Menu

Sedm tisíc let vývoje umění starověkých kultur– expozice k 215. výročí Národní galerie v Praze

25. 02. 2011

Druhá nejstarší evropská
instituce svého druhu po pařížském Louvru otevřela 4. února 2011 expozice starověkého umění v paláci Kinských na pražském Staroměstském náměstí. Umění nejstarších kultur světa, které dosud v nabídce pražských stálých expozic chybělo, nabízí cestu z Egypta a Núbie v údolí Nilu přes starověké Řecko, Řím a Přední východ až do Číny, Tibetu a Japonska. Na prestižním kulturním projektu se vedle Národní galerie v Praze podílí i Národní muzeum a odborníci z pražské Univerzity Karlovy.

Velké světové kultury
Starého světa, tedy Evropy, severní Afriky a Asie, které byly Evropanům přístupné již před objevením Nového světa na konci 15. století, se potkávají v nové expozici. Rozsáhlý soubor unikátních děl antických umělců (egyptské rakve i klínopisné tabulky, amfory, keramika, sklo, bronzové výrobky a drobné plastiky), zavede návštěvníky mnohem dál do minulosti a představí jim sedm tisíc let vývoje umění starověkých kultur.

Asijskému umění
je věnováno třináct sálů prvního patra. Hned v prvním z nich se představuje chlouba sbírek Národní galerie v Praze, soubor starověkého čínského umění. K vidění jsou tu například rituální disky a plakety z nefritu, bronzové obřadní nádoby, dýky, zrcadla a zvony či soubor čínského hrobového umění od jednoduchých figur z neglazované hlíny až po velké, glazurami zdobené sochy zvířat, přízračných bytostí i lidí.

Tradici čínského sochařství
a nebo buddhistické umění tibetské oblasti prezentují další sály. Za pozornost zde stojí především mimořádný soubor závěsných obrazů s náměty mandal. V sekci dekorativního umění jihovýchodní Asie se představuje především umění laku a kovu, porcelán a japonská i čínská keramika, která se do Evropy dovážela už od 16. století. Stálou expozici starověkého umění doplňuje výstava korejského umění s předměty, zapůjčenými z Národního muzea Koreje v Soulu.

K interaktivní činnosti
je návštěvníkům bez rozdílu věku přístupný ateliér ve druhém patře paláce. K dispozici jsou zde rozmanité výtvarné potřeby, výstavní katalogy pro prezenční čtení a ORIENTační pracovní listy či šablony. Zájemci si mohou složit křehké papírové origami, vyzkoušet si vázání symetrických a asymetrických uzlů v orientálních kobercích anebo se mohou pokusit obléci docela obyčejné kimono.V ateliéru jsou umístěny také hmatové expozice japonské skulptury a korejské keramiky, v přízemí zadního traktu paláce Kinských je k dispozici prodejna uměleckohisto­rických publikací.

Více tipů na výlety a dovolenou v Česku najdete na www.kudyznudy.cz.


Archiv vydání

2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001

festival krumlov 34
laco deczi
czech semicon