Menu

Ta fantastika…

31. 10. 2004

Lucie Bílá: „Schůzi jsme tu ještě neměli…“
Spolumajitelka pražského divadla Ta Fantastika Lucie Bílá vítala účastníky Klubového dne Asociace cestovních kanceláří ČR prohlášením, že schůzi v tomhle divadle ještě neměli. Brzy se prokázalo, že situace v českém cestovním ruchu nemá daleko k tragikomedii a černému divadlu, kde se dějí věci popírající logiku a fyzikální zákony. Česká republika je sice od 1. května členem Evropské unie, ale zákon č.159/1999 Sb. o některých podmínkách podnikání v cestovním ruchu s touto skutečností nekoresponduje a dva roky připravovaná novela ještě nebyla projednávána vládou. Úředníci Ministerstva pro místní rozvoj ČR se sice již dohodli s představiteli profesních svazů na přijatelném znění, ale aby novela mohla platit pro příští sezonu, musel by už text být přinejmenším v senátu. Jenže to se nemůže stihnout ani při projednávání v nouzovém režimu. Cestovní kanceláře a agentury i jejich klienti se tak mohou dále „těšit“ na to, že podvodníci a obchazeči budou mít všechny kritizované díry zákona k dispozici. A pokud se najde pracovitý kontrolor, může si lámat hlavu nad tím, co vlastně platí pro podnikání subjektů z členských zemí, které u nás podnikat smějí a nesmějí – jak se to vezme.

Co dodnes mnoho slečen neumí
Čeští turisté letos vycestovávali hojně. Převaha nabídky se ukázala nezvládnutelnou jen pro čtyři cestovní kanceláře. Přesto trend koncentrace klepe na dveře a cestovní kanceláře musí vážně přemýšlet, co dál: zda specializace, fúze nebo přechod na agenturní služby. Zajímavá v tomto kontextu byla informace generálního ředitele Čedoku Ing. Miroslava Rese o tom, že v USA nastal po přechodném poklesu kvůli internetu nový boom právě u prodejců, protože řada klientů chce osobní přístup a radu. Je v tom naděje i výzva: chcete-li, aby k vám klienti stále chodili, nabídněte jim víc než jen ukázání nebo přečtení katalogu, což ale dodnes mnoho slečen za pultem neumí. Spojování velkých do ještě větších celků demonstroval moderátor Jan Papež, který oznámil připojení své firmy Marco Polo International k CK Fischer.

Ignorují zákon velkého obratu
Situace v incomingu připomíná absurdní tragikomedii neméně. Od května platí nový zákon o DPH. Kromě sporných sazeb zavedl i nové a sporné definice. Veškerý výklad je omezen na informaci na webech Ministerstva financí ČR, které lze ze dne na den změnit a nemají zbla závaznosti. ACK ČR několikrát žádala MF i MMR, aby byl vydán aspoň metodický pokyn řady D, jak to bývalo zvykem. Marně. Zatím žádné průšvihy nejsou, ale až za pět let přijde daňová kontrola, může podnikatel těžce platit za laxnost těch, které financuje ze svých daní. Kauzou sui generis jsou sazby DPH. Zkušenosti z výsledků letní sezony říkají, že vyšší sazba DPH u stravovacích služeb přinesla nižší objem vybraných peněz. Kdyby tuto anabázi sledoval Tomáš Baťa, asi by si ukroutil hlavu. Že by ještě dnes někdo ignoroval zákon velkého obratu? A nechápal, že obejít daně je tak snadné? Ať už pomocí spřažené firmy v daňovém ráji, Kyprem počínaje, nebo dělením na neplátce, o méně legálních tipech nemluvě.
Ing. Eva Mráčková, Praha, 22.9.2004

www.ackcr.cz

Archiv vydání

2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001

AKTUÁLNÍ ČÍSLO
VŠUDYBYL 02/2020
02/2020 číst aktuální číslo