Menu

Turecká riviéra

30. 10. 2002

Velmi příjemné ubytování, výborná kuchyně, azurové moře, zábava a milí lidé.

Ať se rozhodnete strávit dovolenou aktivně či jen tak lenošením na pláži některého z romantických hotelů, Turecko vám nabídne všeho přehršel.

I.M.

Od Marmarisu po Antalyi
V těchto pošmourných podzimních dnech si možná nejeden z nás vzpomene na příjemné letní měsíce a na svoji dovolenou. V červnu 2002 jsem absolvovala poznávací cestu po ubytovacích kapacitách cestovní kanceláře DETUR na turecké riviéře, a tak vám zkusím následujícím textem přinést inspiraci pro plánování té příští dovolené. 

Bazar v Marmarisu
Největší a nejnovější turistické centrum na západním pobřeží je přístavní město Marmaris. Kromě množství hotelů a hotýlků nabízí Marmaris i malebné staré město se zábavní čtvrtí plnou diskoték a barů. Poblíž je i známý a rozsáhlý turecký bazar, který rozhodně stojí za návštěvu. Nákup je v Turecku rituálem, při kterém popíjíte silný černý či ovocný čaj a smlouváte s obchodníkem cenu, za kterou chcete zboží koupit. Ceny bývají nadsazené a je na vaší šikovnosti, za kolik si je nakonec odnesete.
Marmaris je také dobrým výchozím bodem pro návštěvu blízkého řeckého ostrova Rhodos.

Kemer, Belek, Side – oáza klidu
Nádherné dlouhé písčité pláže přecházejí v piniové háje, pod nimiž leží hotelové komplexy a prázdninové vesničky. Komplexy nabízejí velké spektrum služeb. Vynikající gastronomii vyzkoušíte v některé z hotelových restaurací či kaváren, slunit se můžete buď u bazénu se sladkou vodou, nebo na hotelové pláži. Sportovní vyžití vám zajistí posilovny, tobogany a skluzavky, vodní pólo, aerobik v bazénu, ping pong, volejbalová utkání a spousty dalších možností. Vy i vaše děti můžete využít bohaté nabídky animačních programů, které se pořádají celý den i večer.

Pamukkale
Pokud vás přestane bavit hotelový areál, zkuste se vydat na výjimečný přírodní útvar Pamukkale. Při lenošení v léčebných horkých pramenech můžete pozorovat pohádkovou scenérii doplněnou ruinami antického města.
Máte-li raději více adrenalinu, zkuste rafting na horské řece, která protéká nedalekým pohořím Taurus. Zkušení instruktoři se o vás postarají a vy si odnesete opravdu intenzivní zážitek.

Antalya
Majestátní Hadriánova brána a minaret Jivli jsou symbolem tohoto historického města. Kromě zajímavých historických památek má Antalye spoustu exkluzivních hotelů, nočních klubů a obchodů. K zajímavostem patří i aquapark „Dedeman“, první v Turecku.

Alanya
Původně pirátské město je dnes známo především nádhernou bílou písčitou pláží s jemným pískem a čilým turistickým ruchem. Nad pláží se tyčí na skále pevnost se seldžuckými hradbami. Ve městě můžete navštívit starý přístav, vytesaný ve skále, několik mešit, starý bazar, hrobky či jeskyni Damlatas s barevnými krápníky. Rozhodnete-li se pro výlet lodí, můžete si prohlédnout okolní mořské jeskyně.

Co určitě vyzkoušejte
Velmi doporučuji zajít si do pravé turecké lázně – Hamamu. Procedura očisty těla začíná v sauně, pokračuje tureckou lázní, kde vás masírují žíňkami a poté vás namydlí, po opláchnutí si skočíte na chvíli do příjemné perličkové koupele a pak vás zručný masér s pomocí voňavého olivového oleje namasíruje od hlavy k patě. Ven vycházíte velmi příjemně uvolněni a povzbuzeni.

Turecká noc
To je další věc, která stojí za to. Při večeři z vybraných jídel turecké kuchyně budete pozorovat břišní tanečnice a věřte, že z atmosféry tisíce a jedné noci se vám jen tak nebude chtít odejít.

Jídlo
Říká se, že turecká kuchyně je spolu s čínskou a indickou nejlepší kuchyní na světe. Kdo ji jednou okusil, dá nám určitě za pravdu. Pro tuto kuchyni je velice typická vyváženost mezi masem, přílohami a velkým množstvím ovocných nebo zeleninových salátů. Turci nabízejí vynikající speciality jako třeba kebab, kefte apod.
Typickými nápoji jsou především ayran, což je jogurt s vodou, smíchaný v poměru 2:1 a mírně okořeněný, z teplých nápojů káva a vynikající čaj, podávaný v malých 10 cl skleničkách,který je velice silný a velice dobrý.
Ivana Mitáčková


www.detur.cz

Archiv vydání

2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001

Česká chuťovka
ahr - volba