Menu

Region Bad Radkersburg je ideálním místem pro aktivní a wellness dovolené i pro lázeňské pobyty. Má mírné podnebí a nejvíc hodin slunečního svitu v rámci celého Rakouska. Genius loci Bad Radkersburgu je umocněn renesančním historickým centrem a atmosférou jižní krajiny. Jsou tu skvělé podmínky pro vinařskou turistiku, cykloturistiku, relaxaci v termální minerální vodě a kulinářské zážitky, což jsou ingredience pro ideální wellness dovolenou ve Štýrsku na jihu Thermenlandu. Unikátní je i vřesoviště u Halbenrainu. Klöch je zase domovem skvělých tramínů. Region Bad Radkersburg nabízí možnost zažít víno mnoha způsoby: na vinařské cyklostezce, při pěším putování vinicemi, při ochutnávce ve vinotékách, na podzimních vinařských festivalech, v některé z taveren nebo na sedmadvacetijam­kovém golfovém hřišti.

Region a termální lázně Bad Radkersburg

25. 07. 2019

Štýrsko je svou rozlohou druhou největší spolkovou zemí Rakouska. V jeho okrese Südoststeiermark v členité, romanticky malebné vulkanické krajině leží, posazeno přímo na hranici se Slovinskem, historické lázeňské město Bad Radkersburg. Centrum Bad Radkersburgu si dodnes uchovalo středověký charakter. Od slovinské části kdysi jednoho sídla, dnes Gornjé Radgony (Oberradkersburgu), jej odděluje řeka Mur.
V Bad Radkersburgu vyvěrá termální pramen o teplotě 80 °C. Unikátní cíl lázeňských hostů a turistů z Bad Radkersburgu činí i skutečnost, že má nejvíc hodin slunečního svitu z celého Rakouska. Jeho návštěvníky tu k pobytům rovněž poutá příjemné středomořské klima, které pomáhá zregenerovat tělo a načerpat životní energii. Nejen kvůli množství slunečných dnů, ale i díky úrodné půdě sopečného původu jsou (obdobně jako u nás v Českém středohoří) nedílnou součástí tohoto regionu rozsáhlé vinice. Zdejší tramíny patří k nejvěhlasnějším v celém Rakousku. Mezi lesy a vinicemi se tyčí šlechtická sídla. K nejnavštěvo­vanějším, z něhož jsem byl přímo unesen, patří hrad Riegersburg. Jako orlí hnízdo byl ve 12. století vystavěn na vrcholku vysoké, strmé čedičové skály.
Malebný region Bad Radkersburg jsem koncem května navštívil v souvislosti s připravovaným lázeňským vydáním Všudybylu, abych zde požádal o rozhovor marketingovou ředitelku Tourismusverband Region Bad Radkersburg paní Dorli Weberitsch. Paní Weberitsch, genius loci Bad Radkersburgu, romantická krajina a příznivé klima jsou skvělými devízami každého lázeňského místa. Ostatně, zdraví a životní sílu lidem vracejí nejen lázeňské kůry, ale i sám pobyt v takovéto terapeutické krajině.
Jedinečnost klimatu a prostředí regionu Bad Radkersburg, to jsou příznivé prvky, které výrazně přispívají k regeneraci lidského organismu a vysoké účinnosti léčebných kúr. Nicméně naším stěžejním přírodním léčivým zdrojem je termální minerální voda s vysokým obsahem magnezia, která je rozváděna do lázeňských domů a hotelů. Vytváříme hostům co nejpohodovější podmínky, aby mohli intenzivně relaxovat a regenerovat. O ty, kteří k nám přijíždějí na léčení, pak ve skvěle vybavených lázeňských hotelech a sanatoriích pečují týmy špičkových odborníků. Lékařů, fyzioterapeutů, sester a dalšího zdravotnického personálu. Obdobně pochvalně bych mohla hovořit o hotelovém personálu a lidech pracujících v gastronomických podnicích a turistických informačních centrech. Takže nejen díky jedinečným přírodním podmínkám, ale i díky nim má region Bad Radkersburg vynikající bilanci opakovaných a nových návštěvníků, kteří u nás tráví své dovolené a prodloužené víkendy, zpravidla zaměřené na medical wellness, golf, vinařskou turistiku či cykloturistiku.

Ano, k relaxaci mohou přispívat i sportovní aktivity. Váš region je jako stvořený pro cykloturistiku.
Asi vás tedy neudiví, že jako hlavní proud svého sportovního vyžití naši hosté a návštěvníci regionu Bad Radkersburg preferují jízdu na kole. Naším sloganem je: „Eine Region die bewegt.“ Celý kraj je doslova protkán hustou sítí cyklostezek vedených skrze romantické kulisy našeho krásného regionu. Nedávno jsme tu otevřeli novou cyklistickou trasu Weinland Štýrsko. Má přes 400 kilometrů. Jako okružní cyklostezka vede skrze oblasti, kde se vyplatí zhlédnout kulturní rarity a ochutnat kulinářské speciality. Tato nová cyklotrasa představuje pozvánku k poznávání vinařské oblasti Štýrsko s jejími obyvateli, vinohrady, jabloňovými sady, poli, řekami a přírodním parkem Pöllauer Tal na východě Štýrska nedaleko hranic s Burgenlandem, lemovaným zalesněnými kopci. Pöllauer Tal pokrývá 124 km? v nadmořské výšce 345 až 1 280 metrů. Ne nadarmo je tato oblast, které dominují ovocné sady, lesy, pole a především dva impozantní objekty – hrad Pöllau a poutní kostel Pöllauberg –, nazývána „zahradou Rakouska“. Jižní Štýrsko zase upoutá termálními lázněmi, spa a wellness hotely. To vše mezi historickými městy Hartberg, Bad Radkersburg, Leibnitz, Deutschlandsberg a Graz (Štýrský Hradec). Velice oblíbené jsou také procházky a pěší túry. Je to neskutečně povznášející pocit, putovat mezi vinicemi, obdivovat krásy zdejší přírody, kochat se atmosférou regionu Bad Radkersburg a dýchat čerstvý vzduch. Jak říká slogan Österreich Werbung: „V regionu Bad Radkersburg v oblasti Thermen- & Vulkanland ve Štýrsku pocítíte lehkost léta a nakažlivou radost ze života.“

Některé prameny naznačují, že o založení Bad Radkersburgu ve 13. století se možná zasloužil Přemysl Otakar II.
Bad Radkersburg je krásné pohraniční městečko s bohatou historií. Většina objektů historického jádra města je v renesančním slohu. Od roku 1978 je chráněno evropskou Zlatou medailí za památkovou ochranu a péči. Díky blízkosti Slovinska, Maďarska a Chorvatska je Bad Radkersburg ideálním východištěm pro celodenní výlety do vinařských oblastí sousedních zemí nebo do slovinského Mariboru.

Paní Weberitsch, až koncem června vyjde tohle vydání Všudybylu s naším interview, bude už vyhlášen největší biosférický park v Evropě, který zasahuje do vašeho regionu.
Ano, tato biosférická rezervace, uznaná v rámci mezinárodního programu UNESCO Člověk a biosféra (Man and the Biosphere Programme – MAB) se rozkládá na území pěti evropských zemí – Rakouska, Maďarska, Slovinska, Chorvatska a Srbska. Protékají jí řeky Mura, Dráva a Dunaj. Jedná se skutečně o unikátní projekt. Jeho cílem je nejen ochrana přírody a životního prostředí, ale i snaha uchovat pro příští generace harmonické prostředí, kde budou lidé moci čerpat fyzické i psychické síly. Ráda bych tak čtenáře Všudybylu pozvala k návštěvě našeho regionu. Je ideálním místem pro trávení dovolených a prodloužených víkendů. Jsem přesvědčena, že je region Bad Radkersburg okouzlí.
S Dorli Weberitsch hovořil Matouš Kainc.Archiv vydání

2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001

AKTUÁLNÍ ČÍSLO
VŠUDYBYL 05/2019
05/2019 číst aktuální číslo
Restaurace Novoměstský pivovar
Czech specials new