Menu

Public Service Star – jedno z nejvyšších singapurských státních vyznamenání

25. 07. 2019

S honorárním konzulem Singapuru, viceprezidentem Evropského svazu lázní a viceprezidentem Svazu léčebných lázní České republiky Ing. Martinem Plachým se potkáváme krátce před volbami do Evropského parlamentu.
Pane inženýre, zdá se, že brexit přestal být nejexponovanějším tématem. Nicméně Římané, kteří dali Británii jméno, v ní zřídili množství lázní, z nichž některé existují dodnes. Jak to bude s Evropským svazem lázní a britským lázeňstvím, pokud opravdu dojde k brexitu?
Velká Británie není členem Evropského svazu lázní. V tuto chvíli tam není žádný funkční konsolidovaný svaz zabývající se lázeňstvím. Takže dojde-li k vystoupení Velké Británie z Evropské unie, Evropského svazu lázní se to nedotkne.

Nicméně Evropská unie pokrývá ani ne polovinu evropského kontinentu a Evropský svaz lázní nemá ve svém názvu, že by byl zastřešující organizací pouze unijních svazů. Takže co lázeňské svazy dalších zemí?
V tuto chvíli evidujeme velký zájem o spolupráci z východu. A nejen z Evropy. Ať už z Ruské federace, Běloruska, tak i z asijského kontinentu – Thajska, Japonska a dalších zemí. Zájem podílet se na aktivitách spjatých s evropským konceptem lázeňství je velký. Z východu je snaha dostat se k evropskému know-how a uplatnit je ve svých zemích. V této souvislosti jsem například jednal v Berlíně na ITB s thajským ministrem pro cestovní ruch, jejichž svaz je partnerem Evropského svazu lázní.

Ono to funguje i opačně. Evropské lázně a wellness zařízení praktikují východní balneoprocedury.
Když se podíváme po Evropě, běžně jsou tu poskytovány thajské masáže, akupunktura, koncept ajurvédy atd. Je jasné, že východní kultura evropské lázeňství obohacuje. My zase máme systém, který by východní země rády aplikovaly. Včetně regulativních normativů týkajících se ochrany přírodních léčivých zdrojů – nastavení pravidel jejich využívání. Samozřejmě se dívají, jak rozvinout to, co se v jejich zemích koncentruje ad hoc. Uvědomují si, že celoroční vytěžování lázní v Evropě je ekonomicky rentabilnější než to jejich jenom v hlavní sezoně. I v tom jsme pro ně inspirující.

Krom toho, že jste viceprezidentem Svazu evropských lázní, jste už devatenáctým rokem honorárním konzulem Singapuru a držitelem jednoho z nejvyšších singapurských státních vyznamenání „Public Service Star“ – zlaté hvězdy za veřejný přínos. Co klientela z až takhle vzdálených zemí?
Singapur je specifický zdrojový trh incomingu. Hlavně z toho důvodu, že není moc velký. Má pět milionů obyvatel. Vnímání Česka v Singapuru je podobné jako v Číně nebo dalších dálněvýchodních zemích. Jsme pro ně nějaká malá zemička někde hodně daleko. V lepším případě tamní obyvatelé vědí, že jsme v Evropě. Při slově Czechoslovakia si možná vybaví Pavla Nedvěda nebo Bohemia Crystal. A pro ty zcestovalé je Česko zastávkou na trase třemi čtyřmi evropskými zeměmi. Málokdy se setkáváme s tím, že někdo odtamtud přijede speciálně do České republiky. To už zpravidla musí být byznys klient.
Singapur, to je převážně buddhistická čínská kultura. Obecně tam platí, že Singapurci čerpají málo dovolené. V průběhu roku si vyberou v průměru dva týdny dovolené. Ale ne že by se Singapurec sebral a na čtrnáct dní se vydal do Evropy. Většinou to jsou kombinace prodloužených víkendů a státních svátků. Proto v Česku máme pouze nějakých pět šest tisíc Singapurců ročně. Samozřejmě zaznamenáváme třiceti- čtyřicetiprocentní nárůsty příjezdů turistů z Číny. Ta má ale miliardu dvě stě milionů obyvatel a čtyři přímé lety do Česka. Nicméně i pro ně je Česko jen jednou z evropských zastávek.
Zájem o Česko v Singapuru v poslední době výrazně povzbudila oficiální pracovní návštěva předsedy české vlády Andreje Babiše. Jedna z věcí, kterou v Singapuru zjistil, je, že tam není česká ambasáda, jež tam byla do roku 2006, a rozhodl, že se musí znovu otevřít. No a česká média zaujalo, že v Singapuru na počest významných hostů – zpravidla prezidentů či předsedů vlád – občas pojmenují orchidej a že jednu pojmenovali po Andreji Babišovi. Takže premiér Babiš má v singapurské botanické zahradě vlastní orchidej.


Archiv vydání

2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001