Menu

Rád bych, aby se daleko víc rozvíjela i kulturní výměna

04. 04. 2015

S ambasadorem Ázerbájdžánské republiky v Česku Jeho Excelencí panem Faridem Shafiyevem se potkáváme 9. února 2015 na ázerbájdžánském velvyslanectví v Praze.
Pane velvyslanče, kde jste působil předtím, než jste byl jmenován velvyslancem v České republice?
V USA v New Yorku a pak dvě funkční období v Kanadě. Nejdřív jako pracovník velvyslanectví a pak jako velvyslanec. V diplomatických službách jsem od roku 1996. Kromě toho mne má práce zavedla i do dalších zhruba třiceti zemí.

Jak na vás Česko zapůsobilo?
Výrazně. V první řadě bohatou historií a vyspělou kulturou. Původní profesí jsem totiž historik. Česká republika mne nadchla. Kromě Prahy jsem navštívil i některá vaše další města. Už jsem byl v Brně, Olomouci a Českém Krumlově.

Ázerbájdžán je rovněž zemí plnou památek, přírodních krás a dalších turistických atraktivit.
Nicméně, co se týče cestovního ruchu, zatím Česko navštěvuje víc ázerbájdžánských turistů než českých Ázerbájdžán. Samozřejmě bychom rádi, aby Ázerbájdžánskou republiku navštěvovalo daleko víc českých turistů. Naše země má obrovské množství pamětihodností. Rád bych zmínil ty zapsané na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Například národní park Gobustán s proslulými bahenními vulkány a petroglyfy. Gobustán lidé obývají nepřetržitě deset tisíc let. To nejcennější, co po nich zůstalo, je obrazárna ve skalním labyrintu – víc než tisíc kamenů s šesti tisíci petroglyfy, z nichž některé měří až devět metrů. Dalšími unikáty jsou Dívčí věž v Baku a jeho historické jádro vůbec nebo Chrám věčného ohně Atešgah z přelomu 17. a 18. století v Suraxani. V dobách zoroastrismu ho nad vývěrem zemního plynu, věčného ohně, vybudovali dervišové, kteří věřili v duchovní ohně. V Baku, ležícím na pobřeží Kaspického moře, můžete vidět sakrální stavby, mešity, synagogy, křesťanské kostely a modlitebny různých náboženství. Ázerbájdžán je totiž nábožensky vysoce tolerantní zemí. Disponuje i atraktivními místy z hlediska ekoturismu. A rozhodně nesmím zapomenout na naši skvělou národní kuchyni, na niž jsme velmi hrdí.

Jste kavkazskou zemí, přičemž pětasedmdesát procent hospodářské výkonnosti celého Kavkazu je připisováno právě vám, Ázerbájdžánské republice.
To asi i proto, že Ázerbájdžán je ekonomicky a politicky nezávislou a bezpečnou zemí. Ostatně, takových událostí, jako bylo – na základě rozhodnutí Valného shromáždění OSN a dalších významných celosvětových institucí – Světové fórum o mezikulturním dialogu (o němž Všudybyl podrobně informoval, viz www.e-Vsudybyl.cz, článek „World Forum on Intercultural Dialogue“), nad nímž převzal záštitu prezident Ázerbájdžánské republiky Ilham Alijev, se u nás konala a bude konat celá řada. Například v červnu letošního roku se u nás uskuteční první Evropské sportovní hry.

Ázerbájdžán je významným obchodním partnerem Česka. A nejen proto, že nám dodáváte celou třetinu u nás spotřebovávané ropy.
Z úspěšně se rozvíjejících obchodních vztahů mezi Českem a Ázerbájdžánem mám upřímnou radost. V Ázerbájdžánu investuje řada českých firem. Na letošní rok je naplánováno několik vzájemných návštěv. Ázerbájdžán navštíví váš prezident, ministři a podnikatelské mise. Kromě tradiční spolupráce v oblasti strojírenství, stavebnictví atd. otevíráme i kapitolu spolupráce v oblasti zemědělství. Vztahy mezi našimi zeměmi jsou na velmi dobré úrovni. I nadále chceme pokračovat v rozvíjení hospodářských vztahů mezi Ázerbájdžánem a Českem, a proto vítáme nové podněty. Rád bych ale, aby se daleko víc rozvíjela i oblast kulturní výměny.Archiv vydání

2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001