Menu

TOP HOTELS GROUP a.s. častým hostem na Hradě 

Už je to i na druhém Dohnalovi

25. 02. 2008


Krátce po převzetí ocenění v soutěži „Českých 100 nejlepších“ navštívil majitel a předseda představenstva společnosti TOP HOTELS GROUP a.s. Ing. arch. Vladimír Dohnal Pražský hrad ještě jednou. A to 13. prosince 2007, kdy se konal v Míčovně Pražského hradu další z koncertů v rámci prestižního hudebního cyklu Jazz na Hradě. Po jeho skončení proběhl za účasti mnoha významných hostů z řad manažerů velkých firem, poslanců a zástupců velvyslanectví slavnostní křest CD se záznamem jednoho z předešlých hudebních vystoupení, a sice Johnny Griffin Quartetu. Křtu se osobně účastnil prezident České republiky Václav Klaus, který společně s Ing. Dohnalem a Karlem Vágnerem CD před zraky přítomných hostů slavnostně pokřtil. Právě Václav Klaus inicioval v roce 2004 volný cyklus jazzových koncertů s názvem Jazz na Hradě. On také přišel s nápadem zachytit jejich jedinečnou atmosféru na zvukový nosič. A tak vznikla unikátní série CD, z nichž Johnny Griffin Quartet je již dvacátý v řadě.

Na titulní straně tohoto Všudybylu je fotografie z Pražského hradu z předávání diplomů „Českých 100 nejlepších“ 30. listopadu 2007 ve Španělském sále. V kategorii cestovní ruch se ho zhostil předseda Nejvyššího kontrolního úřadu Ing. František Dohnal (vpravo). Za společnost TOP HOTELS GROUP a.s. jej přebíral předseda představenstva Ing. arch. Vladimír Dohnal (vlevo), kterého jsem přišel vyzpovídat v souvislosti s hlavním tématem třetího vydání Všudybylu – postavením cestovního ruchu v České republice.
Pane předsedo, po roce 1989 byl český cestovní ruch našimi čelnými představiteli deklarován jako zóna nezájmu. Symbol „sametové revoluce“, který do značné míry určoval, co je in, svůj postoj k českému průmyslu cestovního ruchu zviditelňoval tak, že své mediálně sledované dovolené trávil kdesi u Středozemního moře. Také další ze stěžejních polistopadových osobností, hláškami, že si cestovní ruch pomůže sám, jeho vnímání tlačila do sféry trávení volného času mimo aktivity domácího a zahraničního obchodu. Pane architekte, v ALBION HOTELu i v TOP HOTELu Praha se často potkávám s těmi, které je možno souborně nazvat kapitány českého průmyslu a politické scény. Nakolik už (dle vašeho mínění) dospěli k tomu, že by i v Česku měl být cestovní ruch považován za strategické hospodářské odvětví už proto, že je s to generovat ohromné objemy zahraničního a domácího inkasa a vytvářet obrovské množství přímých i nepřímých pracovních příležitostí?

Bohužel jsem přesvědčen, že Ministerstvo pro místní rozvoj ČR pro rozvoj a podporu cestovního ruchu nedělá skoro nic. Navštívil jsem několikrát všechny důležité veletrhy cestovního ruchu, ať turistické nebo kongresové, a jen mohu závidět, co pro cestovní ruch dělají ostatní státy nebo vedení hlavních měst. Nástupem nového radního v Praze mám pocit, že cestovní ruch je pro město přítěží. Je pravda, že naše asociace by mohla přitvrdit v jednání, kdyby však bylo s kým. Pravda je, že i naši zástupci musí být lidé uznávaní. Toto snad v případě Ing. Hlinky funguje.

Na posledním Klubovém dni Asociace cestovních kanceláří ČR začátkem ledna na brněnském výstavišti bylo apelováno na to, aby osobní neúspěchy z podnikání v cestovním ruchu nebyly v médiích prezentovány jako obecné, a že samozvané „experty“, co si budují „věhlas“ na šíření kdejakých polopravd a výmyslů, je třeba hledat mimo řady ACK ČR.
Šíření obecného povědomí mezi lidmi o cestovním ruchu vnímám velice rozpačitě. Přímo mě děsí, když se jménem cestovních kanceláří, a nejen těch, ve veřejnoprávní televizi soustavně objevuje jedna a tatáž tvář, která v oblasti cestovního ruchu nepatří mezi velké a už vůbec ne směrodatné. To novináři nepoznají, že to je odpověď za každou cenu, ale nic moc, nebo nemají zájem na lepším obrazu našich firem? A Asociace hotelů a restaurací (AHR ČR) si sice vyboxovává místo na slunci, ale opravdu se zde pro české firmy, tj. malé hotely a restaurace, zatím dělá málo. Nebrečím, oba naše hotely jsou dostatečně velké, abychom si mohli některé záležitosti vyřídit sami. Je to jen konstatování. Myslím si, že nejen v politice, ale i ve spolkových aktivitách je občas potřeba svěží vzduch. Například Manažerský svazový fond – výběr tzv. manažerů roku v minulosti (Stehlík, Soudek atd.) zapříčinil, že je nikdo nevnímal a nebral vážně. Podařilo se dosti velkým úsilím nás všech zainteresovaných to trochu změnit a nyní nabývám dojmu, že vedení (Dr. Holub) upadá zase do starých zvyků.
Zmiňuji se o tom, že jsou generační nebo i jiné problémy i jinde, ale musíme si toho všímat a řešit je.

No, snad o něčem radostnějším, než je vnímání postavení průmyslu cestovního ruchu v Česku. Hotel ALBION, díky svým interiérům, kterých jste autor, se dostal do prestižního katalogu „Nejlepší z realit“. Pracoviště recepčních v TOP HOTELu Praha zkrášlují jedny z největších kompaktních ploch z polodrahokamů v Evropě. Takže teď se na vás obracím jako na tvůrce. Na architekta a stavitele.
Ale tohle mě neživí. To mě stojí peníze. Nicméně ocenění Albionu mne vyhecovalo. Zhruba třicet let se znám s majitelem královéhradecké firmy KÁMEN ENGINEERING s.r.o. Ing. Karlem Duškem. Ten kdysi přišel s tím, že má nádherné desky onyxu. Tak první (ty menší) jsme dali na čela obou barů v kongresové hale a nasvítili je, protože mají nádhernou kresbu. A protože jsem na výstavě FOR ARCH viděl, že má i větší onyxy, začal jsem „čmárat“ recepci, aby mi tam sedly. No a nyní nasvícené, s kouzelným prokreslením, jsou za zády našich recepčních. Host se může potěšit jejich krásou a pozitivní energií, která z nich vyzařuje.

Co ještě vám dělá radost?
To, že už jsem se mohl oprostit od představy, že všechno visí na Dohnalovi a Šnoblové. Že už je to i na druhém Dohnalovi, ale ne na tom z titulní strany. Na Radkovi Dohnalovi. Vím, že se vedle mne „dost blbě vegetuje“. Někdo, kdo mne kdysi zpovídal, to pak prezentoval, že slibuji krev, pot a slzy. To ostatní že neslibuji. Ne, že bych si hrál na Churchila, ale nemám rád takové ty nadpozemské sliby. A ty po smrti, ty už vůbec ne. Mám radost, že se nám slušně rozbíhá incomingová agentura TOP TRAVEL AGENCY. Přijali jsme pár lidí, o nichž jsme přesvědčeni, že umí, protože to předváděli ve svých předchozích pracovištích. Máme nového ředitele F&B, ředitelku cestovky, revenue managerku, obchodní náměstky atd. Začínáme daleko víc rozbíhat obchod, poněvadž, ne že by loňský rok nebyl dobrý, ale domnívám se, že jsme své možnosti využili z pětašedesáti procent. A to mě docela štve, takže uděláme všechno pro to, aby letošek byl lepší.www.tophotel.cz
www.albionhotel.cz

Archiv vydání

2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001

AKTUÁLNÍ ČÍSLO
VŠUDYBYL 02/2020
02/2020 číst aktuální číslo