Menu

SAS do nového tisíciletí s novými 22 stroji Airbus

21. 12. 2000

Kodaň, letiště světa roku 2000
Letecká společnost SAS (Scandinavian Airlines System) vstupuje do nového tisíciletí „v plné zbroji“. Ekonomické výsledky loňského roku jsou velmi příznivé a vytvářejí solidní základ pro další expanzi v novém tisíciletí. SAS má skvělé zázemí v kvalitě svého mateřského letiště Kodaň, což dokazuje skutečnost, že kodaňské letiště bylo v roce 2000 vyhlášeno nejlepším letištěm na světě. SAS také neustále pracuje na inovaci leteckého parku a zkvalitňování služeb na zemi i na nebi – tedy na palubách letadel.

Čtyřikrát za sebou nejlepší na světě
Euro Bonus je program pro stálé zákazníky SAS. V uplynulých čtyřech letech jej cestující vyhodnotili jako nejlepší „Frequent Flyer Programme“ program na světě. Důležitým a pro klienty velmi příjemným faktorem úspěchu je funkční členství SAS v největší globální letecké alianci – STAR. Spolu s Lufthansou a Austrian Airlines tvoří SAS evropský základ celosvětové alianční spolupráce. Tyto skutečnosti umožňují SAS dívat se do nového milénia s realistickým optimismem.

Dárek k 55. výročí založení SAS
Rok 2001 je 55. rokem existence firmy. K tomuto úctyhodnému výročí plánuje SAS několik významných změn. Z pohledu klienta je bezesporu nejzajímavější obměna flotily na mezikontinentálních a na tzv. velkých evropských linkách. Od jara budou postupně do provozu zařazovány stroje typu Airbus 330–300 (celkem 4) a Airbus 340–300 (celkem 6), které nahradí dosavadní Boeingy 767 na mezikontinentálních linkách. Dále pak12 letounů typu Airbus 321, které výrazně posílí kapacitu na „velkých“ evropských linkách.

50% nárůst na mezikontinentálních linkách
V konečném důsledku tak dojde k 50% nárůstu kapacity na mezikontinentálních linkách SAS. To je příjemná zpráva hlavně pro cestující, neboť poptávka často přesahuje současné kapacitní možnosti. Na druhé straně je to veliká výzva pro všechny zaměstnance firmy. Jejich úkolem bude novou kapacitu nejen naplnit, ale zároveň dále zvyšovat kvalitu služeb. K tomuto cíli povede SAS nový prezident, pan Lindegaard, který nahradí v polovině roku 2001 současného prezidenta, pana Stenberga,

Na českém trhu rekordně
Rovněž v České republice může SAS hledět do budoucnosti se zdravým sebevědomím. V letošním roce bylo totiž na českém trhu dosaženo rekordních prodejních výsledků. Počet cestujících na lince Praha-Kodaň se opět zvýšil o 15 % a poprvé překročil magickou hranici 100 tisíc. V příštím roce dojde i na těchto linkách k dalšímu zvýšení kapacity a obměně letového parku tak, aby se cestující z České republiky mohli co nejpohodlněji a nejrychleji dostat do celého světa – ať již na linkách SAS nebo jeho partnerů ze STAR aliance.

Přímé linky Praha-Stockholm a Praha-Oslo v plánu
Přání zákazníků plní zavedení přímých linek na trase Praha-Stockholm a Praha-Oslo. Z nových destinací, které SAS nabídne na mezikontinentálních trasách v souvislosti se zavedením nových Airbusů, lze již nyní uvést např. Washington (od května 2001). Již v tuto chvíli je nabídka SAS rozšířena o Toronto, které je provozováno ve spolupráci s aliančním partnerem Air Canada. Z pohledu českého klienta je také důležité, že se bude i nadále prohlubovat spolupráce SAS s Lufthansou a Austrian Airlines. Díky této spolupráci mohou již dnes čeští zákazníci využívat společných zvýhodněných cenových nabídek jak na linkách kteréhokoliv ze tří partnerů Star Alliance, tak i v jejich vzájemné kombinaci.

EuroBonus a Miles & More propojeny
Bonusové programy EuroBonus a Miles & More jsou propojeny, takže lze získávat i využívat nalétané body libovolným způsobem v rámci sítě STAR. Stejně tak lze využívat služeb letištních salonků všech společností a statut stálého zákazníka tak získává skutečně globální platnost. Spolupráce samozřejmě směřuje dále, ale vždy ve prospěch maximálního servisu pro zákazníka. Jedná se například o maximální přiblížení na hlavních světových letištích tak, aby cestující v rámci STAR potřeboval pro přestup co nejkratší dobu.
Klient se též bude moci odbavit na prvním letišti až do cílové stanice a bude se na palubách partnerských STAR letadel setkávat s maximálně kvalitní úrovní služeb. To vše se ale plánuje při zachování tradičních odlišností a identity jednotlivých leteckých společností.

Ruzyňské letiště patří k nejmodernějším v Evropě
Český trh letecké dopravy stále roste nadprůměrným tempem a pražské letiště dnes patří k nejmodernějším v Evropě. Pokračující oživení české ekonomiky a její postupné zapojování do evropského integračního procesu dává pro první roky nového milénia velmi dobré vyhlídky i pro další vývoj letecké dopravy. Navíc pokročilá organizace místního trhu představuje dobrý základ pro zavádění nových progresivních technologií jako je Internet a e-commerce. Lze tedy konstatovat, že na prahu 21. století je český trh pro leteckou společnost SAS více než perspektivní.

Ing. Jiří Matoušek, generální ředitel SAS pro Česko, Slovensko, Maďarsko, Slovinsko, Chorvatsko.

Scandinavian Airlines Systém
P.O.Box 112, 160 08 Praha 6
tel.: 02/2011 5202, fax: 02/2011 5306


Archiv vydání

2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001

AKTUÁLNÍ ČÍSLO
VŠUDYBYL 02/2020
02/2020 číst aktuální číslo