Menu

Restaurace Beseda v historickém šenkovním domě U Lichviců z 15. století je školním zařízením. Z oken salonků i letní terasy je nádherný výhled na historické Žižkovo náměstí, starobylou kašnu, muzeum a radnici. Nabízí služby v mázhauzu s 38 místy, ve stylové myslivě pro 20 hostů, svatebním salonku se 30 místy a jídelně se 40 místy u stolu. V letních měsících je servírování jídel zajišťováno i na terase. Muzeum pivovarnictví Tábor s minipivovarem ve sklepních prostorech domu kromě stálé expozice zajišťuje přednášky o historii pivovarnictví a táborských zajímavostech, výstavy a workshopy.

Školní restaurace Beseda

28. 02. 2019

Rozhovor se zástupkyní ředitele Střední školy obchodní, služeb a řemesel a Jazykové školy s právem státní jazykové zkoušky, Tábor, Bydlinského 2474, Ing. Ivanou Proškovou jsem zahájil návratem do časů, kdy naše rodina bydlela v Sezimově Ústí.
Paní inženýrko, v dětství mě fascinovala restaurace stojící na Žižkově náměstí vedle kostela, ve které tehdy končila prohlídková trasa táborským podzemím, do něhož se sestupovalo na opačné straně náměstí…

Již řadu let je tato výrazná dominanta Žižkova náměstí, restaurace Beseda, naším školním zařízením. V přízemí má restaurační provozy s kuchyní, kde vykonávají praxi žáci oborů hotelnictví a kuchař-číšník. V prvním patře je moderní cukrárna, kde probíhá odborná praxe žáků oboru cukrář. V patře jsou i dva pokoje, kde se lze ubytovat. V podzemí máme muzeum pivovarnictví se školním minipivovarem, kde se ve dvounádobové varně vaří pivo Lichvice. Muzeum se zapojuje do Muzejní noci a konají se tam vernisáže, například kalendářů z historických fotografií z archivu nejdéle působícího českého fotoateliéru Šechtl a Voseček aj.

Dnes jsem v Besedě rozesmál vaše žáky, když jsem si po prohlídce muzea u baru poručil vánoční tmavý speciál Lichvice s poznámkou, že si potřebuji doplnit vzdělání. A skutečně. Měl pro mě objevně medovou, lehounce karamelově příjemnou chuť.
Žáci naší školy kromě této restaurace vykonávají praxi i v dalších zařízeních a veřejnosti se prezentují také zajišťováním rautů. Loni je zajišťovali pro účastníky slavnostního vyhlášení vítězů ankety Nejúspěšnější sportovec Jihočeského kraje roku 2018, pro Krajský úřad v Českých Budějovicích nebo pro město Tábor v rámci festivalu Táborská setkání. Účastní se také gastronomických soutěží, například na Gastrofestu. Druhé místo loni obsadili v kuchařské soutěži na výstavě Vzdělání a řemeslo v Českých Budějovicích. A loni na jaře se naše cukrářky podílely na výrobě velkého dortu pro TravelFest zapsaného do České knihy rekordů. Úspěšní jsou i žáci jiných oborů, například naše žákyně oboru knihovník uspěla v literární soutěži Jihočeská žabka.

Tábor je významnou spádovou oblastí. Co ale žáci, kteří to mají do Tábora daleko? Mohou u vás bydlet?
Ano. V Domově mládeže. Většina žáků naší školy je z Tábora a okolí, ale ti z větší vzdálenosti této možnosti využívají. Hlavně z oboru knihovnictví, který vyučujeme jako jediná škola v Jihočeském kraji. V našem areálu máme i stravovnu, takže děti mají vše v jednom místě.

Před Vánoci jste tu měli Zdeňka Pohlreicha.
O besedování s ním měly děti obrovský zájem. Takové akce jsou pro žáky velkým přínosem, protože se dozvědí řadu zajímavostí z praxe. Stejně důležité jsou pro ně i různé workshopy a kurzy, jako barmanský, baristický či studené kuchyně, které mohou během studia absolvovat. Jezdí také do Barového institutu v Nehvizdech u Prahy. A praxi vykonávají i v zahraničí. V posledních letech byli například v Chorvatsku, Itálii a na Sardinii.


Archiv vydání

2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001

AKTUÁLNÍ ČÍSLO
VŠUDYBYL 03/2019
03/2019 číst aktuální číslo
Restaurace Novoměstský pivovar
Czech specials new