Menu

Tuzemskou dovolenou plánují dvě třetiny obyvatel Česka

08. 07. 2015

Dvě třetiny Čechů plánují letos strávit alespoň část dovolené v tuzemsku. K nejlákavějším aktivitám patří pěší a poznávací turistika, koupání a vodní sporty, ale i pobyt na vlastní či pronajaté chatě nebo chalupě. Vyplývá to z průzkumu, který Institut turismu agentury CzechTourism provedl před začátkem letní turistické sezony.

Dovolenou v tomto roce rozhodně plánuje 85 % respondentů, ostatní dotázaní si zatím nejsou jisti, zda na dovolenou vyrazí. Z těch, kteří na ni určitě pojedou, jich jen 16 % zvolí výhradně návštěvu zahraničí. Drtivá většina turistů plánuje buď pouze tuzemský pobyt (41 %), nebo kombinaci tuzemské a zahraniční dovolené (36 %).
„Z výsledků průzkumu je zřejmé, že Česká republika je pro české turisty atraktivní destinací s významnými klady, mezi které patří menší finanční náročnost pobytu, absence jazykové bariéry, ale i bezpečnost destinace, která může při rozhodování hrát významnou roli u tuzemských i zahraničních turistů. Necelých čtyřicet procent dotázaných navíc uvedlo, že poznávání turistických cílů Čech, Moravy a Slezska je pro ně letos lákavější než turistické cíle v zahraničí,“ uvedla Monika Palatková, generální ředitelka agentury CzechTourism.
Mezi nejoblíbenější aktivity patří jako každoročně pěší turistika po horách, koupání, návštěvy hradů a zámků, cyklovýlety, ale také letní kulturní a gastronomické akce.
„Návštěva hudebních festivalů, gastronomických slavností i společenských událostí je trend, který oslovuje nejen mladou cílovou skupinu. Gastroturismus či enoturistika, kterým je přímo zaslíbena oblast jižní Moravy, je stále na vzestupu a lokální gastroslavnosti mohou být impulzem k návštěvě dané lokality, třeba v rámci cyklovýletu,“ dodává ředitelka Institutu turismu agentury CzechTourism Markéta Vogelová.
Tuzemskou dovolenou si Češi plánují nejčastěji na červenec a srpen v průměrné délce jednoho týdne. Celkem 35 % turistů si dopřeje dovolenou kratší – čtyři nebo pět dní. Na dva týdny a déle se na dovolenou v Čechách chystá jen malé procento Čechů.
Během tuzemské dovolené využijí čeští turisté k ubytování nejčastěji penziony či kempy, časté je také ubytování u přátel a známých. Zajímavou alternativou k hromadným ubytovacím zařízením je pronájem chaty či chalupy. Přestože je Česká republika ve světě vnímána jako národ chatařů, tuzemských turistů, kteří stráví dovolenou v pronajaté rekreační nemovitosti, je dokonce více než těch, kteří plánují pobyt ve vlastním objektu.
„Češi jsou národ individualistů. V loňském roce jsme takto v Česku ubytovali více než 21 tisíc turistů a každý rok jich v průměru o deset procent přibývá,“ uvedl Wolfgang Quilitz, ředitel společnosti Novasol, která se zabývá zprostředkováním pronájmu rekreačních objektů. Rozhodujícím činitelem je podle něj „value for money“, tedy dostatek soukromí a pohodlí při relativně nízkých nákladech.
Nejlákavějšími tuzemskými destinacemi jsou pro české turisty tradičně jižní Čechy, jižní Morava, Šumava a Krkonoše.
Mgr. Martina Fišerová, vedoucí tiskového oddělení CzechTourism


Archiv vydání

2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001

Česká chuťovka
ahr - volba