Menu

Tolerance k netoleranci 

08. 07. 2015

Sabatina James dnes žije v Německu a bojuje za práva muslimských žen v Evropské unii. Proč se o takové věci vůbec nemluví? Protože se žvaní o politické korektnosti. Kde zůstala v tomto případě ochrana lidských práv? Sabatina James to vyjádřila stručně a výstižně, že slabinou Evropy je tolerance k netoleranci.
Občanská společnost je moje dlouhodobé téma. Proč nemá prakticky žádná muslimská země pevnou a funkční občanskou společnost? Podle Hegela je základním pilířem občanské společnosti vzájemné uznání. Princip vzájemného uznání je ale něco, čemu se v muslimských zemích vůbec nedaří. Islám zásadu vzájemného uznání nemá. Je nepřátelský k samotné myšlence občanské společnosti jako něčeho odlišného od státu. A tak v muslimských zemích mají problémy odbory, ženská hnutí i různé zájmové organizace. Ekologické hnutí prakticky neexistuje. Přitom málokde je taková ekologická krize jako v severní Africe a na Blízkém východě.
Jistě, tu a tam se najde výjimka. Třeba Írán, na rozdíl od arabských zemí má silné odbory a také ženské hnutí. Má pozoruhodnou kinematografii, která reflektuje zárodky občanské společnosti. V Turecku byl tradiční kult státu jako něčeho nadřazeného, ale v poslední době i tam sílí občanská společnost. Vybavil jsem si, jaký šok utrpěli obyčejní Turci, když v době ničivého zemětřesení pro ně stát neudělal vůbec nic. Iniciativa ve prospěch obětí přišla od občanů, kteří organizovali pomoc přes internet a mobilní sítě.
Tyto příklady ukazují cestu, jak postupovat dál ve vztahu k muslimským zemím. Hledat spojence, diferencovat. Podporovat odbory i zájmové organizace. Pomáhat ženskému hnutí. Uvědomit si, jaký potenciál pro vzájemné vztahy představuje ekologické hnutí. Bude-li se rozvíjet, byla by to ostatně šance i pro náš evropský průmysl. Jenže to je téma na jinou debatu.
Přihlouplé výkřiky o povinných kvótách uprchlíků pro evropské země jsou kontraproduktivní. Nepomohou nikomu a ničemu, zato mohou vést ke xenofobii a rasismu. Čas od času se k tématu vztahu mezi Evropou a islámem vrátím. Třeba statěmi o vztahu islámu a ekonomické teorie. Podle různých sond by chtělo do Evropy odejít asi 100 milionů lidí ze severní Afriky. Avšak to není v silách Evropské unie absorbovat. Lépe je pomoci stabilizaci situace v domovských zemích. A neslevovat z obrany hranic a samozřejmě nedovolit to, co se nyní rýsuje, aby se z uprchlíků stal výnosný byznys. Italská mafie jde už touto cestou. Měli bychom si položit i otázku, zda USA svými akcemi nespustily něco, co přinesl náraz Hunů jako spouštěč stěhování národů. Čtěme Grantovu knihu o deseti příčinách zániku Říše římské. Leccos nám bude povědomé. O situaci rozvojových zemí a islámu se systematicky a dlouhodobě zajímám, a proto jsem v Evropském parlamentu hlasoval proti povinným kvótám.
Miloslav Ransdorf


Archiv vydání

2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001

Česká chuťovka
ahr - volba