Menu

Regionální Den železnice v Olomouckém kraji

05. 11. 2018

S náměstkem hejtmana Olomouckého kraje Janem Zahradníčkem se potkáváme v historickém vlaku vypraveném v rámci Dne železnice ze Šumperku do Jeseníku.
Pane náměstku, během jízdy jste měl, obdobně jako poslanec Parlamentu České republiky Adam Kalous, možnost jet na parní lokomotivě.

Ano, v budce strojvedoucího jsem za jízdy mohl přihlížet práci tří mužů, kteří lokomotivu, jež dostala jméno Rosnička, ovládají. Byl to doslova koncert. Určitě to není jednoduchá práce. Už jen přikládání do topeniště má své zásady, které musejí být dodržovány. Ostatně, Den železnice připomíná událost z 27. září 1825, kdy byla v Anglii zahájena vůbec první hromadná osobní železniční přeprava vozy taženými parní lokomotivou Locomotion George Stephensona.

Oslavy regionálního Dne železnice v Olomouckém kraji pořádají pod záštitou olomouckého hejtmana Ladislava Oklešťka České dráhy spolu s partnery, jimiž jsou vedle Olomouckého kraje města Hanušovice a Jeseník, obce Česká Ves, Písečná a Mikulovice, Priessnitzovy léčebné lázně, Střední škola gastronomie a farmářství Jeseník, ŠKODA auto a Správa železniční dopravní cesty.
Jízdou si připomínáme 130. výročí Slezského Semmeringu – železniční trati Hanušovice – Lipová-lázně – Mikulovice, po níž České dráhy vypravily náš historický vlak. Trať cestujícím skýtá úchvatné výhledy na vysoké kopce Jeseníků a Rychlebských hor. Je vedena přes Ramzovské sedlo (760 m n. m.) mezi Hrubým Jeseníkem a Rychlebskými horami, kterým prochází historická zemská hranice mezi Moravou a Slezskem. Jízdy se účastní celé rodiny. Jak vidíte, vlak se těší velkému zájmu ve stanicích a budí pozornost i kolem tratě. Lidé si ho fotí a natáčejí. Olomoucký kraj takovéto aktivity dlouhodobě podporuje. Ostatně je to rok, co jsme tudy jeli s lokomotivou Šlechtična. A také loni byl zájem obrovský.

Olomoucký kraj je velmi rozmanitý. Má množství atraktivit a cílů včetně lázeňských míst, kterých má víc než Karlovarský kraj. Na co byste čtenáře Všudybylu do Olomouckého kraje pozval?
Právě se pohybujeme pomezím Jeseníků a Rychlebských hor, takže určitě do těchto hor a města Jeseník. Priessnitzovy lázně jsou krásnou záležitostí. Obdobně Termály Velké Losiny. Doporučil bych i Zlaté Hory, kde zpřístupnili štolu, v níž se dolovalo zlato. Ta se stala absolutním vítězem letošního ročníku Cen Olomouckého kraje v oblasti cestovního ruchu. Těch míst, které u nás v Olomouckém kraji stojí za to navštívit, je ale nepřeberně.Archiv vydání

2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001

AKTUÁLNÍ ČÍSLO
VŠUDYBYL 01/2019
01/2019 číst aktuální číslo
Czech specials
Restaurace Novoměstský pivovar