Menu

Neboť když přestanu stavět chrám, který je lodí kamsi směřující,
když přestanu zkrášlovat báseň, rozeznívající lidská srdce,
ušetřeného času budu pak muset použít zase především k tomu,
abych lidské plemeno zušlechtil, a ne vykrmil.
A začnu tedy vymýšlet básně a chrámy.
Antoine de Saint-Exupéry – Citadela

Putování do země tisíce a jedné noci 2

15. 05. 2001

Hrdost
Spojené arabské emiráty, to není pouze Dubaj. Ale také Abú Zabí, Šaržá, Adžmán, Umm al-Kuvajn, Ra’s al-Chajma a Fudžajra. Vývoj v nich povětšinou není tak dynamický a život kosmopolitní. Daleko zřetelněji se tam projevují tradiční vlivy. Vztah lidí arabského světa k zemi, její historii a k živé přírodě. Hluboce na mne zapůsobilo, jakým způsobem zavlažují vegetaci. Zavlažovacími drenážemi rozvádějí vodu po kapkách přímo k rostlinám. Je to maximálně efektivní. Dokázali tak vytvořit celé nádherné zelené prostory. S historií jsem se potkávala na každém kroku. Je zakořeněna v duších lidí. V barvitých příbězích předávaných zpravidla z generace na generaci ústním podáním. O minulosti svých předků hovoří velice zaníceně. To školy nenaučí. Je to jejich hrdost na to, kdo jsou a kde žijí. Ráda bych se však zmínila o příběhu, který právě začíná.

Největší ostrovy stvořené lidskou rukou
Generál Shaikh Mohammed bin Rashid Al Maktoum – korunní princ Dubaje, ministr obrany Spojených arabských emirátů a předseda Odboru turistiky a obchodního marketingu na letošním Arabian Travel Market odhalil projekt Palm Island. U pobřeží Dubaje již brzy vyrostou největší ostrovy, jaké kdy člověk stvořil. Dílo ponese název „Palm Island“. Společnost Dubai Palm Developers plánuje dva ostrovy ve tvaru datlovníku, které budou chráněny útesy. Jedná se o největší projekt svého druhu na světě. Ostrovy o průměru kolem 5,5 km budou spolu s Velkou čínskou zdí a přístavem v Jebel Ali vidět z kosmu ze vzdálenosti Měsíce. Jeden z ostrovů bude vytvořen poblíž hotelu Royal Mirage a druhý jihovýchodně od hotelu Jebel Ali. Po svém dokončení Dubaji přidají dalších 120 km pláží.

2000 obytných vil a 40 luxusních hotelů
Generální ředitel Úřadu pro dubajské přístavy a Úřadu pro volnou zónu Jebel Ali pan Sultan bin Sulayem řekl, že výstavba na každém z obou ostrovů bude zahrnovat 2000 obytných vil, 40 luxusních hotelů, nákupní komplexy, kina a první mořský park v oblasti. Dále uvedl, že projekt „Palm Island“ je duchovním dílem generála  Shaikha Mohammeda: "Z počátku chtěl korunní princ Shaikh Mohammed vytvořit pouze ostrovy. Záhy však začal vymýšlet a zkoušet různé tvary, které by je umožnily propojit s pevninskými pozemními komunikacemi, a zvolil tedy tvar datlovníku.“ Každý z ostrovů bude s pevninou spojen 300 metrovým mostem.

2 × 80 miliónů kubických metrů písku a kamene
Na vytvoření každého z ostrovů bude zapotřebí 80 miliónů kubických metrů písku a kamene, vyhloubeného ze dna moře či získaného z povrchových lomů. Pan Sulayem uvedl, že dokončení ostrovů se očekává do tří, čtyř let. Každý ostrov bude mít dvě přístaviště s kapacitou 150 jachet a 50 mega jachet. Přístavy budou sloužit i pro potřeby trajektového přívozu od pobřežních hotelů.

Nemovitosti nejen pro občany SAE
Dubai Palm Developers  je vládní společností vytvořenou speciálně pro tento projekt. V jejím čele stojí pan Sultan bin Sulayem, který je odpovědný za design a marketing všech 4000 vil a 12 km útesů.
„Nemovitosti budou na prodej nejen pro občany Spojených arabských emirátů , ale i pro zahraniční zájemce, a to na podobné bázi jako projekt Dubajských přístavů,“ řekl na tiskové konferenci v rámci Arabian Travel Market pan Sulayem. Každý z ostrovů bude mít vlastní architektonický styl. Mnohé vily budou mít soukromé pláže a jachetní kotviště. Obyvatelé a hosté ostrovních hotelů budou mít k dispozici vlastní parkovací prostory. Zájemci si budou moci vybrat z připravených designů vil nebo si zakoupit pouze pozemek a tvořit sami. Nedaleko Emirates Hills, poblíž Jebel Ali, bude pro inspiraci postaveno 25 modelových domů.

Dubajská vize budoucnosti
V hlavní části prvního ostrova se bude nacházet první Mořský park. Další atrakcí budou balneologické komplexy, multiplexy a hotely.  Na severní straně každého ostrova budou vystavěna kondominia, která bude možno využívat jako domy na dovolenou nebo dlouhodobé rezidence. 150 metrů široké půlměsícovité útesy poskytnou útočiště mořským živočichům a ptactvu.
Příprava projektu si vyžádala čtyři roky metodického plánování a studií. Při realizaci bude použito nejnovějších inženýrských a konstrukčních metod, aby bylo zajištěno, že výstavba ostrovů podstatně nenaruší okolí. V závěru pan Sultan bin Sulayem řekl, že projekt je další ukázkou Dubajské vize budoucnosti, jak v dlouhodobé perspektivě podpořit hospodářský rozvoj země.


Archiv vydání

2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001

AKTUÁLNÍ ČÍSLO
VŠUDYBYL 02/2020
02/2020 číst aktuální číslo