Menu

Sedm světů k objevování

01. 12. 2014

S jednatelkou společnosti Canaria Travel Lenkou Vikovou se potkáváme 20. října 2014 v Praze v Jungmannově ulici. Hned po vstupu do její cestovní kanceláře mne zaujala stěna obložená lávovými kameny, vyzařující energii Kanárských ostrovů a navozující jejich atmosféru.
Paní Lenko, 16. října 2014 jsme se potkali v 24. patře pražského hotelu Corinthia Towers na prezentaci Kanárských ostrovů a chystaného kanárského leteckého hubu pro střední Evropu. Spolu s prezidentem regionální vlády Kanárských ostrovů se jí zúčastnila reprezentace tamního destinačního managementu a hotelů.
Jsem ráda, že prezident Kanárských ostrovů pan Paulino Rivero opět přijal naše pozvání do Česka a přijel osobně podpořit náš projekt. Je pro nás velmi důležité, aby si i nejvyšší státní představitelé mohli vyzkoušet na vlastní kůži služby, které poskytujeme turistům. Když totiž někomu v tak vzdálené destinaci vykládáte, že Praha je nejlepší místo – a on v Praze přitom nikdy nebyl – že Travel Service je naše největší letecká společnost a Canaria Travel touroperátor, který žije výhradně Kanárskými ostrovy, může to vnímat jako propagandu. Proto jsme si dali před rokem za úkol přivézt pana prezidenta do Prahy, a tady na místě jemu a jeho doprovodu ukázat, kdo jsme a co děláme. Takovou propagaci, jakou Kanárským ostrovům děláme, asi nečekal. Byl velmi překvapen, že se už víc než dvacet let věnujeme jen a jen „jeho“ destinaci. Asi i proto jsem v letošním roce jako první cizinec v historii převzala z rukou pana prezidenta mimořádné ocenění „Premio de turismo 2014“ za mezinárodní propagaci Kanárských ostrovů. Mimochodem, každý rok se oceňují maximálně tři firmy, společnosti nebo fyzické osoby, které se významným přínosem podílejí na rozvoji cestovního ruchu. Byla pro mne obrovská čest, že jsem mezi vybranými figurovala právě já.

Společně s představiteli letecké společnosti Travel Service a Letiště Václava Havla Praha jste v Corinthii prezentovali záměr vytvořit v Praze středoevropský hub pro Kanárské ostrovy.
S touto myšlenkou si pohráváme už půldruhého roku. Poprvé jsme pana prezidenta Riveru do Prahy přivezli před rokem, kdy jsme hub pro pasažéry cestující přes Prahu na Kanárské ostrovy začali koncipovat. 3. října 2013 se tu s náměstkem ministra pro cestovní ruch a šéfkou Promotur Turismo de Canarias zúčastnil konference, kterou jsme pořádali pro cestovní kanceláře a agentury spolupracující s Canaria Travel a leteckou společností Travel Service. Sjeli se na ni zástupci Travel Service Slovensko, Travel Service Maďarsko, Travel Service Polsko, Travel Service Rumunsko, ale také naši partneři z Tel Avivu. Představitelům Kanárských ostrovů se náš záměr líbil a rozhodli se tento projekt podpořit, neboť si uvědomují, že Velká Británie, Německo nebo Skandinávie už asi výrazně neporostou. Proto hledají další zdrojové trhy, chtějí oslovovat vznikající „mercados emergentes“, a my pro ně představujeme ideálního partnera. Vědí, že Canaria Travel se jako touroperátor specializuje výhradně na Kanárské ostrovy a že Kanárské ostrovy podrobně známe. Dalším faktorem je, že za sebou máme úspěšnou leteckou společnost Travel Service, která má základny v řadě evropských destinací, a že Praha má opravdu geograficky skvělou polohu v srdci Evropy. Proto se zástupcům Kanárských ostrovů záměr vybudovat v Praze mezinárodní tranzitní hub velmi zamlouvá. Vytvořili jsme nový rezervační systém Canary-booking.com, kde budeme nabízet spojení mezi Evropou a Kanárskými ostrovy. Představili jsme jej právě na této konferenci, kam jsme pozvali cestovní kanceláře a agentury, které by rozvoj tímto směrem mohl zajímat. Přítomni byli i ruští touroperátoři, kteří vozí klienty do Prahy. Vedle „pražských balíčků“ by tak mohli nabízet i kombinované, Praha – Kanárské ostrovy. Navzdory tomu, jak je Ruská federace ohromná, totiž charterové lety na Kanárské ostrovy odlétají pouze z Moskvy a Sankt Petěrburgu. Ročně tedy na Kanárské ostrovy více než sto padesát tisíc Rusů přiletí přes jiné letiště, než odkud vylétají. Ruští cestovatelé mají Prahu rádi, a pokud chtějí na Kanáry, proč by nelétali přes ni? Proč by si v Praze neudělali třeba dvoudenní kulturní program? Teprve čas ale ukáže, jestli jsou naše představy správné.

Současných pět letů týdně chcete rozšířit tak, aby od roku 2015 bylo z Prahy na Kanárské ostrovy každodenní spojení.
Na tomto leteckém mostě budou spolupracovat i kanárské aerolinky Binter Canarias, které zajišťují přepravu mezi jednotlivými ostrovy souostroví. Dále jsme pro destinaci Kanárské ostrovy uzavřeli codesharovou spolupráci i s ČSA. Ta umožní návaznost sítě Českých aerolinií, jako například linek směřujících z Ruska, na pravidelné a charterové lety Travel Servisu na Kanárské ostrovy. Letiště Václava Havla Praha se tak stane hubem, přes který budou díky transferům cestovat na Kanárské ostrovy i pasažéři z Ruska, Polska, Bulharska Maďarska a odjinud.

Jak na tom Canaria Travel byla v loňském roce?
Rok 2013 byl pro nás velmi úspěšný. Ani ne tak do množství klientů, to se setrvale drží mezi pětadvaceti až třiceti tisíci, ale díky tomu, že jsme na jaře přepravili jubilejního půlmiliontého zákazníka. A to je hezká vizitka. Máme velké množství klientů, kteří se k nám vracejí a užívají si na Kanárech naprosté stability – nejen počasí, ale hlavně politické situace. To je aspekt, který turisté poslední dobou hodně zvažují. Dobře vědí i to, že na Kanárech funguje kvalitní infrastruktura. Na každém kroku je zřejmé, že tu všechno dávají ve prospěch cestovního ruchu, aby byl každý návštěvník spokojený. Nespornou výhodou Kanárských ostrovů je fakt, že každý ze sedmi velkých ostrovů je naprosto ojedinělý a odlišný. Pokud se na Kanáry vydáte na delší dobu, můžete během jedné dovolené navštívit i několik z nich. A určitě to stojí za to, neboť skutečně platí náš slogan – Sedm různých ostrovů, sedm světů k objevování.

Prezentace Kanárských ostrovů byla spojena i s gastronomickým poznáváním.
Abychom Kanáry neukazovali jen na obrázcích, rozhodli jsme se je prezentovat i přes chuťové buňky. Přivezli jsme kanárská vína, sýry, dokonce i pověstné malé brambůrky „papas arrugadas“, vařené ve slupce s červenou omáčkou zvanou „mojo“. No, řekněte, kdo by odolal chuti Kanárských ostrovů?Archiv vydání

2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001

AKTUÁLNÍ ČÍSLO
VŠUDYBYL 02/2020
02/2020 číst aktuální číslo
Czt