Menu

Své moře každý nosíme s sebou

30. 10. 2002

Své moře si každý v sobě nosíme s sebou. Beztížný stav při plavání a potápění či pravidelně konejšivý příboj v mnoha lidech vyvolávají pocity zpravidla blažené. Možná i proto, že plaváním či šnorchlovámím čemusi v sobě, své biologické prapodstatě, umožňujeme vrátit se na chvíli zpátky do konejšivé náruče, z níž nás, suchozemské tvory, obsahující 70 % vody, vytrhla evoluce a následně pak téměř jednoho každého z nás, křičícího a plačícího, ruce porodníka. 

Prioritou kyblíčky a lopatičky
Poslední dobou každoročně v době blížících se prázdnin vyrážíváme my, čtyři chlapi (zřejmě jedna z největších kumulací mužů s příjmením Kainc na světě), na bezstarostné jízdy. Otec, který bude své osmdesáté narozeniny slavit ve stejném roce a měsíci jako České aerolinie, letos po prázdninách prvňák Matouš, páťák Martin a já. Koncem května jsme ale jako loni nezkoušeli, co všechno společně s loďmi, stany, spacáky a spoustou dalších pro čundrování a bivakování „nezbytných“ věcí naskládáme do stařičkého rezavého favoritu. Do letadla se toho totiž vejde podstatně více. A tak jsme testovali, co všechno ještě jsme schopni narvat do kufrů. Především díky mamince, která synům připravila hromady nezbytných věcí, bez nichž jsme se pak v pohodě čtrnáct dní obešli. Prioritou ovšem i tak zůstaly kyblíčky a lopatičky. Autíčka, papíry a pastelky. Nafukovací člun. K nim pak přibyly šnorchly, masky, ploutve a plavecké brýle.

Jako v exkluzivním akváriu
Cílem naší cesty byla biblická Sinaj. Shar El Sheikh, ležící v nejjižnějším cípu poloostrova. Rudé moře mne uchvátilo již během našeho prvního setkání v létě roku 1999 v Hurghadě. Ledva ponoříte hlavu pod hladinu, okamžitě si připadáte jako v exkluzivním akváriu. Něco úžasného. Kontrast pouště, která vás obklopuje nad hladinou, a neskutečně bujného života pod ní, působí velice silně. Také letos v květnu se zázemím špičkových služeb partnerů cestovní kanceláře Exim Tours jsme den co den šnorchlovali mezi korálovými útesy a vzájemně se okukovali s rybami. Každý si své moře nosíme v sobě s sebou. Čas od času je ale prospěšné dát mu splynout s čímsi, co jej přesahuje. V Rudém moři v Egyptě je to díky cestovní kanceláři Exim Tours možné po celý rok.

www.eximtours.cz

Archiv vydání

2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001

Česká chuťovka
ahr - volba