Menu

Radnice upřednostňuje zájmy obyvatel Prahy 2 před turistickými benefity

04. 11. 2019

Starostku městské části Praha 2 Mgr. Janu Černochovou jsem požádal o korespondenční rozhovor.
Vážená paní starostko, začal bych otázkou: Jak vnímáte turismus ve vaší městské části?
V prvé řadě musím říci, jak ohromně pozitivně vnímám fakt, že je Praha 2 stále rezidenční městskou částí, kde nedochází k masivnímu vybydlování, jako se to stalo v Praze 1. Tím odpovídám i na otázku turismu. Turisté jsou v Praze 2 vítáni a máme rozhodně co nabídnout. Absolutně si zde ale nepřejeme cestovatele, kteří narušují spokojené bydlení našich obyvatel.

Mnoho lidí nevnímá cestovní ruch jako tržní platformu, která jen za minulý rok přinesla do státního rozpočtu téměř 40 miliard korun. Jaký má vliv na obyvatele vaší městské části?
Ekonomický zisk vnímáme. Podnikatelé v Praze 2 však nejsou závislí na turismu. A radnice městské části, jak už jsem uvedla, vždy upřednostňuje zájmy obyvatel Prahy 2 před turistickými benefity. I když se přílivu návštěvníků explicitně nebráníme – posledním důkazem toho může být naše spolupráce s CzechTourism na mapce pražských vinic.

Je škoda, že se zájem turistů soustřeďuje hlavně na Prahu 1. Myslím, že je třeba, aby navštěvovali celou Prahu. Vedete nebo připravujete kampaň, jak zaujmout víc turistů, aby trávili část svého pobytu v metropoli v Praze 2?
Turisté jezdí tam, kde je co vidět. Logicky tedy v Praze navštěvují zejména historické centrum metropole, Staré Město a Malou Stranu s Hradčany. Ale i v Praze 2 se nachází několik magnetů, Vyšehradem počínaje, které rozhodně zájmu turistů neunikají. Cílenou kampaň na přilákání turistů jsme však dosud nedělali a ani ji nechystáme.

Které jsou nejnavštěvovanější turistické cíle Prahy 2 a která místa by si zasloužila větší pozornost Pražanů a turistů?
Kromě zmíněného Vyšehradu a historického hřbitova s hrobkou Slavín stojí za vidění třeba poměrně skrytý Bastion XXXI novoměstských hradeb a obecně magická oblast kolem kostela sv. Apolináře a Zemské porodnice. Krásné, ale již hojně vyhledávané jsou naše parky v čele s Havlíčkovými sady. Opomenout nemohu ani místa spjatá s historií, jako třeba kryptu kostela sv. Cyrila a Metoděje, kde statečně zemřeli příslušníci operace Anthropoid. Vysoce navštěvovaným objektem je kryt u parku Folimanka. Na území Prahy 2 se nacházejí například i muzea Antonína Dvořáka či Policie ČR.
 
Mou nejoblíbenější kulturní akcí na území Prahy 2 je Signal Festival. Nejvíc mě uchvátila projekce na kostele svaté Ludmily. Jaké další kulturní akce Praha 2 podporuje?
Myslím, že na tak dlouhý seznam nemáte prostor. Největší akcí je samozřejmě Vinobraní na Grébovce, jež se letos konalo potřinácté. Významná je připomínka Dne válečných veteránů, jejíž jubilejní pátý ročník se uskuteční na náměstí Míru 11. listopadu. Připravujeme celoroční koncertní cykly v Gröbeho vile a na Bastionu, právě skončilo naše Hudební léto v parcích, pravidelnými výstavami žije i prostor v 1. patře Úřadu městské části. Kulturním centrem evropského formátu se za poslední roky stala Novoměstská radnice. A to jsem vyjmenovala jen zlomek toho, co připravuje přímo Praha 2, akcí, které podporujeme, jsou desítky ročně.

Na závěr bych vás rád požádal o pozvání do vaší městské části.
Pro aktuální informace o všech akcích na území městské části doporučuji sledovat web www.praha2.cz či naši facebookovou stránku. Dvojka žije a každý si může najít své podle vlastních zájmů.
Jany Černochové se ptal Matouš Kainc.


Archiv vydání

2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001

AKTUÁLNÍ ČÍSLO
VŠUDYBYL 02/2020
02/2020 číst aktuální číslo