Menu

Sedm tisíc let vývoje umění starověkých kultur– expozice k 215. výročí Národní galerie v Praze

25. 02. 2011

Druhá nejstarší evropská
instituce svého druhu po pařížském Louvru otevřela 4. února 2011 expozice starověkého umění v paláci Kinských na pražském Staroměstském náměstí. Umění nejstarších kultur světa, které dosud v nabídce pražských stálých expozic chybělo, nabízí cestu z Egypta a Núbie v údolí Nilu přes starověké Řecko, Řím a Přední východ až do Číny, Tibetu a Japonska. Na prestižním kulturním projektu se vedle Národní galerie v Praze podílí i Národní muzeum a odborníci z pražské Univerzity Karlovy.

Velké světové kultury
Starého světa, tedy Evropy, severní Afriky a Asie, které byly Evropanům přístupné již před objevením Nového světa na konci 15. století, se potkávají v nové expozici. Rozsáhlý soubor unikátních děl antických umělců (egyptské rakve i klínopisné tabulky, amfory, keramika, sklo, bronzové výrobky a drobné plastiky), zavede návštěvníky mnohem dál do minulosti a představí jim sedm tisíc let vývoje umění starověkých kultur.

Asijskému umění
je věnováno třináct sálů prvního patra. Hned v prvním z nich se představuje chlouba sbírek Národní galerie v Praze, soubor starověkého čínského umění. K vidění jsou tu například rituální disky a plakety z nefritu, bronzové obřadní nádoby, dýky, zrcadla a zvony či soubor čínského hrobového umění od jednoduchých figur z neglazované hlíny až po velké, glazurami zdobené sochy zvířat, přízračných bytostí i lidí.

Tradici čínského sochařství
a nebo buddhistické umění tibetské oblasti prezentují další sály. Za pozornost zde stojí především mimořádný soubor závěsných obrazů s náměty mandal. V sekci dekorativního umění jihovýchodní Asie se představuje především umění laku a kovu, porcelán a japonská i čínská keramika, která se do Evropy dovážela už od 16. století. Stálou expozici starověkého umění doplňuje výstava korejského umění s předměty, zapůjčenými z Národního muzea Koreje v Soulu.

K interaktivní činnosti
je návštěvníkům bez rozdílu věku přístupný ateliér ve druhém patře paláce. K dispozici jsou zde rozmanité výtvarné potřeby, výstavní katalogy pro prezenční čtení a ORIENTační pracovní listy či šablony. Zájemci si mohou složit křehké papírové origami, vyzkoušet si vázání symetrických a asymetrických uzlů v orientálních kobercích anebo se mohou pokusit obléci docela obyčejné kimono.V ateliéru jsou umístěny také hmatové expozice japonské skulptury a korejské keramiky, v přízemí zadního traktu paláce Kinských je k dispozici prodejna uměleckohisto­rických publikací.

Více tipů na výlety a dovolenou v Česku najdete na www.kudyznudy.cz.


Archiv vydání

2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001

AKTUÁLNÍ ČÍSLO
VŠUDYBYL 02/2020
02/2020 číst aktuální číslo