Menu

Týden zahraničních Čechů

02. 11. 2003

Most mezi krajany a vlastí
Jedním z poslání Radia Praha – vysílání Českého rozhlasu do zahraničí – je vytvářet most mezi krajany a jejich někdejší vlastí. Z tohoto pohledu nejvýznamnější akcí letos byl „Týden zahraničních Čechů“, který proběhl od 28. září do 4. října v prostorách rektorátu Univerzity Karlovy. Šlo o největší setkání krajanů v posledních letech – do Prahy se jich sjelo na tři sta z třiceti zemí světa. Součástí Týdne bylo zahájení výstavy „Češi v Americe“ v Muzeu hlavního města Prahy. Krátce nato – 10. října – proběhla v Muzeu Policie ČR vernisáž výstavy „Český a slovenský exil 20. století“. Tato dosud největší výstava o exilu byla zahájena letos na jaře v Brně. Nyní je k vidění v Praze, v prosinci v Mnichově a v příštím roce v dalších evropských městech.

Krajané víc než vládní delegace
„Krajané jsou velmi důležitou složkou naší současnosti,“ prohlásil ve svém úvodním pozdravu premiér Vladimír Špidla, „jsou velvyslanci české kultury ve světě.“ Mimochodem krajané velmi ocenili, že je předseda vlády přišel osobně pozdravit. O významu krajanů a jejich práce pro současnou Českou republiku a pro její image se zmínili i další řečníci – předseda Senátu Petr Pithart, ministr zahraničí Cyril Svoboda a rektor Univerzity Karlovy Ivan Wilhelm. Většina účastníků setkání jim přizvukovala. „Krajané často zmohou víc než PR agentury a vládní delegace,“ prohlásil Jan Šinágl ze Švýcarska, „jde jen o to, aby nás česká politická reprezentace ocenila a snažila se nám pro naši práci vytvořit lepší podmínky!“

Problém národní identity
Nejčastějšími tématy krajanského rokování byly restituce, otázka dvojího občanství, problém národní identity, s níž zápasí zejména nejmladší generace krajanů, a podpora činnosti krajanských spolků. „Děláme, co můžeme,“ vysvětloval Zdeněk Lyčka, ředitel Odboru kulturních a krajanských vztahů Ministerstva zahraničí, které má finanční podporu krajanů na starosti, " ale na všechno bohužel nemáme. Podporujeme řadu krajanských aktivit, od vybavení škol a knihoven přes vysílání učitelů mezi krajany až po vydávání tiskovin. Bohužel, projektů je víc, než na co naše omezené prostředky stačí."

Významná česká žena ve světě
Novinkou letošního krajanského setkání bylo udílení ocenění „Významná česká žena ve světě“. Cenu získala někdejší krasobruslařská mistryně světa Ája Vrzáňová, poradkyně pěti amerických prezidentů Eliška Hašková-Coolidge, v Norsku žijící Běla Gran Jensen, která se angažuje v charitativní práci na Balkáně, kunsthistorička Šarlota Kotíková, pravnučka T. G. Masaryka, Edita Koch, která v Německu vydávala exilovou literaturu, Milena Grenfell-Baines, která se jako jedno z tzv. Wintonových dětí za války zachránila v Británii, kde dnes organizuje pobyty pro české studenty, módní návrhářka Blanka Matragi z Libanonu, která obléká arabské princezny, Barbara Lee Podoski, která za války i po ní sloužila v amerických ozbrojených silách a české veřejnosti známá Meda Mládková. „Hlavním smyslem ceny bylo říci těmto ženám, že o nich víme, že si jejich práce nesmírně vážíme a že doufáme, že na svou vlast budou stále hrdé a budou se k ní hlásit,“ uvedl jeden z organizátorů setkání Ivan Dubovický z ministerstva zahraničí.

Oldřich Černý pozitivně
Duchovní otec „Týdne zahraničních Čechů“ Oldřich Černý ze Švýcarska hodnotí letošní setkání pozitivně: „Samozřejmě jsou problémy, které přetrvávají, jako třeba otázky občanství nebo pomalé vydávání majetku, ale celkově jsem zaregistroval měnící se vztah české reprezentace k nám emigrantům. České úřady a instituce nám konečně naslouchají a začínají s námi komunikovat.“ Další informace o „Týdnu zahraničních Čechů“ jsou k dispozici na webových stránkách Radia Praha www.radio.cz pod heslem „Týden zahraničních Čechů“ a „Krajanská rubrika“.

Miroslav Krupička

www.radio.cz

Archiv vydání

2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001

Česká chuťovka
ahr - volba