Menu

Tunisko loni 146 tisíc českých turistů

11. 07. 2006

S paní Rym Mellouki, General Manager for Czech Republic letecké společnosti Tunisair, jsem se poprvé potkala letos v únoru na pražském veletrhu, kde jsme se předběžně domluvily, že se potkáme. Osmé vydání Všudybylu a jeho tradiční hlavní téma – letecká doprava – k tomu bylo dobrým důvodem. Paní ředitelko, jak dlouho jste již v Česku? Nebyl pro vás příchod do Česka tak trochu šok?
Ne, bylo to příjemné překvapení. Jsem tu od prosince. Když jsem přijela, neznala jsem ani trochu místní trh a lidi, ale byla jsem opravdu mile překvapena.

Jak dlouho Tunisair létá do České republiky?
Do Prahy jsme začali létat v roce 1993. Začátky byly skvělé. Tehdy byly na trhu na linkách mezi Tuniskem a Českem pouze Tunisair a ČSA. A přesto, že je zejména o pobytové dovolené v tuniských přímořských letoviscích čím dál větší zájem, je už dnes na českém trhu opravdu velká konkurence. Celoročně máme z Česka jeden pravidelný let týdně, v létě jsou to tři lety týdně. Jeden do Tunisu a další dva do Monastiru. Letecká společnost Tunisair realizuje i mnoho charterových letů. Létáme do Bamaku, Dakaru, Alžíru, Maroka, Tripolisu atd. Letová flotila Tunisairu čítá 11 Boeingů 737 (126 míst), 12 Airbusů 320 (144 místa), 3 Airbusy 319 (320 míst) a 3 Airbusy 300, které mají kapacitu 263 místa.

Tunisko je v České republice velmi oblíbenou dovolenkovou destinace. Jak to vypadá ohledně incomingu Tunisanů do České republiky?
Popularity Tuniska u Čechů si velmi vážíme. Z druhé strany je o Českou republiku, hlavně Prahu, také velký zájem, ale situace je komplikovaná. Každý tuniský turista potřebuje do České republiky vízum. Tuniské úřady proto vyjednávají s vaším ministerstvem zahraničních věcí. Naše letecká společnost by samozřejmě vítala, kdyby se situace zlepšila. Již jsme provedli mnoho výzkumů trhu v České republice. Ostatně pravidelný srovnávací výzkum provádíme každých pět let. Bohužel, výsledkem je, že mezi Českou republikou a Tuniskem se neuskutečňuje téměř žádný obchod. Mezi Tuniskem a Českem tedy chybí business klientela, která je pro každou leteckou společnost vítaná, ba dovolím si tvrdit, strategicky významná. Orientujeme se proto hlavně na turistickou klientelu. Minulý rok navštívilo Tunisko sto čtyřicet šest tisíc turistů z České republiky.

Jak jste spokojeni s pražským letištěm?
Velmi. Je s ním vynikající spolupráce. Trošku problematičtější je, že máme málo slotů, což je pochopitelné. Na Letišti Praha operuje mnoho leteckých společností a téměř každá by chtěla získat přídavný let.

Když jsem na letošním veletrhu Holiday World v Praze dělala interview s ředitelem Tuniského národního úřadu pro cestovní ruch panem Mani, ochutnala jsem mnoho výborných sladkých zákusků. Je známé, že na palubě Tunisairu je výborný catering a že servírujete typicky tuniská jídla.
Tunisané milují sladké. Máme tedy mnoho sladkých, zejména medových zákusků, které jste také ochutnala. Na prvním místě musím ale vyzdvihnout především tuniské datle, dále pak známý kuskus. Troufám si tvrdit, že spolu s tradiční tuniskou pohostinností, přírodou a báječným koupáním je právě tuniská kuchyně tím, co nejvíce motivuje turisty trávit dovolené u nás v Tunisku.

Jaké má Tunisair v Česku plány do budoucna?
Své pravidelné lety zachováme i v příštích letech. Vzhledem k obrovské popularitě dovolených v Tunisku u českých obyvatel se chceme ve větší míře prosazovat na zdejším trhu charterové letecké přepravy. Od nízkonákladových společností se Tunisair liší zejména důrazem na vysokou úroveň palubních služeb včetně již zmiňovaného cateringu.

www.tunisair.com

Archiv vydání

2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001

AKTUÁLNÍ ČÍSLO
VŠUDYBYL 02/2020
02/2020 číst aktuální číslo