Menu

Radio Praha bilancuje

31. 01. 2004

Přelom každého roku je obdobím bilancování a nových předsevzetí. Jak Radio Praha – vysílání do zahraničí – přispělo k posílení image České republiky v uplynulém roce ve světě?

Alois Senefelder – nejvýznamnější Čech
Jednou z možností, jak vzbudit zájem o Českou republiku, je uspořádat soutěž, jejíž výherce se podívá do naší vlasti. V roce 2003 Radio Praha takovou soutěž zorganizovalo potřetí. Otázka zněla: Která postava českých dějin vás nejvíc oslovila a proč? V několika stovkách odpovědí, které přišly z celého světa, se objevila celá řada jmen, od J. A. Komenského přes T. G. Masaryka až po Václava Havla. Přesto nás nejvíc zaujal příspěvek Christine Nuttallové z Velké Británie, která za nejvýznamnějšího Čecha považuje vynálezce kamenotisku Aloyse Senefeldera (1771–1834). Proč? „V minulosti byl přístup ke knihám, hudbě, vzdělání a umění omezen nedostatkem levných tiskovin. Vynález litografického tisku znamenal, že třeba knihy Komenského nebo Dvořákovy partitury se mohly rozšířit mezi daleko větší počet lidí,“ uvedla ve své odpovědi paní Nuttallová. Odměnou jí byl týdenní pobyt v Hotelu Bellevue Poděbrady, který byl sponzorem soutěže. Z lázeňských procedur byla paní Nuttallová nadšená, protože lázně v našem slova smyslu v Británii neexistují. Vadil jí prý jen kovový trpaslík, který je součástí obřích hodin na poděbradské kolonádě a každou hodinu neúprosně vyťukává čas na železný hříbek. Působivá byla i návštěva Prahy a tak má Česká republika v Christiane Nuttalové o jednoho příznivce ve světě víc.

Když se řekne rebroadcasting
Radio Praha vysílá do světa na krátkých vlnách, v České republice na středních vlnách, všude pak na internetu na adrese www.radio.cz. V posledním roce se podařilo navázat kontakty se zahraničními rozhlasovými stanicemi, které vysílání Radia Praha nebo jeho části přebírají. Cizím slovem se tomu říká rebroadcasting. Je to velice účinná metoda, protože nevyžaduje žádné finance a umožňuje šířit program na místních AM nebo FM rádiích, čímž se dostává k daleko širšímu publiku. Tak například dvě ruské stanice přebírají publicistické pořady Radia Praha v ruštině. Španělský program Radia Praha přebírá dokonce osm rozhlasových stanic, z toho dvě ve Španělsku a šest v Latinské Americe (Mexiko, Bolívie, Chile, Argentina). Asi nejvýznamnějším z rebroadcasterů je madridská stanice Círculo de Bellas Artes, což je španělská Akademie umění. Je potěšitelné, když zaznamenáváme ohlas od madridských posluchačů, kteří reagují na vysílání Radia Praha na své domovské stanici. Zcela zvláštním projektem je spolupráce s Radiem France Internationale. Jde o francouzskou rozhlasovou stanici, která vysílá v Praze na frekvenci 99.3 FM. Od podzimu 2003 Radio Praha připravuje jednou týdně pro RFI dvacetiminutový kulturní magazín, samozřejmě ve francouzštině. Vysílání RFI tak dostalo „český rozměr“ a může návštěvníkům Prahy i turistům nabídnout vše zajímavé z české kultury včetně tipů na zajímavá představení nebo výstavy.

Voláme Kuvajt
Radio Praha obvykle vysílá za hranice, aby přiblížilo Českou republiku cizincům. Vysílání do Kuvajtu a Iráku, které vzniklo v březnu 2003, mělo cíl spíše opačný: spojit české vojáky v Kuvajtu pomocí radiomostu s jejich blízkými doma v republice. Pro pořádek dodejme, že čeští vojáci byli součástí 1. česko-slovenského protichemického praporu, který se podílel na spojeneckých operacích v Iráku. Pořad „Voláme Kuvajt“ byl zhruba desetiminutový. Úvod obsahoval stručný souhrn informací z českých médií k válce v zálivu, závěr byl věnován pozdravům, které pro vojáky na záznamníku zanechávali jejich příbuzní i nejširší veřejnost. Pořad se vysílal denně na zvláštní krátkovlnné frekvenci. Protože kvalita krátkovlnného příjmu není ideální, Radio Praha poslalo vojákům na kuvajtskou základnu dva kvalitní krátkovlnné přijímače. Aby se vysílání dostalo úplně ke všem, vojáci si jeho text, stahovaný z internetu, vyvěšovali na nástěnku. Reakce na sebe nedaly dlouho čekat. Vojáci začali do Radia Praha posílat vzkazy a pozdravy pro své blízké. Ty pak Český rozhlas tlumočil na svých domácích stanicích. Vzhledem k tomu, že se jednalo o česko-slovenskou jednotku a ohlas přicházel i od slovenských vojáků, do přípravy pořadu Voláme Kuvajt se zapojil také Slovenský rozhlas. Po odjezdu chemiků z Kuvajtu a příjezdu 7. polní nemocnice do Basry se pozornost soustředila na vysílání do Iráku. Význam radiomostu jsme si uvědomili až zpětně, když nám vojáci i se svými veliteli přišli po návratu poděkovat a popřát hodně štěstí do nového roku. Stejně tak bych chtěl popřát vše dobré do nového roku všem čtenářům Všudybylu.

Miroslav Krupička





www.radio.cz

Archiv vydání

2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001