Menu

(Už vím)Proč se švédským stolům říká švédské

26. 01. 2001

Konečně na cestě
Po všech přípravách, kompletaci vybavení a rybářské techniky, jsem se ocitl v autobuse a vydal se na cestu za vzdálenými norskými fjordy.

O lodích jsem měl různé představy
Když jsem však uviděl loď, která zajišťovala trajekt, přesvědčil jsem se opět o síle lidského ducha. Loď pojme až 2000 cestujících, několik desítek aut a autobusů. Je to vlastně takové malé městečko. V devíti patrech najdete snad vše, na co si dokážete vzpomenout.Všechny možné druhy služeb, od kadeřnictví přes kosmetiku, masáže až po nespočet různých obchodů a obchůdků s potravinami, průmyslovým zbožím a samozřejmě s upomínkovými předměty.

Kterak láska prochází žaludkem, a to i na lodi
Přes všechny možnosti, jak si zpestřit pobyt na lodi, bylo největším lákadlem jídlo. V ceně lodního lístku je občerstvení, i když to, co nabízela tato trajektová společnost, by bylo možné nazvat labužnickým rájem. Švédské stoly nabízejí tolik lahůdek, že je snad v nadlidských silách vše byť jen ochutnat. Velké množství různých mořských plodů, ryb různě upravených – uzený losos, makrely, krevety, několik druhů kaviáru, dále pak spousty zeleniny, ovoce atd. Také pečivo, koláče, dorty a další cukrářské výrobky stojí za pozornost. Nabídka je završena velkým výběrem alko i nealko nápojů.

Norsko – země nádherných přírodních scenérií
Po absolvování takovýchto kulinářských orgií rádi složíte své tělo v kajutě. A protože plavba do Osla trvá přibližně 10 – 12 hodin, máte dost času si odpočinout. Po vylodění v Oslu byla před námi ještě několikahodinová cesta, ale za okny ubíhající překrásná přírodní scenérie vylučovala pocit nudy. Hory, řeky, jezera, vodopády, lesy, no prostě jedním slovem nádhera. Konečně jsme přijeli do místa určení. Tím byla srubová základna, ze které jsme se každé ráno vydávali dolů k vodě, kde už čekaly motorové čluny.

Norské fjordy jsou bohaté na nejrůznější druhy ryb
Podle ročního období zde můžete ulovit tresky, mníky, makrely, pstruhy a na podzim táhnoucí lososy. Výjimečně, při troše štěstí, vám uvízne na háčku třeba i mořská kočka nebo dokonce i žralok. Pro něj se však musíte vydat na volnější moře. Zkrátka – je to rybářský ráj i pro začínající rybáře, při rybaření můžete používat nejrůznějších rybářských technik. Počasí jsme měli vcelku pěkné, i když pro norské fjordy je jinak typické velmi proměnlivé a mění se během minuty.

Bouře
Mým nejhrůznějším zážitkem byla bouře, která nás s parťákem zastihla na volném moři. Velké vlny se vzdouvaly a narážely na příď, z nebe crčela voda a vodní tříšť se valila do člunu. Parťák pumpoval a pumpoval, já jsem ze všech sil držel loď přídí kolmo k vlnám. Jako malý kluk jsem v mnohých knihách četl o podobných situacích, ale tady jsem prvně na vlastní kůži pocítil hluboký respekt k síle moře. Po návratu jsem měl opravdu chuť políbit matičku Zemi a děkovat Bohu, že jsem přežil, tak, jak se to psalo v těch příbězích.

Přítulné kozičky
Norské fjordy ale nejsou jen o rybaření. V okolních lesích a ostrůvcích jsme i sbírali hojnost plodů – houby, obrovské borůvky a brusinky. Velmi poetický byl zážitek na jednom fjordu – stádo volně pasoucích se koziček. Jsou to polodivoká zvířata, která tam člověk zanechává od jara do podzimu na volné pastvě. Jsou velmi roztomilá, přítulná a zvědavá. Klidně se vám usadí v klíně a nechají se mazlit.

Troll – nápad na alternativní dovolenou
Po nádherných deseti dnech byl čas pomýšlet na návrat, a tak jsem chtěl pro své blízké zakoupit nějaký suvenýr. Nejzajímavějším suvenýrem je jednoznačně Troll. Je to lesní skřítek, národní talisman. Všude je mají v nejrozmanitějších velikostech a kreacích. Je to takový strážce lesů, hor a vod, které jsou na první pohled drsné, ale učarují každému, kdo miluje čistou, nepokořenou přírodu. Tuto svoji alternativní dovolenou si určitě příští rok zopakuji. Mohu ji každému vřele doporučit. A nejen rybářům!
-AG-


Archiv vydání

2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001

AKTUÁLNÍ ČÍSLO
VŠUDYBYL 01/2020
01/2020 číst aktuální číslo
Czech specials new