou péčí, provozovat čistě ubytovací zařízení.


Je, nebo není? To už byla otázka na jeho ředitele a prezidenta VIP Clubu Františkovy Lázně Milana Průchu.
Boutique & spa hotel Tři lilie (1795) je nejstarším hotelem ve Františkových Lázních. Jsme tu pro všechny, snad vyjma těch lázeňských hostů, kteří potřebují léčebnou péči pod jednou střechou. Nicméně na léčebné pobyty je ve Františkových Lázních zaměřeno 95 % ubytovací kapacity. My tu jsme hlavně pro individuální klientelu. Pro rodinné akce, svatby či narozeniny. Tři lilie ráda využívá i korporátní klientela pro wellness, golfové a incentivní pobyty či konference. Nedávno tu například proběhly konference hejtmanů České republiky a konference německé ambasády.

Pane Průcho, jste velvyslancem Confrérie du Sabre d’Or – Bratrstva zlaté šavle – pro Českou republiku a držitelem řady rekordů v rychlostínání lahví šavlí. Daří se vám toto umění spojovat s hotelem?
Daří, a vynikajícím způsobem. Tři lilie před pětadvaceti lety rekonstruoval francouzský architekt Jean-Paul Meyer. Má láska k Francii se propojuje i v tom, že se hotelu snažím dávat francouzský styl. Pokud to slavnostní příležitost dovolí, provádí se tu mystická rytířská ceremonie Sabrage du Champagne. Zakomponovali jsme ji do několika pobytových programů, a tak jsem sabráží vítal například hejtmany nebo je součástí svatebních hostin. Programový balíček, při němž je hostům servírováno šampaňské, evokuje kouzlo historie. Je to jeden z našich top pobytů roku 2018 a věřím, že poptávka po něm bude letos ještě větší. Jako český velvyslanec rytířů Confrérie du Sabre d’Or se účastním řady akcí doma i v zahraničí, na nichž potkávám zajímavé lidi. Svoji šavli jsem tak mohl půjčit Václavu Havlovi, Karlu Gottovi a dalším osobnostem a při té příležitosti je pozvat do našeho hotelu Tři lilie. Tato ceremonie tak nezřídka bývá startem zájmu našich budoucích hostů zažít Sabrage du Champagne ve Františkových Lázních.

K pobytům ve Františkových Lázních je láká i atraktivní okolí.
Jak jsem zmínil, nejsme lázeňský léčebný dům. Hosté, kteří u nás bydlí, si s sebou nezřídka přivezou kola nebo si je tu půjčují. Pokud někdo přijede s malým pejskem, zpravidla řekneme ano, protože to není takový problém jako v léčebném zařízení. Je to na domluvě. Je-li skupina větší – třiceti čtyřiceti osob – může si pronajmout výhradně jen pro sebe celý hotel. Například na svatby, konference či firemní akce. Jsme hotelem, který je vyhledáván golfovou klientelou, neboť se nacházíme uprostřed exkluzivních golfových hřišť a spolupracujeme s nimi. Hostům samozřejmě necháváme svobodu, aby si zvolili to, co je baví. Někdo preferuje golf, někdo wellness zónu hotelu Tři lilie a relaxaci. Někdo vyjížďky na kole, jiný navštěvuje přírodní a historické unikáty našeho regionu, jako jsou například národní přírodní rezervace Soos či Chebské krovy, nebo se jede podívat na wagnerovské Hudební slavnosti do Bayreuthu (Bayreuther Festspiele, Richard-Wagner-Festspiele).

Letos jste znovuotevřeli provoz kavárny Café Tři lilie s terasou na promenádě.
A přidali k ní hotelový bar. Poskytli jsme tak hostům možnost užívat si genia loci Františkových Lázní do pozdních nočních hodin. A to i co se nápojů týče. Nejen šampaňského, ale i speciálních koktejlů a vynikajícího vína Zámeckého vinařství Johann W, Třebívlice, a během dne i dalších specialit, jako jsou vídeňská káva, dort Sacher, vaječný likér atd. Jako v dobách monarchie: stříbrné konvičky, historický porcelán… Další z jedinečností našeho hotelu je atrium s historickými sgrafity a zahradní atriovou galerií. V létě se zde konají komorní hudební produkce.

Diskrétnost je devízou hotelu. Nicméně, můžete zmínit některé z vašich význačných hostů? Nedávno, 12. dubna, si vzdělaný svět připomněl jeden z mezníků lidstva, 57. výročí prvního letu člověka do vesmíru. Byl u vás Gagarin?
Byl, i když ne tento slavný kosmonaut, ale kníže Gagarin. A mnoho dalších knížat, hrabat, arcivévodů, korunních princů a princezen. Mezi nimi i kníže Metternich a Johann Wolfgang Goethe. Proto máme v nabídce vína Johann W pěstovaná na území někdejšího třebívlického panství, jehož majitelka Ulrike von Levetzow byla přítelkyní a poslední láskou Johanna Wolfganga Goetha, a sekt Henkell Fürst von Metternich trocken. Velmi rádi k nám jezdívali Václav Havel, Vítězslav Nezval a řada dalších světových osobností. Ty nejposlednější odcestovaly dnes ráno a další přijedou odpoledne.


Archiv vydání

2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001

AKTUÁLNÍ ČÍSLO
VŠUDYBYL 05/2019
05/2019 číst aktuální číslo
Czech specials new
Restaurace Novoměstský pivovar